Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κοιτάξτε και ξενοδοχεία 3 αστέρων. Δεν έπεται ότι θα είναι χειρότερα από 4 μιας και στη Γαλλία, όπως και σε πολλές χώρες τα αστέρια χορηγούνται βάσει παροχών που δε λαμβάνουν υπόψη κριτήρια όπως διακόσμηση κλπ. (πχ. αν υπάρχει εστιατόριο, αίθουσα συσκέψεων κλπ.). Επειδή οι επιλογές στα χρήματα που διαθέτετε είναι πολλές καλό είναι καταλήξετε σε μια λίστα με καταλύματα που ταιριάζουν σε εσάς και να ζητήσετε την άποψη μας.

Ενδεικτικά δείτε κι αυτά:
http://www.onhotels.com/search-view...CQEHGF&cache=0&booking_type_code=BOOKING&ref=


http://www.booking.com/hotel/fr/mel...cbf4610bec07314e90e9X1;highlight_room=5329601


http://www.booking.com/hotel/fr/bou...70006fdd856de5463e3fX1;highlight_room=5872604


http://www.secure-hotel-booking.com...h&utm_campaign=MetaI/O&utm_content=metasearch


http://www.booking.com/hotel/fr/de-...0708c9b5cd064c001cX1;highlight_room=107357701


https://www.hotelclub.com/book/bookingpath?execution=e2s1 (Hotel Bellechasse)
 
Last edited:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πρώτα απόλα συγχαρητήρια για την επιλογή σας... το Παρίσι είναι παντός καιρού και είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείτε έστω κι αν δεν είναι η ιδανική εποχή...

Το θέμα του διαμερίσματος δεν θέλω καν να το σχολιάσω... αν είναι δυνατόν να προγραμματίζει κάποιος γαμήλιο ταξίδι και να του προτείνει κάποιος διαμέρισμα για να μείνει!! ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ...

Με το σκεπτικό ότι διαθέτεις περίπου 180 με 200 ευρώ για διαμονή θα σου έλεγα να απορρίψεις χωρίς δεύτερη σκέψη τα ξενοδοχεία αλυσσίδας... κατά κανόνα είναι ελάχιστα ατμοσφαιρικά και απευθύνονται κυρίως σε μπίζνες ταξιδιώτες και όχι σε νεόνυμφους... η περιοχή που θα πρέπει να κινηθείς για μένα είναι η περιοχή του Σεν Ζερμέν όπου θα βρεις ορισμένα πολύ ατμοσφαιρικά ξενοδοχεία ή η περιοχή του Μαρέ. Εγώ στο Μονπαρνάς δεν θα έμενα γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος, οι περιοχές που προανέφερα είναι πολύ πιο εκλεπτυσμένες...

υ.γ... έχε υπόψιν ότι αντίθετα με όσα σου λένε ορισμένοι συμφορμίτες, τα χρήματα που διαθέτεις, που και φυσικά δεν είναι καθόλου λίγα, οριακά θα σε καλύψουν για να μείνεις σε κάποιο πραγματικά αξιόλογο ξενοδοχείο... όπως έχω πει και στο παρελθόν, ένα καλό ταξίδι στην Ευρώπη, που θα συνδυάζει εντυπωσιακά ξενοδοχεία και καταπληκτικά εστιατόρια είναι πολύ ακριβό σπορ και ουδεμία σχέση οικονομικά έχει με τις νεοπλουτίδικες σαχλαμάρες τύπου Μπαλί και Πουκέτ...

Ρίξε μια ματιά εδώ και αποφάσισε ανάλογα τα κέφια και το budget σου...

http://www.hoteljulesetjim.com/
http://www.hotel-verneuil-saint-germain.com/
http://www.villa-saintgermain.com/
http://www.lebellechasse.com/
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ο μόνος λόγος που μπορεί κάποιος να προτιμήσει ξενοδοχείο είναι το τρίπτυχο ρεσεψιόν-καμαριέρα-πρωινό. Πραγματικά δεν μπορώ να βρω άλλο..

Και μην μου πείτε για πολυτέλεια κλπ, γιατί υπάρχουν διαμερίσματα-σπίτια που βάζουν κάτω τα ξενοδοχεία ίδιας τιμής. Στην Βαρκελώνη για παράδειγμα είχαμε μείνει σε ένα νεοκλασικό διαμέρισμα που ήταν σαν παλάτι…

Οπότε δεν καταλαβαίνω το παράλογο της πρότασης. Εκτός αν θέλει κάποιος σώνει και καλά roomservice και πρωινό στο κρεβάτι..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
τρίπτυχο ρεσεψιόν-καμαριέρα-πρωινό. .... roomservice και πρωινό στο κρεβάτι..
Για ενα νιοπαντρο ζευγαρι,αυτα δεν ειναι τα ζητουμενα;...και να προσθεσω καθημερινη καθαριοτητα και αλλαγη λευκων ειδων;
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Για ενα νιοπαντρο ζευγαρι,αυτα δεν ειναι τα ζητουμενα;...και να προσθεσω καθημερινη καθαριοτητα και αλλαγη λευκων ειδων;
Τι εννοείς? Δεν πρέπει να τα αναλάβει η σύζυγος αυτά?Δεν πρέπει να αναλάβει καθήκοντα? :p

Τι να πω, μάλλον εγώ έχω μέλλον ακόμα για γάμο και δίνω αλλού σημασία. Πάντως από θέμα πολυτέλειας και άνεσης δεν τίθεται θέμα
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Τι εννοείς? Δεν πρέπει να τα αναλάβει η σύζυγος αυτά?Δεν πρέπει να αναλάβει καθήκοντα? :p
Γαλλογατε,ασε τα σαπια...αυτα σου μαθαν και αυτα λες...λυπαμαι το κοριτσακι που θα παρεις:D:D....τα διαμερισματα καλα ειναι για αλλες περιπτωσεις (εγω τα προτιμω απο τα ξενοδοχεια)
υ.γ.τελος το οφ-τοπικ;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για ενα νιοπαντρο ζευγαρι,αυτα δεν ειναι τα ζητουμενα;...και να προσθεσω καθημερινη καθαριοτητα και αλλαγη λευκων ειδων;
Εχεις κανει 3 λαθη σε δυο προτασεις:

1. Γαλλια και καθαριοτητα ειναι εννοιες ασυμβιβαστες. Ενα στρωσιμο κρεβατιου και λιγη χλωρινη στο μπανιο και να 'σαι ευχαριστημενη.

2. Καθημερινη αλλαγη λευκων ειδων (περα απο πετσετες ισως) ειναι πολυ δυσκολο να βρεις (οχι μονο στο Παρισι)

3. roomservice και πρωινο στο κρεβατι ειναι ζητουμενα για ενα νιοπαντρο αλλα ανεβαζουν επικινδυνα το κοστος και βγαινεις εκτος οριων.

Συμφωνω ωστοσο για την επιλογη του ξενοδοχειου γιατι ως νεονυμφος θες να νιωθεις πως σε προσεχει καποιος, γιατι θες να χρησιμοποιησεις και αλλες εγκαταστασεις (περα απο το δωματιο) του ξενοδοχειου αλλα και γιατι στο κεντρο του Παρισιου ειναι αδυνατο να βρεις ανετο πολυτελες διαμερισμα σε τιμες 1000-1200 ευρω για μια βδομαδα.

Ξαναλεω ομως πως δεν συμφωνω με τις περιοχες Σα Ζερμα και Μαρε αν οι φιλοι μας θελουν κυριως να περπατουν. Διαφορετικα θα ηταν ΟΚ η πρωτη και το δυτικο μερος της δευτερης, ανεκτη η ανατολικη μερια της δευτερης.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Οπότε δεν καταλαβαίνω το παράλογο της πρότασης. Εκτός αν θέλει κάποιος σώνει και καλά roomservice και πρωινό στο κρεβάτι..
Το παράλογο της πρότασης εστιάζεται στο ότι όταν πάω κάπου και διαθέτω χρήματα για να περάσω σπέσιαλ, όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση βλέπε ταξίδι γάμου, τότε το λιγότερο που θέλω είναι να με απασχολούν προβλήματα καθημερινότητας... δεν γουστάρω με καμιά δύναμη να στρώνω το κρεβάτι μου, να καθαρίζω το μπάνιο, να τρέχω στο σούπερ μάρκετ για νερό... αντίθετα γουστάρω αφάνταστα να τρώω στο κρεβάτι μου και να μην έχω άγχος μη και το λερώσω, θέλω να έχω καθαρές πετσέτες κάθε μέρα, να με ξυπνάνε από την ρεσεψιόν και φυσικά να έχω την δυνατότητα να μου κλείσει ο κονσιέζ το εστιατόριο που θα φάω χωρίς να κουνίσω το δακτυλάκι μου... και κάτι τελευταίο... δεν ξέρω σε τι παλάτι έμεινες στη Βαρκελώνη αλλά αν μείνεις σε ένα πραγματικό πεντάστερο ξενοδοχείο θα καταλάβεις αμέσως τι σημαίνει πραγματική πολυτέλεια και θα πάψεις να αναρωτιέσαι ποιο είναι το παράλογο της πρότασης σου...

Tripakias σταμάτα επιτέλους να σκέπτεσαι με επαρχιώτικα μυαλά... αν μένεις σε ένα καλό πεντάστερo ξενοδοχείο στο Παρίσι όχι μόνο πετσέτες και σεντόνια θα σου άλλάζουν καθημερινά αλλά και τούμπες θα κάνουν για την πάρτη σου... μην μπερδεύεις τα ξενοδοχεία των 100€ με το Meurice... τα έχουμε πει πολλές φορές... σε αυτή την ρουφιάνα την ζωή ότι πληρώσεις παίρνεις...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Tripakias σταμάτα επιτέλους να σκέπτεσαι με επαρχιώτικα μυαλά... αν μένεις σε ένα καλό πεντάστερo ξενοδοχείο στο Παρίσι όχι μόνο πετσέτες και σεντόνια θα σου άλλάζουν καθημερινά αλλά και τούμπες θα κάνουν για την πάρτη σου... μην μπερδεύεις τα ξενοδοχεία των 100€ με το Meurice... τα έχουμε πει πολλές φορές... σε αυτή την ρουφιάνα την ζωή ότι πληρώσεις παίρνεις...
Επιμενεις να θεωρεις ολα τα 5αστερα ισα και ομοια. Τα παιδια διαθετουν 1200€ για 7 νυχτες (170 € τη βραδια) μαξιμουμ. Αν λες πως με τοσα χρηματα το ξενοδοχειο που θα βρουν θα ειναι επιπεδου Meurice, τους παραμυθιαζεις απλα. Με τοσα θα βρουν ενα μετριο-καλουτσικο ικανοποιητικο ξενοδοχειο που θα τους παρεχει τα βασικα. Και φυσικα αν θελουν εξτρα υπηρεσιες θα πρεπει να βρουν φθηνοτερο δωματιο. Δυστυχως ή ευτυχως για το Meurice τα 1200€ φτανουν μονο για ενα βραδι κι αν. Λογικο να σου αλλαζουν σεντονια και πετσετες καθημερινα (και δυο φορες τη μερα θα επρεπε) δεν αντιλεγω. Αν και αυτο δεν απασχολει ιδιαιτερα οσους κοιμουνται μονο ενα βραδι.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
http://www.hotelroyalsaintmichel.com/

Λίγο over budget αλλά όχι 1200 την βραδιά.
Μικρό μπαλκονάκι με θέα το σιντριβάνι (ζητήστε το),καθημερινό turndown service , ιδανική τοποθεσία για 1η φορά στο Παρίσι, ποιοτικά macaron στο πρωινό, φιλική reception (όχι κρυόκωλοι 5-άστερου) και κατά καιρούς παίζουν και προσφορές.

Ελπίζω μόνο να μην έχει αλλάξει και γίνω ρόμπα στους μελλόνυμφους :)

Τώρα για το montparnasse που παίζει δυνατά τελευταία στο φόρουμ...δεν μπορώ να πω κάτι. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και o tempora o mores μαζί :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
υ.γ... έχε υπόψιν ότι αντίθετα με όσα σου λένε ορισμένοι συμφορμίτες, τα χρήματα που διαθέτεις, που και φυσικά δεν είναι καθόλου λίγα, οριακά θα σε καλύψουν για να μείνεις σε κάποιο πραγματικά αξιόλογο ξενοδοχείο...
Tripakias τσάμπα τα γράφω μου φαίνεται... από την αρχή ξεκαθάρισα ότι με τα χρήματα που διαθέτουν τα παιδιά θα μείνουν σε ένα καλούτσικο αλλά αξιοπρεπέστατο ξενοδοχείο... να με διαβάζεις με περισσότερη προσήλωση σε παρακαλώ, βαρέθηκα να σε διορθώνω σε κάθε ποστ σου...

Από εκεί και μετά ποτέ δεν είπα ότι όλα τα πεντάστερα είναι ίσα και όμοια, πως θα μπορούσε άλλωστε... ασφαλώς ένα πεντάστερο που κάνει 1000€ την βραδιά δεν είναι ίδιο με ένα που κάνει 500€... αυτό που λέω είναι ότι ένα πεντάστερο ξενοδοχείο είναι στανταράκι γιατί πληρεί ορισμένες συγκεκριμένες προδιαγραφές... δηλαδή ότι θα είναι σε απίστευτο βαθμό καθαρό, ότι θα έχει καταπληκτικό πρωινό, ότι το σέρβις του θα είναι άριστο, ότι το δωμάτιο θα είναι σχετικά μεγάλο, ότι θα έχει μεγάλο σε αριθμό προσωπικό για να λύνει άμεσα τα όποια προβλήματα έχεις, ότι θα είναι καλόγουστο. Από εκεί και μετά αν θες το location του Meurice ή την πολυτέλεια ενός Ritz σπρώχνεις το χιλιαρικάκι και ζεις τον απόλυτα χλιδάτο μύθο σου...

Στο θέμα μας... τα ξενοδοχεία που έδωσα στα παιδιά σαφώς και είναι ξενοδοχεία που πληρούν αξιοπρεπείς προδιαγραφές και όχι μόνο μια καθημερινή αλλαγή πετσέτας και λίγη χλωρίνη, όπως μας είπες σε προηγούμενο ποστ σου... αυτό φυσικά και ισχύει για τα ξενοδοχεία του κατοστάρικου, ξενοδοχεία που είναι υπερτιμημένα του κερατά και που πολλοί εδώ μέσα προτείνουν αβασάνιστα σαν ξενοδοχεία ευκαιρία για ένα ταξίδι γάμου... έχω τονίσει πολλές φορές ότι τα καλά ξενοδοχεία στις μεγάλες Ευρωπαϊκές πόλεις είναι πανάκριβα, γιαυτό και προτείνω ανεπιφύλακτα σε κάποιον που διαθέτει ένα σεβαστό budget για να κάνει ένα ταξίδι γάμου να το κάνει στην Ευρώπη, γιατί αυτό θα είναι μια πραγματική εμπειρία που σε καμιά περίπτωση δεν θα συγκρίνεται με τα φασόν ταξίδια στις Ασιατικές μεγαλουπόλεις...


Τώρα για το montparnasse που παίζει δυνατά τελευταία στο φόρουμ...δεν μπορώ να πω κάτι. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και o tempora o mores μαζί :)
Πραγματικά αναρωτιέμαι αν έχουν ιδέα από Παρίσι αυτοί που προτείνουν το Μontparnasse για διαμονή... για μένα είναι μια αδιάφορη περιοχή που ως μόνο σημαντικό πλεονέκτημα είναι οι πολλές γραμμές metro και τα σχετικά φτηνά ξενοδοχεία... πέραν τούτου ουδέν... το ξαναλέω οι περιοχές που προκρίνω είναι η περιοχή της αριστερής όχθης πλησίον του Αγ. Γερμανού, το ατμοσφαιρικότατο Μαρέ που ποτέ δεν το βαριέμαι και φυσικά η απλησίαστη οικονομικά περιοχή γύρω από την Place Vandome και μέχρι τις νοτιοανατολικές παρυφές των Ηλισίων Πεδίων...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom