Ιταλία Πληροφορίες και πρόγραμμα για Βενετία

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
46
Likes
109
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Το Μουρανο θελει 2 ωρες το πολυ. Πολυ βαρετο.
Συμφωνώ!

Α οντως?θελω να ξεφυγω απο την κλασσικη τουριστικη εκδρομη που κανουν εκει συνηθως οποτε ψαχνω τι θα ηταν καλο να δω μονη μου...
Για μένα πάρε το βαπορέτο και πήγαινε μόνο στο Μπουράνο που είναι πολύ πιο όμορφο, κάνε με την ησυχία σου τη βόλτα σου, βγάλε τις φωτογραφίες σου και χάζεψε τα πολύχρωμα σπιτάκια ..όταν βαρεθείς πάρε το επόμενο βαπορέτο και πίσω στη Βενετία!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Οντως το Μουρανο δεν αξιζει. Αν εχεις χρονο, κ αν πας καλή εποχή, δηλ. με ζεστη εγώ θα πήγαινα κ Λίντο κ θα έκανα αυτό που κάνω πάντα όταν πάω εκεί. Βόλτα περπατώντας ως το ιστορικό ξενοδοχείο excelsior που μένουν οι σταρ όταν γίνεται εκεί το φεστιβάλ κινηματογράφου (θα προσπεράσεις κ την αίθουσα "mostra" που διοργανώνεται). Θα μπεις μέσα στο ξενοδοχείο με ύφος rich and fabulous, θα πας ως το εστιατόριο που βλέπει στη παραλία κ από κει θα κατέβεις κάτω κ θα το παρεις όλο μέσα από τη παραλία (έχει δρομάκι, είναι οργανωμένη). Αρκεί βέβαια να έχει ανοίξει η οργανωμένη παραλία που πιστεύω μετά το Μάιο ανοίγει.

Καπέλο, αντηλιακό κ μπόλικο χαζι. Περπατώντας θα βγεις πάλι πίσω από κάποια είσοδο της παραλίας προς εκεί που ξεκίνησες για να γυρίσεις πίσω.

Δε ξέρω αν μπορείς να το κάνεις ανάποδα, εγώ δε τοχω τολμήσει από φόβο μη με βάλουν να πληρώσω είσοδο :haha:

Αλλά οκ, αν έχεις μόνο λίγο χρόνο, μόνο Μπουρανο πηγαινε
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Εμεις πηγαμε Λιντο με μαγιο, εχει δωρεαν παραλια και καναμε ενα ρημαδομπανιο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Εξαρτάται από το χρόνο που διαθέτεις να δεις τα μουσεία και τις πινακοθήκες.
Επ' ευκαιρία αυτός που θα επισκεφτεί το αρχαιολογικό μουσείο Correr το οποίο βρίσκεται απέναντι από τον Αγ. Μάρκο θα ήθελα να μου φωτογραφίσει μια εικόνα που αφορά την Κρήτη και να μου τη στείλει. Λεπτομέρειες θα του πω μέσω προσωπικού μηνύματος Ευχαριστώ
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Εξαρτάται από το χρόνο που διαθέτεις να δεις τα μουσεία και τις πινακοθήκες.
Επ' ευκαιρία αυτός που θα επισκεφτεί το αρχαιολογικό μουσείο Correr το οποίο βρίσκεται απέναντι από τον Αγ. Μάρκο θα ήθελα να μου φωτογραφίσει μια εικόνα που αφορά την Κρήτη και να μου τη στείλει. Λεπτομέρειες θα του πω μέσω προσωπικού μηνύματος Ευχαριστώ
Έχω βγάλει κάποιες φωτογραφίες. Τι ψάχνετε; Σας επισυνάπτω 3 χάρτες που φωτογράφισα.


20221230_153550.jpg
20221230_151637.jpg

20221230_153334.jpg
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Έχω βγάλει κάποιες φωτογραφίες. Τι ψάχνετε; Σας επισυνάπτω 3 χάρτες που φωτογράφισα.


View attachment 428320 View attachment 428318
View attachment 428319

Στην αίθουσα περί Κρήτης (Candia) υπάρχουν 1-2 πίνακες σε μεταξοτυπία κεντημένοι σε ύφασμα όπου δείχνουν την τελευταία ναυμαχία των Ενετών εναντίο των Τούρκων στη θάλασσα κάτω από το Καλάμι το 1645. Με κεντημένα γράμματα γράφει battaglie Calami di Suda.
Eυχαριστώ και για τους παραπάνω πάντως.
 
Last edited by a moderator:

nthed

Member
Μηνύματα
6
Likes
11
Καλησπέρα,

Θα γράψω και εγώ κάποιες πληροφορίες που ίσως φανούν σε καποιους χρήσιμες, μιας και με έχετε βοηθήσει σε πολλά ταξίδια...
1) Για διαδρομή από Βενετία προς το αεροδρόμιο βολεύει πολύ το express λεωφορείο της atvo με αναχώρηση από piazalle roma περίπου ανά 20 λεπτό με κόστος 10 ευρώ.
2) Φαγητό/ ποτό όπως έχει προαναφερθεί είναι ακριβό. Εμείς δοκιμάσαμε στο 1000 gourmet, κοντά στην πλατεία αγ Μάρκου pizza και σαλάτα και μείναμε πολύ ικανοποιημένοι. Κόστος περίπου 35 ευρώ. Takeaway μακαρόνια και νιοκι στο Baci & Pasta, αξιοπρεπεστατα. Καφεδακι σε ωραία πλατεία απέναντι από την scola grande di san Marco. Προφανώς όλα τα παραπάνω δεν διεκδικούν δάφνες ποιότητας αλλά είναι αξιοπρεπείς επιλογές για χαμηλά budget
3) Κάναμε μια βόλτα μεσω guruwalk σε ομαδικό group με ξεναγό και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Βοηθάει πολύ να αντιληφθείς τι βλέπεις, καθώς είναι μια πολύ με τεράστιο αρχιτεκτονικό και ιστορικό ενδιαφέρον
4) Περπατήστε και χαθείτε στα στενά
5) Η βόλτα με τη γόνδολα έχει 80 ευρώ μέχρι τις πογευματινες ώρες και 100 το βράδυ. Αν βρείτε κάποιον μπορείτε να μοιραστείτε το κόστος / 4. Εμεις δεν κάναμε τη βόλτα, μου φάνηκε πολύ τουριστικό.Άμα κλείσετε εισιτήρια για βαπορετο, εκμεταλλευτείτε το ιδίως αν δεν έχει πολυ κόσμο και κάντε μια φουλ διαδρομή για να δείτε τη Βενετία μέσα από τα κανάλια
7) Για οικονομικούς λόγους σκεφτόμασταν να μείνουμε κοντα στο Mestre , και είμαι ευγνώμων στους συμφορουμιτες που δεν το πραξαμε τελικα. Αν πετύχετε κάποια προσφορά εντός του budget σας, μην το σκεφτείτε καν
8) αν κάποιος πετάει προς/από Bergamo και έχει μέρες , μπορεί να σπάσει το πρόγραμμα με μια διανυκτέρευση στη Βερόνα που είναι ωραία. Δρομολόγια λεωφορείων συχνά μέσω flixbus
9) Αν μπορείτε πηγαίνετε απλά με ένα σακίδιο. Βαλίτσα και βενετια = ταλαιπωρία. Επίσης είναι πολύ δύσκολο ταξίδι αν ταξιδεύετε με μικρά παιδακια καθώς είναι πολύ εύκολο να χαθείτε μέσα στις ορδές τουριστών και τα στενά. Το να επιχειρήσουν βουτιά στα κανάλια δε το συζητώ καν..
10) Αν θέλετε να ψωνίσετε κάτι καλύτερα εκτός αεροδρομίου. Οι τιμές στα duty free μου φάνηκαν εξωφρενικες
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.857
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@nthed ήσουν εκεί αυτές τις μέρες?? Εμείς πάμε την ερχόμενη εβδομάδα. Ακούω ότι έχει κουνούπια. Πώς ήταν η κατάσταση??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom