Περού Περού : Εκεί όπου έκλεψαν και τα διαβατήρια και την καρδιά μας

fiesta

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ταξίδι-Όνειρο
Mars
Γεια κ χαρά
θα μπορουσαμε να ανταλλασαμε e-mails , προκειται να ταξιδεψω μονη μου στο Περου, θέλω να τα δω σχεδόν όλα κ θα ήθελα την υποστήριξή σου εάν γίνεται.
Σε ευχαριστώ
Φ
Πρόλογος

Περού λοιπόν . Ειμαι περιεργη για το τι θα μπορεσω να γραψω για μια χωρα που μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση και για ένα ταξίδι που ήταν επεισοδιακό απο διάφορα γεγονοτα που συνέβηκαν εκει .
Εχω επιστρεψει έξι ημερες και ακομα τοποθετώ στο μυαλό μου και στη ψυχή μου αυτα που είδα και εζησα. Εκτος του ότι ειναι πολλά και διαφορετικά το ίδιο το Περού τα κάνει ακομα πιο περίπλοκα .
Πήγα σε πεντε μέρη και σε κάθε ενα απο αυτά νομιζα οτι ημουν σε άλλη χώρα , γιατί ηταν πολλές οι αντιθεσεις.
Δεν μου εχει ξανασυμβει αυτο σε άλλο ταξίδι και νομιζω οτι πρεπει να χωρισω την ιστορια σε πεντε ενοτητες μπας και ειναι ευκολοτερο να περιγραψω κάτι απο αυτα που ειδα .
Ξεκινώντας ας πω πως παρθηκε η αποφαση για αυτο το ταξιδι που το θεωρώ και δυσκολο και μακρινο και ακριβό.
Ηθελα να παω Περου και στις τριγυρω χωρες παιδιόθεν , αλλά όλο κάτι μεσολαβούσε και δεν τα καταφερνα .Απο το περασμενο Φθινοπωρο ομως ημουν σιγουρη οτι ειχε έρθει το πληρωμα του χρόνου , τα χρηματα υπηρχαν αλλά ελειπε η παρεα , τελικα οταν αποφασισα να παω εστω και μόνη μου ,βρεθηκε και αυτη χωρις να το περιμενω .
Πρωτη δηλωσε οτι θα έρθει η κολλητη μου Σοφία , δοκιμασμενη συνταξιδιώτισσα εδω και χρονια . Δυστυχως όμως 5 μερες πριν την αναχωρηση κατι της έτυχε και ακυρωσε χάνοντας ενα υπεροχο ταξιδι και όλα τα χρηματα που είχε ήδη καταβάλει !!
Μετα μπήκε στη παρέα και η γνωστή φίλη , κουμπαρα και συμπεθέρα Λία
και μετά οποία εκπληξη και η συμπεθερα Τούλα , μαμά της Λιας .
Λεω εκπληξη γιατι η Τουλα εχει ταξιδεψει μόνο μια φορά εκτος Ελλαδας
και ομως πηρε την αποφαση για ταξιδι στη Λ.Αμερικη χωρις δευτερη σκεψη.
Αποδειχτηκε δε κρυμμένο ταλέντο για μακρινες και δυσκολες χώρες .
Ηρθε στο αεροδρομιο με βαλιτσα που ζυγιζε 12 κιλα ,πράγμα που το καταφερνουν εμπειροι ταξιδιωτες . Γυναικα για ταξιδι 20 ημερων με ρουχα για
κρυο και ζέστη και ολα τα απαραιτητα ,δυσκολα ξεκιναει με 12 κιλα βαρος !!
Απόλαυσε δε τα παντα χωρις να μιλαει ξενες γλωσσες και δεν γκρινιαξε ούτε μια φορά παρά τις δυσκολιες που της έτυχαν .
Η τέλεια συνοδοιπόρος !!!

Λογω προτερου βίου το προγραμμα το αφησαν να το φτειαξω εγω,οπως και το κλεισιμο των αεροπορικων .
Με "δημοκρατικές " διαδικασίες , δηλ. αποφασιζω και διατάσσω , εβγαλα τα εισιτηρια με KLM σε βολικες ωρες και με τιμη 1200 ευρώ .
Επειδή δεν ήθελα φτάνοντας Λιμα με τις τρεις χαριτες να ψαχνω ξενοδοχειο και να κλεινω επιτοπου εκδρομές , τα ανεθεσα όλα σε ενα τοπικό γραφειο που μου συστησε μια φίλη που ειχε παει προσφατα.
Επραξα σοφά γιατι γλίτωσα απο πολυ τρεξιμο και ακριβοτερες τιμες αν τα κλειναμε τελευταία στιγμή .
Το γραφειο μας βοηθησε πολύ στις δυσκολες στιγμές που περασαμε χωρις διαβατηρια , γιατι ετρεχαν αυτοί στις διαφορες υπηρεσιες αντι για εμας που απολαμβαναμε τις εκδρομές μας....

Αρκετα με το προλογο , συντομα θα μπω και στην ουσια !!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
πολυ ευχαρίστως . Στειλε μου προσωπικο μηνυμα .
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?? :(
το βρίσκω πολύ δύσχρηστο το site :(
Είσαι νέο μέλος και δεν μπορείς να στείλεις ακόμη μήνυμα. Πρέπει να περάσεις έναν αριθμό μηνυμάτων πρώτα. Ας σου στείλει προσωπικό μήνυμα η @KIKI
 

fiesta

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ταξίδι-Όνειρο
Mars
Είσαι νέο μέλος και δεν μπορείς να στείλεις ακόμη μήνυμα. Πρέπει να περάσεις έναν αριθμό μηνυμάτων πρώτα. Ας σου στείλει προσωπικό μήνυμα η @KIKI
είμαι μέλος από το 2009, αλλά το βρίσκω εξαιρετικά δυσχρηστο το site, γι αυτο κ δεν πολυμπαίνω
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Και εγώ το βρίσκω δύσχρηστο, αλλά στην δική σου περίπτωση είναι και ο συνολικός αριθμός μηνυμάτων (5) που δεν σου επιτρέπει να στείλεις πμ ανεξάρτητα από το πότε έχεις γραφτεί αλλιώς αυτό είναι εύκολο πατάς στο @KIKI και στη συνέχεια αφού βγει η Σελίδα προφίλ μέλους πατάς Αποστολή μηνύματος και στέλνεις το μήνυμά σου.
 

fiesta

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ταξίδι-Όνειρο
Mars
γεια σου, μου επιτρεπει να στείλω...
Χα βλέπω Ταϋλάνδη ! έχω πάει 5 φορές για ξεκούραση, φέτος είπα να πάω Περού για ταλαιπωρία :)
ευχαριστώ για την απάντηση
καλή συνέχεια κ καλό Πάσχα
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Καλή συνέχεια και σε σένα και καλό Πάσχα!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
liopyr τωρα που σε πετυχα , για πες μου γιατι δεν ανοιγουν οι φωτογραφιες της ιστοριας μου ?
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Μου έβγαλε ειδοποίηση το site για το like και ξαναδιάβασα λίγο την ιστορία.. Τώρα που πέρασαν τα χρόνια μήπως θες να ξανά πάμε Peru;;; Εε @KIKI
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.490
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom