Πλατεία Κατάλυσης Συντάγματος - part 2

inmymemory

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καρπάθια
Μου φαίνεται ασύλληπτο να υπάρχει νέος κόσμος που υποστηρίζει και δικαιολογεί τις ενέργειες των αστυνομικών. Προφανώς αυτός ο κόσμος δεν κατέβηκε στις διαδηλώσεις για να ζήσει στο πετσί του το πώς ενεργεί το παρακράτος και τα παρακολούθησε όλα από την τηλεόραση.

Ήταν πασιφανές πως είχαν σκοπό να τρομοκρατήσουν τον απλό και ειρηνικό διαδηλωτή προκειμένου να μην ξανακατέβει σε διαδήλωση. Η παρέα μου και εγώ δεν είμαστε ούτε ακροδεξιοί, ούτε κουκουλοφόροι, ούτε πολιτικά προσκείμενοι, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ και όμως μας κυνήγησαν, μας ψέκασαν, μας έριξαν δακρυγόνα λες και ήμασταν τίποτα εγκληματίες ή καταζητούμενοι.

Την τελευταία μέρα των απεργιών (Τετάρτη) είχε μαζευτεί απίστευτα πολύς κόσμος (ασχέτως με τα όσα λέγανε τα κανάλια). Παρά τα δακρυγόνα και τις χειροβομβίδες κρότου-λάμψης ο κόσμος δεν υποχωρούσε και φώναζε συνθήματα, ήταν κάτι το μαγικό. Το κράτος το φοβήθηκε αυτό και είπε να το χτυπήσει στην αρχή του πριν πάρει χαοτικές διαστάσεις.

Θα έπρεπε ο Παπουτσής (υπουργός προστασίας του πολίτη?) να είχε παραιτηθεί από την πρώτη μέρα των καταστολών αλλά που να ιδρώσει το αυτί του.
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά. Έχουμε την αστυνομία που μας ταιριάζει. Τόσα χρόνια, όλοι θέλανε να προσληφθούν στην αστυνομία, ακόμη και με μέσο ενίοτε. Για να υπηρετούν τον πολίτη? Όχι βέβαια. Για να βολευτούν. Επαγγελματισμός? Ας γελάσουμε. Κατά τον ίδιο τρόπο που γελάμε με μεγάλο ποσοστό των δημοσίων υπαλλήλων, δυστυχως.

Με κάκκιστη διοίκηση από ανθρώπους που δεν είναι ικανοί να διοικήσουν ούτε περίπτερο, με προσωπικό χαμηλής στάθμης και ελλειπή έλεγχο στις ενέργειές του, με δομές, διαδικασίες, πλάνα, επιχειρισιακούς στόχους κλπ που δεν είναι καν διατυπωμένοι πόσο μάλλον επικοινωνημένοι και κατανοητοί από όλους, και πάλι καλά να λέμε που είχαμε μόνο αυτά. Όταν προσλαμβάνεις τα φασιστάκια της Χρυσής Αυγής(*) και τα εξοπλίζεις να αντιπαρατεθούν με διαδηλωτές χωρίς κανόνες για το τι θα κάνουν και προπαντώς χωρίς έλεγχο ότι εφαρμόζουν οι ίδιοι τους νόμους και τους κανονισμούς αντί να ενεργούν όπως τους καπνίσει, ε αυτά και χειρότερα θα συμβούν.

Το "αστυνομία στην υπηρεσία του πολίτη" σήμερα ακούγεται ως ανέκδοτο. Όμως δεν θα έπρεπε να είναι. Θα έπρεπε να είναι ο στόχος μας ως κοινωνία (ακόμα κι αν η υπηρεσία στου πολίτη είναι και η προστασια της δημοκρατίας από "υπερδημοκράτες").

(*)Εννοείται το ίδιο αποτέλεσμα θα είχες αν προσλάμβανες τα "φασιστάκια" της ακροαριστεράς. Δεν είναι θέμα πολιτικής γραμμής, είναι θέμα επαγγελματισμού.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η παρέα μου και εγώ δεν είμαστε ούτε ακροδεξιοί,..., ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ και όμως μας κυνήγησαν, μας ψέκασαν, μας έριξαν δακρυγόνα λες και ήμασταν τίποτα εγκληματίες ή καταζητούμενοι.
Μα αν ησασταν ακροδεξιοι δεν θα σας πειραζε κανενας...
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.109
Μου φαίνεται ασύλληπτο να υπάρχει νέος κόσμος που υποστηρίζει και δικαιολογεί τις ενέργειες των αστυνομικών. Προφανώς αυτός ο κόσμος δεν κατέβηκε στις διαδηλώσεις για να ζήσει στο πετσί του το πώς ενεργεί το παρακράτος και τα παρακολούθησε όλα από την τηλεόραση.
Αμ δεν σου φαίνεται ασύλληπτο που νέοι άνθρωποι ακόμα υποστηρίζουν και φανατίζονται με τα καραγκιοζιλίκια-κόμματα?

YouTube - ‪Η σκεπτόμενη νεολαία της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ‬‏
 
Last edited by a moderator:

inmymemory

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καρπάθια
Αμ δεν σου φαίνεται ασύλληπτο που νέοι άνθρωποι ακόμα υποστηρίζουν και φανατίζονται με τα καραγκιοζιλίκια-κόμματα?

YouTube - ‪Η σκεπτόμενη νεολαία της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ‬‏
Γίνε λίγο πιο σαφής. Εννοείς την πολιτικοποιημένη νεολαία ή το κίνημα της πλατείας?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μα είναι σαφέστατη.Εννοεί τα νέα κομματόσκυλα οποιασδήποτε παράταξης.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εκανα μια βολτα στην πλατεια.
Εχει γεμισει Τσε Γκεβαρα..αλλο φρουτο..απ αυτους που ξερω οι περισσοτεροι παρδοσιακοι Πασοκια,τωρα ειναι βασιλικοτεροι του βασιλεως.
Ενα μενος,μια ασχετοσυνη,αλλο πραμα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αμ δεν σου φαίνεται ασύλληπτο που νέοι άνθρωποι ακόμα υποστηρίζουν και φανατίζονται με τα καραγκιοζιλίκια-κόμματα?

YouTube - ‪Η σκεπτόμενη νεολαία της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ‬‏
Καλα καλα, στο νεο μου σπιτι (αυτο πανω απο το δικο σου) θα διοργανωσω συνεδριο-παρτυ της ΔΑΠ... και Α και ΟΥ και ΔΑΠ-ΝΔΦΚ.
 

inmymemory

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καρπάθια
Συμφωνώ. Και μένα η κομματικοποιημένη και κατευθυνόμενη νεολαία με εκνευρίζει. Με εκνευρίζει επίσης η νεολαία που ενημερώνεται μονάχα από την τηλεόραση και που δεν πιστευει πως έχει τη δύναμη να αλλάξει οτιδήποτε πια σε αυτόν το τόπο.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Επειδή είμαι σίγουρος ότι κανείς δεν πρόκειται να το αναφέρει (αν και το είδατε αρκετοί) ενώ αν συνέβαινε το αντίθετο θα είχαν ξεφυτρώσει 2-3 θέματα για το συγκεκριμένο θέμα και χωρίς να θέλω να πάρω θέση απλώς επειδή πάντα μου αρέσει η άλλη πλευρά όταν τρέχουμε όλοι προς την μία πλευρά, παραθέτω το κάτωθι: Πυρά κατά αστυνομικών στο Μπέρμιγχαμ - NEWS247
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.432
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom