Περού Περού : Εκεί όπου έκλεψαν και τα διαβατήρια και την καρδιά μας

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Παναγιά μου!! Νεατερνταλ!!!! Τουλαχιστον ψυγείο έχεις?


Μην παιζεις με το πόνο μου !!
Εδω και 6 μηνες δεν εχω ουτε τηλεφωνο .
Ας ειναι καλά ο ΟΤΕ που διεγνωσε σοβαρη βλαβη στον οικισμο που μενω και απο
τοτε δεν την εχει φτειαξει . Οταν δε με βλεπουν στα γραφεια τους λενε "ηρθε η τρελή του χωριού για να μας βρισει πάλι "!
Ζω σε εξοχή 5 χλμ απο το Γυθειο , αλλα στις Ανδεις ειχαν καλιτερη συνδεση στα τηλεφωνα !!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ουαου!!!!:clap::clap::clap:
Ανυπομονω!!!!!
Καλα,αυτα με τα κιλα στις αποσκευες πρεπει να μου τα μαθετε....:roll:
Κικη,πως το λεγανε το γραφειο???
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Λιμα 22+ 23 Μαρτιου

Φθάνοντας στη Λιμα βραδάκι , εκανε ζεστη με πολύ υγρασία , μιλαμε ομως για πολυ υγρασια ,αντι για αέρα αναπνεύεις νερο !
Εδω αρχιζουν τα ζορικα , μετα 15 λεπτα απο την αφιξη μας .
Ειχαμε προετοιμαστει να ειμαστε προσεκτικές για τα κλεφτρονια που περιμενουν τους τουριστες , τι να κανουμε για το μεροκαματο πανε και αυτοί και ειχαμε πάρει όλα τα αναλογα μέτρα .
Αυτό που δεν φανταζόμασταν ειναι οτι θα σπαγανε το τζάμι του αυτοκινητου που μας μετεφερε σε ενα φαναρι και θα αρπαζαν το σακίδιο της Λιας , που ειχε το διαβατηριο της μαζι με αυτο της Τουλας !!
Χωρις διαβατηρια στο Περού ; Εκει λογω τρομοκρατιας μεχρι προσφατα , σου ζητάνε διαβατηριο όλη την ώρα , ακομα και για να μπεις στο Ματσου Πικτσου.
Επιπλεον ειχαμε κανονισει για το τελος του ταξιδιου και λιγες μερες στη Βολιβία που φυσικα με πόνο καρδιας το ακυρωσαμε , αλλά που πάτε κυριες μου χωρις ντοκουμεντα σε άλλη χωρα ;
Δηλωσαμε την απωλεια σε αστυνομικο τμημα για να παρουμε την αναλογη δηλωση κλοπής , τελειως διεφθαρμένοι οι μπατσοι σε όλο το Περού με ενα ευρω φιλοδωρημα μας εδιναν προτεραιότητα παντου στις ουρές οσες φορές τους χρειαστήκαμε.
Καποια στιγμη αργα φτασαμε στο ξενοδοχειο κατακοπες, η Λια στη κυριολεξια γιατι στα χερια ειχε κοψιματα απο το τζαμι.
Ωραιο ξεκίνημα !
Καναμε μια ολιγολεπτη συσκεψη και αποφασισαμε παρα το σοκ και τη σύγχυση να αφησουμε πίσω το γεγονός και να κοιταξουμε πως θα "ισιώσουμε" το ταξιδι μας.
Αποφασισαμε να να μην αναφερουμε τιποτα σε φιλους και συγγενεις στη πατριδα γιατι να μην ανησυχουν . Μονος γνωστης και συμμαχος ο αγαπημενος της Λιας που χρειαζομασταν την βοηθεια του για να βρει τα στοιχεια των διαβατηριων τους απο την Αστυνομια .
Καψαμε την Βολιβια αναγκαστικά και αφησαμε να αποφασισουμε αργοτερα τι θα καναμε
εκεινες τις ημερες , ωραια (λέμε τωρα ) αντε να πεσουμε για ύπνο .
Το ξενοδοχειο μας βγηκε διαμαντακι . Ειναι στο Miraflores , στη πιο ασφαλή περιοχή της πόλης , κανει 52 ευρω το δικλινο με πλουσιο πρωινο , υπολογιστες στο σαλονι με γρηγορο και δωρεάν ιντερνετ και 24ωρη υπηρεσια δωματιων και αφανταστα καθαρο .
Το πιο καθαρό ξενοδοχειο που εχω μεινει ποτέ .

Ειρωνεια η μόνη που ειχε βγαλει φωτοτυπια διαβατηριου ημουν εγω και η μόνη που δεν την χρειαστηκα . Αντιθετα το διαβατηριο μου ηταν πολυτιμο στη συνεχεια γιατι οι κρατησεις ηταν στο ονομα μου και ετσι στα ξενοδοχεια και στις αεροπορικες το δειχναμε πρωτο και μετά δίναμε τα Α4 χαρτια που ειχαμε την πρεσβεια , αντι διαβατηριου .
Το αλλο πρωι ξεκινησαμε για τη πρεσβεια μας . Μας υποδεχτηκε μια αγενης νεαρή προξενος ,μας αφησε ορθιες οσο ωρα μιλουσαμε και μας εκανε αυστηρες συστασεις γιατι η Λια ειχε το σακιδιο στα γονατα της και όχι στο δαπεδο του αυτοκινητου οπως πρεπει οταν εισαι στη Λιμα .
Ευχαριστουμε για τις παρατηρησεις , μας αρεσουν γιατι διορθωνόμαστε , αλλά μη μας μαστιγώσετε , την επομενη φορα θα προσεχουμε !
Αντιθετα η γραμματεας, μια γλυκυτατη κυρια Ελληνιδα εξ Αιγυπτου ,
μας εστειλε για φωτογραφιες και ώσπου να γυρισουμε ειχε ετοιμασει τα χαρτια για να μπορεσουμε να συνεχισουμε το ταξιδι .
Να ειναι καλα η κυρια και την ευχαριστουμε πολυ .
Μετα αρχισε η οδυσσεια να βαλουμε visa εισοδου στα χαρτια , γιατι η γνησια ηταν μαζι τα κλεμενα διαβατηρια , αυτο και ειναι προβλημα στο Περού, την εχουν σε μεγαλη υποληψη τη σφραγιδα εισοδου εκει ! Πλακα κανω παντου ειναι πολυτιμη , αλλά στο Περού εχουν
υστερια με τους ελέγχους ανα πάσα στιγμή.
Ως το μεσημερι που κλεισανε καναμε city tour σε απειρες δημοσιες υπηρεσιες στη Λιμα.
Φοβερή εμπειρία , ουτε στον εχθρο μου !
Η ελληνικη γραφειοκρατια στο δεκαπλασιο με αργους λατινικους ρυθμους .
Βιζα παντως δεν πηραμε , γιατι ο τελευταιος που θα εβαζε την τιμημενη υπογραφη του ελειπε και οταν μαζευτηκε μας ειπε οτι ειχε κλεισει το τμημα του πριν 4 λεπτα !
Τα σχολια περιττα .
Γυρίζοντας στο ξενοδοχειο μας περιμενε αντιπροσωπος απο το πρακτορειο και ενας κυριος απο το Αλλοδαπων για να μας εκφρασουν τη λυπη τους γαι το γεγονος.
Οταν θελησαμε να πληρωσουμε για το αυτοκινητο και την συνοδο που ειχαμε ζητησει για το τρεξιμο ( 150 ευρω κοστος ) , μας απαντησαν οτι δεν κοστιζει κατι και οτι το βραδυ
ειμαστε καλεσμενες για δειπνο μετά θεαματος . Αψογοι !
Σας κουρασα με την ιστορια των διαβατηριων και δεν ειπα τιποτα για τη Λιμα , αλλά δεν ειδαμε και τιποτε τουριστικο , ειδαμε ομως την καθημερινοτητα στις Δημοσιες Υπηρεσιες
την υπομονη και την ευγενεια των Περουανων στις ουρες , οτι μας παραχωρουσαν τη θεση για να προλαβουμε τη βιζα και πολλα άλλα που δηλωνουν πολλα για τους κατοικους μιας πόλης πιο χρησιμα για μενα απο την επισκεψη σε ενα ακόμα Καθεδρικο της Λ.Αμερικης .
Το βραδυ φαγαμε πολυ νοστιμο φαγητο , σε ενα μαγαζι με θεα τον Ειρηνικο και ειδαμε τοπικους χορους , για τουριστικο το φαγητο και το θεαμα ηταν αξιοπρεπες .
Καμια σχεση με τις γυφτοταβερνες της Πλακας που πηγαινα τους καημενους τους τουριστες μου για κάτι αναλογο.
Η πρωτη εντυπωση για το φαγητο πολυ - πολυ καλή.
Στη πορεια του ταξιδιου καταλαβα οτι το φαγητο τους ειναι καταπληκτικο , κατατάσσω
τη κουζινα τους στις καλιτερες που εχω δοκιμασει.
Αντε παμε για υπνο ,γιατι αυριο εχει πτηση για το Puerto Maldonado.
Ο Αμαζονιος μας περιμενει . Εισαστε ετοιμοι ;


fitziano , pls μπορεις να ενωσεις τα 2 κομματια για τη Λιμα σε ενα ;
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Πριν λίγα χρόνια, μας έλεγε ένας γνωστός που δούλευε Ατλάντα για κάποιους μήνες και μετά έκανε ένα ταξίδι στη Λ. Αμερική, ότι στη Λίμα ο ταρίφας το βράδυ δε σταματούσε στα φανάρια, τα περνούσε αέρα-πατέρα με κόκκινο, πράσινο, ό,τι να'ναι. Τέτοια εγκληματικότητα και στο Περού τελικά? Διότι αυτό που σας συνέβη Κική δεν είναι τελικά και τόσο σπάνιο όσο αρχικά φαίνεται.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σπανιο δεν ειναι καθολου . Το καταλάβαινα απο τις αντιδρασεις σε οποιον επρεπε να το αναφερουμε , καμια εκπληξη , το θεωρουσαν καθημερινοτητα !!
Τωρα η εκληματικοτητα , ειναι μεγαλο κεφαλαιο στη Λ.Αμερικη.
Το Περού σε σχεση με γειτονικες χώρες ειναι ασφαλες , εκτος Λιμας δεν νοιωσαμε φοβο πουθενα , με λογικες προφυλαξεις παντοτε .....
 
  • Like
Reactions: GTS

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
Και Περού και story by KIKI...:clap: Αναμένω με τεράστιο ενδιαφέρον τον Αμζόνιο και όλη την ιστορία εννοείται!

Δώσε και το όνομα του πρακτορείου please!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
KIKI, μου κάνεις το καλύτερο δώρο!:clap: Όταν με το καλό ολοκληρώσεις την ιστορία σου (μετά από πολλά και χορταστικά κεφάλαια, εννοείται!), θα την ενώσω, θα κάνω delete όλες τις αναποδιές, και θα την τυπώσω να τη διαβάσει κι ο σύζυξ.....;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσυπογραφω. Και αφου ειναι εκτος Ελλαδας δεν νομιζω πως μπορει να θεωρηθει διαφημιση.
Παιδιά δυστυχώς δεν μπορεί να το δώσει, μην επιμένετε, δεν είναι θέμα διαφήμισης. ΚΙΚΙ, προχώρα την ιστορία, το πας άψογα.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ακομα η συνεχεια??? ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ!!!!!!!!!!:clap::clap::clap:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τωρα επιασα δουλεια , ειπαμε στο σπιτι δεν εχω συνδεση ...
Ευχαριστω για την ανυπομονησια meli !!!

παρακληση για τον αξιοσεβαστο Def και τους αγαπητους mods.
Αφηνετε μου μια-δυο μερες για να μπορω να κάνω επεξεργασια στα κειμενα μου.
Σε ολοκληρα κατεβατά ολο και καποιο λάθος κάνω.
Επιπλεον εχω δυσλεξια , κάνω αναγραμματισμους και παραλειπω συλλαβές , οταν δε το ξαναδιαβαζω το κειμενο δεν τα βλεπω τα λαθη μου συνηθως !!
Εδω επεμβαινει πάλι η Λια (τι χρυσο κοριτσι και αυτο ) και μου τα διορθωνει .
Ευχαριστω για τη κατανοηση .....
 

lia7

Member
Μηνύματα
35
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Βερολίνο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κίκα η ιστορία σου με συνεπαίρνει λες και ήμουν μαζί σου....:D:haha::pχαχαχαχα
Η ιστορία με τη κλοπή και τα διαβατήρια αν και ακούγεται τραγική, δεν ήταν και τόσο. Λόγω της κλοπής καταφέραμε να γνωρίσουμε τις δημόσιες υπηρεσίες του Περού και να μας κάνουν να σκεφτόμαστε ότι οι Έλληνες δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι μοναδικοί όπως πιστεύαμε μέχρι τώρα. Άσε που κερδίσαμε δωρεάν city tour και ενα by night με θέα τον Ειρηνικό.
Η κλοπή του διαβατηρίου μην σας κάνει να φοβηθείτε μια τόσο όμορφη και ευγενική χώρα. Θα μπορούσε να συμβεί οπουδήποτε. Όταν ανεβαίνω στην Αθήνα μένω στο Κολωνό και με το που φτάνω στη πλατεία Καραϊσκάκη βάζω ασφάλειες στο αμάξι και κατεβάζω την τσάντα μου στο πάτωμα. Οφείλω να ομολογήσω ότι ο φόβος μου κάθε φορά που φτάνω εκεί είναι μεγαλύτερος από το να κυκλοφορώ στη Λίμα.
Κική συνέχισε....
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom