Περί Τραπεζών

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Εξηγηστε μου παρακαλω γιατι το fax δεν ειναι ασφαλες?Ρωταω γιατι το Πασχα ετοιμαζομαι για Ιταλια(Λιμνη Ματζορε-Κομο) και το ενα hotel μου ζητησε να του στειλω με fax τον αριθμο της πιστωτικης...
απο τη στιγμη που για τη μεταδοση της πληροφοριας χρησιμοποιειται μια κοινη γραμμη ΟΤΕ τι επιπεδο ασφαλειας ζητας?εννοειτε οτι μπορει να υποκλαπει.

και μενα στη ματζορε προπερσι μου ζητησε το ξενοδοχειο dino με fax πιστωτικη καρτα,πραγμα που εκανα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.129
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εξηγηστε μου παρακαλω γιατι το fax δεν ειναι ασφαλες?Ρωταω γιατι το Πασχα ετοιμαζομαι για Ιταλια(Λιμνη Ματζορε-Κομο) και το ενα hotel μου ζητησε να του στειλω με fax τον αριθμο της πιστωτικης...
Το βασικό πρόβλημα με το fax (εκτός απο το τηλεπικοινωνιακό που κατά τη γνώμη μου είναι σχεδόν αμελητέο) είναι ότι κάποιος παίρνει τον αριθμό της κάρτας σου σε ένα τυπωμένο χαρτί, τη χρεώνει, και μετά το χαρτί αυτό είτε το κρατάει, είτε το πετάει αυτούσιο (και πάντως ουδέποτε δεν το καταστρέφει). Πράγμα που σημαίνει ότι κάποιος σκαλίζοντας τα χαρτιά του ξενοδοχείου (ή τα σκουπίδια του) θα βρεί στοιχεία πιστωτικών καρτών, και σε κάποιες μάλιστα περιπτώσεις σε πλήρη μορφή, με υπογραφές κλπ.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μα... ούτως ή άλλως μπορεί να στην κάνει την δουλειά κάποιος ακόμη κι αν τα λάβει ηλεκτρονικά τα στοιχεία, αφού στον ξενοδόχο (για παράδειγμα) που θα γίνει ηλεκτρονικά η κράτηση, θα φανούν όταν λάβει την παραγγελία όλα τα στοιχεία της κάρτας.

Από εκεί και πέρα, εγώ προτιμώ συνήθως να δίνω τα στοιχεία της προπληρωμένης κάρτας μου οπότε ο κίνδυνος είναι μικρότερος.

Όσον αφορά τις κάρτες που έχω σε άλλες τράπεζες, δεν έχω λάβει ούτε εγώ ποτέ μου κάποιο τηλεφώνημα (Eurobank που χρησιμοποιώ κυρίως).
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
επειδη μιλαμε για τραπεζες και καρτες θα πρεπει να υπαρχει μεγαλη προσοχη. . να αναφερω ενα περιστατικο προς ενημερωση ολων για αποφυγη παρομοιων δυασαρεστων καταστασεων. ειχα μια πολυ ασχημη εμπειρια στην Μαγιορκα. πηγα σε ΑΤΜ της τραπεζας banca march, να κανω αναληψη 200 ευρω με cashcard της Εθνικης, το μηχανημα ειπε σας ευχαριστουμε για την συναλλαγη σας, εβγαλε την αποδειξη οτι πραγματι ελαβα τα 200ευρω .. αλλα . . το πορτακι που κανονικα ανοιγει για να βγαλει τα χρηματα ΔΕΝ ανοιξε! και μετα αρχισε η ομηρου οδυσσεια . .λεφτα πηγα και σηκωσα απο αλλο ΑΤΜ, αλλα εκεινα τα 200 ευρω χρειαστηκε πολυ κοπος για να τα παρω πισω.
μετα απο 2 μηνες περιπου η Εθνικη μου τα επεστρεψε πισω. . τελος καλα ολα καλα αλλα τρελη ταλαιπωρια!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.714
Likes
50.709
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό που δε συμβαίνει οπουδήποτε είναι να σου ξε-χρεώσουν τα λεφτά που δεν κατάφερες να σηκώσεις. Μπράβο στην Εθνική.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Μπραβο και στη Caja laboral,παρομοιο περιστατικο και μου εδωσε τα λεφτα μετα απο μια μερα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.242
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom