Περί υποκρισίας του πολιτικού συστήματος

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

jimp

Member
Μηνύματα
5.029
Likes
6.417
Παρακαλώ οι expats -και δη οι αποκομμένοι από την ελληνική καθημερινότητα- να μην εκφέρουν τόσο αυτάρεσκη γνώμη για το γίγνεσθαι και να συνεχίσουν να περνάνε όμορφα,τους το εύχομαι ολόψυχα,χωρίς να κριτικάρουν όλον τον πλανήτη με στοιχειώδη χαλαρότητα.

Το θέμα αφορά όσους νοιώθουν τι σημαίνει Μνημόνιο και Ελληνική Κυβέρνηση.Γράψτε μας για την UNASUR αν θέλετε...!

υπογραφή:
Ο ευτυχής πατέρας του Πρωτομαγιάτικου γιου μου.
Πίσω και σας φάγαμε ρουφιάνοι!


Να σου ζησει φιλε μου.
Να εχει παντα υγεια,να τον μεγαλωσεις με αρχες και να σε κανει περηφανο καθημερινα.

Πολιτικος θα γινει με το κκε:D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.959
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Δυστυχώς και εγώ βλέπω να παίρνουν ΝΔ ΠΑΣΟΚ γύρω στο 43%.
Μετά λύπης μου ακούω και συνομήλικους μου που μου λένε: "Δεν μου πάει να μην ψηφίσω Σαμαρά" ή "Δεν μου πάει να μην ψηφίσω ΠΑΣΟΚ". "Αν χρειαστώ κάτι θα με εξυπηρετήσουν, ενώ αν βγουν οι άλλοι;"


Ολα τα ανωτέρω μπορούν να ανατραπούν εαν καταφέρουμε να πείσουμε ολους τους αδιάφορους (που σκέφτονται πάλι να μην ψηφίσουν) και τους αναποφάσιστους να μην ψηφίσουν αυτούς που μας έφεραν σε αυτό το χάλι.


Και μια επίσημανση: Όσο πιο μέγαλο είναι το ποσοστό των κομμάτων που θα μείνουν εκτός Βουλής τόσο πιο μικρό ποσοστό χρειάζεται η νέα κυβέρνηση για να αποκτήσει 151 έδρες.
Αυτό ας το σκεφτούν λίγο όσοι σκοπέυουν να ψηφίσουν κόμματα που δεν έχουν καμία ελπίδα να τα δούμε στη Βουλή.

Δεν χρειάζεται να πω ότι λευκό και άκυρο δεν έχει αξία
εντάξει σου το λένε αλλα πόσοι πιά?? σε ποσους έχουν κανει ή περιμένουν ρουσφέτια?? δεν ειναι δα και τόσοι που να ανεβάσουν το ποσοστό τοοοοσο πολύ!!!
μην ξεχναμε τους νέους που τους φτύνουν κανονικα -ειναι και άνεργοι οπότε δεν περιμένουν τίποτα,μην ξεχνάμε τους ανθρώπους που έχουν μια παιδεία και δεν ειναι σκεπάρνια και ένα σωρο άλλους!!
οχι δεν απογοητεύομαι κατι θα γίνει σας λέω!!:cool:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.091
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
εντάξει σου το λένε αλλα πόσοι πιά?? σε ποσους έχουν κανει ή περιμένουν ρουσφέτια?? δεν ειναι δα και τόσοι που να ανεβάσουν το ποσοστό τοοοοσο πολύ!!!
μην ξεχναμε τους νέους που τους φτύνουν κανονικα -ειναι και άνεργοι οπότε δεν περιμένουν τίποτα,μην ξεχνάμε τους ανθρώπους που έχουν μια παιδεία και δεν ειναι σκεπάρνια και ένα σωρο άλλους!!
οχι δεν απογοητεύομαι κατι θα γίνει σας λέω!!:cool:
renata για μένα μακάρι να μην πάρουν ούτε 20% και οι δύο τους, αλλά όταν οι δημοσκοπήσεις τους δίνουν ήδη κοντά στο 40 % δυστυχώς είναι βέβαιον ότι θα το ξεπεράσουν.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.959
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
renata για μένα μακάρι να μην πάρουν ούτε 20% και οι δύο τους, αλλά όταν οι δημοσκοπήσεις τους δίνουν ήδη κοντά στο 40 % δυστυχώς είναι βέβαιον ότι θα το ξεπεράσουν.
μη μου το χαλάς μη μου το χαλάς..
παρτο πίσω τώρα!!
εγω άλλα διαβάζω!!:cool:
κανουν ψυχικο πόλεμο..ξέρεις τώρα..
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ρενάτα η πρωτεύουσα θα ψηφίσει "σωστά". Η επαρχία θα τα χαλάσει...

Sent from my awesome iPad using fabulous Travel stories app
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.959
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Ρενάτα η πρωτεύουσα θα ψηφίσει "σωστά". Η επαρχία θα τα χαλάσει...

Sent from my awesome iPad using fabulous Travel stories app
και εγω στο λέω!! έχει κατι νούμερα εδώ που θα πλακωθω σε λίγο..ειδικα στα χωρια! τζουγκροι κανονικα..
θα βγω να μοιράζω χαπακια παραμονές..:D
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα, μπράβο στον traveller που το ξεκίνησε.Βέβαια τα γραφόμενα μέχρι τώρα είναι τελείως μονόπλευρα ( αναμενόμενο σ' ένα αριστερόστροφο φόρουμ) Οι ως τώρα ευτυχώς ηπιότατοι κι ευγενικοί διαξιφισμοί αναλώνονται κυρίως σε ενδοαριστερές ήσσονος σημασίας για το ευρύ κοινό ιδεολογικές κόντρες κι αμφισβητήσεις. ( Και σε κάποιες εξωπραγματικές, ανορθόγραφες μπαρούφες ανάξιες σχολιασμού ) Ως μέλος της ...απέναντι όχθης, θα μπορούσα να συζητώ μαζί σας επί ώρες για πολλά ζητήματα που έχουν τεθεί και γι΄ακόμα περισσότερα που δεν έχουν ακόμα τεθεί.
Θα σταθώ μόνο στο ζήτημα της εκρηκτικής ανόδου της Χρυσής Αυγής, την οποία προσωπικά αντιπαθώ, καθώς είμαι Έλληνας πατριώτης κι όχι Γερμανός ναζί. Μου αρέσει που άτομα έμπειρα και με γνώσεις Ιστορίας, όπως φαίνεται απο τα γραφόμενα τους, απορούν (!!!) με τη δημοσκοπική της άνοδο, εκπλήσσονται και διατυπώνουν ακόμα και θεωρίες για " δάκτυλο" του συστήματος και λοιπές αβάσιμες σκέψεις. Η άνοδος της Χ.Α δεν είναι συνέπεια δράσης του Κράτους , αλλά αποτέλεσμα της πρωτοφανούς αδυναμίας κι ανυπαρξίας του. Όταν ο νόμος του Αλγερινού μαχαιροβγάλτη και του Νιγηριανού πρεζέμπορου επεκτεινόταν με πρωτοφανή ταχύτητα και θρασύτητα στο κέντρο της ιστορικότερης ( και καλά) πρωτεύουσας της Ευρώπης, με την Αστυνομία αδιάφορη ή ανίκανη να αντιδράσει , αφού την είχε ευνουχίσει η πολιτική της ηγεσία, πώς ακριβώς περιμένατε να σκεφθεί και να δράσει ο μικρομεσαίος κάτοικος αυτών των περιοχών; Όταν τα ποδηγετούμενα από την ( εκσυγχρονιστική) Αριστερά ξεπουλημένα ΜΜΕ αντί να αναδείξουν το οξύτατο πρόβλημα εγκληματικότητας, άμεσα συνυφασμένης με τη λαθρομετανάστευση, που αντιμετώπιζαν μεγάλες περιοχές του Κέντρου είτε το " 'επνιγαν" είτε αναφέρονταν με απαξιωτικά λόγια σε όσους τολμούσαν να διαμαρτηρηθούν για την " αφγανοποίηση" της πόλης τους χαρακτηρίζοντας τους " φασίστες, ρατσιστές κτλ." τί θέλατε να πράξουν; Να προστρέξουν μαζικά στον Τσίπρα , τον προστάτη των λαθρομεταναστών; Δεν είναι λογικό οτι αφού εγκαταλείφθηκαν στη μοίρα τους, κλειδαμπαρωμένοι από τον τρόμο στα μίζερα διαμερισματάκια τους, από το σύνολο του κοινοβουλευτικού κόσμου της χώρας, τα λόγια και οι διακηρύξεις της Χ.Α. ακούστηκαν υπέροχα στ' αυτια τους; Μετά όταν είδαν οτι τα λόγια έγιναν πράξεις και η Χ.Α. δυναμικά εκκαθάρισε κάποιες προβληματικές περιοχές και ξαναέδωσε στον κόσμο πίσω τις πλατείες, τους δρόμους και τις γειτονιές του, ήταν απολύτως αναμενόμενο ν' αναπτύξουν σχέσεις εμπιστοσύνης μαζί της και να της ανταποδώσουν με την ψήφο τους όσα εκείνη τους προσέφερε.
Όλοι εκείνοι οι όψιμα ανησυχούντες που μιλούν τώρα υποκριτικά για " αυγά του φιδιού" και λοιπά τετριμμένα κλισέ πού ήταν τόσο καιρό; Είναι οι ίδιοι που εισέβαλαν στις γειτονιές αυτές και διοργάνωναν τα ελεεινά " αντιρατσιστικά" συλλαλητήρια, ήταν όσοι παρανόμως επέτρεψαν να διασυρθεί παγκοσμίως η χώρα με την παρανομη καταληψη της Νομικής από Βορειοαφρικανούς λαθρομετανάστες και κατόπιν συντόνισαν τη φαρσοκωμωδία της Υπατίας. Τώρα ας γευθούν τους καρπούς των προσπαθειών τους.
Όσο παράδοξο κι αν ακόγεται η Χ.Α. είναι το γνήσιο παιδί του αριστερόστροφου μεταπολιτευτικού συστήματος, όπου ιερές αιώνιες έννοιες, όπως Έθνος, Πατριδα, Θρησκεία πολεμήθηκαν με αβυσσαλέο μίσος και κατασυκοφαντήθηκαν όσο πουθενά στην Ευρώπη. Του συστήματος, όπου ο δεξιός πολίτης ένιωθε κατατρεγμένος και κυνηγημένος, αφού δεν υπήρχε κόμμα να τον στεγάσει, καθώς σχεδόν όλοι οι πολιτικοί ντρέπονταν να δηλώσουν οτι είναι Δεξιοί , διότι μετά θα τους συνέτριβε η κακόβουλη κρτική της αριστερής, διανοουμενίστικης θολοκουλτούρας. Οι δημοσιογράφοι της Αριστεράς έβρισκαν παντού βήμα για να εκθέσουν τη δηλητηριώδη προπαγάνδα τους, ενώ οι δεξιοί εκδότες( εντελώς συμπτωματικά) δολοφονούνταν...Ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής επιζητούσε διαρκώς τη συναίνεση του ανεκδιήγητου Αλαβάνου και της απολιθωμένης Αλέκας και θεωρούσε επιβεβλημένο να επισκέπτεται... δεκάκις ετησίως τη Μακρόνησο, τον Αη Στράτη, το Χαϊδάρι κι άλλα μέρη συνυφασμένα με τους αγώνες της Αριστεράς και ούτε καν σκέφθηκε να περάσει ο άθλιος από τις αιματοβαμμένες κορυφές στο Βίτσι και τον Γράμμο, όπου χιλιάδες Ελληνόπουλα έδωσαν τη ζωή τους ,συνέτριψαν τον ολοκληρωτισμό κι επέτρεψαν να παραμείνει η Ελλάδα ελεύθερη , δημοκρατική και ακέραιη. ( Καλά, για επίσκεψη στου Μακρυγιάννη, δεν το συζητώ καν...Μην τον πει ο Αλέξης " φασίστα" και του γίνει η μούρη κρέας...) Όταν η Δεξιά λοιπόν είχε τέτοιους ηγέτες ελαφρων βαρών ( και μυαλών) , τότε δικαιολογείται απόλυτα η αύξηση των ποσοστών της Χ.Α. Κάπου έπρεπε να κατευθυνθεί η αγωνία, ο φόβος, ο θυμός κι η αγανάκτηση τμήματος συντηρητικών πολιτών εκτοπισμένων επί δεκαετίες από την πολιτική ζωή της χώρας. Το σύστημα τους περιφρονούσε προκλητικά και τους χλευαζε. Τώρα θα τρέξει πίσω τους.
Ένα τερατώδες σύστημα γέννησε ένα τερατώδες τέκνο. Ας τα βάλει τώρα μαζί του...
 
D

Delmem9770

Guest
Ένα τερατώδες σύστημα γέννησε ένα τερατώδες τέκνο. Ας τα βάλει τώρα μαζί του...
Μπράβο για το ποστ σου γιατί πιστεύω εξηγεί ακριβώς τι γίνεται αυτή τη στιγμή στην Ελληνική κοινωνία και για ποιον λόγο ανέβηκε η χρυσή αυγή. Εγώ βέβαια να συμπληρώσω και κάποιες άλλες αιτίες που πιστεύω ότι οδηγούν τον κόσμο στα άκρα. Η ατιμωρησία των πολιτικών,των επιχειρηματιών αλλά.... και των μπαχαλακηδων που σπάνε δεκάδες μαγαζιά όποτε καυλώνουν στις πορείες,στα γήπεδα και πάει λέγοντας. Επίσης η βρωμιά που επικρατεί στην Αθήνα με τον κάθε μαλάκα χουλιγκανο να γράφει ότι γουστάρει στους τοίχους με αποτέλεσμα μια πόλη έκτρωμα που αν έχεις πάει σε Λονδινα και Παρισια να σε πονάει η καρδιά σου στις συγκρίσεις.

Προσωπικά δεν θα την ψηφίσω γτ με χαλάει ο ρατσισμός και οι ρατσιστές γενικότερα αλλά καταλαβαίνω και τον κόσμο που έχει φτάσει στα όρια του.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.167
Likes
41.552
Όταν ο νόμος του Αλγερινού μαχαιροβγάλτη και του Νιγηριανού πρεζέμπορου επεκτεινόταν με πρωτοφανή ταχύτητα και θρασύτητα στο κέντρο της ιστορικότερης ( και καλά) πρωτεύουσας της Ευρώπης, με την Αστυνομία αδιάφορη ή ανίκανη να αντιδράσει , αφού την είχε ευνουχίσει η πολιτική της ηγεσία, πώς ακριβώς περιμένατε να σκεφθεί και να δράσει ο μικρομεσαίος κάτοικος αυτών των περιοχών;οι ίδιοι που εισέβαλαν στις γειτονιές αυτές και διοργάνωναν τα ελεεινά " αντιρατσιστικά" συλλαλητήρια, ήταν όσοι παρανόμως επέτρεψαν να διασυρθεί παγκοσμίως η χώρα με την παρανομη καταληψη της Νομικής από Βορειοαφρικανούς λαθρομετανάστες και κατόπιν συντόνισαν τη φαρσοκωμωδία της Υπατίας. Τώρα ας γευθούν τους καρπούς των προσπαθειώνν τους.
Ως κάτοικος του κέντρου της Αθήνας σε διαβεβαιώ ότι καθημερινά μια βόλτα στις γειτονιές πέριξ της ομόνοιας και της Πανεπιστημίου θα σου αποκαλύψει ότι οι περισσότεροι πρεζέμποροι είναι εγχώριοι. Όσο για τους "μαχαιροβγάλτες", τα ποσοστά των αλλοδαπών υπολείπονται αυτά των Ελλήνων. Η εγκληματικότητα στο κέντρο της Αθήνας είναι διαφυλετικό πρόβλημα.
Θα μου επιτρέψεις ακόμη να διαφωνήσω με τους λόγους για τους οποίους η στάση της αστυνομίας απέναντι στο οργανωμένο έγκλημα που οδήγησε στην υποβάθμιση του κέντρου ήταν τόσο χαλαρή. Ας πούμε, τα τελευταία 2-3 χρόνια στην οδό Τοσίτσα όλη μέρα το εμπόριο ναρκωτικών γινόταν κυριολεκτικά μπροστά στα μάτια των αστυνομικών που σφύριζαν αδιάφορα λίγα μέτρα πιο πέρα. Όμως, ούτε ανίκανη να δράσει ούτε ευνουχισμένη φάνηκε στις πορείες των τελευτάιων μηνών. Μάλλον με υπερβάλλοντα ζήλο έδρασε προβαίνοντας σε άσκοπη βία, με δραματικά για τους συμμετέχοντες στις διαμαρτυρίες αποτελέσματα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συμφερει ΠΑΣΟΚ και ΝΔ να παει η ψηφος διαμαρτυριας προς στη χρυση αυγη. Αφου δεν θα τις παρουν που δεν θα τις παρουν αυτοι προσπαθουν εντεχνα να τις στειλουν προς τη χα. Γι αυτο και διαφημιζεται οσο κανενα αλλο κομμα απο τα καθεστωτικα ΜΜΕ.

Μετα τις εκολγες βεβαια κι αφου τα ουγκ εμφανιστουν στη Βουλη κι αρχισουν τα παρατραγουδα. Τα πρωην μεγαλα κομματα θα εκμεταλλευτουν το φοβο του ελληνικου λαου για το φασισμο και το νεοναζισμο και θα ζητησουν την ψηφο του προκειμενου να υπαρξει σταθερη κυβερνηση στη χωρα και να μην επικρατηση το χαος που θα φερει η πιθανη ισχυροποιηση της χα.

Λυπαμαι πολυ που καποιοι ριχνουν τις ευθυνες της λαθρομεταναστευσης και της εγκληματικοτητας του κεντρου στην αριστερα και οχι στην απουσα αστυνομια που προτιμα να δερνει σε πορειες διαμαρτυρομενους πολιτες αντι να προστατευει σπιτια και περιουσιες.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom