Περί υποκρισίας του πολιτικού συστήματος

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Πρόβλεψη? Με τόσο ρευστό το σκηνικό? Δε νομίζω...
Αλλά πάμε μία.

ΠΑΣΟΚ+ΝΔ ~49% (μοιρασμένο μάλλον 23-26)
ΚΚΕ ~10%
ΣΥΡΙΖΑ ~10%
Ανεξ. Έλληνες ~6%
Χρυσή Αυγή ~2%
ΛΑΟΣ ~2.7%
ΔΗΜΑΡ ~6%
ΔΗΜ.ΣΥΜ. ~3.5%
ΔΡΑΣΗ ~2%
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ~2%
ΚΑΤΣΕΛΗ ~0.5%
ΠΕΙΡΑΤΕΣ ~1%
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ ~0.5%
ΛΟΙΠΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ~4.8%
λαθακια λαθακια:D
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
νταμπλ ποστ...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
- Ένα αριστερό κόμμα (ΣΥΡΙΖΑ), που διεκδικεί το μονοπώλιο του αντιρατσισμού και της ανοικτής κοινωνίας (σορρυ που στη χαλάω Αλέξη, αλλά υπάρχουν κι άλλοι αντιρατσιστές), αλλά στον οικονομικό τομέα αρκείται στο να καταγγέλει χωρίς να προτείνει. Ναι, όλοι ξέρουμε ότι τα περιοριστικά μέτρα είναι δυσάρεστα. Αυτό έλειπε. Αλλά το όχι σε όλα, το να μας δώσουν τα λεφτά χωρίς εμείς να πάρουμε κανένα μέτρο, χωρίς να περιορίσουμε τις σπατάλες, είναι τόσο ανεφάρμοστο, που είναι καθαρός λαϊκισμός. Και τα συνοδεύει με επαναστατικά μηνύματα, για ανατροπή των μνημονίων, ακύρωση των δανειακών συμβάσεων, κλπ. Τρελλά πράγματα. Μάλλον νομίζουν ότι οι Ευρωπαίοι συμμερίζονται την ανοχή των ελληνικών αρχών σε κάθε μορφής "διαμαρτυρία", "κατάληψη" κλπ (πού όποια πέτρα κι αν σηκώσεις, η το ΚΚΕ ή ο ΣΥΡΙΖΑ είναι από πίσω). Είναι μάλιστα τόσο συνεπείς (ίσως επειδή δε συμφωνούν καν μεταξύ τους), που ο περισσότερος κόσμος δε μπορεί να ξεχωρίσει τις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ από το συνοθύλευμα του zeitgeist.
βρε συ κοψε κανενα ταξιδακι απο τον λογαριασμο να προλαβεις να ενημερωθεις...;) η μην σχολιαζεις λαθος πραγματα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.161
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
βρε συ κοψε κανενα ταξιδακι απο τον λογαριασμο να προλαβεις να ενημερωθεις...;)
Νομίζω ότι είμαι πλήρως ενήμερος για τις θέσεις του Συριζα (θα σε γελάσω όμως για το ποια συνιστώσα είναι που τις έχει κάθε φορά). Εύκολα λόγια για εύηκοα αυτιά, που όμως αν τα σκάψεις λιγάκι δεν έχουν καν συνοχή και οικονομικό νόημα. Επανάσταση λαέ, αυτοδιαχειριζόμενα παρκάκια, και νομίζουμε πως θα λύσουμε και τα προβλήματα έτσι. Αλλά ας είναι καλά η επαναστατική αριστερά και οι ασκήσεις επαναστατικής ετοιμότητας, κι άγιος ο θεός για τα πραγματικά προβλήματα.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Νομίζω ότι είμαι πλήρως ενήμερος για τις θέσεις του Συριζα (θα σε γελάσω όμως για το ποια συνιστώσα είναι που τις έχει κάθε φορά). Εύκολα λόγια για εύηκοα αυτιά, που όμως αν τα σκάψεις λιγάκι δεν έχουν καν συνοχή και οικονομικό νόημα. Επανάσταση λαέ, αυτοδιαχειριζόμενα παρκάκια, και νομίζουμε πως θα λύσουμε και τα προβλήματα έτσι. Αλλά ας είναι καλά η επαναστατική αριστερά και οι ασκήσεις επαναστατικής ετοιμότητας, κι άγιος ο θεός για τα πραγματικά προβλήματα.
επιμενω οτι εχεις μπερδευτει με τους αλλους τους κοκκινους;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.161
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
επιμενω οτι εχεις μπερδευτει με τους αλλους τους κοκκινους;)
Και όμως όχι. Τη στάση του Συριζα π.χ. απέναντι στα μνημόνια άκουγα τον Τσίπρα να την εκφράζει μέσα στη βουλή και απλά δεν πίστευα τι άκουγαν τα αυτιά μου...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Και όμως όχι. Τη στάση του Συριζα π.χ. απέναντι στα μνημόνια άκουγα τον Τσίπρα να την εκφράζει μέσα στη βουλή και απλά δεν πίστευα τι άκουγαν τα αυτιά μου...
Tο προγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ το γνωριζεις;
Ο Αλέξης Τσίπρας μιλάει "Στον ενικό" - YouTube τσεκαρε και εδω...
Να πω την αληθεια οταν ανοιξε αυτο το τοπικ δεν ηθελα να συμμετασχω,ομως δεν θελω να ακουω ανακριβειες, παντως στοχος μου δεν ειναι να σε πεισω ειναι να μην παραπληροφορεις...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.161
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Tο προγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ το γνωριζεις;
Ο Αλέξης Τσίπρας μιλάει "Στον ενικό" - YouTube τσεκαρε και εδω...
Να πω την αληθεια οταν ανοιξε αυτο το τοπικ δεν ηθελα να συμμετασχω,ομως δεν θελω να ακουω ανακριβειες, παντως στοχος μου δεν ειναι να σε πεισω ειναι να μην παραπληροφορεις...
Μπορείς να μου πεις τι απ΄όσα έχω αναφέρει για το ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι ακριβές? Ο κορμός του λόγου του, π.χ., είναι μια κατά φαντασίαν παγκόσμια κρίση, που είναι μεγάλη και γενική και περιλαμβάνει οτιδήποτε δυσάρεστο συμβαίνει στο καπιταλιστικό σύστημα. Α, ναι, είναι και κόμμα που δηλώνει ενάντια στον καπιταλισμό γενικώς. Την εναλλακτική, δυστυχώς, την ξέρουμε, και την ξέρουν και οι πολίτες της Β. Κορέας, της Κούβας και της Βενεζουέλας. Διεθνείς κρίσεις ενίοτε υπάρχουν, αλλά δεν είναι μία και μοναδική, ούτε είναι αυτό που εμείς βιώνουμε τώρα - η διεθμής "κρίση" ήταν αν θες αυτό που πυροδότησε την Ελληνική κρίση χρέους, αλλά ήταν απλώς η αφορμή της έκκρηξης - οι δομικές αδυναμίες του ελληνικού συστήματος ξεκάθαρα προϋπήρχαν, και φταίμε εμείς που φροντίσαμε να είμαστε ο αδύναμος κρίκος).
Για όλα φταίει ο διεθνής καπιταλισμός και η κρίση του, και καθαρίσαμε. Ωραία λόγια δηλαδή, και επαναστατική ρητορική για τα αυτοδιαχειριζόμενα παρκάκια (κάτι σαν αριστερή 2010-s εκδοχή των ελληνικών καφενείων...).
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom