Περικοπή 30% σε Δώρο, «ψαλίδι» σε επιδόματα και αύξηση ΦΠΑ στο πακέτο της κυβέρνησης

rrrrr

Member
Μηνύματα
42
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια,Ν.ΥΟΡΚΗ,Μαλδιβες
και γιατι δεν δηλώνεις παραιτηση απο το δημοσιο
να βγείς στην Ζουγκλα της ιδιωτικης αγοράς εργασίας
να δεις και την άλλη πλευρα του νομισματος ??


φίλε μου καλέ μηπως ξερεις πόσο στοιχιζουν στο κρατος μόνο τα επιδόματα των δημ.υπαλλήλων ?

ενταξει δεν ηθρε και το τελος του κόσμου επειδη έκοψαν 30% απο τα δωρα και κατι ψιλα απο τα επιδόματα
σοβαρα;;δεν τρεχει τιποτα;;;η καθε οικογενεια εχει τον προυπολογισμο της δανεια ενοικια παιδικοι σταθμοι φροντιστηρια κλπ οταν σου κοβουν περι τις 5000 ευρω ετησιως ξερεις ποσο εξω πεφτεις;;;και για ποιο λογο να μας τα κοψουν;;;επειδη τα φαγανε αυτοι;;το βρισκεις σωστο;;ειμαστε η ακριβοτερη χωρα με τους χαμηλοτερους μισθους...οσο για την ζουγκλα του ιδιωτικου τομεα την γνωριζω πολυ καλα γι αυτο επελεξα να διαβασω σκληρα και να περασω μεσω πανελληνιων στο δημοσιο...αυτο δε σημαινει ομως πωςεχει δικαιωμα ο καθε πολιτικος να μου πινει το αιμα για να γλενταει αυτος....
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
σοβαρα;;δεν τρεχει τιποτα;;;η καθε οικογενεια εχει τον προυπολογισμο της δανεια ενοικια παιδικοι σταθμοι φροντιστηρια κλπ οταν σου κοβουν περι τις 5000 ευρω ετησιως ξερεις ποσο εξω πεφτεις;;;και για ποιο λογο να μας τα κοψουν;;;επειδη τα φαγανε αυτοι;;το βρισκεις σωστο;;ειμαστε η ακριβοτερη χωρα με τους χαμηλοτερους μισθους...οσο για την ζουγκλα του ιδιωτικου τομεα την γνωριζω πολυ καλα γι αυτο επελεξα να διαβασω σκληρα και να περασω μεσω πανελληνιων στο δημοσιο...αυτο δε σημαινει ομως πωςεχει δικαιωμα ο καθε πολιτικος να μου πινει το αιμα για να γλενταει αυτος....

μήπως γιατί πολλοι απ'αυτους τους ψήφισαν?και τους ψήφισαν είτε για να τους βάλουν στο δημοσιο και να έχουν την επαγγελματική ασφάλεια δια βιου είτε,....ειτε,...δεν κυβέρνησαν πραξικοπηματικά...εμεις τους εκλέξαμε και όπως αποδυκνυεται περιτρανα με τα χειροτερα κριτήρια ....αυτό που πληρώνουμε είναι το κόστος αυτής της επιλογής....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
οσο για την ζουγκλα του ιδιωτικου τομεα την γνωριζω πολυ καλα γι αυτο επελεξα να διαβασω σκληρα και να περασω μεσω πανελληνιων στο δημοσιο...αυτο δε σημαινει ομως πωςεχει δικαιωμα ο καθε πολιτικος να μου πινει το αιμα για να γλενταει αυτος....
Δεν θα μπω στην ουσία του θέματος γιατί δεν έχω όρεξη να μαλώσω...

Απλά θέλω να σχολιάσω αυτό που έγραψες... στη δική σου λογική το να διαβάσω σκληρά για να μπω στο δημόσιο για να μην μπλέξω στη ζούγκλα της ελεύθερης αγοράς λέγετε βόλεμα... στη δικιά μου λογική κατάντια...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κατ'αρχήν συμφωνώ ότι είναι σημαντικές οι μειώσεις για κάθε οικογένεια, δεν είναι καθόλου αμελητέες.

Όμως αυτό που γράφεις εδώ:

την ζουγκλα του ιδιωτικου τομεα την γνωριζω πολυ καλα γι αυτο επελεξα να διαβασω σκληρα και να περασω μεσω πανελληνιων στο δημοσιο....
μάλλον ενισχύει την άποψη ότι ο τρόπος λειτουργίας του δημοσίου είναι φοβερά προβληματικός. Διότι για ποιο λόγο να επιλέξεις να διαβάσεις για να μπεις στο δημόσιο αν όχι για να μην πιέζεσαι επαγγελματικά όπως στον ιδιωτικό τομέα; επομένως λοιπόν αυτό που λες ενισχύει την άποψη ότι υπάρχει πρόβλημα, δεν την αφαιρεί.
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Απλά θέλω να σχολιάσω αυτό που έγραψες... στη δική σου λογική το να διαβάσω σκληρά για να μπω στο δημόσιο για να μην μπλέξω στη ζούγκλα της ελεύθερης αγοράς λέγετε βόλεμα... στη δικιά μου λογική κατάντια...
Θα συμφωνήσω μαζί σου…αυτό λέγεται κατάντια του συστήματος της ελεύθερης αγοράς στην οποία η απόλυση σου μπορεί να έρθει όχι επειδή δεν παράγεις αλλά επειδή η εταιρία που εργάζεσαι θέλει να γίνει πιο «ανταγωνιστική» και βέβαια να προστεθείς και εσύ στο ήδη υπάρχων διψήφιο νούμερο την ανεργίας ..ε ναιι αυτό λέγεται κατάντια!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
στρατιωτικοι και γενικα ενστολοι απιστευτα βολεμενοι;;;;;;θλιβομαι πραγματικα που υπαρχει αυτη η αποψη στον κοσμο....να σου υπενθυμισω πως οταν εσυ περιμενεις την Κυριακη να απολαυσεις λιγο την οικογενεια σου ο ενστολος τρεχει στα γηπεδα κι ακουει βρισιες και τρωει πετρες...οταν εσυ την πρωτοχρονια τα Χριστουγεννα το Πασχα την Ανασταση κλπ εισαι με τα αγαπημενα σου προσωπα και περνας καλα ο ενστολος συνεχιζει να εργαζεται μακρυα απ'τους δικους του αντιμετωπιζοντας αιφνιδιους θανατους,κλοπες,βλεποντας κομμενα κεφαλια σε τροχαια και αλλα πολλα που τον βοηθουν να περασει ευχαριστα τις γιορτες...οταν εσυ το βραδυ φιλας τα παιδακια σου για καληνυχτα και πεφτεις ηρεμος να ξαπλωσεις με τη γυναικα σου ο ενστολος φιλαει τα παιδακια του και πηγαινει στη δουλεια μη γνωριζοντας αν θα γυρισει πισω,γιατι παει σαν προβατο επι σφαγη αφου ειναι ο νουμερο ενα στοχος και μαλιστα ανημπορος να αμυνθει αφου εχει εξοπλισμο του '40 και μηδενικη εκπαιδευση....οταν εσυ παντρευεσαι και ανοιγεις σπιτι ο ενστολος αδυνατει να αγορασει κατοικια και να ζησει φυσιολογικα αφου ειναι υποχρεωμενος να αλλαζει τοπο καθε τρια χρονια πληρωνοντας συνεχως ενοικιο....κι ολα αυτα που κανει φυσικα δεν αναγνωριζοναι απο ΚΑΝΕΝΑ ουτε απο την πολιτεια που υπηρετει ουτε απο τους πολιτες που προστατευει οπως μπορει....οσο για το κομματικο βολεμα αυτο εχει παψει να ισχυει απο το 1994 για τους ενστολους αφου εισερχονται με πανελληνιες και μαλιστα με βασεις που ισοδυναμουν με τις ανωτατες σχολες!!!!οπως καταλαβαινεις λοιπον οι ενστολοι ειναι παιδια με ιδιαιτερες μαθητικες ικανοτητες πολλες φορες αριστουχα που δυστυχως στη χωρα που ζουμε δεν ειχαν την πολυτελεια ν'ακολουθησουν αλλο επαγγελμα....εξακολουθεις να θεωρεις τους ενστολους απιστευτα βολεμενους;;
μόνο που τα βλέπεις μονοπλευρα τα πράγματα

ενστολοι δεν ειναι μονο οι αστυνομικοί !! ειναι οι στρατιωτικοί που απο τις 2:30 ειναι σπίτια τους
ειναι οι πυροσβεστες που καθονται ....και καθονται ... και αν κλειστει η λίτσα με την χριστινα σε ασνασέρ πηγαινουν να τις βγάλουν

οσο αφορα ειδικα τους αστυνομικους ολα αυτα που λες ειναι ετσι ακριω]βώς μόνο που ειναι επιλογη τους το δημόσιο βόλεμα και η εξασφαλιση .
η κανω μηπως λαθος
φίλος στα ΥΜΕΤ καθαρίζει σχεδόν 2000 το μηνα και δεν εχει και πτηχίο πανεπιστημίου
σχεδον οι περισσότεροι φιλοι μου ειναι ένστολοι μπορω να σε βεβαιώσω οτι ελαχιστοι δουλέυουν με κίνδυνο της ζωής τους όπως τα αναφερεις
και τα ξενυχτια και οι βαρδυες ολα ειναι στο πρόγραμμα
αλλα ξερεις πιο ειναι το πρόβλημα τους ...οτι άλλοι συναδελφοι με ενα τηλέφωνο πέρνουν μεταθεση σε καποιο γραφειο
και καποιοι άλλοι φυλανε σκοπιές εξω απο δημοσιογραφικά γραφεία

και εχουν όνειρο να βρουν και μια η εναν συναδελφο να παντρευτούν να κανουν και 2-3 πιτσιρίκια να περνουν μεγαλύτερα επιδόματα
επειδη εισαι γυναικα μου λες σε παρακαλώ γιατι οι ένστολες μαμάδες περνουν άδεια τοκετου και πληρωνονται επι μηνες και οι μαμαδες στον ιδιωτικό τομεα πανε για δουλεια 2 σχεδόν μηνες μετα ??
ειναι άλλης κατηγορίας γυναικες αυτες

γυναικα αστυνομικός κολλητου μου εχει να παει στο γραφειο της 3 χρονια !!!και πληρωνετε κανονικότατα
δεν εχετε παρει χαμπαρι μου φαινετε οτι ολες αυτές οι διακρισεις τοσα χρόνια εχουν γυρισει πλεον μπουμερανγκ
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
«Σας δίνουμε χρήμα, μας δίνεται την Κέρκυρα»
Να πουλήσει νησιά για να πληρώσει το χρέος της καλούν την Ελλάδα Γερμανοί βουλευτές

Βερολίνο
http://www.in.gr/news/mail.asp?lngEntityID=1112877&lngDtrID=244http://www.in.gr/news/print.asp?lngEntityID=1112877&lngDtrID=244Γερμανοί βουλευτές κάλεσαν την Ελλάδα να πουλήσει νησιά για να χρηματοδοτήσει το χρέος της, όπως αναφέρει σε δημοσίευμά της εφημερίδας Bild, η οποία συνοψίζει την ιδέα ως εξής: «Σας δίνουμε χρήμα, μας δίνετε την Κέρκυρα».

«Το ελληνικό κράτος πρέπει να σταματήσει τη συμμετοχή του σε επιχειρήσεις και να πουλήσει κτηματική περιουσία, όπως για παράδειγμα ακατοίκητα νησιά», δήλωσε στην εφημερίδα ο βουλευτής του Κόμματος των Ελεύθερων Δημοκρατών Φρανκ Σέφλερ.

Επίσης, ο βουλευτής της Χριστιανοδημοκρατικής Ένωσης Μάρκο Βάντερβιτς δήλωσε ότι «εάν η Ευρωπαϊκή Ένωση και άρα και η Γερμανία βοηθήσει οικονομικά την Ελλάδα, αυτή θα πρέπει να δώσει εγγυήσεις σε αντάλλαγμα. Λίγα νησιά μπορούν να κάνουν τη δουλειά».

Ο Έλληνας αναπληρωτής ΥΠΕΞ, Δημήτρης Δρούτσας, ο οποίος ερωτήθηκε για το δημοσίευμα, δήλωσε κατά τη διάρκεια συνέντευξής του στο τηλεοπτικό δίκτυο ARD: «Ακουσα επίσης τη συμβουλή ότι πρέπει να πουλήσουμε την Ακρόπολη. Δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για τέτοιες προτάσεις».

Η Bild επισημαίνει ότι ιδιωτική εταιρεία με έδρα το Αμβούργο επιδιώκει την πώληση ελληνικού ακατοίκητου νησιού προς 45 εκατομμύρια ευρώ.

Το 1993 πολλοί γερμανοί βουλευτές είχαν προκαλέσει έντονη αντιπαράθεση με την Ισπανία, προτείνοντας την αγορά από το Βερολίνο το νησί της Μαγιόρκα, τουριστικού προορισμού των Γερμανών. Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Reuters/Γαλλικό
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
σοβαρα;;δεν τρεχει τιποτα;;;η καθε οικογενεια εχει τον προυπολογισμο της δανεια ενοικια παιδικοι σταθμοι φροντιστηρια κλπ οταν σου κοβουν περι τις 5000 ευρω ετησιως ξερεις ποσο εξω πεφτεις
αν για σενα τα -5000 ετησίως ειναι μονοο 20-30% των κομμενων επιδοματων τοτε αυτο δειχνει οτι εισαι απο τους καλα αμοιβωμενους υπαλληλους και δεν πρεπει να διαμαρτυρεσαι

σκεψου εναν υπαλληλο ιδιωτικου τομεα που περνει 800 ευρω το μηνα και εχει να παρει αυγηση 2 χρόνια
τις ιδιες αναγκες έχετε ,τα ιδια δανεια πληρωνετε ,στα ιδια φροντιστηρια πανε τα παιδια σας

δηλαδη εκεινος τι πρέπει να κανει να πηδηξει απο καμια ταράστα ???

περι ιδιωτικης εργασικης ζούγκλας δεν το σχολιάζω με καλυψαν και ο Νίκος και ο Δευκαλίωνας
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Μας "πούλησαν" 300 δις Ε. "άχρηστα", τουλάχιστον κατά 70%, εμπορεύματα. Για να μπορέσουν να μας τα "χώσουν" δώσανε και κάνα 100ρι απ' αυτά σε "προμήθειες μεσαζόντων". Εμείς κοσμάκης άμαθος (ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ "ΞΙΝΆ") τα αγοράσαμε με κλειστά μάτια!!!! Και επειδή δεν είχαμε λεφτά, οι ίδιοι οι πωλητές, μας τα ΔΑΝΕΙΣΑΝ τα 300 δις. Ε ....και τώρα τα χρωστάμε.
Απλό δεν είναι???
Αλλά μια παροιμία λέει: "το κάθε κατσικάκι από το δικό του τσιγκέλι κρέμεται"
Ή αλλιώς ...αυτός που θα πληρώσει στο τέλος το λογαριασμό ...αυτός πρέπει ν' ανοίξει τα μάτια του ...
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ένα πράγμα με θλίβει,
ο εμφύλιος που χει ξεσπάσει μεταξύ μας.
Καλά τα δρομολόγησαν εις βάρος όλων μας...
προβλέπεται επιτυχία....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ένα πράγμα με θλίβει,
ο εμφύλιος που χει ξεσπάσει μεταξύ μας.
Καλά τα δρομολόγησαν εις βάρος όλων μας...
προβλέπεται επιτυχία....
Ντίνα έχεις απόλυτο δίκιο, και αν δεις τόγραψα στην αρχή κιόλας του θέματος. Ο κόσμος πλέον δεν έχει καθόλου αίσθημα αληλεγγύης, όπως πχ είχαν πριν από 20-30 χρόνια οι εργαζόμενοι μεταξύ τους. Τώρα ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του χωρίς να νοιάζεται τι τραβάει ο διπλανός.

Και τώρα είναι σίγουρο ότι οι άνθρωποι θα φαγωθούν μεταξύ τους.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
αν νομιζετε οτι το να λεει ο καθενας τα επιχειρηματα του ειναι εμφυλιος τοτε σταματω εδω και δεν γφραφω τίποτα άλλο πλέον στο θεμα

θα σας πω όμως Ντινα και Δευκαλίωνα οτι τον περασμενο μηνα που ημουν με ενα φίλο μου καλό που δουλευει στο δημόσιο και πριν τονιζω γινει κουβεντα περι περικοπων 14ου κτλ
στην ερωτηση ¨μου : πως τα βλέπεις τα πράγματα με την κρίση !!!
μου απανταει με μια αφοπλιστικη ειλικρίνεια '' ποια κριση ρε φίλε ??? δεν με έχει αγγίξει καθόλου "
χθες με πηρε τηλεφωνο και εβριζε τους μ#$@ τους κλέ@#$ που μου κόψαν τον μισθό που μου κόβουν το επίδομα κτλ ....

συμπαιρασμα : οταν εισαι σε μια γυαλα κλεισμενος(της θεσης και του σιγουρου μισθου ) δεν αντιλαμβανεσαι τι γινετε γυρω σου δεν νοιωθεις την πραγματική πίεση της αγοράς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.322
Μηνύματα
887.968
Μέλη
38.987
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom