Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Η αληθεια ειναι οτι το Μονπαρνας ειναι καλο για να ζεις μονιμα..πηγα το σοι μια βολτα τον Ιουνη και μετα κανα διωρο με κοιταζαν με απορια..γιατι τους κουβαλησα εκει..Σε χλιδατα δεν εχω μεινει ποτε και προτιμω διαμερισματα σιγουρα.Συμφωνω ομως οτι για ενα γαμηλιο ταξιδι δεν ειναι και το καλλιτερο.Σαν περιοχη Μαρε ειναι το αγαπημενο μου..τελευταια εμεινα στον πεζοδρομο Μοntorguiel kαι συνιστω την περιοχη ανεπιφυλακτα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Tripakias τσάμπα τα γράφω μου φαίνεται... από την αρχή ξεκαθάρισα ότι με τα χρήματα που διαθέτουν τα παιδιά θα μείνουν σε ένα καλούτσικο αλλά αξιοπρεπέστατο ξενοδοχείο... να με διαβάζεις με περισσότερη προσήλωση σε παρακαλώ, βαρέθηκα να σε διορθώνω σε κάθε ποστ σου...
Μια χαρα σε διαβαζω. Και κατα βαθος συμφωνουμε αλλα εσυ μιλας γενικα κι εγω ειδικα εχοντας υποψη το budget των 1200€ για 7 βραδια. Ενα λοιπον ξενοδοχειο των 150-180€ δεν ειναι και τοσο σιγουρο πως αλλαζει καθημερινα σεντονια (αλλο τι μπορει να διαφημιζει). Εγω δεν διαφωνησα μαζι σου, εσυ διαφωνησες.

Η μονη διαφωνια ηταν ως προς την περιοχη δεδομενου πως τα παιδια θελουν να περπατουν πολυ. Η περιοχη του Marais που αξιζει ειναι μονο το νοτιο κομματι γυρω απο τη rue St Antoine. Κι αν δεν εισαι πλαι στο Hotel de Ville ολα τα αλλα ειναι αρκετα μακρυα απο σχεδον ολα τα αξιοθεατα.
Το υπολοιπο Marais ειναι απο αδιαφορο ως χαλια. Χειροτερο και απο το Montparnasse που σαφως προτεινεται για lowbudget ταξιδια, που θελουν κατι σε μια ασφαλη περιοχη και με καλη συγκοινωνια.

Αρα ακυρο το Montparnasse για τα παιδια που ρωτησαν αλλα ακυρο και το Marais.

Σαφως και η προταση σου για γυρω απο τη πλατεια Βαντομ ιδανικη.
 

marilougr

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Τόσα ταξίδια εχω κάνει, τέτοια δυσκολία για να βρώ δωμάτιο πραγματικά ειναι πρώτη φορά. Η σχέση τιμής με πιότητα, ειναι το κάτι αλλο!! Νομίζω οτι θα καταλήξω στο http://www.hotelvarenneparis.com/index.html ειναι στο budget μου , θελω να πιστεύω οτι ειναι σε σχετικά καλή θεση (st. germain) για εξορμήσεις με τα πόδια και εχει γενικά καλά σχόλια. Καμια γνώμη?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Τόσα ταξίδια εχω κάνει, τέτοια δυσκολία για να βρώ δωμάτιο πραγματικά ειναι πρώτη φορά. Η σχέση τιμής με πιότητα, ειναι το κάτι αλλο!! Νομίζω οτι θα καταλήξω στο http://www.hotelvarenneparis.com/index.html ειναι στο budget μου , θελω να πιστεύω οτι ειναι σε σχετικά καλή θεση (st. germain) για εξορμήσεις με τα πόδια και εχει γενικά καλά σχόλια. Καμια γνώμη?
Kαλό φαίνεται αλλά εφόσον κοντά στα 1200 υπάρχει για τις ημερομηνίες σας το πιο μοναδικο Le Bellechasse (με λίγο καλύτερη τοποθεσία κατ'εμέ) που στο προτείναμε κι εγώ κι ο Traveller γιατι δε το κοιτάτε κι αυτό; (http://www.hotelclub.com/shop/hotel...s.addressInput.countryCode=&search=Rechercher)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Το κοίταξα και μου δώσανε προσφορά 215 την βραδιά για το original room, στο σύνολο ειναι 1500.
Γιατί δε τους λέτε ότι στην ιστοσελίδα που σας παρέθεσα βγαίνει φθηνότερο; Μπορεί να σας κάνουν price match, ειδικά εφόσον αναφέρουν πως έχουν εγγύηση καλύτερης τιμής!
 

marilougr

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Θα το κοιτάξω αυριο, τωρα δεν εχω χρόνο. Περίμενα οτι μεσω της ιστοσελίδας τους οτι θα έκαναν μια καλύτερη τιμή και μάλιστα για 7 μέρες διαμονή. Βέβαια η τιμή που μου δίνουν ειναι refundable .
Περιμένω απαντήσεις και απο αλλα ξενοδοχεία οποτε και ελπίζω μεχρι την Δευτέρα να εχω καταλήξει κάπου!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τόσα ταξίδια εχω κάνει, τέτοια δυσκολία για να βρώ δωμάτιο πραγματικά ειναι πρώτη φορά. Η σχέση τιμής με πιότητα, ειναι το κάτι αλλο!! Νομίζω οτι θα καταλήξω στο http://www.hotelvarenneparis.com/index.html ειναι στο budget μου , θελω να πιστεύω οτι ειναι σε σχετικά καλή θεση (st. germain) για εξορμήσεις με τα πόδια και εχει γενικά καλά σχόλια. Καμια γνώμη?
Ειναι μεν κοντα, δεν εχει καμμια σχεση ομως με το St Germain. Βρισκεται πλαι στο συμπλεγμα Les Invalides σε μια περιοχη οπου με πολλα κυβερνητικα κτιρια και πρεσβειες που το βραδι ειναι τελειως νεκρη. Αδειοι και σκοτεινοι δρομοι...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ακριβως..νεκρα,δεν θα εμενα εκει με τιποτα..απο το απογευμα ηδη ερημωνει..
 

marilougr

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Τελικά έκανα κράτηση στο Le Bellechasse. Ειναι σίγουρα ωραίο ξενοδοχείο και πολύ ατμοσφαιρικό. Τίποτα αλλα tips έχεται να μου δώσεται για το Παρίσι?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πραγματικά αναρωτιέμαι αν έχουν ιδέα από Παρίσι αυτοί που προτείνουν το Μontparnasse για διαμονή... για μένα είναι μια αδιάφορη περιοχή που ως μόνο σημαντικό πλεονέκτημα είναι οι πολλές γραμμές metro και τα σχετικά φτηνά ξενοδοχεία... πέραν τούτου ουδέν... το ξαναλέω οι περιοχές που προκρίνω είναι η περιοχή της αριστερής όχθης πλησίον του Αγ. Γερμανού, το ατμοσφαιρικότατο Μαρέ που ποτέ δεν το βαριέμαι και φυσικά η απλησίαστη οικονομικά περιοχή γύρω από την Place Vandome και μέχρι τις νοτιοανατολικές παρυφές των Ηλισίων Πεδίων...
Κάποια ιδέα την έχουν... Γι αυτούς που εν έτη 2014 προτείνουν ακόμα Marais έχω τις αμφιβολίες μου. Όσο για το αν είναι ή όχι αδιάφορη η Montparnasse, δεν έχεις παρά να κάνεις μια βόλτα βραδάκι ή να προσπαθήσεις να κάνεις κράτηση σε κάποια από τα ιστορικότερα εστιατόρια της πόλης. Τα περισσότερα, άλλωστε, από αυτά βρίσκονται εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom