Αυστρία Παρθενικό ταξίδι Ευρώπη - Βιέννη

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Παιδια εκλεισα τα αεροπορικα....ααχχ...το ταξιδι που ονειρευομαι θα γινει πραγματικοτητα!!!!
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
308 ευρω,απευθειας πτηση με aegean(με επιστροφη,για 2 ατομα).
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Αν αισθάνεσαι ανασφάλεια, πάρε ταξί, αλλά για μένα τζάμπα λεφτά θα δώσεις. Το τρένο είναι η καλύτερη λύση. Δεν θα δυσκολευτείς καθόλου. Θα ακολουθήσεις τις πινακίδες εντός αεροδρομίου- στη χειρότερη ρώτα και κάποιον υπάλληλο- και θα κατέβεις ως το μετρό που έχει απευθείας σύνδεση με τη πόλη.
Άντε να αλλάξεις άλλη μια γραμμή- δεν είδα σε ποιά περιοχή θα μείνεις- και έφτασες.
Εμείς, ούτε 30 λεπτά δεν χρειαστήκαμε μέχρι και τη...πόρτα του ξενοδοχείου.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Άντε να αλλάξεις άλλη μια γραμμή- δεν είδα σε ποιά περιοχή θα μείνεις- και έφτασες.

Οπότε, από το αεροδρόμιο παίρνεις το s-bahn (είναι πολύ εύκολο να το βρεις), κατεβαίνεις Wien Mitte και από εκεί παίρνεις την U4 (με κατεύθυνση το Hutteldorf) και κατεβαίνεις δυο στάσεις μετά, στην Karlsplatz.
Ορίστε και η διαδρομή που θα ακολουθήσει. Τώρα βέβαια εξαρτάται από τη maragiorgos. Αν δε νιώθει άνετα, ας πάρει ταξί. Αλλά νομίζω ότι όλοι συμφωνήσαμε στο ότι είναι πολύ εύκολο να φτάσει στο κέντρο με το μετρό.
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Ετσι οπως μου το γραφεις φαινεται ευκολο.Το s-bahn τι ειναι?Το μετρο ετσι το λενε?Και αν ρωτησω στο αεροδρομειο θα μου πουν που θα το βρω?Θα κατεβω πρωτα στη σταση Wien Mitte & μετα τα υπολοιπα που γραφεις?Θα τα γραψω αναλυτικα να τα εχω.....
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ετσι οπως μου το γραφεις φαινεται ευκολο.Το s-bahn τι ειναι?Το μετρο ετσι το λενε?Και αν ρωτησω στο αεροδρομειο θα μου πουν που θα το βρω?Θα κατεβω πρωτα στη σταση Wien Mitte & μετα τα υπολοιπα που γραφεις?Θα τα γραψω αναλυτικα να τα εχω.....
Όχι, το μετρό είναι το U-bahn. Το S-bahn είναι σαν το δικό μας προαστιακό. Με το που παίρνεις τις βαλίτσες, έχει ταμπέλες που σε οδηγούν σε αυτό, αλλά ακόμα και αν έχεις την παραμικρή αμφιβολία θα ρωτήσεις για το S-bahn και θα σε βοηθήσουν. Για την ακρίβεια, η γραμμή που φεύγει από το αεροδρόμιο για το κέντρο είναι η S7.

Ναι, θα κατέβεις στη στάση Wien Mitte και μετά θα ακολουθήσεις αυτά που σου γράφω πιο πάνω.

Βγαίνοντας, μετά την παραλαβή των αποσκευών, υπάρχουν ταμπέλες με την ένδειξη CAT (είναι πιο γρήγορο τρένο από το S-bahn, αλλά λίγο ακριβότερο). Μέχρι κάποιο σημείο η διαδρομή που ακολουθείς για να βρεις και για τα δυο τρένα είναι κοινή. Μετά πας, φυσικά, σε διαφορετικές αποβάθρες.
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Σ ευχαριστω πολυ!Μου τα εγραψες αναλυτικα & ετσι εχω ξεκινησει απο τωρα ενα μπλοκακι με πληροφοριες!Ο Θεος βοηθος.....χιχιχι:haha:
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Bahari,τωρα μολις διαβασα στα θεματα για την Αυστρια,με τιτλο "Βιεννη για σοκολατα βιενουα" απο marydim(παλιο μηνυμα),γραφει λοιπον για το πως πηγε απο αεροδρομειο στην πολη.Γραφει οτι στη σταση Wien Mitte εβγαλαν αλλο εισητηριο για να παρουν μετρο.Εσυ που μου γραφεις οτι μετα την Wien Mitte παιρνεις την U4 με κατευθυνση το Hutteldorf,το ιδιο ειναι?Δηλαδη ειναι παλι προαστιακος s-bahn(η U4) η μετρο?Αν θελεις κανε τον κοπο να διαβασεις τη στηλη που σου εγραψα για να μην σε μπερδευω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
H U4, όπως λέει και το όνομά της (U4) είναι U-bahn, δηλαδή μετρό. Όχι δηλαδή ότι οι διαφορές s-bahn ή u-bahn είναι μεγάλες, όλες στο ίδιο δίκτυο συγκοινωνιών είναι ανακατεμένες...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Είδες καθόλου τα λινκς που σου έχω ανεβάσει πιο πάνω maragiorgos;;
Αν δεις και το λινκ που λέει για τον τρόπο μετάβασης από το αεροδρόμιο στη Βιέννη, θα δεις ότι αν πάρεις εισιτήριο για όλα τα μέσα τότε στο Wien Mitte δεν αγοράζεις άλλο εισιτήριο για να πάρεις μετά το μετρό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.051
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom