Περικοπή 30% σε Δώρο, «ψαλίδι» σε επιδόματα και αύξηση ΦΠΑ στο πακέτο της κυβέρνησης

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ασφαλεις πληροφορίες αναφερουν οτι στο επόμενο πακετο μετρων θα μπουν τεκμήρια και στα ταξιδιωτικά μίλια των απανταχου ταξιδευτών

δηλαδη αναλογα με τα μίλια που συγκεντρωνεις απο τις αεροπορικές θα υπολογίζουν και το τεκμήριο διαβίωσης του καθενός ...
γιατι πολυ απλά δεν μπορεις κύριε ταδε ( ονόματα δεν λεμε ) να κανεις καθε μηνα ταξίδια και 2-3 υπερατλαντικά και να δηλώνεις εισόδημα 10.000 ετησίως :D

αυτα με λίγο δοση χιουμορ !!!!:haha::haha:.
θα ειναι το μονο που δεν θα εχει τεκμηριο και πρόσθετο φόρο :haha::haha:

ΥΓ αχ βρε mio εισαι και μεσα στα πράγματα και εχεις τετοιες απορίες ????
αφου ξερεις πως δουλέυει το σύστημα με τις μίζες και τα εξοπλιστικά
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το θέμα είναι αν πιστεύει στ'αλήθεια κάποιος ότι η κατάσταση θα σωθεί με αυτά τα "μέτρα"...

Υπάρχει κάποιος που έχει ψάξει το θέμα παραπάνω;
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Το θέμα είναι αν πιστεύει στ'αλήθεια κάποιος ότι η κατάσταση θα σωθεί με αυτά τα "μέτρα"...

Υπάρχει κάποιος που έχει ψάξει το θέμα παραπάνω;
Def, ειναι σαν να μπαινει δικος σου στο χειρουργειο και συ να ρωτας τον χασαπη,"θα σωθει...γιατρε μου";:roll:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Το θέμα είναι αν πιστεύει στ'αλήθεια κάποιος ότι η κατάσταση θα σωθεί με αυτά τα "μέτρα"...

Υπάρχει κάποιος που έχει ψάξει το θέμα παραπάνω;
Δεφ
τι θες να μαθεις ??? τα ονόματα αυτών που μας έφεραν εδω σήμερα ??
και πρέπει να κόψουν μισθούς δημοσίων υπαλλήλων , να αυξήσουν το κόστος ζωής ( με το φπα απο 19% σε 21% ) κτλ .....

προσωπικά πιστευω οτι τα μετρα ειναι προς την συστη κατευθυνση αλλα πρέπει να βάλουν καποτε σε αυτην την χωρα που λέγετε Ελλάς και καποιον κλέφτη δημοσίου χρηματος στην φυλακή

αυτο για μενα θα ειναι τομη για την πολιτική ζωη του τόπου
και θα μπορει ο πρωθυπουργος να ''πεισει''πραγματικά τους πολίτες οτι οι θυσιες που κανουν ηδη και θα κανουν στο μελλον θα ειναι για το καλό και μόνο του τόπου ...

παντως εδω να πω οτι γενικευσεις και καταστροφολογίες του τυπου ''παμε για πτωχευση '' '' ενα βημα πριν το κραχ '' κτλ που ακουμε καθε μερα ολη μερα εδω και μηνες απο τα γνωστα παπαγαλάκια της tv ,των εφημερίδων ,και του ραδιοφωνου μονο καλό δεν κανουν στην ψυχολογία του απλού πολίτη που βλέπει τα πράγματα πιο μαυρα και απο τα ταρταρα νερά .

ειδικά στο θεμα του 14ου μισθου των δημοσίων που μας βομβαρδίζουν ολη μερα τα καναλια θελω να πω οτι
στην ελλάδα δεν ειμαστε όλοι δημόσιοι υπάλληλοι .
δεν περνουμε ολοι δωρο τα χριστουγρννα το πασχα και επίδομα άδειας
δεν ειναι τοσο τραγικά τα πράγματα !!!
καλα κανουν και διαμαρτυρονται οι του δημοσίου και εγω αν ημουν και εγω θα φωναζα για τα κεκτημένα αλλα δεν ηρθε και η συντελεια του κόσμου κόβοντας 30% απο τα επιδόματα ..

σημερα κιόλας ήρθε το ΤΕΒΕ με 100 ευρώ αυξηση στην δημινία !!!
ακουσατε να γινει πουθενα θεμα το ειπαν στις ειδησεις
οχι βεβαια το επνιξαν οι εντιμότατοι δημοσιογράφοι των απίστευτων αμοιβών
ειναι μια επιβαρυνση 600 ευρώ το χρόνο ..μπορω να βγω να φωναξω ??
οχι το βουλώνω και το πληρώνω

και εχει και συνεχεια το θεμα .......
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
Μια απορία
αφου δεν "πιασανε" αυτους που αρπάξανε τα λεφτα, ποιος μου λέει οτι μετα απο της "θυσίες", τα οποια λεφτα μαζευτούν, δεν θα τα ξανα"χασουμε" απο τους ιδιους Ή τους επόμενους???
Και για ποιον λόγο ΔΕΝ θα τα ξαναρπάξουν, αφου θα μείνουν ατιμώρητοι??
 
Last edited by a moderator:

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.451
Το θέμα είναι αν πιστεύει στ'αλήθεια κάποιος ότι η κατάσταση θα σωθεί με αυτά τα "μέτρα"...

Υπάρχει κάποιος που έχει ψάξει το θέμα παραπάνω;
Και εμένα πάντως η αίσθησή μου είναι ότι τα μέτρα είναι ασπιρίνη στον καρκινοπαθή...δεν έχουμε δει τίποτε ακόμη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα πράγματα είναι απλά.

Έχουμε το 1/3 του ενεργού πληθυσμού δημόσιους υπαλλήλους (δηλαδή κάθε 2 από μας πληρώνουν τον τρίτο), ενώ ταυτόχρονα 87% του ΑΕΠ προέρχεται από την κατανάλωση (δηλαδή είμαστε μια χώρα που κατ' ουσία δεν παράγει τίποτα).

Από την άλλη, είμαστε η χώρα που κανείς δεν ελέγχει και κανείς δεν ελέγχεται (και δεν τιμωρείται) για τίποτα. Από την πιο απλη τροχαία παράβαση ώς την πιο μεγάλη κομπίνα.

Και δεν έχουμε και κανόνες. Όποιος ξένος θέλησε να φέρει χρήμα στην Ελλάδα και να το επενδύσει, έχει αντιμετωπίσει τα μύρια όσα, από τις συντεχνίες, το δαίδαλο του δημοσίου, την απίθανη φορολογία που ισχύει μόνο για όσους δεν ξέρουν τα κόλπα, κ.α.

Περιμένουμε να σωθεί η οικονομία με ταμειακά μέτρα? Μάλλον όχι. Μάλλον κάτι βαθύτερο πρέπει να αλλάξει.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.451
Τα πράγματα είναι απλά.

Έχουμε το 1/3 του ενεργού πληθυσμού δημόσιους υπαλλήλους
Πού το είδες αυτό? Ο ενεργός πληθυσμός είναι περίπου στο 67% του συνολικού πληθυσμού, ήτοι 7,3 εκ. και οι δημόσιοι υπάλληλοι ~800 χιλ., δηλ. περίπου το 10,8% του ενεργού πληθυσμού. Τώρα 10%, 11% να είναι, 33% όμως δεν είναι, είναι τελείως λάθος.

Στα υπόλοιπα προσυπογράφω.
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ναι συμφωνω πρεπει να αλλαξει η νοοτροπια μας…και κυριως η νοοτροπια των δημοσιων υπαλληλων, που εμαθαν τοσα χρονια σε παχουλους αλλα αδουλευτους μισθους , χωρις να υπαρχει ο φοβος καποιου ελεγχου. Οι Δημοσιοι Υπαλληλοι επιβαλλεται να θυσιασουν μερος από το μισθο τους, και από τις θρασυτατες και αδουλευτες υπερωριες τους για….το «καλο του τοπου» , οπως επιβαλλεται βεβαια να το κανουν πρωτοι και καλυτεροι οι γνωστοι 300, κατι που μεχρι τωρα δεν αντιληφθηκα. Ναι οντως η μειωση του Πασχαλιατικου δωρου σημαινει ότι η αγορα δεν θα εχει το τζιρο που ειχε καποτε και αυτό είναι λυπηρο για τους ελευθερους επαγγελματιες και τους μικρομεσαιους, όμως πιστεψτε με ειμαι κι εγω δημοσιος υπαλληλος, απασχολουμαι δυστυχως με οικονομικα και μισθοδοσια, και τα αδουλευτα χρηματα που εχουν βαλει εδώ και τοσα χρονια οι συναδερφοι μου στις τσεπες τους δεν εχουν ορια…. Να τα ξυνεις κανονικα από το πρωι , μεχρι τις 2.30 που σχολαμαι και να χεις την απαιτηση να παιρνεις και αδουλευτες υπερωριες που για καποιους την περιοδο των Χριστουγεννων εφτασαν και τα 5.000 ευρω !!! και όλα αυτά με τις ευλογιες του εκαστοτε προισταμενου (το ψαρι βρωμαει παντα από το κεφαλι) . Επειδη τις τελευταιες μερες με ολη αυτή την παραφιλολογια , για το τι θα γινει με τον 14 μισθο μου τα χουν κανει τσουρεκια στο γραφειο…δεν προκειται να ασχοληθω περισσοτερο, αλλωστε αυριο θα μου την πεσουν ολοι κανονικα ρωταντας με τι και πως. Απλως ηθελα να πω ότι νιωθω απιστευτα δικαιωμενη που επιτελους κοπηκε κατι από τους δημοσιους υπαλληλους , και απορω γιατι επρεπε να φτασουμε στο χειλος του γκρεμου για να γινει. Τους καλομαθαμε τοσα χρονια με παχουλους μισθους χωρις να ανταποκρινονται στην αποδοση της δουλειας τους, όταν στον ιδιωτικο τομεα αξιολογοι επιστημονες με 10 πτυχια παιρνουν 700,00 ευρω δουλευοντας ολη τη μερα. Και στο δημοσιο οι παλιοι υπαλληλοι που είναι στην πλειοψηφια τους ΔΕ , να παιρνουν 1500 ευρω (τουλαχιστον) και να τα ξυνουν. Ας συνεισφερουν λοιπον τωρα τον οβολο τους , αρκετα ρημαξαν τοσα χρονια το Ελληνικο κρατος (νομιμα βεβαια το ρημαζαν, δε μπορω να πω όλα συμφωνα με την εισοδηματικη πολιτικη) και αρκετα ζουσαν παρασιτικα στις πλατες ολων των ελευθερων επαγγελματιων και ιδιωτικων υπαλληλων. Προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα αν μου κοβαν και περισσοτερα, αλλα θα ηθελα ομως να δω να κοβουνε και από τους μεγαλοεπιχειρηματιες – μεγαλοκαρχαριες (ονοματα δε λεμε). Οσο για το αν αυτά που θα μας κοψουνε , θα βοηθησουν ….οχι δε θα βοηθησουν, το χρεος μας είναι τοσο μεγαλο που στην ουσια με τα νεα μετρα απλως προσπαθουμε να ξαναγινουμε αξιοπιστοι στα ματια των ευρωπαιων ότι και καλα μην ανησυχειτε θα βαλουμε ταξη…. Αυτό δε σημαινει όμως ότι καποια μετρα δεν πρεπει να ληφθουν….τα διακοποδανεια , ο λουλουδοπολεμος στα μπουζουκομαγαζα και η ανετη και χαλαρη ζωη μας , του στυλ ζω το παρον χωρις να με νοιαζει το αυριο ε! καποτε πρεπει να λαβουν τελος.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
και οι δημόσιοι υπάλληλοι ~800 χιλ., δηλ. περίπου το 10,8% του ενεργού πληθυσμού.
Μην ξεχνάμε τον ευρύτερο δημόσιο τομέα (που είναι αρκετά ευρύς) :(:(
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ξέρει κανείς αν αυτές οι περικοπές είναι προσωρινές, όπως είχαν αφήσει να διαρεύσει (κάτι λέγαν ότι θα το έκαναν για τρία χρόνια) ή τελικά θα γίνει και αυτό ουδέν μονιμότερον του προσωρινού;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom