Αυστρία Τσεχική Δημοκρατία Πληροφορίες, απορίες για Πράγα - Βιέννη

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Δεν ακούω καλά λόγια για την Πράγα και έχω κλείσει για πρωτοχρονιά (29/12 με 3/1)!!
Τί γίνεται τόσο χάλια είναι??
Να πεταχτώ και καμιά μέρα πουθενά αλλού αν είναι (Δρέσδη για παράδειγμα ή Μπρατισλάβα).
Βιέννη δεν έχω πάει χριστούγεννα αλλά το περασμένο Πάσχα που πήγα δε με συγκίνησε ιδιαίτερα...!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έκλεισα αεροπορικά για Πράγα και Βιέννη.
Αναχωρώ στις 30/12 και επιστρέφω στις 7/1.
Ουσιαστικά θα έχω 7 μέρες και 8 νύχτες στη διάθεση μου.

Έχω κάποια θέματα...
Πόσες ημέρες να μείνω Πράγα και πόσες στη Βιέννη;
Θέλω να μείνω κέντρο. Ποιό είναι το κέντρο της Πράγας και ποιό της Βιέννης (με βάση το booking) ώστε να ψάξω για ξενοδοχείο;

Αυτά... συνεχίζω το ψάξιμο...
Εφόσον πας πρώτη φορά, 2-2,5 και 6,5-7.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Δεν ακούω καλά λόγια για την Πράγα και έχω κλείσει για πρωτοχρονιά (29/12 με 3/1)!!
Τί γίνεται τόσο χάλια είναι??
Να πεταχτώ και καμιά μέρα πουθενά αλλού αν είναι (Δρέσδη για παράδειγμα ή Μπρατισλάβα).
Βιέννη δεν έχω πάει χριστούγεννα αλλά το περασμένο Πάσχα που πήγα δε με συγκίνησε ιδιαίτερα...!
Άστα να πάνε είναι. Μικρό όμως το κακό. Με το που κατέβεις αεροδρόμιο πάρε το πρώτο τρένο, και αν δεν σου αρέσει η Βιέννη σε 5 ώρες είσαι Βερολίνο. Τι άλλο θες...
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Δηλαδή για να καταλάβω, δεν αξίζει να πας Πράγα ούτε και σαν πρώτη φορά (ειδικά γιορτές)?
Μπορεί κάποιος που έχει πάει 5 φορές να μή θέλει να ξαναπάει που είναι και λογικό αλλά κάποιος που πάει πρώτη φορά δε μπορεί να ακούει οτι είναι χάλια.
Θυμάμαι κι εγώ πρίν παω σε κάποια μέρη περίμενα πως και πως και τώρα αν μου πείς σου λέω ε σιγά!!
Dubai πρίν πάω το θεωρούσα και γαμώ τους προορισμούς τώρα μετά απο περίπου 10 φορές που πήγα (κάποιες απλά πέρασα δεν έμεινα,αλλα και πάλι) εγώ μπορεί να μη το θεωρώ πλέον κάτι ιδιαίτερο αλλα αν κάποιος με ρωτήσει που πάει πρώτη φορά, δε θα του πώ τι πας να κάνεις εκεί άστα να πάνε.
Τέλος πάντων σεβαστές όλες οι συμβουλές αλλά ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πώ!
Καλά λένε οτι ταξιδεύοντας καταρίπτεις μύθους!
Χαιρετώ.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η Πράγα μια χαρά είναι. Απλά, το ενδιαφέρον κομμάτι της είναι η παλιά πόλη, η οποια είναι μικρή. Γι'αυτό και εξαντλείται γρήγορα. Άρα καλό είναι να μη μείνεις πολλές μέρες.
Το άλλο αρνητικό της είναι ότι γίνεται ο κακός χαμός από κόσμο, ιδιαίτερα σε περιόδους γιορτών και τα σαββατοκύριακα.

Για πρώτη επίσκεψη όμως, να είσαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Μια χαρά είναι η Πράγα μικρή όμορφη τσακπίνα ....
θα σου αρεσει σιγουρα ,απλά θα εχει κόσμο αρκετό και θελει σωστό προγραματισμό όσο αφορά κρατησεις σε εστιατόρια για φαγητό και αξιοθέατα .
πάντως στις σχεδόν 6 μερες που θα εισαι εκεί ,καλό θα ηταν να πας και μια Δρέσδη με τρένο .
Κανε αναζήτηση για Πράγα και θα βρείς πολλά θέματα και ταξιδιωτικές ιστορίες

δες και εδώ
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/8155-%F0%F1%E1%E3%E1-%F3%E1%ED-%F0%E1%F1%E1%EC%FD%E8%E9.html
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Μπα, προσωπικά δεν θα έβαζα Δρέσδη στο πρόγραμμα. Το πλάνο που σου παρουσιάζεται παραπάνω από αρκετούς, το βρίσκω ιδανικό: 2 μέρες Πράγα για την πλατεία του ρολογιού, την γέφυρα Καρόλου και τον Άγιο Βίτο (οι αλχημιστές να σου λείπουν τέτοια εποχή με τα μιλιούνια που θα έχει συγκεντρώσει) και οι υπόλοιπες Βιέννη (μπορεί να μην έχω πάει αλλά virtually την έχω γυρίσει αρκετά!)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Μπα, προσωπικά δεν θα έβαζα Δρέσδη στο πρόγραμμα. Το πλάνο που σου παρουσιάζεται παραπάνω από αρκετούς, το βρίσκω ιδανικό: 2 μέρες Πράγα για την πλατεία του ρολογιού, την γέφυρα Καρόλου και τον Άγιο Βίτο (οι αλχημιστές να σου λείπουν τέτοια εποχή με τα μιλιούνια που θα έχει συγκεντρώσει) και οι υπόλοιπες Βιέννη (μπορεί να μην έχω πάει αλλά virtually την έχω γυρίσει αρκετά!)

Kalspire μου φαινεται σε εχει κανει η ακτινοβολία ανω κάτω και μου δείχνεις και λίγο χλωμός ...

Η πρόταση για Δρεσδη δεν αναφερεται προς τον topic starter αλλά
προς τον vasillis-emm που πάει μονο Πράγα !

ΥΓ.Σπύρο πρόσεχε τις παρέες σου :rolleyes:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Η Πράγα αξίζει να τη δεις, ειδικά αν δεν έχεις επισκεφτεί παρόμοιες παραμυθένιες πόλεις στην Ευρώπη, αλλά όπως σου είπαν, είναι τόσο μικρή που 2 μέρες αρκούν.
Μπορεί όσοι ξέρουν το χαμό να αρνούνται να ξαναπάνε. Κι εγώ είμαι μία από αυτούς, αλλά δεν υπάρχει μέρος στο οποίο θα συνιστούσα σε κάποιον να μην πάει. Προσπάθησε να κρατάς μικρό καλάθι γιατί ίσως απογοητευτείς με την τουριστική υπερεκμετάλλευσή της (ειδικά στις γιορτές βουλιάζει από τουρίστες και δη Έλληνες). Αν δεν περιμένεις πολλά σίγουρα θα την απολαύσεις περισσότερο. Καλό ταξίδι!
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Η αλήθεια είναι οτι μέχρι τώρα προτιμούσα να πάω 2-3 μέρες κάπου, μετά να πάω κάπου αλλού,να δω όσα μπορούσα περισσότερα αλλά αυτή τη φορά θέλω να ξεκουραστώ δε θέλω να τρέχω όλη μέρα να δω την Πράγα σε 2 μέρες μέσα στο κρύο, αν και δε πιστεύω οτι σε 2 μέρες τα βλέπεις όλα ακόμα κι αν τρέχεις (2 μέρες ούτε την πατρίδα μου την Καβάλα δε βλέπεις!!).
Ίσως πεταχτώ κάπου δίπλα αυθημερόν αν βαρεθώ τόσο πολύ.
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Λοιπόν μόλις μου ήρθε email απο την smartwings οτι ακυρώνει τις πτήσεις απο Βουκουρέστι για Πράγα και μου ακυρώνει και το εισιτήριο!
Οπότε άκυρη η Πράγα!!!!
Άντε πάλι ψάξιμο!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Η αλήθεια είναι οτι μέχρι τώρα προτιμούσα να πάω 2-3 μέρες κάπου, μετά να πάω κάπου αλλού,να δω όσα μπορούσα περισσότερα αλλά αυτή τη φορά θέλω να ξεκουραστώ δε θέλω να τρέχω όλη μέρα να δω την Πράγα σε 2 μέρες μέσα στο κρύο, αν και δε πιστεύω οτι σε 2 μέρες τα βλέπεις όλα ακόμα κι αν τρέχεις (2 μέρες ούτε την πατρίδα μου την Καβάλα δε βλέπεις!!).
Ίσως πεταχτώ κάπου δίπλα αυθημερόν αν βαρεθώ τόσο πολύ.
Βασικά αναφερόμουν στον φίλο που ρωτούσε πόσες μέρες να μείνει Πράγα και πόσες Βιέννη. Αφού εσύ θα πας μόνο Πράγα δε χρειάζεται να φύγεις, εκτός αν θέλεις να πας κοντινή εκδρομή στην Τσεχία (έχουν προταθεί κάποιες, δες τις ιστορίες, π.χ. σε λουτρόπολη).

Εγώ πήγα Πράγα πριν από 11 χρόνια και έμεινα 10 μέρες (!!!) γιατί είχα φίλους. Τις 3 πρώτες μέρες γύρισα την πόλη και μετά έκανα μόνο βόλτες, καφέ, εστιατόρια, τζαζ μπαρ, είδα παραστάσεις με μαριονέτες, μαύρο θέατρο, κοντσέρτα, πήγα σε κάθε λογής μικρό και αδιάφορο μουσείο, γύρισα τα προάστια, έμαθα κάθε γωνιά της πόλης απ' έξω.
Είναι όμορφη πόλη, προσπαθήστε απλώς να ξεκινάτε πολύ πρωί ή να μένετε έξω ως πολύ αργά το βράδυ ώστε να την πετύχετε κάποια στιγμή χωρίς τις ορδές τουριστών.


Διόρθωση: Ουπς, τώρα είδα το μήνυμά σου! Είδες, σε γλωσσοφάγαμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom