Αυστρία Σλοβακία Πληροφορίες για ταξίδι Βιεννη-Μπρατισλάβα

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Συμφωνώ με kourkoubini και εμεις βόλτα κάναμε στην Μπρατισλάβα δεν μείναμε ,εαν δεν ειχατε τον μικρο μαζι η εαν ειναι ησυχος και αντέχει θα σου πρότεινα ημερήσια ή και διανυκτέρευση στο Salzburg που ειναι πανέμορφο !!(βέβαια εξαρτάται και η ηλικία του παιδιού εαν πιστευεις οτι θα ειστε οκ την κάνεις την διαδρομή ).
Αλλιώς αρκείσαι στην Βιέννη που ειναι απο μόνη της πανέμορφη !

Ενα απο τα must ας πούμε για μενα ειναι το Belvedere το αγαπω εχει υπεροχους πίνακες οχι μονο του klimt και γενικα μου αρεσαν οι χωροι του και το εξωτερικό του, ειχα κουραστει λίγο και με τα παλάτια της sissy ισως...

Ειχα βρει εδω μέσα πληροφορίες για ένα πανέμορφο καφέ με πάστες κ γλυκάκια το demel που βρίσκεται στον πεζόδρομο μην ξεχάσεις να το επισκεφτείς ειναι ονειρεμένο ειδικά τον latte που ήπια εκει νομιζω δεν θα τον ξεχάσω ποτε !!

Εύχομαι να περάσετε τελεια με τον μικρούλη σας παρεούλα !!:)
 
Last edited:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

θα σου πρότεινα ημερήσια ή και διανυκτέρευση στο Salzburg
Στο Σαλτσμπουργκ έχουμε μείνει 2 βράδια σε άλλο μας ταξίδι, όταν κάναμε road trip σε Βαυαρία - Τιρόλο το φθινόπωρο του '14. ;) Υπέροχο!
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!


Στο Σαλτσμπουργκ έχουμε μείνει 2 βράδια σε άλλο μας ταξίδι, όταν κάναμε road trip σε Βαυαρία - Τιρόλο το φθινόπωρο του '14. ;) Υπέροχο!

Σούπερ άρα εισαι για Βιέννη ολοταχώς !!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω θα διαφωνησω για demel ...ειχα ακουσει πολλα και δεν εμεινα ευχαριστημενη,τα γλυκα του δεν ειναι πολυ γλυκα ...ή την κανεις την αμαρτια ή δεν την κανεις. .Αντιθετως τα γλυκα στη Μπρατισλαβα ηταν κολαστηριο και υπερπαραγωγες.
Αν εχεις χρονο ...το Ζαλτσμπουργκ ειναι μακρια απο Βιεννη ,ομως η Μπρατισλαβα ειναι καμια ωριτσα και ειναι πολυ ομορφη.
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Τα γλυκα στην Αυστρία οπως κ στην Γερμανία δεν εχουν την ζάχαρη που εχουν τα δικα μας ουτε ειναι γλυκά του θανατά να σε μπουκωνουν.Εχουν ζανετ για αυτο κ ειναι πιο ελαφρυά.....
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Γεια σας κ απο εμενα!!! Εγω σκεφτομαι να παω ενα 4ημερο βιεννη και φευγοντας να κανω μια σταση μπρατισλαβα μονοημερη κ απο κει 4ημερο βουδαπεστη!!! Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι κατα ποσο βολευει αυτη η μονοημερη "σταση".. αυτο που με αγχωνει ειναι οτι θα εχω κ τα πραγματα μαζι μου και δεν θελω να τα κουβαλαω!! Μπορω να τ αφησω καπου στο σταθμο!! Τα φωτα σας παρακαλω!!!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Γεια σας κ απο εμενα!!! Εγω σκεφτομαι να παω ενα 4ημερο βιεννη και φευγοντας να κανω μια σταση μπρατισλαβα μονοημερη κ απο κει 4ημερο βουδαπεστη!!! Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι κατα ποσο βολευει αυτη η μονοημερη "σταση".. αυτο που με αγχωνει ειναι οτι θα εχω κ τα πραγματα μαζι μου και δεν θελω να τα κουβαλαω!! Μπορω να τ αφησω καπου στο σταθμο!! Τα φωτα σας παρακαλω!!!
Μια χαρά βολεύει η στάση στην Μπρατισλάβα. Στο σιδηροδρομικό σταθμό έχει γραφείο φύλαξης αποσκευών. Εκεί σου ζυγίζουν κάθε βαλίτσα ξεχωριστά και πληρώνεις το αντίστοιχο αντίτιμο. Εμείς στις αρχές του μήνα για 3 μικρές βαλίτσες κάτω των 10 κιλών η μία (περίπου 8 κιλά η καθεμια) πληρώσαμε 6 ευρώ συνολικά. Σου δίνουν ένα χαρτάκι μόλις τις παραδώσεις και δείχνοντας το τις παραλαμβάνεις μετά. Μόνο νομίζω πως για να ανεβεις από τις αποβάθρες στον σταθμό δεν έχει κυλιομενες σκάλες ούτε ασανσερ (τουλάχιστον εμείς δεν είδαμε κάτι) και είναι λίγο ταλαιπωρία αν έχεις πολλά και βαρια πράγματα. Επίσης να ξέρεις πως από το σταθμό μπορείς να πάρεις λεωφορείο που σε πηγαίνει στο κέντρο της πόλης.
Μπορείς να βρεις διάφορες πληροφορίες εδώ:
http://www.slovakrail.sk/en/services/services-at-stations/left-luggage-office.html
https://bratislava-slovakia.eu/places/bratislava-central-train-station
https://imhd.sk/ba/public-transport
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Να 'σαι καλά! Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις!
 

Laurax

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Καλησπερα σε ολους!!
Υποθετω πως ολοι σας θα εχετε ηδη απολαυσει το ταξιδι σας σε αυτες τις πανεμορφες πολεις.
Λεμε κι εμεις να παμε προς μια απο αυτες τις πολεις μιας και υπαρχει αυτη η ανεση του να δεις περισσοτερες απο μια χωρες. Σκεφφτομςστε να παμε απο Μπρατισλαβα μιας κι εχει φθηνοτερο ναυλο και Θα ηθελα ρωτησω αν κατα τη γνωμη σας συμφερει να μεινουμε Μπρατισλαβα(ως φθηνοτερη επιλογη διαμονης κλπ) και να κανουμε μονοημερες στη Βιεννη/Βουδαπεστη/ Μπρνο ή θα ειναι ανουσιο; Μιας και βρισκεται στη μεση, ειπαμε πως ειναι καλη επιλογη για μια μονοημερη Βιεννη κ μια Βουδαπεστη. Συμφερει ετσι; Μια μερα μονο στη Βιεννη κ Βουδαπεστη ειναι αρκετη πιστευετε για να παρουμε μια γευση; Λεμε να μεινουμε 4βραδια. Επισης βρηκα και πτηση απο Θεσνικη-Βιεννη και επιστροφη απο Μπρατισλαβα. Ισως να μεναμε κ ενα βραδυ Βιεννη; Απλα σκεφτομαι τις βαλιτσες περα δωθε μεσα σε τοσο λιγο χρονο και αγχωνομαι ετσι....
Εχετε να προτεινετε Καποιο ταξιδιωτικο πλανο;
Ευχαριστω πολυυυ!!!☺☺☺
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπερα σε ολους!!
Υποθετω πως ολοι σας θα εχετε ηδη απολαυσει το ταξιδι σας σε αυτες τις πανεμορφες πολεις.
Λεμε κι εμεις να παμε προς μια απο αυτες τις πολεις μιας και υπαρχει αυτη η ανεση του να δεις περισσοτερες απο μια χωρες. Σκεφφτομςστε να παμε απο Μπρατισλαβα μιας κι εχει φθηνοτερο ναυλο και Θα ηθελα ρωτησω αν κατα τη γνωμη σας συμφερει να μεινουμε Μπρατισλαβα(ως φθηνοτερη επιλογη διαμονης κλπ) και να κανουμε μονοημερες στη Βιεννη/Βουδαπεστη/ Μπρνο ή θα ειναι ανουσιο; Μιας και βρισκεται στη μεση, ειπαμε πως ειναι καλη επιλογη για μια μονοημερη Βιεννη κ μια Βουδαπεστη. Συμφερει ετσι; Μια μερα μονο στη Βιεννη κ Βουδαπεστη ειναι αρκετη πιστευετε για να παρουμε μια γευση; Λεμε να μεινουμε 4βραδια. Επισης βρηκα και πτηση απο Θεσνικη-Βιεννη και επιστροφη απο Μπρατισλαβα. Ισως να μεναμε κ ενα βραδυ Βιεννη; Απλα σκεφτομαι τις βαλιτσες περα δωθε μεσα σε τοσο λιγο χρονο και αγχωνομαι ετσι....
Εχετε να προτεινετε Καποιο ταξιδιωτικο πλανο;
Ευχαριστω πολυυυ!!!☺☺☺
Γιατί τόσο μπέρδεμα και προβληματισμός? Πολύ απλά θα μείνετε 3 βράδια στη Βιέννη και θα κάνετε μια διανυκτέρευση στην Μπρατισλάβα εφόσον βρήκες πτήση Θεσ/νικη - Βιέννη. Καμία Βουδαπέστη ημερήσια και καμία Βιέννη ημερήσια. Με λίγο ψάξιμο θα βρεις νορμαλ τιμή ξενοδοχείου στη Βιέννη. Το να θες να δεις σε 4 μέρες και τις τρεις πόλεις δεν στέκει. Δεν θα ευχαριστηθείτε τίποτα. Άσε την Βουδαπέστη για άλλο ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom