Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

veronikos

Member
Μηνύματα
42
Likes
55
Μηπως γνωριζει κανεις καποιο ξενοδοχειο-ενοικιαζομενα δωματια κοντα στην Λευκαδα αλλα οχι μεσα ??? Μου εχουν πει να αποφυγω το Νυδρι γιατι εχει πολυ φασαρια και τουριστες και καθολου ελληνες.....

Ξενοδοχείο Ελεάνα, Λευκάδα

Έχω μείνει εκεί για επαγγελματικούς λόγους.

Πολύ καθαρό, σε βολική τοποθεσία (Νικιάνα).

Την περίοδο που πηγαίνεις λογικά πρέπει να βρείς δωμάτιο.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Παιδιά ξέρει κανείς πόσο κοστίζει το πλοίο από Βασιλική για Φρίκες για αμάξι κ άτομο? Δρομολόγια βρήκα αλλά κόστος δε πήρε το μάτι μου κάτι.
 

NAVAL11

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Γεια σας!!!

Χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια!!! εχω απο τα μεσα του καλοκαιριου που προγραμματιζω διακοπες (για τις 15-20/9) σε ενα αλλο νησι (ναξο συγκεκριμενα) και το αγορι μου, μου ειπε εχθες να παμε διακοπες στην Λευκαδα....!! Εχω μια ερωτηση... πως παμε απο αθηνα λευκαδα με αμαξι!??! ποια διαδρομη ειναι καλυτερη να ακολουθησουμε....? για να πω την αληθεια ειμαι φαν των κυκλαδων ... ειναι η πρωτη φορα που θα παω (αν παω) ιονιο....και θελω να το επισκεφθω...!! απο ξενοδοχεια να πω την αληθεια τωρα που εψαξα δεν ενθουσιαστηκα....!!ποιο μερος στη λευκαδα ειναι καλο για διαμονη για να ειναι κοντα σε ολα? ειναι μεγαλο νησι αποτι ειδα.. απο φαγητο και παραλιες εχω καλυφθει απο τα προηγουμενα ποστς. Τωρα το σεπτεμβρη θα πραγματοποιουνται οι εκδρομες στα νησακια σκορπιο κλπ...?!!?

απο λευκαδα ειναι κοντα οι παξοι...αν τα συνδιαζαμε?! πως πας?

αυτα....για αρχη!! :)))

ευχαριστωωωω...!!!
 

Gandalf

Member
Μηνύματα
14
Likes
12
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να κάνω μια διευκρινιστική ερώτηση για τον Άγιο Νικήτα, μια που βάσει των γούστων μου, φαίνεται το ιδανικό μέρος για διαμονή.

Ισχύει ότι δεν μπορείς να βάλεις μέσα στον οικισμό το αμάξι σου και α) είτε θα έχεις θέα τη θάλασσα, αλλά μακριά το αμάξι, β) είτε δε θα έχεις θέα τη θάλασσα, αλλά κοντά το αμάξι;

Δηλαδή, ισχύει αποκλειστικά το ένα από τα δύο; Είδα κάπου παραπάνω να αναφέρεται κάτι τέτοιο, αλλά γενικώς δεν είδα να υπάρχει ως παράπονο το ότι δεν μπορείς να έχει το αμάξι σου κοντά.
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Το προηγούμενο σκ ήμουν στον Άγιο Νικήτα και τα πέρασα τέλεια. Είναι πολύ γραφικό χωριουδάκι. Τώρα το χωριό είναι πολύ μικρό και στην είσοδο του έχει μία μπάρα που απαγορεύει την είσοδο των αυτοκινήτων. Αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα έχει πάρκινγκ λίγο παραπέρα. Οι αποστάσεις με τα πόδια είναι μικρές. Βέβαια δεν ξέρω πότε θα πας γτ τον Αύγουστο το πάρκινγκ είναι κομματάκι δύσκολο.

ΥΓ. Μπορείς να περάσεις το αυτοκίνητο εντός του χωριού μέχρι ένα σημείο για να κατεβάσεις τις βαλίτσες.
 

Alice21

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
NAVAL11 καλησπερα! εχει περασει καιρος αλλα τλκ πηγες λευκαδα απο την αθηνα? ενδιαφερομαι και εγω με τον φιλο μου και θελω να ξερω ποση ωρα ειναι η αποσταση με κτελ ή αμαξι. :)
 

matsas78

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.201
Ταξίδι-Όνειρο
πάντα το επόμενο...
NAVAL11 καλησπερα! εχει περασει καιρος αλλα τλκ πηγες λευκαδα απο την αθηνα? ενδιαφερομαι και εγω με τον φιλο μου και θελω να ξερω ποση ωρα ειναι η αποσταση με κτελ ή αμαξι. :)
5 ώρες περίπου με κτελ , ακόμα λιγότερο με αυτοκίνητο , αναλόγως τις στάσεις .
 

Alice21

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
σ ευχαριστω! γνωριζεις καποιο site που να λεει τα δρομολογια? 50ευρω πηγαινε-ελα ειναι νομιζω ε?
 

matsas78

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.201
Ταξίδι-Όνειρο
πάντα το επόμενο...
σ ευχαριστω! γνωριζεις καποιο site που να λεει τα δρομολογια? 50ευρω πηγαινε-ελα ειναι νομιζω ε?
Δυστυχώς έγκυρο site δεν νομίζω να υπάρχει . Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στο ΚΤΕΛ (δεν απαντούν με την πρώτη , θέλει υπομονή ) . Η τιμή πρέπει να είναι 50-60 ευρώ με επιστροφή απ΄οτι θυμάμαι .,
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
σ ευχαριστω! γνωριζεις καποιο site που να λεει τα δρομολογια? 50ευρω πηγαινε-ελα ειναι νομιζω ε?
ΚΤΕΛ Λευκάδος τηλ: 26450 22364 και στην Αθήνα 210 5150108 (ελπίζω να μην έχει αλλάξει). Μέχρι πριν 4 χρόνια που ήμουν Αθήνα είχε 4 τουλάχιστον δρομολόγια τη μέρα. Το καλοκαίρι βάζει και παραπάνω.
 

ANNA141414

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βουδαπεστη σε 1 εβδομαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη πολυνησια
Πολύ όμορφο νησί με πολλά να δεις (κυρίως παραλίες φυσικά). Αν μπορείς καλύτερα να πας νωρίς ή αργά για να αποφύγεις την πολυκοσμία. Έχω γράψει αναλυτικά τις εντυπώσεις μου από τις γωνιές του νησιού που στις οποίες βρέθηκα πέρυσι στο blog μου καθώς και κάποιες γενικές πληροφορίες:
Ταξιδιωτικός οδηγός Λευκάδας


  1. Εισαγωγή - Χάρτης
  2. Οικισμοί της Λευκάδας
  3. Οι παραλίες της Λευκάδας
  4. Άλλα αξιοθέατα και δραστηριότητες στην Λευκάδα
  5. Διαμονή στη Λευκάδα
  6. Camping στη Λευκάδα
  7. Φαγητό και ποτό στη Λευκάδα
  8. Μετακινήσεις στη Λευκάδα
  9. Φωτογραφίες Λευκάδας
Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο μπορείς να ρωτήσεις.
Συγνωμη επειδη γραφω πρωτη φορα δε ξερω πως να κανω μια ερωτηση γιατη λευκαδα μηπως μπορεις να με βοηθησεις?Ηθελα να μαθω που ειναι καλυτερα να μεινω για να εχω προσβαση στις παραλιες στο πορτο κατσικι εγκραμνους κτλ,δλδ θελω να μεινω απο την πισω πλευρα και παραθαλασια αν γινεται.Ξερεις τπτ ξενοδοχεια σε εκεινη τη μερια ας μην ειναι και μεσα σε χωριο δεν εχω προβλημα...ελπιζω να το εγραψα στο σωστο μερος! :) Ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.570
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom