Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ναι η πρώτη μας σκέψη ήταν να μείνουμε όσο πιο κεντρικά γινόταν. Τελικά λόγω καλής προσφοράς που βρήκαμε κλείσαμε δίπλα ακριβώς στην πλατεία ιταλίας στο Ξενοδοχείο Coypel, Παρίσι, Γαλλία - 598 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! - Booking.com με 80 ευρω τη βραδυά σε superior με δυνατότητα ακύρωσης. Το μετρό δίπλα εξυπηρετείται με 3 γραμμές. Αν βρω κάτι καλύτερο σε καλή τιμή θα το ακυρώσω. Πως σας φαίνεται αυτή η επιλογή μου?
Θεωρώ πως για πρώτη φορά στο Παρίσι καλό θα ήταν να μένατε σε λίγο πιο κεντρικό σημείο.Παρ'όλα αυτα το 13ο διαμέρισμα είναι πολύ αξιοπρεπές, αρκετά ήσυχο και εξυπηρετείται άρτια από το μετρό.Όντως θα βρεις στην περιοχή μπαράκια,καφέ και αρκετά εστιατόρια.Εμείς μέναμε κοντά στην βιβλιοθήκη αλλά κάποιες φορές μας κούρασε το συνεχές και καθημερινό πήγαινε-ελα με το μετρό παρ'όλο που ο σταθμός ήταν δίπλα στο ξενοδοχείο.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επίσης αν μείνεις τελικά στην place d'Italie καλό θα ήταν να βγάλεις καρτούλα του μετρό για διευκόλυνη στις μετακινήσεις σου!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επίσης αν μείνεις τελικά στην place d'Italie καλό θα ήταν να βγάλεις καρτούλα του μετρό για διευκόλυνη στις μετακινήσεις σου!
Ενώ αν μείνει κάπου αλλού να μη βγάλει? Δεν υπάρχει κανένα σημείο διαμονής στο Παρίσι που να μη χρειάζεσαι ΜΜΜ σε καθημερινή βάση.
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Πράγματι τη Navigo μου θα τη βγάλω ακόμη και αν μείνω κέντρο-κέντρο. Συμφέρει και ξεγνοιάζεις ;)
 

vagmouk

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλησπέρα και από εμένα.Θα είμαι Παρίσι για τέσσερις μέρες , τέλος Ιουνίου και μάλλον καταλήγω εδώ.Hotel Verlain, Paris, France - 659 Guest reviews. Book your hotel now! - Booking.com
Είναι σε λογική τιμή και η περιοχή φαίνεται ζωντανή και αρκετά κεντρική.Δεν ξέρω βέβαια πόσο εξυπηρετεί ως προς την πρόσβαση στα δύο μεγάλα αεροδρόμια.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.443
Likes
4.445
Από τη στιγμή που θα μείνεις εντός Παρισιού, θαρρώ πως η πρόσβαση από το αεροδρόμιο δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής ξενοδοχείου, καθώς δε θα έχεις σημαντική διαφορά από άποψη χρόνου και απόστασης. Η περιοχή είναι νεανική, πιστεύω όμως ότι στα ίδια λεφτά μπορείς να βρεις καλύτερα ξενοδοχεία και σε καλύτερη περιοχή.
 

IKINIMOD

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
H περιοχή δεν έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον τη μέρα αλλά το βράδυ είναι super αφού η rue Oberkampf είναι γεμάτη από καταπληκτικά bistrot και bar. Επίσης νομίζω ότι βολεύει πάρα πολύ γιατί είναι ανάμεσα σε 3-4 στάσεις του Metro οπότε είναι πολύ εύκολο να μετακινηθείς προς την πόλη αλλά και προς το αεροδρόμιο. Σίγουρα το να έμενες σε ένα ξενοδοχείο στο κέντρο θα ήταν το ιδανικό, αλλά οι τιμές δεν συγκρίνονται. Ένας άλλος λόγος που βολεύει πολύ η περιοχή είναι ότι τα περισσότερα νυχτερινά λεωφορεία τερματίζουν στη Place de la Republique που είναι πολύ κοντά στο ξενοδοχείο. Το metro στο Παρίσι σταματάει στις 12.00 και το ταξί είναι πολύ ακριβό.
 

vagmouk

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Από τη στιγμή που θα μείνεις εντός Παρισιού, θαρρώ πως η πρόσβαση από το αεροδρόμιο δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής ξενοδοχείου, καθώς δε θα έχεις σημαντική διαφορά από άποψη χρόνου και απόστασης. Η περιοχή είναι νεανική, πιστεύω όμως ότι στα ίδια λεφτά μπορείς να βρεις καλύτερα ξενοδοχεία και σε καλύτερη περιοχή.
Γενικά είμαι ακόμα στο ψάξιμο , ωστόσο 86 ευρώ το δίκλινο τη βραδία για Παρίσι σε ξενοδοχείο 3 αστέρων μου φαίνεται αρκετά νορμάλ και επιπλέον διάβασα πως στη συγκεκρινένη περιοχή υπάρχουν αρκετές επιλογές για φθηνό φαγητό και ποτό , πράγμα αρκετά σημαντικό αφού το budget δεν είναι και απεριόριστο.Κάθε πρόταση πάντως δεκτή.
 

IKINIMOD

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Αν θες ρίξε μια ματιά σε αυτό H?tel de Nesle - Paris. Το σημείο που βρίσκεται είναι εκπληκτικό, δίπλα στη Νotre Dame και τον Σηκουάνα. Είναι στη περιoχή Saint-germain , δίπλα στο quartier latin. To ξενοδοχείο είναι πολύ όμορφο και έχει πολύ ιδιαίτερο στυλ. Γενικά είναι δύσκολο να το βρεις στο internet γιατι κάνουν κρατήσεις μόνο τηλεφωνικά. Οι χρεώσεις ξεκινάν από 85 το δίκλινο αλλά όπως σε πάρα πολλά οικονομικά ξενοδοχεία του Παρισιού μοιράζεσαι το WC εκτός δωματίου με άλλα 2 δωμάτια (στο δωμάτιο υπάρχει νιπτήρας). Νομίζω όμως οτι υπάρχουν και δωμάτια με μπάνιο αλλά ανεβαίνει λίγο η χρέωση. Βέβαια δεν έχει καμία σχέση με τα κλασσικά ξενοδοχεία 3 -4 αστέρων, είναι πολύ ιδιαίτερο κα εναλλακτικό το στυλ του. Είναι πολύ καθαρό και το service είναι τέλειο. Γενικά η περιοχή δεν παίζεται!!τα διπλανά ξενοδοχεία χρεώνουν 300-800 τη βραδιά. Αν πας μόνο για 3-4 μέρες ίσως αξίζει περισσότερο να μείνεις κεντρικά και να δώσεις 10-15 Ε περισσότερα τη βραδιά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
αλλά όπως σε πάρα πολλά οικονομικά ξενοδοχεία του Παρισιού μοιράζεσαι το WC εκτός δωματίου με άλλα 2 δωμάτια (στο δωμάτιο υπάρχει νιπτήρας).
Τι του προτεινεις βρε του ανθρωπου; Οσο καθαρο και να 'ναι οταν μοιραζεσαι το wc υπαρχει ενα θεμα.
 

IKINIMOD

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Τα πιο οικονομικά δωμάτια μοιράζονται το wc. Υπάρχουν και δωμάτια με 100Ε νομίζω, που έχουν μπάνιο μέσα στο δωμάτιο. Η περιοχη δεν παίζεται και το ξενοδοχείο είναι πολύ ατμοσφαιρικό. Για να μείνεις σε οποιοδήποτε άλλο ξενοδοχειο στη συγκεκριμένη περιοχή πρεπει να πληρώσεις μια περιουσία. Απλά δίνει και αυτή τη δυνατότητα με πιο χαμηλό κόστος, που θυμίζει τη λογική τoυ hostel.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η περιοχη ειναι οντως εξαιρετικη αλλα για μενα τουλαχιστον το wc μεσα στο δωματιο ειναι προτεραιοτητα. Αν υπαρχουν δωματια με 100€ και το μπανιο κομπλε μεσα τοτε η προταση σου ειναι φανταστικη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.345
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom