Αυστρία Τσεχική Δημοκρατία Πληροφορίες, απορίες για Πράγα - Βιέννη

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.049
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Eδώ θα βρεις όλες τις πληροφορίες και τις εκπτώσεις που έχεις σε κάθε μουσείο. Vienna Card - VIENNA ? NOW OR NEVER
Αν θυμάμαι καλά όμως δεν παρακάμπτεις τις ουρές.
Εγώ πάντως που είχα πάει μέρες εορτών στη Βιέννη δε συνάντησα τρελές ουρές, οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
χριστουγεννα εγω περασα καταπληκτικα στην πραγα παντως...τα μονα χριστουγεννα εξωτερικο που μου αρεσανε.απλα καλυτερα να πηγαινεις σε αλλες εποχες εκτος ελλαδος τα χριστουγεννα στην ευρωπη ειναι νεκρα
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Θα πάω και θα την κάνω την επιτόπια έρευνα,δεν υπάρχει περίπτωση.
Ειδικα εφοσον θες να πας Μαιο ειναι μια καλη εποχη για Πραγα.Να πας οπωσδηποτε ..και αν δε σου αρεσει (που θα σου αρεσει) ..δεν ξαναπας.Απλα.

Εχω μια ερωτηση για Βιεννη.
Το μουσειο Αλμπερτινα που αναφερθηκε παραπανω...τι ειδους μουσειο ειναι?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αυτά τα έχουμε πει επανειλημμένως όσοι κατηγορούν την Πράγα έχουν πάει τουλάχιστον 4-5 φορές που λέει και ο συνονόματος. Μάλλον τόσο τους πήρε για να καταλάβουν πόσο χάλια είναι.
Τώρα το είδα και χρωστάω μια απάντηση επί προσωπικού... στην Πράγα έχω πάει πολλές φορές και την έχω δει όλη και όχι μόνο το ζωολογικό κήπο του κέντρου όπως εσεις... επιτρέψτε λοιπόν να έχω την δική μου άποψη και να καταλαβαίνω πότε ένα μέρος αξίζει και πότε όχι... ποτέ δεν έγραψα ότι η Πράγα δεν αξίζει μια επίσκεψη... ασφαλώς και αξίζει, άλλο αυτό όμως και άλλο όλη αυτή η υστερία που δημιουργείτε γύρω από την πόλη... όταν πας μια φορά την κατάληλη εποχή, που είναι ασφαλώς η άνοιξη, δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσει... βεβαιότατα και είναι όμορφα... αλλά είναι για μένα η επιτομή του υπερτιμημένου προορισμού για τους εξής λόγους...


1. Είναι μικρή πόλη πράγμα που σημαίνει ότι και βαριέσαι εύκολα και δεν μπορεί να πηγαίνεις συνέχεια...
2. Υστερεί σε εστιατόρια...
3.Εκτός του εντυπωσιακού ιστορικού κέντρου και του κάστρου η υπόλοιπη πόλη είναι το απόλυτο σοσιαλιστικό χάλι...
4.Είναι αφόρητα τουριστική χωρίς τις κατάλληλες υποδομές...
5.Δεν έχει σημαντικά μνημεία, εκτός των γνωστών εξαιρέσεων, και μουσεία για να μπορεί να συγκριθεί άμεσα με άλλες Ευρωπαικές πόλεις σαν αξιόλογος τουριστικός προορισμός κλάσης...
6. Αποπνέει μια μιζέρια, κατάλοιπο του παρελθόντος της πράγμα το οποίο με χαλάει αφάνταστα...

Συμπέρασμα... ασφαλώς πρέπει κάποιος μια φορά στο βίο του να πάει στην Πράγα αλλά από εκεί και μετά πάπαλα... το να πάει δεύτερη είναι πλεονασμός, τρίτη υπερβολή και τέταρτη αυτοκτονία... μην με ρωτήσετε γιατί εγώ έχω πάει 6-7 φορές και δεν έχω ακόμα αυτοκτονήσει... αν σας πω πόσες φορές έχω πάει στη Βιέννη το Παρίσι την Ρώμη και το Λονδίνο θα αυτοκτονήσετε εσείς...

υ.γ. Τα Χριστούγεννα είναι εντελώς λάθος εποχή... αποφύγετέ την με κάθε κόστος...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Τώρα το είδα και χρωστάω μια απάντηση επί προσωπικού... στην Πράγα έχω πάει πολλές φορές και την έχω δει όλη και όχι μόνο το ζωολογικό κήπο του κέντρου όπως εσεις... επιτρέψτε λοιπόν να έχω την δική μου άποψη και να καταλαβαίνω πότε ένα μέρος αξίζει και πότε όχι... ποτέ δεν έγραψα ότι η Πράγα δεν αξίζει μια επίσκεψη... ασφαλώς και αξίζει, άλλο αυτό όμως και άλλο όλη αυτή η υστερία που δημιουργείτε γύρω από την πόλη... όταν πας μια φορά την κατάληλη εποχή, που είναι ασφαλώς η άνοιξη, δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσει... βεβαιότατα και είναι όμορφα... αλλά είναι για μένα η επιτομή του υπερτιμημένου προορισμού για τους εξής λόγους...


1. Είναι μικρή πόλη πράγμα που σημαίνει ότι και βαριέσαι εύκολα και δεν μπορεί να πηγαίνεις συνέχεια...
2. Υστερεί σε εστιατόρια...
3.Εκτός του εντυπωσιακού ιστορικού κέντρου και του κάστρου η υπόλοιπη πόλη είναι το απόλυτο σοσιαλιστικό χάλι...
4.Είναι αφόρητα τουριστική χωρίς τις κατάλληλες υποδομές...
5.Δεν έχει σημαντικά μνημεία, εκτός των γνωστών εξαιρέσεων, και μουσεία για να μπορεί να συγκριθεί άμεσα με άλλες Ευρωπαικές πόλεις σαν αξιόλογος τουριστικός προορισμός κλάσης...
6. Αποπνέει μια μιζέρια, κατάλοιπο του παρελθόντος της πράγμα το οποίο με χαλάει αφάνταστα...

Συμπέρασμα... ασφαλώς πρέπει κάποιος μια φορά στο βίο του να πάει στην Πράγα αλλά από εκεί και μετά πάπαλα... το να πάει δεύτερη είναι πλεονασμός, τρίτη υπερβολή και τέταρτη αυτοκτονία... μην με ρωτήσετε γιατί εγώ έχω πάει 6-7 φορές και δεν έχω ακόμα αυτοκτονήσει... αν σας πω πόσες φορές έχω πάει στη Βιέννη το Παρίσι την Ρώμη και το Λονδίνο θα αυτοκτονήσετε εσείς...

υ.γ. Τα Χριστούγεννα είναι εντελώς λάθος εποχή... αποφύγετέ την με κάθε κόστος...

Αν και το ''επι προσωπικου ''δεν αφορά εμένα ας κανω μερικά σχόλια σε αυτα που λέει ο Νικόλας

1.συμφωνώ

2. Σίγουρα δεν διαθέτει πολλά και με μεγάλη ποικιλία.
Σίγουρα αν πας στην Πράγα και θες να φας Ταιλανδέζικο η Γαλλική κουζίνα θα σε κοιτούν παράξενα
Οι Τσέχοι ειναι Κρεατοφάγοι στο μεγιστο βαθμό ,λογικό να εχει μονωτονη και οχι ιδιαιτερη κουζίνα ,παρά μόνο οτι εχει σχεση με κρέας .
Εσυ ο ίδιος εξάλου έχεις προτείνει το kolkovna και άλλα που έχουν προτείνει άλλοι ,το οποίο όσοι βρεθήκαμε εκει το τιμήσαμε και με το παραπάνω.

3.συμφωνώ ,όχι απλά χάλι ,το απόλυτο χάλι ,όμως στην Πράγα όπως και σε τόσες άλλες ευρωπαικές μικρόπόλεις πάμε για το ιστορικό της κέντρο κυρίως .
Εσυ που εισαι πολυταξιδεμένος δεν εχεις βρεθει στο απόλυτο χαλι και αλλού ??

4.Ειναι αφόρυτα τουριστική αλλά ,εκει που κινείτε ο ''τουρίστας ''εχει metro , τράμ που εξυπηρετουν γρήγορα .

5.100% δίκιο

6.προσωπικά δεν το βλέπω έτσι .Τι εννοείς ''αποπνέει μιζέρια ''
οσο αφορά τα κτήρια η τους πολίτες της πόλης

ΥΓ. χίλια δίκια ,μακρυά απο χειμώνα και εποχές εορταστικές ,αλλά αν δεν την πλασάρουν έτσι πως θα πουλήσουν ρε φίλε τα ταξιδιωτικά πακέτα οι tour operators :xmas_wink:.
Εμείς αρχες Ιουνίου πήγαμε και είχε τον μισό τουρισμό σε σχεση με την χειμερινή περίοδο και χαιρετε και το ματι σου πράσινο και γαλάζιο ουρανό .

Περί αυτοκτονιών δεν ξερω ,αυτο που ξερω είναι οτι εχω ωραιότατο τσαγάκι απο το Λονδινάκι να το πιούμε παραιίτσα τα χριστούγεννα μπροστα στο τζάκι και ασε τους άλλους να παλευουν με το κρύο της Πράγας :xmas_wink:.
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Πάντος παιδιά εγώ πήγα 3 μερούλες το καλοκαίρι (μετά το Βερολίνο και πριν τη Βιέννη)...πολύ όμορφη πόλη (μιλάω πάντα για το τουριστικό κέντρο, το κάστρο κλπ) αλλά και δυο μέρες θα μου έφταναν πιστεύω!! Πάντος αξίζει για μια φορά σιγουρα...τώρα η αλήθεια είναι αυτό με την κατάλληλη εποχή δε το ήξερα...μου είχαν πει πως είναι πολύ ωραία την περίοδο των Χριστουγέννων....αλλά υποθέτω πως δε θα μπορείς να σταθείς πουθενά, θα γίνεται το αδιαχώρητο!!! ΠΟΛΥ τουριστική πόλη πάντος! ΠΟΛΥ!!! αλλά όμορφη παρόλα αυτά!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω ειχα παει για 3 μερες στο μεσοδιαστημα Χριστουγεννων-Πρωτοχρονιας.
Ειχε κοσμο αλλα οχι και τον τρελο πανικο-δεν μπορω να πω ...δεν σπρωχνομασταν κιολας.Τα ομορφα μερη ,γιαυτο γινονται τουριστικα λογω της ομορφιας τους.
Για 3-4 μερες ..ενα long weekend κατα προτιμηση ανοιξη-καλοκαιρι ..μια χαρα ειναι.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.049
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ρε συ φίλε Traveller δεν διαφωνούμε όσο νομίζεις.
Σίγουρα η Πράγα δεν είναι και η ομορφότερη πόλη της Ευρώπης, ίσως ούτε στη πρώτη πεντάδα. Προσωπικά έχω δηλώσει ότι ένας ιδιαίτερος λόγος που συμπαθώ την Πράγα, είναι ότι εκεί έκανα το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό. Εχω δηλώσει και αλλού ότι ομορφότερη πόλη από τις λίγες που έχω επισκεφθεί θεωρώ το Παρίσ.ι
Φυσικά όλοι όσοι διαβάζουν τακτικά το φόρουμ ξέουν ότι έχεις πάει Ρώμη, Λονδίνο και Παρίσι πάνω από 20 φορές. Αλλά για να έχεις πάει 5-6 (ή δεν ξέρω πόσες) φορές και στην Πράγα (και να προτείνεις νέα ξενοδοχεία και εστιατορια) σίγουρα κάτι της βρίσκεις. Κάτι αξίζει σε αυτή την πόλη.
Οπότε μερικοί να αποθαρύνουν μέλη να επισκεφθούν την Πράγα (ή να προτρέπουν να πάνε 6-7 μέρες Βιέννη και καμία Πράγα), δεν αξίζει στην πόλη. Το μήνυμα μου το οποίο σχολιάζεις, ήρθε σε απάντηση απορίας μέλους που έλεγε "τόσο χάλια είναι η Πράγα, γιατί πέφτει τόσο κράξιμο στο φόρουμ για την πόλη".

Το έχω πει και εγώ στην Πράγα δεν πας για μουσεία ή για Κινέζικη και Γαλλική κουζίνα. Πας να περπατήσεις μια μικρή και ατμοσφαιρική πόλη που έχει πράγματα να κάνεις (τζαζ, μαύρο θέατρο), αξιοπρέπεστατα εστιατόρια, υπέροχο ιστορικό κέντρο (αλλωστε ο περισσότερος κόσμος αυτό επισκέπτεται), μερικά ωραία αξιοθέατα.
Μιζέρια η πόλη δε βγάζει και συγκοινωνιακό δίκτυο έχει μια χαρά.
Πολυκοσμία και ασχημες γειτονιές έχω συναντήσει και σε άλλες πόλεις, όπως είμαι σίγουρος ότι έχει συμβεί και σε σένα.

Εν κατακλείδι είναι μια πόλη που αξίζει κάποιος να επισκεφθεί, και δε χρειάζεται να γράφουν μερικοί ύπερβολές του στιλ να μην πάτε καθόλου στην Πράγα, είναι χάλια κλπ.

Υ.Γ. Εχω πάει Χριστούγεννα στην Πράγα και συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν πολύ καλύετεροι προορισμοί για την εν λόγω περίοδο. Ανοιξη ή αρχες καλοκαιριού (που πήγα εγώ τη δεύτερη φορά) είναι ιδανική περίοδος
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
ε φαντασου οτι εγω το παρισι το βαζω στον πατο απο τα μερη που εχω παει...βαρεθηκα απλα...ευτυχως που ηπηρχε η disneyland ενω ειχα την ατνιθετη αποψη χεχε
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
ε φαντασου οτι εγω το παρισι το βαζω στον πατο απο τα μερη που εχω παει...βαρεθηκα απλα...ευτυχως που ηπηρχε η disneyland ενω ειχα την ατνιθετη αποψη χεχε

Θεικό μνμ :xmas_twisted::xmas_twisted::xmas_twisted: είσαι άπαιχτος !!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.551
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom