Πασχαλινός εγχώριος προορισμός? ??

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Κυρία latina δεν ξέρω αν είμαι αφάνταστα σνομπ αλλά εσείς είστε αφόρητα λαική... Αναθεωρώ γιατί έτσι μου αρέσει... εξάλλου ο traveller είμαι ότι θέλω κάνω...

Λογικό λοιπόν είναι να μην μας αρέσουν τα ίδια πράγματα και να μην πηγαίνουμε στα ίδια μέρη... Ασφαλώς και δεν έχει τίποτε η Σαλαμίνα και η Αίγινα, απλά εγώ προτιμώ την Ύδρα και το Κάπρι... Εσείς πίνετε κοκκινέλι κι εγώ μπρουνέλο, εσείς τρώτε παιδάκια στον Τέλη κι εγώ ονειρεύομαι το ατελιέ του μεγάλου Ferran Adria, εσείς φοράτε rolex (τι αίχος Θεέ μου) κι εγώ gerrard perregaux, εγώ έχω χιούμορ κι εσείς τίποτε... τι να κάνουμε έτσι είναι η ρημάδα η ζωή...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
latina μη τον ακους...αφου τον ξερεις ειναι πνευμα αντιλογιας:haha::haha:
και τα 2 ειναι υπεροχα.μη ξεχνατε οτι ολη η περιοχη ειναι ωραια.
ολοι οι επωνυμοι εχουν βιλες. στο πορτοχελι μεχρι το πορτο υδρα εχει πολυ πραμα.....:)
εγω κυκλοφορω παντου αλλα τις περισσοτερες φορες θα με βρειτε στο hinitsa bay.giα οσους γνωριζουν....
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κυρία latina δεν ξέρω αν είμαι αφάνταστα σνομπ αλλά εσείς είστε αφόρητα λαική... Αναθεωρώ γιατί έτσι μου αρέσει... εξάλλου ο traveller είμαι ότι θέλω κάνω...

Λογικό λοιπόν είναι να μην μας αρέσουν τα ίδια πράγματα και να μην πηγαίνουμε στα ίδια μέρη... Ασφαλώς και δεν έχει τίποτε η Σαλαμίνα και η Αίγινα, απλά εγώ προτιμώ την Ύδρα και το Κάπρι... Εσείς πίνετε κοκκινέλι κι εγώ μπρουνέλο, εσείς τρώτε παιδάκια στον Τέλη κι εγώ ονειρεύομαι το ατελιέ του μεγάλου Ferran Adria, εσείς φοράτε rolex (τι αίχος Θεέ μου) κι εγώ gerrard perregaux, εγώ έχω χιούμορ κι εσείς τίποτε... τι να κάνουμε έτσι είναι η ρημάδα η ζωή...
νομιζω οτι δε μιλανε ποτε ετσι σε μια κυρια...:(
ποτε δε λες λαικη μια κυρια και ειδικα μια ακαδημαικη συμπολιτισσα μας.
.......και εν κατακλειδι καλα κανει και φορα rolex....:lol:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Εδώ θα κάνω γκρίζα διαφήμηση... Αν εξακολουθείτε να προτιμάτε τις Σπέτσες από την Ύδρα , γούστα και βίτσια είναι αυτά, και επίσης θέλετε να κάνετε την υπέρβαση και να μην πάτε Σαλαμίνα , Αγκίστρι, Αίγινα, οκ οι Σπέτσες είναι καλύτερες από αυτά το παραδέχομαι, να πάτε να φάτε και να μείνετε στον φίλο μου τον Χρήστο τον Ορλώφ... και το φαγητό είναι περίφημο και το ξενοδοχείο κλασσάτο... Τσιμπιμένα μεν σίγουρα δε...

Υ.Γ.
Σε παρακαλούμε latina μπες στον κόπο και γράψτα μας αναλυτικά... όχι για μένα αλλά για την φουκαριάρα την μάνα μου που θέλει να πάει μια βδομαδούλα να ξεκουραστεί... αν είναι μάλιστα να ζηλέψουν και λίγο αυτοί οι κομπλεξικοί οι Αθηναίοι να τα ομολογίσεις όλα...
όντως του Ορλώφ ήταν το μόνο μέρος που άξιζε τα λεφτά του, οι υπόλοιποι μου φάνηκαν ΄πολύ της αρπαχτής στις Σπετσες... μοναδικό επίσης και το εγκατελειμένο μα επιβλητικό ξεν/χείο κοντά στο λιμάνι το καλοκαίρι με το πιάνο μαγεία..
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Κυρία latina δεν ξέρω αν είμαι αφάνταστα σνομπ αλλά εσείς είστε αφόρητα λαική... Αναθεωρώ γιατί έτσι μου αρέσει... εξάλλου ο traveller είμαι ότι θέλω κάνω...
αφορητα λαικη..χμ..αν με αυτο εννοεις οτι παταω γερα στην γη, οτι συμπεριφερομαι στους γυρω μου ανθρωπινα, οτι εχω τροπους, οτι δεν ειμαι ψωναρα, ουτε κομπλεξικη..τοτε ναι..ειμαι λαικη και δεν σνομπαρω τιποτα και κανεναν..και αν με το αστοχο λογιδριο σου θες να μου δειξεις οτι εμεις οι 2 διαφερουμε, τοτε να ξερεις οτι συμφωνουμε απολυτα..εγω δεν εχω καμια σχεση με σενα..και οποιος θα ελεγε το αντιθετο πραγματικα θα θεωρουσα οτι με προσβαλλει.τα λοιπα στοιχεια για μενα (ρολεξ, κοκκινελια κτλ) τα εβγαλες ολα απο το μυαλο σου.νομιζεις οτι με ξερεις ανθρωπε μου??ε, λοιπον, δεν ξερεις τιποτα για μενα..
οσο για το οτι κανεις ο,τι θελεις, το εχουμε καταλαβει..οτι δηλαδη δεν εχεις ορια και δεν σεβεσαι τιποτα και κανεναν..αυτα..για χαρη του υπεροχου φορουμ που μας φιλοξενει τοσο καιρο και των υπολοιπων συμφορουμιτων που δεν φταινε σε τιποτα, εγω σταματαω εδω και σε αφηνω να εχεις την τελευταια κουβεντα και να χαρεις..

mio gps,το πνευμα αντιλογιας απο το πνευμα υπεροψιας απεχει πολυ..
 

zante

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Σαν κολλημένη μισονησιώτισσα, θα προτείνω το νησί μου (όχι το Σκορπιό, δεν είμαι η Ελληνίδα κροίσος με τα 7 γράμματα) αλλά τη Ζάκυνθο, που την ανέφεραν ήδη κάποιοι. 4 ώρες ταξίδι με το αυτοκίνητο και μία ωρίτσα από την Κυλλήνη με το "παπόρο". Το Πάσχα μας δεν είναι τόσο εντυπωσιακό όσο της πρωτευούσης Κερκύρας, αλλά είναι ωραίο, συμμαζωμένο, οικογενειακό και πιο οικονομικό. Έχουμε και ωραίο μεταμεσονύχτιο επιτάφιο στην πόλη! Να δούμε αν θα καταφέρω ποτέ να πάω στη Χώρα για επιτάφιο, κατά τις 2.00 π.μ.:shock:. Μου αρέσει που εγώ προτείνω στον κόσμο να πάει ενώ κάθε φορά που κατεβαίνω στο νησί για το Πάσχα, βαριέμαι να ξυπνήσω και να τρέχω στη Χώρα νυχτιάτικα από το χωριό μου. Άλλες εξορμήσεις που έχω κάνει πασχαλινή εποχή, ήταν στην Καρδίτσα, στη Σαντορίνη και στο...Δοξάτο Δράμας. Πολύ ωραία είχα περάσει, επίσης! Μια που ανέφερα και το χωριό της mammy (Δοξάτο Δράμας) να συμπληρώσω για όποιον έχει περισσότερες μέρες άδειας, ότι στις 2 Μαϊου έχει ωραιότατο πανηγύρι με ιπποδρομίες και νταούλια και γλέντια. Άσχετο με το Πάσχα, αλλά σε κοντινή περίοδο χρονικά:cool:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Εσείς πίνετε κοκκινέλι κι εγώ μπρουνέλο, εσείς τρώτε παιδάκια στον Τέλη κι εγώ ονειρεύομαι το ατελιέ του μεγάλου Ferran Adria, εσείς φοράτε rolex (τι αίχος Θεέ μου) κι εγώ gerrard perregaux, εγώ έχω χιούμορ κι εσείς τίποτε... τι να κάνουμε έτσι είναι η ρημάδα η ζωή...
΄

Έχεις κάτι με τα παϊδάκια του Τέλη?

Τέλος πάντων για να μην ξεφεύγουμε απο το θέμα ,Kirmi για 3 διανυχτερεύσεις μάλλον δεν μπορώ να σου προτείνω Ρόδο και Κώ που επίσης έχουν ωραία έθιμα...
Μια εναλλακτική λύση είναι η Λειβαδιά...
Το πιο χαρακτηριστικό έθιμο της πόλης, είναι το πολύ γνωστό και μοναδικό "Πάσχα της Λιβαδειάς", που όχι μόνο διατηρείται αλλά χρόνο με το χρόνο ζωντανεύει μιας και οι νεώτεροι συμμετέχουν με ιδιαίτερο μεράκι και κέφι στο έθιμο του "λάκκου". Μετά την Ανάσταση και πριν καλά ξημερώσει οι κάτοικοι ετοιμάζουν την φωτιά. Ένας, κάνοντας το σταυρό του, βάζει φωτιά στο σωρό με τη λαμπάδα της Αναστάσεως. Οι φλόγες αγκαλιάζουν το σωρό. Με ραντίσματα νερού και συχνό χτύπημα με ένα μακρύ ξύλο, η θράκα είναι έτοιμη για να ψηθούν τα αρνιά. Το ίδιο γίνεται σε όλους τους "λάκκους" και ανεβαίνουν οι καπνοί, αναρίθμητοι και πυκνοί, σε τέτοιο βαθμό, που σκεπάζουν τον ήλιο που στο μεταξύ ανατέλλει.
πηγή: Madata.GR - Έθιμα του Πάσχα σΡ όλη την Ελλάδα
Φαντάσου μόνο το τί θα γίνεται την Κυριακή του Πάσχα απο κοψίδια!!!:clap:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
3 μηνύματα ταυτόχρονα? ουαου.. latina ο traveller δεν είναι ο γεροπαράξενος και ξυνός που φαντάζεσαι είναι ευαίσθητος σα κι εσένα, zante μου φαίνεται μας κοροιδεύεις με το Πασχα.. δεν έχεις κατέβει επιτάφιο? δεν έχεις κάνει ανάσταση Μπόχαλη? ούτε στο μοναστήρι στη ενδοχώρα? Μαχαιράδο? μιλάω εκ πείρας 6 σερί πάσχα είναι αυτά :D
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Αχ...βρε ...φίλε traveller! Πότε θα το ξεπεράσεις πια αυτό το πράγμα...να νιώθεις κατώτερος αλλά να προσπαθείς συνέχεια να το αντιστρέψεις και να βγάλεις προς τα έξω την εικόνα του υπεράνω, του....αυτού που είναι Χάι κλασαρία και δε συμμαζεύεται; Ως πότε θα αποστηθίζεις τις ονομασίες ακριβών ρολογιών από τα περιοδικά για να τις πετάς στις αντίστοιχες περιπτώσεις; Πάντως...σε θαυμάζω γι' αυτό, διότι εγώ όσο και να τα διαβάσω, δύσκολα συγκρατώ όλα αυτά τα ονόματα! :bleh::bleh::bleh::bleh::bleh:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
.......και εν κατακλειδι καλα κανει και φορα rolex....:lol:
Aυτό δεν το δέχομαι... είδατε που δικαιώνομαι?? Τελικά κι εσύ μου φαίνετε ότι είσαι αφόρητα λαικός!! Ακου rolex?? Μα που είναι ο Ζαμπούνης να πάρει θέση?? ή έστω ο samion!!

Eμ η άλλη η sapienza? Άκου εκεί να προτείνει Λειβαδιά και κοψίδια!! Τι να σου πω κι εσένα κυρά μου!! Φάε τα αρνιά και τα γλυκάδια και άσε εμας τους σνομπ στον κόσμο μας...

latina κορίτσι μου καλά κάνεις και δεν ασχολείσαι άλλο μαζί μου... θα βγάλεις νομίζεις άκρη? Εγώ είμαι φτιαγμένος για τα μεγάλα και τα ακριβά... εμένα που δεν με βλέπεις πίνω Moet σαμπάνια κι όχι αφρόδη κρασιά Γεωργίας... θρηνώ που έκλεισε το 48 και αναγκάζομαι να πηγαίνω τώρα πιά μόνο στο Βαρούλκο... τα γλυκά που γεύομαι είναι από την Μέλισσα και το προφιτερόλ μου έρχετε από την Καβάλα μια φορά την εβδομάδα... Είμαστε σε άλλους κόσμους... δεν σε αδικώ... εγώ είμαι μια υπέροχη ψωνάρα ενώ εσύ πίνεις ρετσίνα Μαλαματίνα... mea culpa το κοκκινέλι!!

Lefteris B που με ξέρεις εσυ και λες ότι είμαι ευαίσθητος και γλυκούλης? ε? ξυνούλης είμαι... και να στα πω κι εσένα... έχω υποψίες ότι πίνεις Βίβλια Χώρα του 2002... αν είναι δυνατόν!!! 2002!! τι άσχετος θεέ μου!!

Αν ξέχασα κανέναν άλλον να ξέρει κι αυτός ότι είναι λαικός... τα είπα και ξεθύμανα!!!
Τον samion ξέχασα... αυτός είναι στον κόσμο του... πάλι για σκι στη Γερμανία το ψώνιο πήγε... αντί να πάει Τουρκία ο σνομπ πήγε στις Άλπεις... τόσα ξέρει τόσα κάνει!!!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
είπα εγώ γλυκούλης? είπα εγώ γλυκούλης? να... στεναχωρέθηκα λιγάκι γιατί όλοι εδώ σε κατηγορούν μα ίσως να μη μπορούν να πιάσουν τον σφυγμό σου ..(αν έχεις απ΄αυτό):bleh:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
φιλε cakenet emeis πιστοι στο rolex που ειναι ευκολο.......
εγω παντως εχω 2 καλα..αλλα φοραω casio ειναι ανθεκτικοοοοοοο
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.007
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom