Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Είναι καλή η επιλογή για Πάσχα στη Λευκάδα??

έχω διαβάσει τις πληροφορίες σας για τη Λευκάδα,αλλά θα ήθελα κάποιες πιό φρέσκιες άν υπάρχουν όσον αφορά την επιλογή του νησιού για τις ημέρες του Πάσχα,περιοχή διαμονής-ξενοδοχεία.

Αν γράψεις τι εννοείς καλή επιλογή,μπορώ να σου πω στο περίπου..
Τώρα να ξέρεις πως το Πάσχα δεν έχει τουρίστες(έχει λίγους δηλ.) το νησί,αλλά έχει πάρα πολλούς Ελληνες,που είτε ζουν σε μεγάλες πόλεις και πηγαίνουν στα χωριά τους για Πάσχα,είτε έχουν εκεί εξοχικά και περνάνε τις αργίες τους σ' αυτά..Αυτό σημαίνει πως ίσως βρεις δωμάτιο σε καλή περιοχή...
Το Νυδρί είναι καλύτερα να το αποφεύγει κανείς όλες τις εποχές..η Βασιλική είναι μακριά σε σχέση με τη πόλη και για μένα τίποτα το σπουδαίο για να μείνει κανείς..αλλά όλα είναι θέμα γούστου,επιθυμιών και αναγκών.:)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.822
Likes
15.887
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
villi και ANEL κατ'αρχας καλημέρα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,θα λάβω σοβαρά υπ'οψιν μου τις συμβουλές σας.
τώρα όσον οφορά το τί εννοώ αγαπητή ANEL λέγοντας καλή επιλογή θα σου πώ τα εξής:
κατ'αρχάς λέγαμε με τη γυναίκα μου να κάνουμε Πάσχα στη Μονεμβασιά και στη γύρω περιοχή,αλλά η μεγάλη απόσταση οδικώς μεταξύ θεσ/νικης -Μονεμβασιάς μας απέτρεψε την ιδέα αυτή (το προηγούμενο τριήμερο πήγαμε οδικώς θεσ/νικη-Κων/πολη),οπότε δε θέλουμε τόσο σύντομα να κάνουμε τόσα πολλά χιλιόμετρα.ημάστε ήδη κουρασμένοι απο τις δουλιές μας και γιάυτό
θα θέλαμε λοιπόν να επιλέξουμε μία περιοχή όχι μεγαλύτερη των 3-4 ωρών οδήγησης για ξεκούραση και ηρεμία δηλαδή να ξεφύγουμε απο τη καθημερινότητα,αυτός ήταν ο λόγος που μας ήρθε στο μυαλό η Λευκάδα,όχι ότι αν υπάρξει μιά καλύτερη ιδέα θα την απορριψουμε.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Η Μονεμβασιά είναι απλά υπέροχη και κατα την γνώμη μου ουδεμία σχέση έχει με τη Λευκάδα.Επίσης εμείς είχαμε πάει οδικώς Λευκάδα από Λάρισα και κουραστήκαμε απίστευτα από τη διαδρομή ιδίως μετά την Πρέβεζα.Τώρα αν θέλεις να σου προτείνουμε κάτι άλλο πιο κοντά εγώ θα σου έλεγα Πάργα ή Σύβοτα,στον ίδιο δρόμο αλλά πολύ πιο κοντά,Ιωάννινα σε συνδυασμό με ζαγοροχώρια ή έλα προς τα κάτω στις περιοχές μου λίμνη Πλαστήρα,Περτούλι-Ελάτη.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.822
Likes
15.887
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Η Μονεμβασιά είναι απλά υπέροχη και κατα την γνώμη μου ουδεμία σχέση έχει με τη Λευκάδα.Επίσης εμείς είχαμε πάει οδικώς Λευκάδα από Λάρισα και κουραστήκαμε απίστευτα από τη διαδρομή ιδίως μετά την Πρέβεζα.Τώρα αν θέλεις να σου προτείνουμε κάτι άλλο πιο κοντά εγώ θα σου έλεγα Πάργα ή Σύβοτα,στον ίδιο δρόμο αλλά πολύ πιο κοντά,Ιωάννινα σε συνδυασμό με ζαγοροχώρια ή έλα προς τα κάτω στις περιοχές μου λίμνη Πλαστήρα,Περτούλι-Ελάτη.

από θεσ/νικη-Λευκάδα είναι περίπου 4 ώρες απο την Εγνατία (πέρσυ κάναμε Πάσχα στη Πάργα).
το ξέρω ότι δεν έχει καμία σχέση η Μονεμβασιά με τη Λευκάδα αλλά λέμε να το προγραμματίσουμε για το καλοκαίρι που θα υπάρχει περισσοτερος χρόνος να δούμε και κάποια μέρη στη Πελοπόννησο.
θα ξεκινήσουμε Μ.Παρασκευή και θα επιστρέψουμε Δευτέρα,γι'αυτό ψάχνουμε κάπου πιό κοντά γι'αυτό κάθε πρόταση δεκτή (λίμνη Πλαστήρα έχουμε πάει χειμώνα,είναι ωραία για Πάσχα???
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Εμένα η λίμνη μου αρέσει περισσότερο την άνοιξη που όλα είναι καταπράσινα και μπορείς να απολάυσεις τη φύση με περπάτημα και ποδήλατα γιατί όχι αν σας αρέσει.Αλλά αφού έχεις αποφασίσει για Λευκάδα καλύτερα να το πραγματοποιήσεις για να μη σου μείνει η ιδέα.Σε καμία περίπτωση δεν είναι άσχημη η Λευκάδα μη σου δημιουργείται αυτή η εντύπωση απλά εγώ επειδή στην Ελλάδα έχω ταξιδέψει αρκετά ήταν το μοναδικό μέρος που δεν με ενθουσίασε.Αυτό δε σημαίνει ότι σε άλλους δεν αρέσει απλά ίσως σε μένα τύχανε κακές συγκυρίες.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.822
Likes
15.887
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εμένα η λίμνη μου αρέσει περισσότερο την άνοιξη που όλα είναι καταπράσινα και μπορείς να απολάυσεις τη φύση με περπάτημα και ποδήλατα γιατί όχι αν σας αρέσει.Αλλά αφού έχεις αποφασίσει για Λευκάδα καλύτερα να το πραγματοποιήσεις για να μη σου μείνει η ιδέα.Σε καμία περίπτωση δεν είναι άσχημη η Λευκάδα μη σου δημιουργείται αυτή η εντύπωση απλά εγώ επειδή στην Ελλάδα έχω ταξιδέψει αρκετά ήταν το μοναδικό μέρος που δεν με ενθουσίασε.Αυτό δε σημαίνει ότι σε άλλους δεν αρέσει απλά ίσως σε μένα τύχανε κακές συγκυρίες.

βρέ villi δέν είπα οτι αποφάσισα για Λευκάδα γι'αυτό και λέω οτι δέχομαι κάθε πρόταση που πιθανόν να μη τη σκεύτηκα,η Λευκάδα προέκυψε στη τύχη.
στη λίμνη Πλαστήρα πού μπορείς να μέίνεις και που μπορείς να κάνεις Ανάσταση??
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.120
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Για μένα μια χαρά επιλογή είναι.
Ομορφη, καταπράσινη (ιδανική για άνοιξη), χωρίς πολύ κόσμο αλλά όχι και ερημιά το Πάσχα. Μικρή με κοντινές αποστάσεις, οπότε τι άλλο θες;
Διαμονή αν σε παίρνει οικονομικά μείνε εδώ
Ionian Blue, Bungalows & Spa Resort
Εχω μείνει και είναι σουπερ επιλογή.
Θα το βρεις πιο οικονομικά σε booking και σε πακέτο από πρακτορείο
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Διαμονή αν σε παίρνει οικονομικά μείνε εδώ
Ionian Blue, Bungalows & Spa Resort
Εχω μείνει και είναι σουπερ επιλογή.
Θα το βρεις πιο οικονομικά σε booking και σε πακέτο από πρακτορείο
συμφωνώ απόλυτα ως προς το ξενοδοχείο,ότι καλύτερο στη Λευκάδα και πολύ ωραίο φαγητό!Λίγο ακριβούτσικο αλλά αν αντέχει η τσέπη σου αξίζει.
Στη λίμνη εγώ πάω πάντα στο ξενοδοχείο Ναιάδες www.naiades.gr με ωραία θέα στη λίμνη,Ανάσταση σε όποιο από τα χωριά εκεί γύρω θέλεις,Πεζούλα,Μεσενικόλας ή κατεβαίνεις και προς την πεδιάδα.Φαγητό εγώ προτείνω το ''μανιτάρι'' και το ''τσαρδάκι''μετά το φράγμα.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
το Ionian Blue είναι πράγματι το καλύτερο ξενοδοχείο στη Λευκάδα και με πολύ καλή πρόσβαση...βέβαια η Νικιάνα στην οποία βρίσκεται δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο σαν μέρος...αν δεν ενδιαφέρεσαι για μεγάλη ξενοδοχειακή μονάδα και αν σ΄αρέσουν τα πιο ατμοσφαιρικά μέρη..ο Αγιος Νικήτας είναι για μένα η καλύτερη επιλογή..αν πάλι δεν τον προτιμήσεις ίσως ενδιαφέρεσαι να δεις τη λειτουργία του επιταφίου τη Μ. Παρασκευή δίπλα στη θάλασσα...στο Αγ.Νικήτα φυσικά!
Συμφωνώ πως η Λευκάδα είναι πολύ όμορφη την Άνοιξη και επιμένω για βόλτες και στα ορεινά της...ζήτα να σου πουν πως θα φτάσεις στους Σκάρους για υπέροχη θέα..το ηλιοβασίλεμα από εδώ είναι μοναδικό..
villi,η απόσταση Πρέβεζα -Λευκάδα είναι 20χιλ. περίπου...και είναι και εύκολος δρόμος...λίγο απίθανο να ήταν αυτό το πιο κουραστικό κομμάτι της διαδρομής σου από Λάρισα.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
villi,η απόσταση Πρέβεζα -Λευκάδα είναι 20χιλ. περίπου...και είναι και εύκολος δρόμος...λίγο απίθανο να ήταν αυτό το πιο κουραστικό κομμάτι της διαδρομής σου από Λάρισα.
Έχεις δίκιο αλλά είχαμε γενικά κουραστεί από τη διαδρομή που την περιμέναμε ευκολότερη και σε εκείνο το κομμάτι τότε γινόντουσαν έργα για κάποιο λογο που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή και ταλαιπωρηθήκαμε.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
(φαντάζομαι ΚΑΙ φέτος η Λευκάδα θα είναι νούμερο 1 προορισμός για τους περισσότερους Έλληνες, right? Κρίση βλέπεις...)
 

voulageorge

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Έχεις δίκιο αλλά είχαμε γενικά κουραστεί από τη διαδρομή που την περιμέναμε ευκολότερη και σε εκείνο το κομμάτι τότε γινόντουσαν έργα για κάποιο λογο που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή και ταλαιπωρηθήκαμε.
Απο ποιον δρομο πηγαιτε villi? απο τρικαλα η ανεβηκατε απο γρεβενα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.633
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom