Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Γειά σας! Έχω πολύ καιρό να γράψω, το τελευταίο μου ταξίδι ήταν στον Καναδά το Πάσχα και τώρα έπεσε στο τραπέζι η συζήτηση για ταξίδι σε εξωτικό προορισμό χεχεχε. Σκέφτηκα λοιπόν πριν αρχίσω το πολύ πολύ ψάξιμο να ρωτήσω εδώ τους ειδικούς αν είναι εφικτό αυτό που ζητάω ή αν θα πάω καμία Κωνσταντινούπολη που είναι δίπλα και δεν έχω πάει και ποτέ!
Λέμε για Ταϊλάνδη, συγκεκριμένα από κάτι εικόνες στο γκουγκλ μας άρεσε το πουκετ αλλά δεν έχω ψάξει τίποτα μα τίποτα! Είμαστε δύο κορίτσια 24 χρόνων και με ανησυχεί λίγο μήπως δε θα είμαστε ασφαλείς εκεί...
Όσον αφορά τα εισιτήρια, το καλό κονε μου μπορεί να μου βρει με 300 ευρώ πήγαινελα οπότε μειώνεται κατά πολύ αυτό το έξοδο ευτυχώς! Για διαμονή έχω δει κάποια πράγματα σε διάφορες περιοχές και μου φαίνονται πολυ φθηνά, γενικά δηλαδη έχω ακούσει ότι ειναι πολύ φθηνά εκεί.
Επειδή δεν έχω ιδέα λοιπόν, και με ανοιχτή την επιλογή να αλλάξει ο προορισμός, θα παραθέσω κάποιες πληροφορίες, και όποιος μπορεί θα το εκτιμούσα να μας βοηθήσει!
Έχουμε στη διάθεσή μας καμία βδομάδα, θα είμαστε δύο αλλά μπορεί και τρία άτομα, το μπάτζετ ανά άτομο με εισιτήρια και διαμονή και απολα (αν γίνεται αυτό δεν ξέρω βέβαια) θα θέλαμε να μην ξεπερνάει τα 800-1000 ευρώ. Γενικά δεν είναι ότι έχουμε τρελό μπάτζετ, απλά επειδή έκατσε το κονε με τα εισιτήρια είπαμε να μην το χάσουμε... Αν δεν γίνεται προφανώς θα προτιμήσουμε να πάμε κάπου αλλού και να το ευχαριστηθουμε, παρά να κοιμόμαστε σε κάνα παγκάκι πχ. Θα θέλαμε να είναι από τους πολύ εξωτικούς προορισμους (γιαυτό κ δν ξέρω αν η Ταϊλάνδη είναι αυτό π θέλουμε) θέλουμε το ωραίο παραμυθάκι με τους φοίνικες, τις παραλίες, τη φύση, όλα αυτά. Δε μας καίνε τόσο οι πολλές δραστηριότητες καθώς οι μέρες θα είναι λίγες και για μας θα είναι οι καλοκαιρινές διακοπές αυτές, μιας και δεν πήγαμε! Χαχα
Α είπα ότι θέλουμε να πάμε Φεβρουαριο; δεν το είπα! Ιδανικά τέλη Φεβρουαρίου αν γίνεται....
Ελπιζω να έδωσα αρκετές πληροφορίες για να μπορέσετε να με γειώσετε και να μου πείτε με αυτά τα λεφτά δεν πας πουθενά κάτσε σπίτι σου χαχα
Αγαπητή φίλη,κι εγώ τώρα οργανώνω το ίδιο ταξίδι..Κι εγώ φούλ εξωτικό το θέλω..Έχω ψάξει πάάάάρα πολύ και καταλήξαμε με τον σύζυγό μου να πάμε 5 μέρες Πουκέτ και άλλες 4 Κο Λαντά..Το Πουκέτ ίσως να είναι περισσότερο για παρέες και όχι για ζευγάρια αλλά θέλουμε να το δούμε,έχει πολλά πράγματα να κάνεις και πολλές εκδρομές.Ας δούμε και λίγο κόσμο παραπάνω,δεν πειράζει.Γενικά βλέπεις κάτι διαφορετικό όσο κι αν έχει χαθεί λίγο η μαγεία του λόγω του γιγαντιαίου πληθορισμού που έχει αναπτυχθεί τα τελευταία χρόνια.Εννοείται οτι πρέπει να νοικιάσεις κ ένα μηχανάκι.. Και έτσι,μετά απο 5 μέρες γεμάτες κόσμο,δραστηριότητες και φασαρία πάμε στον απόλυτο παράδεισο το Κο Λαντά..Παρθένες παραλίες,λίγος κόσμος,γεμάτο αιώρες,κοκτέιλ,μασάζ και μάλιστα διαμονή σε υπέροχο μπάνγκαλόου πάνω στην παραλία..Επιβάλλεται και μια ημερήσια στο Κο Ρόκ..Το κόστος συνολικά δεν βγαίνει πολύ..Τα ξενοδοχεία όλα μας κοστίζουν 600 συνολικά άρα 300 το άτομο και τα αεροπορικά με Σκούτ και Aegean (λόγω επαρχίας) στα 450 στο σύνολο το άτομο..Απο κεί κ πέρα υπολόγισε διαβατήριο,ταξιδιωτική ασφάλιση(απαραίτητη για μένα),δραστηριότητες που θα κλείσεις απο κεί (γύρω στα 40 περίπου η κάθε μία) και το πολύ 50 για μηχανάκι όλες τις μέρες (δια 2=25 ευρώ)..

Αν επιτρέπεται,θέλω να ρωτήσω με ποιά αεροπορική εταιρία βρίσκεις τόσο φτηνό εισιτήριο..300 ευρώ είναι σούπερ τιμή.Εγώ η φτηνότερη που βρήκα ήταν 335 με επιστροφή εννοείται με την Σκούτ για μια συγκεκριμένη ημερομηνία αλλά ήταν έκτακτη και την άλλη μέρα την έχασα..
 
Last edited by a moderator:

eirman

Member
Μηνύματα
26
Likes
3
Αγαπητή φίλη,κι εγώ τώρα οργανώνω το ίδιο ταξίδι..Κι εγώ φούλ εξωτικό το θέλω..Έχω ψάξει πάάάάρα πολύ και καταλήξαμε με τον σύζυγό μου να πάμε 5 μέρες Πουκέτ και άλλες 4 Κο Λαντά..Το Πουκέτ ίσως να είναι περισσότερο για παρέες και όχι για ζευγάρια αλλά θέλουμε να το δούμε,έχει πολλά πράγματα να κάνεις και πολλές εκδρομές.Ας δούμε και λίγο κόσμο παραπάνω,δεν πειράζει.Γενικά βλέπεις κάτι διαφορετικό όσο κι αν έχει χαθεί λίγο η μαγεία του λόγω του γιγαντιαίου πληθορισμού που έχει αναπτυχθεί τα τελευταία χρόνια.Εννοείται οτι πρέπει να νοικιάσεις κ ένα μηχανάκι.. Και έτσι,μετά απο 5 μέρες γεμάτες κόσμο,δραστηριότητες και φασαρία πάμε στον απόλυτο παράδεισο το Κο Λαντά..Παρθένες παραλίες,λίγος κόσμος,γεμάτο αιώρες,κοκτέιλ,μασάζ και μάλιστα διαμονή σε υπέροχο μπάνγκαλόου πάνω στην παραλία..Επιβάλλεται και μια ημερήσια στο Κο Ρόκ..Το κόστος συνολικά δεν βγαίνει πολύ..Τα ξενοδοχεία όλα μας κοστίζουν 600 συνολικά άρα 300 το άτομο και τα αεροπορικά με Σκούτ και Aegean (λόγω επαρχίας) στα 450 στο σύνολο το άτομο..Απο κεί κ πέρα υπολόγισε διαβατήριο,ταξιδιωτική ασφάλιση(απαραίτητη για μένα),δραστηριότητες που θα κλείσεις απο κεί (γύρω στα 40 περίπου η κάθε μία) και το πολύ 50 για μηχανάκι όλες τις μέρες (δια 2=25 ευρώ)..

Αν επιτρέπεται,θέλω να ρωτήσω με ποιά αεροπορική εταιρία βρίσκεις τόσο φτηνό εισιτήριο..300 ευρώ είναι σούπερ τιμή.Εγώ η φτηνότερη που βρήκα ήταν 335 με επιστροφή εννοείται με την Σκούτ για μια συγκεκριμένη ημερομηνία αλλά ήταν έκτακτη και την άλλη μέρα την έχασα..
Τώρα άμα σου πω ότι αυτό που θέλουμε είναι το Κο Λαντα;; χαχαχχαχα δεν το έχω ψάξει ακομα καθόλου γιατί δεν ξέρω τι θα γίνει με το μπάτζετ μας... Για μηχανάκι εμείς το αποκλείουμε. Λες να μπορούμε αμάξι; Ή δε λέει; Χωρίς μέσο πως μετακινείσαι;
Η κοπέλα που θα μου βγάλει τα εισιτήρια δουλεύει σε μια αεροπορική και έχουν ειδικές τιμές οπότε μπορεί να μας βγάλει με 300 ευρώ! Βέβαια από ότι έχω ψάξει ειναι πολύ φθηνά εκεί!
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Τώρα άμα σου πω ότι αυτό που θέλουμε είναι το Κο Λαντα;; χαχαχχαχα δεν το έχω ψάξει ακομα καθόλου γιατί δεν ξέρω τι θα γίνει με το μπάτζετ μας... Για μηχανάκι εμείς το αποκλείουμε. Λες να μπορούμε αμάξι; Ή δε λέει; Χωρίς μέσο πως μετακινείσαι;
Η κοπέλα που θα μου βγάλει τα εισιτήρια δουλεύει σε μια αεροπορική και έχουν ειδικές τιμές οπότε μπορεί να μας βγάλει με 300 ευρώ! Βέβαια από ότι έχω ψάξει ειναι πολύ φθηνά εκεί!
Είναι τέλεια στο Κο Λαντά.Ανυπομονώ να φύγω...Για αυτοκίνητο εμείς προσωπικά δύσκολο γιατί οδηγούν ανάποδα εκεί και θα είναι κάπως δύσκολο.Ένας άλλος λόγος είναι και το παρκάρισμα και δεν θέλουμε καμία τέτοια ταλαιπωρία.Για σας που θα είστε μάλλον 3 θα είναι μια χαρά όμως.Μοιράζεστε τα έξοδα.Μόνο την οδήγηση να προσέξετε και θα συνηθίσετε..Χωρίς μέσον υπάρχουν πολλά τουκ τουκ,τουριστικά λεωφορειάκια που έχουν όλα τα δρομολόγια (αλλα λένε οτι δεν συμφέρουν) και πέρα απο αυτό μόνο με δικό σου μέσον φτιάχνεις το δικό σου πρόγραμμα όπως θέλεις κ ότι ώρα θέλεις χωρίς να σε αγχώνει τίποτα.Για τα ταξί δεν το συζητώ.Εκεί κι αν δεν συμφέρει..Εμείς ταξί έχουμε σκοπό να πάρουμε μόνο απο αεροδρόμιο-ξενοδοχείο κ το ανάποδο..Και εννοείται ζητάς ταξίμετρο σε κάθε ταξί αλλιώς παίρνεις άλλο.Βαράνε πολύ τους τουρίστες..Γενικά ρωτάς πόσο κοστίζει η κούρσα για κάθε περιοχή ή αεροδρόμιο.. Μμμμμ σχετικά ακριβά τα ξενοδοχεία αλλα εγώ έψαξα πολύ στο booking και βρήκα καλές ευκαιρίες σε delux δωμάτια και πολύ καλές τοποθεσίες..
 

eirman

Member
Μηνύματα
26
Likes
3
Είναι τέλεια στο Κο Λαντά.Ανυπομονώ να φύγω...Για αυτοκίνητο εμείς προσωπικά δύσκολο γιατί οδηγούν ανάποδα εκεί και θα είναι κάπως δύσκολο.Ένας άλλος λόγος είναι και το παρκάρισμα και δεν θέλουμε καμία τέτοια ταλαιπωρία.Για σας που θα είστε μάλλον 3 θα είναι μια χαρά όμως.Μοιράζεστε τα έξοδα.Μόνο την οδήγηση να προσέξετε και θα συνηθίσετε..Χωρίς μέσον υπάρχουν πολλά τουκ τουκ,τουριστικά λεωφορειάκια που έχουν όλα τα δρομολόγια (αλλα λένε οτι δεν συμφέρουν) και πέρα απο αυτό μόνο με δικό σου μέσον φτιάχνεις το δικό σου πρόγραμμα όπως θέλεις κ ότι ώρα θέλεις χωρίς να σε αγχώνει τίποτα.Για τα ταξί δεν το συζητώ.Εκεί κι αν δεν συμφέρει..Εμείς ταξί έχουμε σκοπό να πάρουμε μόνο απο αεροδρόμιο-ξενοδοχείο κ το ανάποδο..Και εννοείται ζητάς ταξίμετρο σε κάθε ταξί αλλιώς παίρνεις άλλο.Βαράνε πολύ τους τουρίστες..Γενικά ρωτάς πόσο κοστίζει η κούρσα για κάθε περιοχή ή αεροδρόμιο.. Μμμμμ σχετικά ακριβά τα ξενοδοχεία αλλα εγώ έψαξα πολύ στο booking και βρήκα καλές ευκαιρίες σε delux δωμάτια και πολύ καλές τοποθεσίες..
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τον χρόνο σου, αλλά διαβάζοντας και άλλα εδώ μέσα από άλλους ταξιδιώτες καταλήξαμε ότι δεν αξίζει να πάμε με τόσο περιορισμένο μπάτζετ και τόσες λίγες μέρες. Θα πάμε φέτος Κωνσταντινούπολη, και από του χρόνου, ανάλογα και τα οικονομικά μας το βλέπουμε για Ταυλανδη. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως! Να περάσετε τέλεια εύχομαι!
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τον χρόνο σου, αλλά διαβάζοντας και άλλα εδώ μέσα από άλλους ταξιδιώτες καταλήξαμε ότι δεν αξίζει να πάμε με τόσο περιορισμένο μπάτζετ και τόσες λίγες μέρες. Θα πάμε φέτος Κωνσταντινούπολη, και από του χρόνου, ανάλογα και τα οικονομικά μας το βλέπουμε για Ταυλανδη. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως! Να περάσετε τέλεια εύχομαι!
Καταλαβαίνω απόλυτα..Εμείς μετά το γαμήλιο,όπου έχουμε πάει μόνο με τον κουμπαρά τα καταφέρνουμε..Αλλιώς δεν γίνεται..:rolleyes-80::rolleyes-80: Και η Κωνσταντινούπολη όμως είναι πολύ όμορφη και ενδιαφέρουσα!!!!Ευχαριστούμε πολύ.Κι εσείς να περάσετε τέλεια!!!!!:):)
 

travelparty

Member
Μηνύματα
25
Likes
13
Καλησπέρα

έχω κανονίσει ταξίδι για Ταϊλάνδη και σήμερα μου είπαν ότι για να μπορείς να πας Ταϊλάνδη χρειάζεται διαβατήριο με τουλάχιστον 6 μήνες ισχύ από την ημερομηνία άφιξης

το διαβατήριο μου λήγει 6 μήνες και 10 μέρες μετά την άφιξη, λέτε να έχω πρόβλημα που είμαι στο όριο?

Ευχαριστώ
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Καλησπέρα

έχω κανονίσει ταξίδι για Ταϊλάνδη και σήμερα μου είπαν ότι για να μπορείς να πας Ταϊλάνδη χρειάζεται διαβατήριο με τουλάχιστον 6 μήνες ισχύ από την ημερομηνία άφιξης

το διαβατήριο μου λήγει 6 μήνες και 10 μέρες μετά την άφιξη, λέτε να έχω πρόβλημα που είμαι στο όριο?

Ευχαριστώ
Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει.Είναι ακριβώς μέσα στους κανόνες..Αν όμως θέλεις να πάρεις μια πιο σίγουρη γνώμη πάρε ένα τηλ απο κεί που έβγαλες το διαβατήριο να ρωτήσεις ή στην αεροπορική εταιρία που έκλεισες το εισιτήριο!!!
 

kedroid

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδια, Βελγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
καλημερα σας δεν εχω διαβασει πουθενα τι γινεται με την γλωσσα.Γνωριζουν εγγλεζικα η θα συνενουμαστε με νοηματα;
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
καλημερα σας δεν εχω διαβασει πουθενα τι γινεται με την γλωσσα.Γνωριζουν εγγλεζικα η θα συνενουμαστε με νοηματα;
Καλημέρα!!!Οι περισσότεροι μιλάνε αγγλικά.Ειδικά στα πιο τουριστικά μέρη όπως Μπαγκόκ,Πουκέτ και σε άλλα νησιά..Για βόρεια Ταιλάνδη όμως δεν ξέρω.Λογικά παντού μπορείς να συνενοηθείς στα αγγλικά..
 

evdokiak.

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Αγαπητές ταξιδιάρικες ψυχές ετοιμαζόμαστε για το πιο ονειρεμένο ταξίδι της ζωής μας (25 μέρες στην Ταιλάνδη )κι ενώ έχω ξεσκονίσει όλα τα θέματα έχω μια πολύ βασική απορία...Τι γίνεται με την χρήση της ελληνικής κάρτας sim?Ξέρετε πιθανές χρεώσεις για τις κλήσεις που λαμβάνουμε από Ελλάδα?Η δουλειά του άντρα μου απαιτεί τηλεφωνική επικοινωνία και σίγουρα θα δεχτεί κάποιες κλήσεις.Η κάρτα που διάβασα ότι αγοράζουμε για ίντερνετ περιλαμβάνει και χρόνο ομιλίας προς Ελλάδα?Οποιαδήποτε πληροφορία θα μας υποχρεώσει!!!Ευχαριστώ!!!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Σε όλες τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας στην ιστοσελίδα τους υπάρχουν οι χρεώσεις περιαγωγής για κάθε τύπο σύνδεσης. Ας δει στην ιστοσελίδα της εταιρείας του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.809
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom