Πιο φθηνή πόλη για διακοπές στην Ευρώπη, η Σόφια

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
η τιμη δεν αποτελει κριτηριο ουτε για την γευση ουτε για την ποιοτητα ενος φαγητου αν και εγω ακολουθω αυτο που λενε στο χωριο μου πως ο καλος ο μυλος ολα τα αλεθει...
 

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Αμπου Σιμπελ
για μοσχα η σοφια μιλας?
Συγνώμη για την καθυστέρηση!Στη Σόφια βέβαια αναφερόμουν.Και είναι πραγματικότητα.Στην κλειστή αγορά (β όροφος) απέναντι από το κεντρικό τζαμί στο κέντρο της πόλης.Εντάξει,δεν πρόκειται για πολυτελή εστιατόρια,όμως το κτίριο είναι πρόσφατα ανακαινίσμένο,πεντακάθαρο και οι μερίδες ικανοποιητικότατες.Στην τιμή του 1,5€ δεν περιλαμβάνεται το ποτό:xmas_wink:
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Με 1,5 ευρώ τρως στη Βουλγαρία από το επονομαζόμενο "obedno menu" το οποίο ισχύει μόνο μέχρι τις 2 το μεσημέρι περίπου σε πολλές μικρές ταβέρνες, συνήθως κοντά σε γραφεία εταιριών, καθώς οι υπάλληλοι κατά τις 12 πάνε για μεσημεριανό μαζικά στα γύρω μαγαζιά. Ξέρω ότι σίγουρα το έχουν σε όλη την επαρχιακή Βουλγαρία, στη Σόφια δεν έχω κοιτάξει. Πάντως αληθεύει, με 1,5-2 ευρώ μπορείς να φας ένα μπολ σούπα και ένα πιάτο φαγητό από συγκεκριμένη λίστα.
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
εκτος απο τις πιο φτηνες πολεις η σχετικη λιστα δειχνει ως ιδιαιτερα ακριβες την σκανδιναβια και την ελβετια κατι που δεν νομιζω να αμφισβητειται απο κανεναν...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.210
Ζητώ συγνώμη από τους Βούλγαρους που τους συμπαθώ πάρα πολύ σαν λαό αλλά μετά από 11 εκδρομές στην Βουλγαρία μπορώ να πω ότι το Βουλγαρικό φαγητό είναι ψιλοχάλι γιαυτό και τα κινέζικα και τα αμερικάνικα εστιατόρια κάνουν χρυσές δουλειές εκεί.
Φαγητό του σκασμού,σαλάτα και μπύρα 4,5? το άτομο άντε και 5? στο κέντρο της Σόφιας και σε καλούτσικο εστιατόριο κινέζικο.Καφές η αναψυκτικό σε άλλο κεντρικό μαγαζί γύρω στα 75 λεπτά του Ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Και επειδή ξέρω ότι θα διαφωνήσουν κάποιοι να το κάνουν αλλά να γράψουν και την διεύθυνση από ένα εστιατόρειο στην Σόφια με Βουλγαρική κουζίνα που πήγαν και φάγανε πολύ καλό φαγητό για να το έχω υπόψιν μου για άλλη φορά.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θα συμφωνήσω ότι το βουλγάρικο φαγητό δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο, αλλά δεν το λες και χάλι. Απο εκεί που έφαγα στις 8 μέρες διαμονής μου στη Σόφια, αυτό που μου έμεινε στο μυαλό σαν καλό φαγητό σε φθηνές για εμάς τιμές (με 7-10 ευρώ έσκαγε κανείς) είναι το εστιατόριο Hadjidraganovite Izbi, πολύ καλύτερο από το πολυδιαφημιζόμενο Pri Yafata.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.210
Ευχαριστώ για την πληροφορία.
10 ευρώ για φαγητό στην Βουλγαρία πάντως είναι πολλά.
Καλά έγραψα ότι είναι ψιλοχάλι το φαγητό γιατί γενικά είμαι επηρεασμένος λόγω του ότι έχω φάει φαγητό σε πάρα πολλά μέρη της Βουλγαρίας και όχι μόνο στα καλά εστιατόρια της Σόφιας και είναι ένα γενικό συμπέρασμα αυτό που έβγαλα.Σίγουρα έχει και κάποια μέρη που τρως καλούτσικο Βουλγαρικό φαγητό αλλά πολύ καλό φαγητό είναι δύσκολο να βρεις.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
μια χαρά τρώγεται ;)
Kρύβε λόγια σύντροφε... αν και μεταξύ μας τα milky bars πόσο χειρότερα μπορεί να είναι από εκείνο το δράμα που βίωσε η κομματική αποστολή τότε στη Βαρσοβία...


η τιμη δεν αποτελει κριτηριο ουτε για την γευση ουτε για την ποιοτητα ενος φαγητου αν και εγω ακολουθω αυτο που λενε στο χωριο μου πως ο καλος ο μυλος ολα τα αλεθει...
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω... ο κανόνας λέει πως η τιμή ΝΑΙ αποτελεί κριτήριο για την γεύση και την ποιότητα ενός φαγητού... προυπόθεση βέβαια είναι να συγκρίνουμε όμοιες χώρες... εγώ καλώς ή κακώς δεν είμαι ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει και θεωρώ ότι το φαγητό αποτελεί μια σημαντικότατη παράμετρο στην επιτυχία ενός ταξιδιού...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Το 1,5 ευρώ για φαγητό στην Σόφια δεν μου κάνει και μεγάλη εντύπωση

Εχουμε διαβάσει παλαιότερα έδω μεσα οτι με 5 ευρώ στην Ταιλάνδη οχι μόνο τρως αλλά κοιμάσαι κιόλας .................
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.839
Likes
18.933
Το 1,5 ευρώ για φαγητό στην Σόφια δεν μου κάνει και μεγάλη εντύπωση

Εχουμε διαβάσει παλαιότερα έδω μεσα οτι με 5 ευρώ στην Ταιλάνδη οχι μόνο τρως αλλά κοιμάσαι κιόλας .................
Στη Ταϋλάνδη κοιμάσαι άνετα με 12 ευρώ (πριν 4 χρόνια βέβαια) και τρως εύκολα με 7-8....πού το περίεργο?
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω... ο κανόνας λέει πως η τιμή ΝΑΙ αποτελεί κριτήριο για την γεύση και την ποιότητα ενός φαγητού... προυπόθεση βέβαια είναι να συγκρίνουμε όμοιες χώρες... εγώ καλώς ή κακώς δεν είμαι ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει και θεωρώ ότι το φαγητό αποτελεί μια σημαντικότατη παράμετρο στην επιτυχία ενός ταξιδιού...[/quote]
σιγουρα η τιμη παιζει ρολο αλλα δεν ειναι το μονο κριτηριο και δεν μου αρεσει να βασιζομαι αποκλειστικα σε αυτο,δεν διαφωνω οτι σε ενα ταξιδι πρεπει να δοκιμασεις την τοπικη κουζινα και την διαφορετικοτητα των γευσεων που ισως συναντησεις απλα εγω προσωπικα σαν τυπος ειμαι λιγο περιεργος με τις καινουριες η περιεργες γευσεις μεχρι ενα σημειο παντα...και οταν το μερος δεν βοηθαει[λογω τιμων]δεν θελω να χαλαω και πολλα για ακριβα εστιατορια η ψαγμενες γευσεις...προτιμω να φαω κατι απλο και γευστικο σε ενα ταπεινο και καλο μαγαζακι που μου ταιριαζει και περισσοτερο...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Στη Ταϋλάνδη κοιμάσαι άνετα με 12 ευρώ (πριν 4 χρόνια βέβαια) και τρως εύκολα με 7-8....πού το περίεργο?

ποιός μίλησε για περίεργο :xmas_eek: ????

μόνο που 12 + 7 = 19 και όχι 5 που ανέφερα εγώ :xmas_wink:.

5 = φαγητό + ύπνος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom