Πληροφορίες για Πάτρα

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
Και το Χειμώνα δηλ.λειτουργεί??? Να το επισκεφτούμε αν είναι κι αυτό!!!:bleh:
Ναι λειτουργεί και είναι πολύ ωραία..τώρα για την Τρελλή Ροδιά δεν μου άρεσε ιδιαίτερα για κρασί καλά είναι για φαγητό όμως είναι ακριβό και δεν έχει πολλές επιλογές...
πολύ καλά είναι και στην Αγ Νικολάου ψηλά στην εκκλησία την οδό δεν την θυμάμαι ... απο καφετέριες και φαγάδικα αλλό τίποτα στην πάτρα ... !!!!
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
εγω θα σας δωσω μια προταση για φαγητο...
"απεναντι απο το Ωδειο" στο τελος της Γερμανου...
τοσο καλομαγειρεμενα φαγητα με τετοιες γευσεις ειναι δυσκολο να βρεις!!!
τελευταια φορα το επισκεφτηκα πριν 2 εβδομαδες οπου παρηγγειλα κρεμυδοντολμαδες !!!
ai39.tinypic.com_2uhloau.jpg
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.272
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
mio προσυπογράφω για το "απέναντι από το ωδείο"! Για την τρελή ροδιά συμφωνώ ότι αξίζει κυρίως για ποτάκι (ωραίο περιβάλλον, ενδιαφέρουσα μουσική!).
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
:shock::shock::shock:
Εχω εντυπωσιαστει απο τις απαντησεις!!!!
Υπερευχαριστω!!!!!!!!:clap::clap:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.195
Likes
41.650
Να προσθέσω 3 υπέροχα μικρά cafe: το sidoux στην Πατρέως, το Αμελί στην Παντανάσσης και την Πάροδο (πολύ ωραίο και για χαλαρό ποτάκι) στην πάροδο της Ρήγα Φεραίου στο ύψος της πλατείας Γεωργίου. Πολύ ωραίο εστιατόριο με ρομαντικό περιβάλλον και ωραίες γεύσεις είναι το Εστραγκόν στην πάροδο παπαρηγοπούλου (πάροδο της Ρήγα Φεραίου ανάμεσα στην πλατεία Όλγας και την Αγίου Νικολάου). Για φαγητό στον όμορφο πεζόδρομο Τριών Ναυάρχων ξεχωρίζω τον Μύθο από άποψη περιβάλλοντος (σε ένα υπέροχο νεοκλασσικό) και τον Παυλή από άποψη γεύσης. Επίσης 2 ξεχωριστά μαγαζιά είναι η Οινοθήκη (ατμοσφαιρικό wine bar με υπέροχα κρασιά και συνοδευτικές νοστιμιές) και η Τρελή Ροδιά (ωραίο μπαράκι) κάτω από την εκκλησία Παντάνασσα.
Υπάρχει ακόμη η "Τρελλή Ροδιά" κι ο "Μύθος;" Τι μου θυμίσατε...Άφησα την Πάτρα πριν 11 χρόνια...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
O μύθος υπαρχει ακομα και σα περιβαλλον ειναι ωραιο αλλα σα φαγητο δεν ειναι κατι το εξαιρετικο κατα τη γνωμη μου....καλο φαγητο έχουν "οι σκουφοι"στην ηρωων πολυτεχνειου,αρκετα τσιμπημενο και η "κουζινα της Κορνηλιας"ψηλα στην ερμου....

BusinessClub.gr | |
απο τον καταλογο του παρακατω λινικ ξεχωριζω εκτος απο την κουζινα της κορνηλιας και την trattoria del popolo,που νομιζω οτι λειτουργει μονο το χειμωνα καθως το αντιστοιχο καλοκαιρινο λεγεται don camilo και βρισκεται στον καστελοκαμπο
Φαγητό
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
O μύθος υπαρχει ακομα και σα περιβαλλον ειναι ωραιο αλλα σα φαγητο δεν ειναι κατι το εξαιρετικο κατα τη γνωμη μου....καλο φαγητο έχουν "οι σκουφοι"στην ηρωων πολυτεχνειου,αρκετα τσιμπημενο και η "κουζινα της Κορνηλιας"ψηλα στην ερμου....

BusinessClub.gr | |
απο τον καταλογο του παρακατω λινικ ξεχωριζω εκτος απο την κουζινα της κορνηλιας και την trattoria del popolo,που νομιζω οτι λειτουργει μονο το χειμωνα καθως το αντιστοιχο καλοκαιρινο λεγεται don camilo και βρισκεται στον καστελοκαμπο
Φαγητό

Συμφωνώ. Ο Μύθος δε μπορώ να πω ότι έχει εξαιρετικό φαγητό αλλά γενικά τα πιάτα του είναι νόστιμα και πιστεύω πως αξίζει να πας και για τον ωραιότατο χώρο του. Τους Σκούφους δεν τους πρότεινα λόγω της τσουχτερής τιμής όπως λες κι εσύ. Η Trattoria del popolo, ναι, το καλοκαίρι κλείνει και λειτουργεί αυτό που είπες. Στην Trattoria πηγαίνω συνήθως για ποτάκι.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Ναι λειτουργεί και είναι πολύ ωραία..τώρα για την Τρελλή Ροδιά δεν μου άρεσε ιδιαίτερα για κρασί καλά είναι για φαγητό όμως είναι ακριβό και δεν έχει πολλές επιλογές...
πολύ καλά είναι και στην Αγ Νικολάου ψηλά στην εκκλησία την οδό δεν την θυμάμαι ... απο καφετέριες και φαγάδικα αλλό τίποτα στην πάτρα ... !!!!

Νομίζω ότι το δρομάκι λέγεται Μητροπολίτου Παρθενίου. Έχει ωραία μεζεδοπωλεία εκεί. Όπως λες κι εσύ, από φαγάδικα και καφετέριες, άλλο τίποτα! Να'ναι καλά οι φοιτητές!!! :bleh:
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Χτες βράδυ πήγαμε για πρώτη φορά στο Deck και μας άρεσε πολύ! Φυσικά, λόγω (ψοφο-)κρυου, καθήσαμε μέσα. Είναι μία μεγάλη σάλα η οποία δεν είναι και κάτι το πάρα πολύ ωραίο μπορώ να πω και χτες , παρότι Σάββατο βράδυ, είχε μόνο άλλες 3 παρέες αλλά καθήσαμε κοντά στη τζαμαρία κι είχαμε θέα τη θάλασσα (με τα προσαραγμένα εδώ και μέρες,καράβια του ΝΑΤΟ) αλλά και την υπέροχη βεράντα του.
Το Καλοκαίρι ή τέλος πάντων, τα ζεστά μεσημέρια θα είναι πολύ ωραία να κάθεσαι στη βεράντα. Το κτίριο ολόκληρο έχει τη μορφή πλοίου κι η βεράντα του μαγαζιού σε κάνει να νιώθεις λες κι είσαι στο κατάστρωμα. Ειναι στολισμένη με λευκά στρογγυλά τραπεζάκια με κρυφό φωτισμό, σούπερ μοντέρνες πολυθρόνες που θυμίζουν σβούρα κι αν πρόσεξα καλά, κανά δυο καναπέδες με οροφή και σεντόνια να κρέμονται και να ανεμίζουν.
Σερβίρει εκτός από ποτά/καφέδες κ.λ. 5-6 γλυκά και λίγα φαγητά όπως σαλάτες και μακαρονάδες.
Ένα ακόμα θετικό του είναι το ότι ακριβώς μπροστά από το μαγαζί έχει πάρκινγκ με πάρα πολλές θέσεις, πράγμα σημαντικό για την Πάτρα καθώς το θέμα παρκαρισματος είναι αυτό που καθορίζει πλέον το σε ποιο μαγαζί θα πας. Πολλές φορές έχω φτάσει μέχρι το μαγαζί που θέλω και τελικά καταλήγω αλλού αφού δε βρίσκω να παρκάρω κι άλλες τόσες, έχω παρκάρει πιο μακρυά απ'ό,τι αν το άφηνα στο σπίτι μου :bleh:
Τέλος, να αναφέρω ότι υπάρχει ασανσέρ! Δεν το προσέξαμε κι ανέβηκα στον τρίτο με το δεκάποντο τακούνι και μάλιστα τρέχοντας επειδή χτες βράδυ είχε ψυχρές αέριες μάζες ( από το χωριό του Άγιου Βασίλη μάλλον) κι οι σκάλες είναι εξωτερικές! Και σημαντική λεπτομέρεια: ο βηματισμός μου ήταν αυτός της μπαλαρίνας, δηλαδή στις μύτες καθώς τα σκαλιά είναι μεταλλικά και διάτρητα κι έτσι σε κάθε βήμα που κάνεις, μένει το τακούνι μέσα :D
Ηθικό δίδαγμα για τις δεσποινίδες? Πάρτε ασανσέρ ή ξεχάστε τις γόβες στυλέτο! (Και κάτι άσχετο για το τέλος- Όνομα τσαγκαράδικου-κλειδαράδικου στην Πάτρα, κατά το "γόβα-στυλέτο" : "Γόβα Λουκέτο" :haha: )
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
meli, εάν είναι να δώσουμε πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για ποτό και φαγητό (και πιο χρήσιμες, γιατί με τόσο καταιγισμό σίγουρα θα μπερδεύτηκες), define the following:
1. εύρος τιμής
2. προτίμηση σε φαγητό (ευρωπαϊκό, κοψίδια, ψαρικά, μαγειρευτά κτλ)
3. προτίμηση σε μουσική και περιβάλλον μαγαζιού
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.336
Likes
1.822
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Τελικά οι σταθερές αξίες παραμένουν στην Πάτρα!!
Εμένα τα αγαπημένα μου ήταν για φαγητό ο μύθος (όταν ψάχναμε για κάτι ρομαντικο), για μπύρα το society για σοκολάτα ζεστή η Πάροδος, πρωινό καφεδάκι σε ένα που δεν θυμάμαι το ονομα στην Ρήγα Φεραία & Πατρέως. Κλαμπ πάνω στην πλατεία Αγ. Γεωργίου.
Για ξενοδοχειο θα πρότεινα να μην μείνετε Ρίο τέτοια εποχή θα είναι νέκρα και θα σας πάρει ο αέρας!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.322
Μηνύματα
887.968
Μέλη
38.987
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom