Ποιά η γνώμη σας για τα Hostels?

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Στη Θεσσαλονίκη έχει μόνο ένα hostel. Είναι κρίμα ειδικά τώρα που είναι και της μόδας. Προσωπικά τα αγαπάω τα hostels πάντα γνωρίζεις πολύ κόσμο και είναι το καλύτερο αν δεν έχεις παρέα!
 

xkyralidis

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Γκισε τράπεζας
Ταξίδι-Όνειρο
Σπιτσβέργη
Καλησπερα. Δεν νομίζω ότι θα έμενα σε hostel ποτέ, αν και σε ορισμένες χώρες (κυρίως Σκανδιναβία)είναι ιδιαίτερα οργανωμένα και περιποιημένα. Νομίζω τελικα πως είναι θέμα φιλοσοφίας και όχι χρημάτων. Καθ' ο μέρος με αφορά, δεν είμαι αυτής της φιλοσοφίας.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπερα. Δεν νομίζω ότι θα έμενα σε hostel ποτέ, αν και σε ορισμένες χώρες (κυρίως Σκανδιναβία)είναι ιδιαίτερα οργανωμένα και περιποιημένα. Νομίζω τελικα πως είναι θέμα φιλοσοφίας και όχι χρημάτων. Καθ' ο μέρος με αφορά, δεν είμαι αυτής της φιλοσοφίας.
Οργανωμένα και περιποιημένα hostels βρίσκεις παντού, ανεξάρτητα από το σε ποια χώρα βρίσκονται. Ένα παράδειγμα: στην Αρμενία έμεινα σ' ένα από τα καλύτερα ever, αν όχι το καλύτερο (δε θα το περίμεναν πολλοί ίσως για τη χώρα αυτή). Πάντως ισχύει ότι αυτού του είδους η διαμονή δεν είναι για όλους. Από την άλλη ξέρω και άτομα που δεν τους πολυάρεσε η ιδέα των hostels και μόλις δοκίμασαν μια φορά άλλαξαν γνώμη στη συνέχεια! Αλλά υπάρχουν ακόμα πολλοί εκεί έξω που συνεχίζουν να τα συνδέουν με ταινίες τρόμου και άλλα τέτοια ωραία:D
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Με τους φίλους μου εφέτος μείναμε σε 6 διαφορετικά σε πολλές χώρες. Όταν ξεκινήσαμε με είχαν βάλει με το ζόρι να συμφωνήσω ότι θα πηγαίνουμε μία σε hostel και μία ξενοδοχείο. Μετά το πρώτο hostel ο ένας δήλωσε ότι δεν θα μείνει ξανά σε ξενοδοχείο! Μπορεί να αποτελέσει ευχάριστη έκπληξη :D!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
268
Στη Θεσσαλονίκη έχει μόνο ένα hostel. Είναι κρίμα ειδικά τώρα που είναι και της μόδας. Προσωπικά τα αγαπάω τα hostels πάντα γνωρίζεις πολύ κόσμο και είναι το καλύτερο αν δεν έχεις παρέα!
εχει ενα στην Ροτοντα και κανα 2 στην ανω Πολη.
Βασικα νομιζω το αποκορύφωμα ήταν πριν απο μερικα χρονια, όχι τωρα.
Απλα στην Ελλαδα ηταν λιγο -πολυ αγνωστα.
Τωρα τελευταια νομιζω εχουν πεσει καπως, και εχουν ανεβει τα bnb ,διαμερισματα και κλπ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στη Θεσσαλονίκη έχει μόνο ένα hostel. Είναι κρίμα ειδικά τώρα που είναι και της μόδας. Προσωπικά τα αγαπάω τα hostels πάντα γνωρίζεις πολύ κόσμο και είναι το καλύτερο αν δεν έχεις παρέα!
Και για μενα τα χοστελ ειναι η πρωτη μου επιλογη αν παω καπου μονος. Ειναι οντως ο πιο ευκολος τροπος να βρεις παρεα.

Χοστελ στην Ελλαδα υπαρχουν ελαχιστα γιατι ο ΕΟΤ εδω και αρκετα χρονια δεν δινει αδεια για ιδρυση ξενωνων νεοτητας (youth hostels). Ετσι τα ονομαζει η ελληνικη νομοθεσια και ειναι ο μοναδικος τυπος τουριστικου καταλυματος που μπορει να διαθετει κοιτωνες για φιλοξενια τουριστων.

Ετσι τα μοναδικα χοστελ που υπαρχουν σημερα στην Ελλαδα ειναι οι παλιοι ξενωνες που προυπηρχαν πριν ο ΕΟΤ σταματησει να χορηγει αδειες καθως και καποιοι ξενωνες μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα που ανηκουν σε νομικα προσωπα και σκοπο εχουν να φιλοξενησουν νεαρα ατομα εφοδιασμενα με ειδικη καρτα ομοσπονδιων, σωματιων κλπ.

Γενικα ο ΕΟΤ ακολουθει μια τακτικη αντιστροφως αναλογη της τασης που επικρατει σημερα στην παγκοσμια αγορα. Κανει ολο αυστηροτερες και πιο πολυτελειας τις προδιαγραφες, με φυσικη συνεπεια την αυξηση του μεσου κοστος τιμης των νεων καταλυματων.

Πχ δεν χορηγει αδεια για ξενοδοχεια 2* και για ενοικιαζομενα δωματια 3 κλειδιων και κατω. Οπως επισης και για εναλλακτικα καταλυματα (πχ ξενοδοχεια σε σπηλιες, ξυλινες κατασκευες, πανω σε δεντρα κι ολα τα περιεργα που βλεπουμε κατα καιρους σε διαφορες χωρες). Την ιδια στιγμη οι ανθρωποι που αναζητουν οσο το δυνατον φθηνοτερη διαμονη αυξανονται συνεχως.

Σταματαω εδω γιατι γενικα το θεμα ΕΟΤ ειναι μια τεραστια πληγη για τον ελληνικο τουρισμο...
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Συμφωνώ κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξουν λίγο τα πράγματα στη χώρα. Διαφορετική συζήτηση αλλά είναι κρίμα. Γυρνώντας συναντάς πάρα πολύ κόσμο που θα ήθελε να πάει στην Ελλάδα. Και μετά ακούς δεν έχει τρένα, μπορεί να πέσουμε σε απεργία κτλ κτλ. Ε κρίμα είναι καημό το έχω :( .
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συμφωνώ κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξουν λίγο τα πράγματα στη χώρα. Διαφορετική συζήτηση αλλά είναι κρίμα. Γυρνώντας συναντάς πάρα πολύ κόσμο που θα ήθελε να πάει στην Ελλάδα. Και μετά ακούς δεν έχει τρένα, μπορεί να πέσουμε σε απεργία κτλ κτλ. Ε κρίμα είναι καημό το έχω :( .
Μην ανησυχεις, η Ολγα δουλευει πυρετωδως!
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Δεν εχω μεινει ποτε σε hostel, μιας και το θεμα κοινοχρηστου μπανιου ειναι μεγαλο θεμα για μενα. Ψαχνοντας ξενοδοχειο για Μοσχα, δεινοπαθησαμε να βρουμε καποιο οικονομικο και με δικο του μπανιο.

Παντως αν σκοπευετε να μεινετε σε ενα, ΜΗΝ δειτε το θριλερ Hostel. :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.330
Μηνύματα
888.472
Μέλη
38.995
Νεότερο μέλος
ntinio

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom