Πληροφορίες για ταξιδιωτικά γραφεία

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Διαφορα 800 ευρω ομως σε 15μερο ταξιδι στο περου, ειναι αρκετα υπολογισιμη.
Όπως και διαφορά στην ποιότητα και το πρόγραμμα επίσης.
Αν θέλεις να πληρώσεις έξτρα ένα σεβαστό ποσόν (που δεν φαίνεται στη διαφήμιση και αυτοβαφτίζεται φόροι + επίναυλοι καυσίμων+ ταξιδιωτικό πακέτο ασφάλειας+ φιλοδωρήματα) + τις προαιρετικές εκδρομές.
Αν θέλεις να ταξιδέψεις με 30-40 άλλους ανθρώπους με ότι αυτό συνεπάγεται.
Αν θέλεις κάθε μέρα να αλλάζεις συνταξιδιώτες, να μπαίνεις σε αβαρίες γιατί περιμένεις πτήσεις με ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και ακολουθούν τμήμα μόνο του ταξιδιού σου.
Αν δεν έχεις πρόβλημα να μείνεις στο αεροδρόμιο της Λίμα, γιατί ΔΕΝ έχουν εκδοθεί εισιτήρια (το ξέρω από φίλη που την πάτησε έτσι και περίμενε 2 μέρες στη Λίμα μήπως και βρεθούν εισιτήρια για πίσω)
Αν επίσης, δεν σε πειράζει να κάνεις διαδρομές στη Βολιβία με τα τοπικά ΚΤΕΛ χωρίς αρχηγό και να ανεβοκατεβάζεις μόνος τις αποσκευές στην οροφή του λεωφορείου (επίσης το γνωρίζω από φιλικό ζευγάρι, που τους παράτησαν χωρίς αρχηγό στο Σούκρε).
Τότε διαλέγεις το πρακτορείο που είναι φτηνότερο.
Ξέρεις, όταν κάνεις ένα ταξίδι όνειρο ζωής, το χρηματικό δεν είναι το μόνο που πρέπει να λαμβάνεις υπ'όψη σου.
Γιαυτό λέω, υπάρχει το Twigo υπάρχει και το Range Rover, ή αν θέλεις υπάρχει το Lidl υπάρχει και ο Βασιλόπουλος.
Ο καλός θεούλης φροντίζει για όλους, όποιος μπορεί, μπορεί, όχι όμως να κάνουμε και άκαιρες συγκρίσεις.
Δες και το παρακάτω, ίσως βοηθήσει:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξιδιωτικά-γραφεία-Προτάσεις.23293/page-3#post-513981
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Όπως και διαφορά στην ποιότητα και το πρόγραμμα επίσης.
Αν θέλεις να πληρώσεις έξτρα ένα σεβαστό ποσόν (που δεν φαίνεται στη διαφήμιση και αυτοβαφτίζεται φόροι + επίναυλοι καυσίμων+ ταξιδιωτικό πακέτο ασφάλειας+ φιλοδωρήματα) + τις προαιρετικές εκδρομές.
Αν θέλεις να ταξιδέψεις με 30-40 άλλους ανθρώπους με ότι αυτό συνεπάγεται.
Αν θέλεις κάθε μέρα να αλλάζεις συνταξιδιώτες, να μπαίνεις σε αβαρίες γιατί περιμένεις πτήσεις με ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και ακολουθούν τμήμα μόνο του ταξιδιού σου.
Αν δεν έχεις πρόβλημα να μείνεις στο αεροδρόμιο της Λίμα, γιατί ΔΕΝ έχουν εκδοθεί εισιτήρια (το ξέρω από φίλη που την πάτησε έτσι και περίμενε 2 μέρες στη Λίμα μήπως και βρεθούν εισιτήρια για πίσω)
Αν επίσης, δεν σε πειράζει να κάνεις διαδρομές στη Βολιβία με τα τοπικά ΚΤΕΛ χωρίς αρχηγό και να ανεβοκατεβάζεις μόνος τις αποσκευές στην οροφή του λεωφορείου (επίσης το γνωρίζω από φιλικό ζευγάρι, που τους παράτησαν χωρίς αρχηγό στο Σούκρε).
Τότε διαλέγεις το πρακτορείο που είναι φτηνότερο.
Ξέρεις, όταν κάνεις ένα ταξίδι όνειρο ζωής, το χρηματικό δεν είναι το μόνο που πρέπει να λαμβάνεις υπ'όψη σου.
Γιαυτό λέω, υπάρχει το Twigo υπάρχει και το Range Rover, ή αν θέλεις υπάρχει το Lidl υπάρχει και ο Βασιλόπουλος.
Ο καλός θεούλης φροντίζει για όλους, όποιος μπορεί, μπορεί, όχι όμως να κάνουμε και άκαιρες συγκρίσεις.
Δες και το παρακάτω, ίσως βοηθήσει:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξιδιωτικά-γραφεία-Προτάσεις.23293/page-3#post-513981
Ασφαλως και εχεις δικιο, οταν κανουμε συγκριση με καποιο αγνωστο πρακτορειο που ισως ετυχε να δουμε σε διαφημηση στο internet. Οταν ομως εχουμε να συγκρινουμε δυο καθ ολα αξιοπιστα πρακτορεια - γιατι και για το αλλο δεν εχω ακουσει ουτε το ελαχιστο απ αυτα που περιγραφεις- εξακολουθω να επιμενω οτι διαφορα 800 ευρω ειναι μεγαλη.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Ασφαλως και εχεις δικιο, οταν κανουμε συγκριση με καποιο αγνωστο πρακτορειο που ισως ετυχε να δουμε σε διαφημηση στο internet. Οταν ομως εχουμε να συγκρινουμε δυο καθ ολα αξιοπιστα πρακτορεια - γιατι και για το αλλο δεν εχω ακουσει ουτε το ελαχιστο απ αυτα που περιγραφεις- εξακολουθω να επιμενω οτι διαφορα 800 ευρω ειναι μεγαλη.
Τα προγράμματα των δυο γραφείων απέχουν παρασάγγας.
Από τη μακρά και πολύχρονη εμπειρία μου στα τουριστικά γραφεία, έκανα μια μικρή σύγκριση και διαπίστωσα τα εξής:
Το Βέρσους έχει πρόγραμμα 15ήμερο, ο Κανών 17ήμερο.
Το Βέρσους έχει τρεις ολόκληρες ελεύθερες μέρες στη Λίμα, ο Κανών όχι.
Το Βέρσους έχει διήμερη προαιρετική στα Μπαγιέστας/Νάζκα, στον Κανόνα περιλαμβάνονται.
Στο Βέρσους η επιστροφή διαρκεί 3 ημέρες, στον Κανόνα δύο.
Το Βέρσους δεν περιλαμβάνει το φαράγγι Κόλκα, ο Κανών το περιλαμβάνει.
Το Βέρσους δεν περιλαμβάνει την Αρεκίπα, ο Κανών περιλαμβάνει δυο μέρες εκεί.
Το Βέρσους φτάνει στη Λίμα τα χαράματα και ξεκινάει αμέσως ξενάγηση, ο Κανών φτάνει το προηγούμενο βράδυ και ξεκινάει το πρόγραμμα την επόμενη ημέρα.
Το Βέρσους σε πετάει κατευθείαν από το χαμηλό υψόμετρο της ζούγκλας στα 3.200 του Κούσκο με ότι αυτό συνεπάγεται, ο Κανών σε πάει σταδιακά.
Νομίζω ότι τα 800 ευρώ για τόσες διαφορές είναι μάλλον μικρό ποσόν.
Υπάρχει κόσμος που γουστάρει το ένα πρόγραμμα ή το άλλο. Δικαίωμα του και καλά κάνει.
Και με τον ένα βλέπεις το Περού και με τον άλλον.
Άλλωστε δεν υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ αυτών των δυο. Σε άλλο κοινό απευθύνεται ο ένας, σε άλλο ο άλλος.
Πέρα από τα συνηθισμένα γραφεία που υπάρχουν κατά κόρον σε όλο τον πλανήτη, υπάρχουν και κάποια που ξεφεύγουν και είμαστε τυχεροί που στην Ελλάδα υπάρχει ένα από αυτά.
Ο Κανών είναι στα επίπεδα του Studiosus της Γερμανίας, του Clio της Γαλλίας και του Andante της Αμερικής. Οι γνωρίζοντες κατανοούν απόλυτα για τι γραφεία μιλάω και τι θέλω να πω.
 
Last edited:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν υπάρχει αναλόγως καρντιά μου... αν πας ένα τριήμερο φασόν στην Πράγα πήγαινε με όποιον λάχει... το ίδιο χάλια θα είναι... αν όμως θέλεις να πας ένα ταξίδι απαιτήσεων τότε δεν υπάρχει αναλόγως, πας με τον καλύτερο για να περάσεις καλά... αν δεν έχεις κάθεσαι στα αυγά σου, μαζεύεις τα ρέστα και πας του χρόνου... τόσο απλά...
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Οταν σχεδιαζα το ταξιδι στο περου ημουν αναμεσα στα 2 αυτα πρακτορεια. Η διαφορα των 800 ευρω βγαινει βαζοντας στο versus και την προαιρετικη της Νασκα. Παρ ολα αυτα εκανα ερωτηση στο forum αν αξιζουν τα παραπανω χρηματα για Αρεκιπα και Κολκα και οι απαντησεις που πηρα ηταν αρνητικες.
Για να μη γινουν παρανοησεις τον κανονα τον θεωρω πολυ καλο πρακτορειο, απλα οι διαφορες του στην τιμη ειναι τοσο μεγαλες που σε κανει να προβληματιζεσαι για το αν τελικα πρεπει να τον επιλεξεις.
 

kanarinaki

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Περού -Μάτσου Πίτσου
Δεν υπάρχει αναλόγως καρντιά μου... αν πας ένα τριήμερο φασόν στην Πράγα πήγαινε με όποιον λάχει... το ίδιο χάλια θα είναι... αν όμως θέλεις να πας ένα ταξίδι απαιτήσεων τότε δεν υπάρχει αναλόγως, πας με τον καλύτερο για να περάσεις καλά... αν δεν έχεις κάθεσαι στα αυγά σου, μαζεύεις τα ρέστα και πας του χρόνου... τόσο απλά...
Τα προγράμματα των δυο γραφείων απέχουν παρασάγγας.
Από τη μακρά και πολύχρονη εμπειρία μου στα τουριστικά γραφεία, έκανα μια μικρή σύγκριση και διαπίστωσα τα εξής:
Το Βέρσους έχει πρόγραμμα 15ήμερο, ο Κανών 17ήμερο.
Το Βέρσους έχει τρεις ολόκληρες ελεύθερες μέρες στη Λίμα, ο Κανών όχι.
Το Βέρσους έχει διήμερη προαιρετική στα Μπαγιέστας/Νάζκα, στον Κανόνα περιλαμβάνονται.
Στο Βέρσους η επιστροφή διαρκεί 3 ημέρες, στον Κανόνα δύο.
Το Βέρσους δεν περιλαμβάνει το φαράγγι Κόλκα, ο Κανών το περιλαμβάνει.
Το Βέρσους δεν περιλαμβάνει την Αρεκίπα, ο Κανών περιλαμβάνει δυο μέρες εκεί.
Το Βέρσους φτάνει στη Λίμα τα χαράματα και ξεκινάει αμέσως ξενάγηση, ο Κανών φτάνει το προηγούμενο βράδυ και ξεκινάει το πρόγραμμα την επόμενη ημέρα.
Το Βέρσους σε πετάει κατευθείαν από το χαμηλό υψόμετρο της ζούγκλας στα 3.200 του Κούσκο με ότι αυτό συνεπάγεται, ο Κανών σε πάει σταδιακά.
Νομίζω ότι τα 800 ευρώ για τόσες διαφορές είναι μάλλον μικρό ποσόν.
Υπάρχει κόσμος που γουστάρει το ένα πρόγραμμα ή το άλλο. Δικαίωμα του και καλά κάνει.
Και με τον ένα βλέπεις το Περού και με τον άλλον.
Άλλωστε δεν υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ αυτών των δυο. Σε άλλο κοινό απευθύνεται ο ένας, σε άλλο ο άλλος.
Πέρα από τα συνηθισμένα γραφεία που υπάρχουν κατά κόρον σε όλο τον πλανήτη, υπάρχουν και κάποια που ξεφεύγουν και είμαστε τυχεροί που στην Ελλάδα υπάρχει ένα από αυτά.
Ο Κανών είναι στα επίπεδα του Studiosus της Γερμανίας, του Clio της Γαλλίας και του Andante της Αμερικής. Οι γνωρίζοντες κατανοούν απόλυτα για τι γραφεία μιλάω και τι θέλω να πω.
"Καρντιά" μου όταν κάποιοι άνθρωποι από την εμπειρία τους με συγκεκριμένο πρακτορείο είναι ευχαριστημένοι γιατί πρέπει να τους αλλάξουμε γνώμη...;Kαι πέρασαν καλά και έδωσαν λιγότερα χρήματα.Τώρα αν τα 800 για κάποιον είναι μικρό ποσό αυτό είναι και αναλόγως το πως έχει μάθει ο καθένας τα μεγάλα και τα μικρά ποσά..Καλές οι γνώμες αλλά τόση πόρωση για ένα γραφείο που δεν μου ανήκει δεν θα πάθαινα..Όσο για το κοινό που απευθύνεται το καθένα δεν το σχολιάζω γιατί μάλλον κατηγοριοποιείς τους ανθρώπους και είναι κάτι που δεν έχω μάθει να κάνω.Έχω μάθει ότι όλοι έχουμε δικαίωμα σε όλα.
 
Last edited:

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Όσο για το κοινό που απευθύνεται το καθένα δεν το σχολιάζω γιατί μάλλον κατηγοριοποιείς τους ανθρώπους και είναι κάτι που δεν έχω μάθει να κάνω.Έχω μάθει ότι όλοι έχουμε δικαίωμα σε όλα.
Εσύ νομίζεις ότι έχεις να κάνεις με μαθητικά συμβούλια, ή φοιτητικές εκλογές.
Χμ, πως να σου το πω τώρα να μη σε σοκάρω,... σου έχω νέα: Κακώς έχεις μάθει ότι όλοι έχουμε δικαίωμα σε όλα.
Στον πραγματικό κόσμο - ξέρεις, σ'αυτόν μωρέ, που ζουν και κινούνται οι πραγματικοί άνθρωποι - ειδικά όταν μπαίνει στη μέση το οικονομικό, ΔΕΝ έχεις δικαίωμα σε όλα.
Έχεις δικαίωμα μόνο σε ότι πληρώσεις.
Και αν δεν έχεις να πληρώσεις, πάλι σου έχω νέα: Την πάτησες.
Αυτό ισχύει για όλες τις υπηρεσίες, από ιδιωτικές ταξιδιωτικές μέχρι δημόσια αγαθά.
Σε κάθε περίπτωση, σκοπός μου δεν ήταν να μειωθεί κάποιος που χρησιμοποιεί φτηνότερες υπηρεσίες, αλλά να δείξω ότι σε ορισμένα πράγματα δεν χωράνε συγκρίσεις.
Πήγαινε με όποιον θέλεις και όποτε θέλεις.
Εγώ σου απέδειξα βάσει συγκεκριμένων στοιχείων τη διαφορά ανάμεσα σε δυο προγράμματα που είναι αναρτημένα στο διαδίκτυο. Όποιος θέλει μπαίνει στα αντίστοιχα site και βλέπει.
Τώρα αν κάποιος θεωρεί τη χρηματική διαφορά μεγάλη, δικαίωμα του.
Aν είναι μάγκας ας πάει με το Τουλουμοτύρογλου Τουρς, ή ακόμα και μόνος και ας πληρώσει ακόμα λιγότερα.
Από κει και πέρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Ο καθένας διαθέτει τα χρήματα του όπως κρίνει ο ίδιος.
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
εγώ χρόνια γνωρίζω τον κανόνα και όταν είμαι φρικαρισμένη μπαίνω στο site και διαβάζω τα ταξίδια του και λέω που θα πάει..δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με πρακτορείο οργανωμένα, αλλά ένα ταξίδι με τον κανόνα είναι όνειρο ζωής, ακόμα και το πολιτισμικά ταξίδια σαν τίτλος με ''ψαρώνει'' απλά είναι απλησίαστα!!δεν ξέρω δικαιολογημένα ή όχι η αλήθεια είναι πως είναι πολύ ακριβά.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
"Καρντιά" μου όταν κάποιοι άνθρωποι από την εμπειρία τους με συγκεκριμένο πρακτορείο είναι ευχαριστημένοι γιατί πρέπει να τους αλλάξουμε γνώμη...;Kαι πέρασαν καλά και έδωσαν λιγότερα χρήματα.
Και η θεία Κούλα όταν πήγε εκδρομή με τα ΚΑΠΗ στον Αγ.Ραφαήλ (δόξα να έχει η χάρη του) μια χαρά τα πέρασε και πήγε και με ψίχουλα... και ο βαφτισιμιός μου όταν πρωτοπήγε στο Παρίσι και έμεινε σε hostel καβάτζα και γνώρισε και γκόμενα μπάνικη και την έβγαλε ζάχαρη με σαχλαμάρες λεφτά... στο φαγητό να δεις τι γίνεται... υπάρχουν τύποι που πάνε ταξίδι στη Ρώμη ντερλικώνουν στα McDonalds και μετά σου λένε ότι περάσαμε σούπερ και από φαί σκίσαμε... τα σουβλατζίδικα γεμάτα είναι και πολλοί σε διαβεβαιώνουν ότι με δύο ευρώπουλα τρώνε το καλύτερο γεύμα της ζωής τους... στα ρούχα να δεις πανηγύρι... ο ZARA είναι γεμάτος γκομενάκια που με δέκα ευρουδάκια αγοράζουν μοδάτες παπαρίτσες, το παίζουν μούρη και είναι και τρισευτυχισμένα...γιαυτό καρντιά μου μην λες σάχλες... η εμπειρία είναι κάτι απόλυτα σχετικό και έχει σχέση με τις παραστάσεις, τις συνήθειες και τα χρήματα του καθενός...

Όσο για το αν έχουμε όλοι δικαίωμα σε όλα στα είπανε και πιο πάνω... αν δεν έχεις μαρούλι να σπρώξεις το μόνο δικαίωμα που έχεις στα ταξίδια είναι να σουλατσάρεις, να χαζεύεις τα μαγαζιά ή τα τοπία και να κάτσεις στα παγκάκια με σαντουιτσάκι στο χέρι... σε αυτή την ρουφιάνα την ζωή ότι πληρώσεις παίρνεις, γιαυτό και είναι σχεδόν αδύνατο να γλυτώσεις 800€ και να πάρεις τις ίδιες ταξιδιωτικές υπηρεσίες... συμπέρασμα... αν θες να κάνεις ένα σούπερ ταξίδι ζωής με πρακτορείο και είσαι αποφασισμένος να τα σπρώξεις χοντρά αλλά σου λείπουνε τα 800€, πας πέντε μήνες αργότερα και τα καταθέτεις στον καλύτερο, αλλιώς το κάνεις γαργάρα, λες τόσα έχω τόσα θα φάω, αλλά καρντιά μου μην παραμυθιάζεσαι ότι θα κάνεις τις ίδιες χλίδες με τον μπεσαλή που τα έδωσε...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Μια που συγκρίνετε γραφεία(Lidl με Βασιλόπουλο κτλ) και καθώς για τον Κανόνα έχουν γραφτεί αρκετά εδώ και κατά γενική ομολογία πρέπει να είναι καλό γραφείο(αν και ακριβό για ορισμένους),ξέρετε κάτι,από προσωπική εμπειρία κυρίως,για το Tropical Tours της Αθήνας;
Πρέπει να κάνει λίγα και επιλεγμένα ταξίδια τα οποία διαφημίζει με καταχωρήσεις σε εφημερίδες/ένθετα.Δεν διαθέτει site(στέλνει το πρόγραμμα με e-mail κατόπιν ζήτησης).Τιμές αρκετά ακριβότερες από τον μέσο όρο των άλλων.
Είναι ο αντίστοιχος Κανόνας της Αθήνας;
Δεν με ενδιαφέρει άμεσα κανένα ταξίδι τους αλλά έτσι για να υπάρχει εικόνα(αν ξέρει κάποιος).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom