Πηλιο για καλοκαιρι?

Fil

Member
Μηνύματα
79
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΞΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Πελοποννήσου
Για να συνοψίσουμε οργανωμένες παραλίες με ξαπλώστρες και αναψυκτήριο είναι

1. Μυλοπόταμος
2. Αη Γιάννης
3. Χορευτό???
για συμπληρώστε και τις υπόλοιπες.......
Στο Χορευτό έχει τα πάντα.Από περίπτερα μέχρι ταβέρνες:D,όπως άλλωστε και στο Άη Γιάννη.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
ωραία, εμείς συνήθως βουτάμε για λίγο και λιώνουμε στις μπίρες σε beach bar (αρκεί να είναι σχετικά ήσυχα χωρίς ηλίθια/εκνευριστική μουσική) ή σε ταβερνάκια by the sea.

από ότι κατάαλβα θα αποφύγω Μυλοπόταμο το Σ/Κ θα πάω καθημερινή και ίσως ρίξω την πρώτη βουτιά (φτάνω Κυριακή) προς Χορευτό, Άγιους Σαράντα. άλλες παραλίες σε τέτοιο στυλ οργανωμένες με ξαπλώστρες, γραφικές αλλά χωρίς χαμό? (τόσα λίγα ζητάω!!!)
 

Fil

Member
Μηνύματα
79
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΞΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Πελοποννήσου
ωραία, εμείς συνήθως βουτάμε για λίγο και λιώνουμε στις μπίρες σε beach bar (αρκεί να είναι σχετικά ήσυχα χωρίς ηλίθια/εκνευριστική μουσική) ή σε ταβερνάκια by the sea.

από ότι κατάαλβα θα αποφύγω Μυλοπόταμο το Σ/Κ θα πάω καθημερινή και ίσως ρίξω την πρώτη βουτιά (φτάνω Κυριακή) προς Χορευτό, Άγιους Σαράντα. άλλες παραλίες σε τέτοιο στυλ οργανωμένες με ξαπλώστρες, γραφικές αλλά χωρίς χαμό? (τόσα λίγα ζητάω!!!)
Την Κυριακή στους Άγιους Σαράντα θα είναι δύσκολο να παρκάρετε έκτος αν είστε με μηχανάκι η πάτε πολύ νωρίς.
Στο Χορευτό και εκεί θα είναι ψιλοπρόβλημα το παρκάρισμα αλλά κάτι θα βρείτε;)
Παραλίες και γραφικές και οργανωμένες και χωρίς χαμό αυτή την περίοδο δεν υπάρχουν:(
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου για όλες αυτές τις πληροφορίες...Αν μπορείτε πείτε μου, εσείς που θα μας προτείνατε να μείνουμε Αη-Γιάννη ή Χορευτό ..? Θα είμαστε ζευγάρι....
 

Fil

Member
Μηνύματα
79
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΞΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Πελοποννήσου
Ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου για όλες αυτές τις πληροφορίες...Αν μπορείτε πείτε μου, εσείς που θα μας προτείνατε να μείνουμε Αη-Γιάννη ή Χορευτό ..? Θα είμαστε ζευγάρι....
Εγώ προτείνω Χορευτό.Στον Αη Γιάννη να πάτε καμμιά βόλτα και να κάνετε μπάνιο στις δύο πολύ καλές παραλίες που είναι δεξιά και αριστερά,δηλαδή στο Παπά Νερό και στην Πλάκα.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
- ωραία, αν πούμε να κάνουμε εκδρομή προς τα νότια, ποιά παραλία και ποιός οικισμός αξίζει?
- και κάτι άλλο βρε παιδιά το τρενάκι που άκουγα παλιά, παίζει ακόμη? μπορεί να το πάρει κάποιος και να κάνει διαδρομή?
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Καλημερα και απο εμενα και ενα μπραβο σε ολους εδω μεσα για το χρονο που καταναλωνουν και μοιραζονται τις γνωσεις τους απο τα ταξιδια που εχει κανει κ καθενας τους.
Αφου διαβασα αρκετα ολο το θεμα που εχει να κανει με τις επιλογες που εχεις για το Ανατολικο Πηλιο αυτη τη περιοδο, θα ηθελα και εγω με τη σειρα μου να παραθεσω τις εξης αποριες μου,ετσι ωστε να εχουμε μια συγκεντρωτικη απαντηση και εικονα για οποιον αναζητα μια καλοκαιρινη εξορμηση στις παραλιες του Πηλιου.
Θα παω στις αρχες Αυγουστου για μια εβδομαδα και εχω κλεισει μετα απο μια συμβουλη εδω μεσα (συγγνωμη αλλα δε θυμαμαι το ονομα...) στο Agapitos Villas : Guesthouses ,οπως μαλλον θα καταλαβατε θα ηθελα οι διακοπες μου να ειναι αρκετα χαλαρες και να συνδυαζουν την αναζητηση του πηλιου.
Ποιες παραλιες λοιπον θα μου προτεινατε να επισκεφτω? Αν ειναι ευκολο θα ηθελα να γνωριζω αν η παραλια ειναι οργανωμενη, παρεχει ξαπλωστρες ή θα πρεπει να εχω και μαζι μου ομπρέλες? Επειδη θα ειμαστε ζευγαρι θα ηθελα να ειναι αρκετα χαλαρη και ηρεμη.
Στη συνεχεια, για φαγητο τι θα μου προτεινατε να επισκεφτω? Αναφερομαι φυσικα οχι μονο στη μαγαζια που υπαρχουν παραλιακα σε ολο το μηκος του Ανατολικου Πηλιου αλλα και αυτα που βρισκονται στα κοντινα ορεινα χωριουδακια. Φυσικα θα προτιμουσα να αποφυγω καθε ειδους εμπορικο μαγαζακι-ταβερνα...αν με καταλαβαινετε τι εννοω...
Και τελος,μια ωραια μερα θα ειχε τη καλυτερη καταληξη αν μπορουσα να απολαυσω ενα ποτακι, ακουγοντας χαλαρη και καλη μουσικη και φυσικα την υπεροχη θεα του Αιγαιου.
Αυτα λοιπον ειναι τα ερωτηματα του και οι οποιες συμβουλες σας θα ηταν αρωγη για μια πολυ ωραια εκδρομη και ιστορια που θα ακολουθησει εδω μεσα μετα το περας της...
Ευχαριστω προκαταβολικα ολους σας...
 

michaliss

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
@alexandra το τρενάκι κυκλοφορεί ακόμη, ονομάζεται Μουντζούρης και ξεκινά από τα Λεχώνια και φτάνει ως τις Μηλιές. Η διαδρομή είναι πανέμορφη και διαρκεί περίπου 1,5 ώρα. Εδώ θα βρεις περισσότερες πληροφορίες , , ,

@angelucky μένοντας στο Μούρεσι προφανώς θα πας Παπά νερό,Νταμούχαρι και πάνω από όλα Μυλοπόταμο. Ο Μυλοπόταμος, η πιο δημοφιλής και προβεβλημένη παραλία του Πηλίου, δεν είναι οργανωμένη, έχει ένα μπαράκι να πάρεις καφέ-ποτό αλλά θα χρειαστείς ομπρέλα δική σου και ψάθες. καλύτερα να πας καθημερινή γιατί σ/κ εκτός των τουριστών ανεβαίνουν και οι Βολιώτες και γίνεται το αδιαχώρητο. Αν έχεις διάθεση καλά είναι να κατέβεις προς τα κάτω, εννοώ προς Λαμπινού όπου πριν από αυτήν την παραλία υπάρχει, για εμένα, η ομορφότερη παραλία του Πηλίου που λέγεται Λημνιώνας. Βέβαια τα τελευταία 3km είναι χωματόδρομος αλλά όταν φτάσεις κάτω θα με θυμηθείς. Έχει και ταβερνάκι που μπορείς να καθήσεις για τσιπουράκι, ουζάκι, καφεδάκι κτλ. Μια άλλη μέρα να την αφιερώσεις ώστε να πας προς Αργαλαστή και από εκεί για μπανάκι στα Ποτιστικά (Ξυνόβρυση). Φοβερή παραλία (άμμος) με beach bar αλλά και εστιατόριο. Αν πας προς Αργαλαστή περνάς απο Νεοχώρι στο οποίο υπάρχει μια πολύ καλη ταβέρνα "ο Ψηλός".
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Ο Ψηλός κορυφαίος! Πιάτα με δαμάσκηνα, φρεσκότατο κρέας, υπέροχα γλυκά κουταλιου και και και!!
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ έκλεισα στο Pilio Holiday Club στο Μούρεσι για πέντε μέρες. ΄Εχει κανείς άποψη γι' αυτό;
αχ μιας και αναφερθηκες σε αυτο το ξενοδοχειο για πες μου σε παρακαλω τι ξερεις!ακουσα οτι εχει απειρα σκαλια ισχυει??? επισης αν δεν εχεις δικο σου οχημα υπαρχει αλλος τροπος να πας εκει? ο μυλοποταμος ειναι κοντα απο κει? σε ευχαριστω!!!
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
αχ μιας και αναφερθηκες σε αυτο το ξενοδοχειο για πες μου σε παρακαλω τι ξερεις!ακουσα οτι εχει απειρα σκαλια ισχυει??? επισης αν δεν εχεις δικο σου οχημα υπαρχει αλλος τροπος να πας εκει? ο μυλοποταμος ειναι κοντα απο κει? σε ευχαριστω!!!

Πράγματι έχει πολλά σκαλιά. Εγώ κλάφτηκα στη ρεσεψιόν και μου έδωσαν δωμάτιο κάπου στη μέση. Γενικά είναι ένα παλιό ξενοδοχείο αρκετά παραμελημένο, η καθαριότητα ελλιπής, οι εξωτερικοί χώροι απεριποίητοι, αλλά είχε ωραία θέα, πολύ καλό φαγητό, και καλή τιμή. Ο Μυλοπόταμος απέχει γύρω στα 4 χιλιόμετρα και χωρίς αυτοκίνητο δεν πας εκεί, αλλά ούτε και πουθενά αλλού.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πράγματι έχει πολλά σκαλιά. Εγώ κλάφτηκα στη ρεσεψιόν και μου έδωσαν δωμάτιο κάπου στη μέση. Γενικά είναι ένα παλιό ξενοδοχείο αρκετά παραμελημένο, η καθαριότητα ελλιπής, οι εξωτερικοί χώροι απεριποίητοι, αλλά είχε ωραία θέα, πολύ καλό φαγητό, και καλή τιμή. Ο Μυλοπόταμος απέχει γύρω στα 4 χιλιόμετρα και χωρίς αυτοκίνητο δεν πας εκεί, αλλά ούτε και πουθενά αλλού.
χαχα οκ να σαι καλα!! δηλαδη για ποσους οροφους μιλαμε και για ποσα σκαλια σε καθε οροφο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom