Πληροφορίες για Πάτρα

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.272
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Να προσθέσω 3 υπέροχα μικρά cafe: το sidoux στην Πατρέως, το Αμελί στην Παντανάσσης και την Πάροδο (πολύ ωραίο και για χαλαρό ποτάκι) στην πάροδο της Ρήγα Φεραίου στο ύψος της πλατείας Γεωργίου. Πολύ ωραίο εστιατόριο με ρομαντικό περιβάλλον και ωραίες γεύσεις είναι το Εστραγκόν στην πάροδο παπαρηγοπούλου (πάροδο της Ρήγα Φεραίου ανάμεσα στην πλατεία Όλγας και την Αγίου Νικολάου). Για φαγητό στον όμορφο πεζόδρομο Τριών Ναυάρχων ξεχωρίζω τον Μύθο από άποψη περιβάλλοντος (σε ένα υπέροχο νεοκλασσικό) και τον Παυλή από άποψη γεύσης. Επίσης 2 ξεχωριστά μαγαζιά είναι η Οινοθήκη (ατμοσφαιρικό wine bar με υπέροχα κρασιά και συνοδευτικές νοστιμιές) και η Τρελή Ροδιά (ωραίο μπαράκι) κάτω από την εκκλησία Παντάνασσα.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Να προσθέσω 3 υπέροχα μικρά cafe: το sidoux στην Πατρέως, το Αμελί στην Παντανάσσης και την Πάροδο (πολύ ωραίο και για χαλαρό ποτάκι) στην πάροδο της Ρήγα Φεραίου στο ύψος της πλατείας Γεωργίου. Πολύ ωραίο εστιατόριο με ρομαντικό περιβάλλον και ωραίες γεύσεις είναι το Εστραγκόν στην πάροδο παπαρηγοπούλου (πάροδο της Ρήγα Φεραίου ανάμεσα στην πλατεία Όλγας και την Αγίου Νικολάου). Για φαγητό στον όμορφο πεζόδρομο Τριών Ναυάρχων ξεχωρίζω τον Μύθο από άποψη περιβάλλοντος (σε ένα υπέροχο νεοκλασσικό) και τον Παυλή από άποψη γεύσης. Επίσης 2 ξεχωριστά μαγαζιά είναι η Οινοθήκη (ατμοσφαιρικό wine bar με υπέροχα κρασιά και συνοδευτικές νοστιμιές) και η Τρελή Ροδιά (ωραίο μπαράκι) κάτω από την εκκλησία Παντάνασσα.


Συφωνώ σε όλα!! Μόνο στην Τρελλή Ροδιά δεν έχω πάει γιατί δεν το είχα ακούσει αλλά θα το έχω υπόψιν!
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Venia, έφτιαξες κάτι αντίστοιχο με το Αθηνόραμα... το Πατρόραμα ας πούμε! Να 'σαι καλά! :)

:haha: Υπάρχει 1 σάιτ που λέγεται Πατρινόραμα, άρα μάλλον με πρόλαβαν! :bleh: Να είσαι καλά-με έκανες και γέλασα!!!

Υ.Γ : Please mind the GAP!!! Τέλειο!!!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τώρα βέβαια είναι άσχετο με την εποχή, αλλά επειδή μπορεί να το δει και κανένας προς καλοκαίρι μεριά, βοηθήστε οι Πατρινοί να θυμηθώ πώς λέγεται ένα φανταστικό μπαράκι σε ταράτσα; Μου είπαν ότι είναι το μοναδικό στην Πάτρα οπότε ίσως σας είναι εύκολο να το βρείτε...Αν το ξέρετε γράψτε το να υπάρχει σαν πληροφορία.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Τώρα βέβαια είναι άσχετο με την εποχή, αλλά επειδή μπορεί να το δει και κανένας προς καλοκαίρι μεριά, βοηθήστε οι Πατρινοί να θυμηθώ πώς λέγεται ένα φανταστικό μπαράκι σε ταράτσα; Μου είπαν ότι είναι το μοναδικό στην Πάτρα οπότε ίσως σας είναι εύκολο να το βρείτε...Αν το ξέρετε γράψτε το να υπάρχει σαν πληροφορία.

Ίσως να λες το μπαράκι "Ταράτσα" στη Ρήγα Φερραίου. Είναι όντως πολύ ωραίο. Τα τελευταία καλοκαίρια, όλο και περισσότερα μαγαζιά (καφετέριες, μπαράκια,εστιατόρια) ανεβαίνουν σε ταράτσα. Μου αρέσει πάντως και η ταράτσα του ξενοδοχείου ΑΣΤΗΡ. Πίνεις το ποτό σου δίπλα στην πισίνα κι έχεις υπέροχη θέα.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Venia τα είπες όλα! Ψηλα αλώνια συχνάζεις κι εσύ; BB king λέγεται η μπυραρία στα ψηλά αλώνια... Το μόνο που ξέχασες από τον οδηγό σου είναι το beer bar q στην ακτή Δήμαιων! Είναι στην παραλιακή που πας προς πύργο, δίπλα στο πρακτικέρ για τον φίλο/η μας, πριν φτάσεις στο νέο λιμάνι. Επίσης έχει πολλές καφετέριες στην παραλιακή στο παλιό λιμάνι, και μάλιστα μια καινούρια, λέγεται deck, αρκετά πρωτότυπη!

Sent from my ST18i using Tapatalk

Νια,Ψηλαλώνια κι εγώ! Πού το κατάλαβες? :bleh:
Έχεις δίκιο-έτσι λέγεται! Αυτό στην Ακτή Δυμαίων το γνωρίζω,απλά δε ξέρω αν λειτουργεί και το Χειμώνα. Το Deck είναι αυτή με τα επίπεδα? Στην Ηρώων Πολυτεχνείου? Γιατί κόλλησα τώρα..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.074
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πέρνα και μια βόλτα για καφέ απ' την περιοχή της Μαρίνας, είναι παραλιακά λίγο βορειότερα απ' το λιμάνι. Deck (βρίσκεται στον όροφο πάνω απ'τον Επιβατικό Σταθμό του Λιμανιού), Dose, W the seaside, Cielo κτλ.

Τώρα βέβαια είναι άσχετο με την εποχή, αλλά επειδή μπορεί να το δει και κανένας προς καλοκαίρι μεριά, βοηθήστε οι Πατρινοί να θυμηθώ πώς λέγεται ένα φανταστικό μπαράκι σε ταράτσα; Μου είπαν ότι είναι το μοναδικό στην Πάτρα οπότε ίσως σας είναι εύκολο να το βρείτε...Αν το ξέρετε γράψτε το να υπάρχει σαν πληροφορία.
Καλά φανταστικό δεν το λες το Terazza (έτσι λέγεται) ως προς το ντεκόρ (φαντάσου ένα φοιτητικό σπίτι διακοσμημένο για πάρτι, η είσοδος είναι σα να ανεβαίνεις σε σπιτάκι πολυκατοικίας για να απλώσεις μπουγάδα:D) ή θέα (ταράτσες και πολυκατοικίες). Πολύ καλύτερο για καλοκαίρι το roof garden στο Veso Mare, Libido.
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Το χάραμα στην ακτή ΔΥμαιων έγινε πλέον μπυραρία Βενια! Αθάνατη μόνα Λίζα!

Sent from my ST18i using Tapatalk
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλά φανταστικό δεν το λες το Terazza (έτσι λέγεται) ως προς το ντεκόρ (φαντάσου ένα φοιτητικό σπίτι διακοσμημένο για πάρτι, η είσοδος είναι σα να ανεβαίνεις σε σπιτάκι πολυκατοικίας για να απλώσεις μπουγάδα:D) ή θέα (ταράτσες και πολυκατοικίες). Πολύ καλύτερο για καλοκαίρι το roof garden στο Veso Mare, Libido.
Ναι από την περιγραφή σου καταλαβαίνω ότι το Terazza ήταν αυτό που πήγα! Υποκειμενικά είναι όλα, εμένα μου έκανε πολύ urban.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Το χάραμα στην ακτή ΔΥμαιων έγινε πλέον μπυραρία Βενια! Αθάνατη μόνα Λίζα!

Sent from my ST18i using Tapatalk

Και το Χειμώνα δηλ.λειτουργεί??? Να το επισκεφτούμε αν είναι κι αυτό!!!:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.196
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom