Πιστωτικές/Προπληρωμένες κάρτες στην Ευρώπη

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Καμια προπληρωμενη καρτα απο οτι ξερω δεν διαθετει τσιπ. Δεν εχω τετοια καρτα, προτιμω την κανονικη πιστωτικη αλλα γνωστοι μου που την χρησιμοποιησαν στο εξωτερικο δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα.
Αυτό γνωρίζω κι εγώ...
 

Apollonios

Member
Μηνύματα
39
Likes
36
Λοιπόν, αφού άνοιξα το θέμα, οφείλω να απαντήσω και ο ίδιος στην απορία μου, μέσω της προσωπικής μου εμπειρίας.

Στη Γαλλία, υπάρχει μια τάση, για λόγους ασφαλείας να αντικαθιστωνται όλες οι παραδοσιακές κάρτες, με κάρτες με τσιπάκι. Παρ όλα αυτά, όπως ξέρουμε, η Γαλλία είναι μια χώρο όπου προσελκύει τουρίστες κατά τεράστιους αριθμούς από όλον τον κόσμο. Για αυτό σε εστιατορια, καταστήματα, σουπερ μάρκετ, γκισέ κτλ οι κάρτες χωρίς τσιπάκι γίνονται γενικά δεκτές (χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δε θα υπάρχουν και εξαιρέσεις).
Οι σερβιτόροι ερχόταν στο τραπέζι μας με συσκευη και "περνούσαν" την πιστωτική ή την προπληρωμένη κάρτα και αν απαιτούνταν, μας την έδιναν για να πατήσουμε το pin οι ίδιοι. Δε μου έτυχε ποτέ να μη γίνει δεκτή η προπληρωμένη της Κύπρου, εκτός από ένα Starbucks στο Λούβρο (όπου έπρεπε να την περάσει ο ίδιος ο πελάτης την κάρτα του από το μηχάνημα, και μάλλον δεν έκανα εγώ κάτι καλά ;) )

Σχετικά με αυτόματους πωλητές σε όλους υπάρχει ένδειξη ότι απαιτείται κάρτα με τσιπ. Οπότε σε τέτοιες συσκευές μην προσπαθείτε, θα χάσετε το χρόνο σας, και ίσως εκνευρίσετε και τους "ευγενέστατους" Γάλλους που θα περιμένουν από πίσω σας στην ουρά.
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
να ρωτησω και εγω κατι δηλαδη η πιστωτικη καρτα στο εξωτερικα για ευρωπη λεω πρωτα δεν εχει εξτρα χρεωσεισ δηλαδη οδο κανει ενα καφεδακι και το πληρωνεισ με την καρτουλα σου τοσο τραβανε δεν εχει προμυθεια? το ιδιο ειναι και αμερικη για να ξερω να μην εχω καθολου ρευστο ?
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
να ρωτησω και εγω κατι δηλαδη η πιστωτικη καρτα στο εξωτερικα για ευρωπη λεω πρωτα δεν εχει εξτρα χρεωσεισ δηλαδη οδο κανει ενα καφεδακι και το πληρωνεισ με την καρτουλα σου τοσο τραβανε δεν εχει προμυθεια? το ιδιο ειναι και αμερικη για να ξερω να μην εχω καθολου ρευστο ?
ενα παιδακι :haha::haha: να απαντησει ?
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Εγω χρεωνω τα παντα στην καρτα και δεν εχω καμμια εξτρα χρεωση. Ειδικα σε χωρες που δεν εχουν ευρω εχεις την καλυτερη ισοτιμια. Χρησιμοποιω βεβαια την καρτα χωρις pin.
Παντως για να εισαι 100% σιγουρος ρωτα την τραπεζα σου.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Προμήθεια υπάρχει μόνο αν κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ. Όταν αγοράζεις κάτι με την κάρτα σου, χρεώνεσαι μόνο την αξία του προϊόντος που αγοράζεις.
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
Τότε δεν υπάρχει λόγος να έχεις ρευστο μαζί σου ! Εγω φοβόμουν επειδή χρησιμοποιείς κάρτα απο Ελλάδα σε χρεωναν προμήθεια ! Όσο για συνάλλαγμα είπαν όσο είναι εκείνη την ημέρα για ΑΤΜ δηλαδή πόσο να χρεωσουν ; Θα σκιζω παντός τον κοπο
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Η χρηση χρεωστικων καρτων debit η prepaid ειναι αναγκαια για ταξιδια στο εξωτερικο.
Η χρηση σε ΑΤΜ για αναληψη μετρητων εχει μια μικρη προμηθεια ..
ειναι προτιμοτερο να κανουμε χρηση των χρεωστικων καρτων με αμεση χρεωση μας, απο το να ανταλλαξουμε χρηματα σε τραπεζα οπου δεν εχουν euro .
η nena αναφερθηκε πιο πανω στην νορβηγια ...
Στην νορβηγια που δεν εχουν euro η χρηση των χρεωστικων καρτων ειναι η ...λυση ..
Σε τραπεζα - ανταλακτηριο στο ενα euro επαιρνες εως και 6 ,9 NOK(νορβηγικες κορωνες ) ενω με χρηση ATM ( μετρητα ) μαζι με την προμηθεια επαιρνες περιπου 7.55 ΝΟΚ.
Και μια που γραφω για την νορβηγια θα πω οτι σε ολες τις αγορες γινετε χρηση του πλαστικου χρηματος ( αγορα εισιτηριων στο τραμ - τελεφερικ- super market -
7 eleven - καφετεριες - εστιατορια κλπ) .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
να ρωτησω και εγω κατι δηλαδη η πιστωτικη καρτα στο εξωτερικα για ευρωπη λεω πρωτα δεν εχει εξτρα χρεωσεισ δηλαδη οδο κανει ενα καφεδακι και το πληρωνεισ με την καρτουλα σου τοσο τραβανε δεν εχει προμυθεια? το ιδιο ειναι και αμερικη για να ξερω να μην εχω καθολου ρευστο ?
Εν γένει δεν υπάρχουν προμήθειες, αλλά τώρα τελευταία κάποιες τράπεζες έχουν αρχίσει και χρεώνουν μικρές προμήθειες στις νέες κάρτες για τις συναλλαγές που γίνονται σε ξένο νόμισμα (π.χ. Citibank).
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σε τραπεζα - ανταλακτηριο στο ενα euro επαιρνες εως και 6 ,9 NOK(νορβηγικες κορωνες ) ενω με χρηση ATM ( μετρητα ) μαζι με την προμηθεια επαιρνες περιπου 7.55 ΝΟΚ.
Και μια που γραφω για την νορβηγια θα πω οτι σε ολες τις αγορες γινετε χρηση του πλαστικου χρηματος ( αγορα εισιτηριων στο τραμ - τελεφερικ- super market - 7 eleven - καφετεριες - εστιατορια κλπ) .
Θα συμφωνήσω απόλυτα.
Αν θα έβαζα σειρά θα έλεγα: χρήση πιστωτικής, ανάληψη χρημάτων από χρεωστική/πιστωτική, ανταλλακτήριο συναλλάγματος
Δυστυχώς στην περίπτωσή μας επειδή πολλά καταλύματα ήταν μικρές επιχειρήσεις δεν είχαν ή δεν λειτουργούσαν τα μηχανάκια τους αναγκαζόμασταν να πληρώνουμε σε μετρητά.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Επισης κατι που πρεπει να το εχουμε υπ οψιν ολοι στο εξωτερικο ...
Οταν χρησιμοποιουμε καρτα debit η prepaid ( χρεωστικες καρτες ) αμεσα γινεται δεσμευση το ποσο στον λογαριασμο μας.
Το ανωτερω ποσο αφαιρειται ( χρεωνεται ) στο λογαριασμο σε δυο -τρεις εργασιμες ημερες , αλλα παραμενει το ποσο ΚΑΙ δεσμευμενο για αρκετες ημερες ακομη ..( εως και :D:D:D δεκα ).
αυτο σημαινει οτι υπαρχει διπλη χρεωση για αρκετες ημερες και φυσικα το πραγματικο υπολοιπο μας εμφανιζεται μειωμενο ...καλο θα ειναι να εχουμε κατι παραπανω μεσα για να μην ........:roll::roll: ψαχνομαστε τελευταια στιγμη ...
Σε αυτο βεβαια δεν φταιει η τραπεζα μας , αλλα ειναι θεμα της τραπεζας του αλλου κρατους μεσω του οποιου γινεται η χρεωπιστωση λογαριασμων...
 
Last edited by a moderator:

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
ευχαριστω καλα δεν μιλαω για χρεωστικη γιατι οαλια που δουλευα χρεωστικη πηρα κανα 2 ακυρα για ξενοδοχεια γιατι δεν δουλευουν ολα με χρεωστικη και εχω πια μονο πστωτικη!! τοτε λιγα λεφτοδακια πανω και ολεσ οι αγορεσ με πιστωτικη :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.673
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom