Περί Τραπεζών

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ποτέ..δεν με εχει πάρει κανείς!!μου κάνει εντύπωση...και δεν εχω κλεισει και λιγα ταξίδια απο ιντερνετ...συνηθως χρησιμοποιώ την καρτα της alpha bank, την bonus visa....εγώ παίρνω και ρωτώ για τις χρε'ωσεις μου.....τι να πώ.....να μην εχουν το τηλεφωνό μου?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Περίμενε να γυρίσει η αδερφή μου σπίτι της από τη δουλειά της για να σου πως... Δικές της είναι οι κάρτες, εγώ δεν έχω, και να ήθελα δε μου βγάζουνε ως μη έχοντα σαθερό εισόδημα, δουλειά και λογαριασμό τραπέζης.

Αν δεν απατώμαι πάντως μιλάμε για Εθνική, αλλά θα το επιβεβαιώσω το απογευματάκι. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως δε με παίρνουν για ΚΑΘΕ ποσό. έχω αγοράσει άπειρα βιβλία online τελευταία, αλλά δεν ασχολούνται μαζί τους, μάλλον διότι είανι μικροποσά. Στα αεροπορικά παίρνουν πάντα, ακόμη κι αν είναι lo-co και η χρέωση είναι 20 ευρά. Επίσης, κάθε φορά που γίνεται χρέωση από το εξωτερικό, ανεξαρτήτως ποσού, στην Τουρκία πλήρωσα την είσοδο στην Έφεσο με την κάρτα συγγεούς μου και τον πήρανε ΑΜΕΣΩΣ τηλέφωνο, μιλάμε για κάποια λεπτά της ώρας.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
στο τηλεφωνημα πριν λιγες μερες που δεχτηκα σχετικα με το θεμα που συζηταμε,με ρωτησαν αν εχω κανει συναλλαγη με τη spanair και αν την αποδεχομαι,ενω δε με ρωτησαν τιποτα για την πληρωμη που ειχα κανει λεπτα πιο πριν στην aegean για βαρκελωνη.
αρα συμπεραινω οτι τσεκαρουν συναλλαγες που δεν γνωριζουν την εταιρεια που εκταμιευει.
υποψιν η καρτα που χρησιμοποιω εχει πολυ μεγαλο πιστωτικο οριο,οποτε ισως και αυτο να ειναι ενας επιπροσθετος λογος ελεγχου.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα μηνύματα που αφορούν τις τράπεζες διαγράφηκαν από το τόπικ της Βιέννης στο οποίο δεν είχαν καμία δουλειά, και μεταφέρθηκαν σε νέο θέμα. Μπορείτε να συνεχίσετε την κουβέντα σας εδώ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ευχαριστω για τις χρησιμες συμβουλές σας!:clap:

Φαξ δεν διαθέτω.
Μπορει η συσκευη αυτη να ειναι αυτονοητη σε γραφεια κ επιχειρήσεις, αλλα οχι στα σπίτια μας!

Σκεφτομαι να τους παρω τηλεφωνο και να τους τα δωσω τηλεφωνικα τα στοιχεια αυτά!
To fax και το τηλέφωνο ως μέσα είναι οριακά μόνο πιο ασφαλή από το e-mail. Το θέμα είναι τα στοιχεία σου να ταξιδέψουν κρυπτογραφημένα, και, αφού φτάσουν και γίνει η όποια χρέωση, να καταστραφούν αμέσως και να μην παραμείνουν εκεί σε αναμονή του πρώτου κακοθελητή που θα τα μαζέψει.

Απο κει και πέρα, για το θέμα με τις τράπεζες, κάθε μια έχει και τους δικούς της κανόνες.
Άλλες παίρνουν τηλέφωνο με το παραμικρό, άλλες πολύ δύσκολα. Συχνά ελέγχουν το "Billing address" που δίνεις στα internet sites, και το συγκρίνουν με τη διεύθυνση αποστολής λογαριασμών της κάρτας. Άλλοτε παίρνουν "ρίσκα" για μικροποσά και δεν παίρνουν τηλέφωνο, κι άλλοτε όχι.
Πάντως δεν έχει να κάνει με το ύψος του πιστωτικού ορίου, γιατί δεν επιτρέπεται να το ξέρει ο κάθε υπάλληλος που σε παίρνει τηλέφωνο.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Και εμένα ουδέποτε με πήρανε για επιβεβαίωση συναλαγών αν και έχω κάνει πολλές φορές αγορές εισιτηρίων και από εταιρίες που δεν έχουν σχέση με Ελλάδα (πχ Icelandair). Εχει τύχει δε να κάνω και αφμισβήτηση συναλαγής που αφορούσε εταιρεία έκδοσης αεροπορικών εισιτηρίων και να μου επιστρέψουν τα χρήματα και μετά από αυτό το περιστατικό πάλυ να μην με πάρουνε τηλέφωνο για επόμενες συναλεγές.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
γεια σας,
μου ζητηθηκε να δώσω τα στοιχεια της πιστωτικής καρτας μεσω απαντητικού εμαιλ για να μου κάνουν την κρατηση, χωρις φυσικα να χρεωσουν την κάρτα μου.
Αποψη μου ειναι οτι ποτε μα ποτε δεν πρεπει να δινουμε στοιχεια πλην ασφαλων οδων....δηλαδη μεσω του site της εταιριας που θελουμε να γινει η συναλλαγη οπου υπαρχει κρυπτογραφηση και φερει ευθυνη και η εταιρια και μεσω τραπεζων. Απο εκει και περα φαξ, Mail, τηλεφωνο εχουν κινδυνους καθως αυτα διαγραφονται σε δευτερολεπτα και δεν ξερεις σε ποιον ανηκουν. Βεβαια απο εκει και περα ο καθενας αποφασιζει τι θα επιλεξει.;)
Εγω για τις συναλλαγες μου προτιμω e-banking καθως ολα τα κανω μονος μου, τα ελεγχω και ξερω τι ακριβως μου γινεται! Ουτε επιβεβαιωσεις χρειαζεται καθως ξερεις ακριβως τι εχεις κανει και που εχουν παει τα χρηματα σου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Trapper: Εθνική και Ταχ. Ταμιευτήριο παίρνουν συχνά και σχεδόν πάντα αντίστοιχα, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση.
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παλαιότερα που χρησιμοποιούσα συχνότερα τις κάρτες της Εθνικής με έπαιρναν συχνά τηλέφωνα. Η Eurobank όπως και η Πειραιώς τώρα σπάνια το κάνουν.
Μια φορά με πήρε η Eurobank για να μου πει ότι ακύρωσε την κάρτα μου καθώς τα στοιχεία της ενδέχεται να περιέχονταν σε κάτι στοιχεία καρτών που είχαν υποκλαπεί από το amazon.com πριν 1-2 χρόνια και μου εξέδωσε άλλη...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
στο τηλεφωνημα πριν λιγες μερες που δεχτηκα σχετικα με το θεμα που συζηταμε,με ρωτησαν αν εχω κανει συναλλαγη με τη spanair και αν την αποδεχομαι,ενω δε με ρωτησαν τιποτα για την πληρωμη που ειχα κανει λεπτα πιο πριν στην aegean για βαρκελωνη.
αρα συμπεραινω οτι τσεκαρουν συναλλαγες που δεν γνωριζουν την εταιρεια που εκταμιευει.
υποψιν η καρτα που χρησιμοποιω εχει πολυ μεγαλο πιστωτικο οριο,οποτε ισως και αυτο να ειναι ενας επιπροσθετος λογος ελεγχου.
πιθανον....να παιζει κατι με τις κάρτες...ισως εχεις χρυση καρτα...εισαι χρυσος πελατης...
γιατι εγω, ουτε και η φιλη μου που μαζι κανονιζουμε τα ταξιδια και εχουμε χρεωσεις και απο εξωτερικό εχουμε δεχτει ποτε τετοιο τηλεφώνημα...θα το ψαξω..μου εχει κινησει την περιέργεια...χρησιμοποιουμε την go national mastercard της εθνικής και την bonus visa της alpha bank.....θα το δω..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.376
Μάλλον είναι θέμα Τράπεζας.π.χ η EUROBANK δέν παίρνει ποτέ σχεδόν τηλέφωνο.

Καί ασφαλείς συναλλαγές δέν υπάρχουν.Κάρτα πού δέν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ στό Internet μετά από ένα ταξίδι στήν Κύπρο(όπου τήν χρησιμοποίησα σέ ξενοδοχείο,καταστήματα κτλ) άρχισσ νά χρεώνεται μέ "τρελλούς ρυθμούς" κρατήσεις στό last minute,κλείσιμο κρουαζιέρας κτλ.Φυσικά τήν ακύρωσε ή ίδια ή Τράπεζα μετά από 2 ημέρες.
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Εξηγηστε μου παρακαλω γιατι το fax δεν ειναι ασφαλες?Ρωταω γιατι το Πασχα ετοιμαζομαι για Ιταλια(Λιμνη Ματζορε-Κομο) και το ενα hotel μου ζητησε να του στειλω με fax τον αριθμο της πιστωτικης...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.369
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom