Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Θα ξεκαθαρίσω ότι δεν συμπαθώ την Ryanair. Αλλα οταν λες ότι η εταιρία δν είναι καλη επειδη δεν σου άφησε βαλίτσα 2εκ μεγαλύτερη συγγνώμη αλλα είναι ηλιθιοτητα. Αφού σου λέει σαφέστατα τα όρια των χειραποσκευων. Γιατι έστω και μια φορα δν πάτε σύμφωνα με τον κανονισμό αλλα κάνετε το δικό σας με λογική: έλα μωρε για 2 εκατοστά θα κάνουν έτσι;
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Πήγα πριν 3 εβδομάδες Μπέργκαμο από Βόλο.
Στο Βόλο ελέγξανε μόνο το βάρος. Στο Μπέργκαμο κατά την επιστροφή δεν ελέγξανε τίποτα.
Γυρισα προσφατα απο Τσεχια μεσω Μπεργαμου και ενω στο Μπρουνο μας ξεπουπουλιασαν στο Μπεργκαμο δεν υπηρχε καθολου ελεγχος
Αν και ταξιδεψα πρωτη φορα με τη συγκεκριμενη εταιρεια δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.
 

george70

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
καλησπερα.η αποψη μου για ryanair ειναι οτι πληρωνεις παιρνεις.εγω θα ελεγα οτι ειναι μια αρκετα καλη αεροπορικη.εχω ταξιδεψει 2 φορες,μια ρωμη και μια μπολονια,και προβλημα ουδεν.στην ωρα της τις περισσοτερες φορες.καπως στριμωχτα βεβαια(ιδιως εαν εισαι ανω του 1.85) αλλα εμενα δεν με χαλαει καθολου.και ασ μην ξεχναμε πως απο τοτε που εμφανιστηκε στην ελλαδα(γιατι στην ευρωπη ειναι απο το 1985),το αεροπορικο ταξιδι δεν ειναι πλεον απιαστο ονειρο!!!
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Παιδιά η συγκεκριμένη εταιρία δεν είναι καθόλου καλεί!!! Σήμερα έκαναν ολόκληρο θέμα μια βαλίτσα που ξεπερνούσε το όριο για 1-2 εκατοστά!!! Απαράδεκτο........... Και παίρνουν ότι να είναι υπαλλήλους χωρίς προσόντα !!! Καλύτερα να δώσω 30-40 ευρώ παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο............
Όταν μπορείς να πετάξεις για παράδειγμα Ρώμη με 19 ευρώ πήγαινε έλα ή ακόμα και όταν μπορείς να συνδυάσεις δύο πτήσεις πήγαινε και δύο γύρνα και να γυρίσεις την Ευρώπη με εξεφτελιστικές τιμές στα εισητήρια, λογικό είναι οτι θα πρέπει να πληρείς και τις προυποθέσεις της εταιρείας.Στην τελική σου δίνει και τις διαστάσεις και τα κιλά με τα οποία θα πρέπει να ταξιδέψεις.Για μένα καλά κάνουν και είναι αυστηροί με τις διαστάσεις απο την στιγμή που φροντίζουν να σε ενημερώσουν.Ζωντανό παράδειγμα ένας φίλος μου,πέρισι πήγαμε Βαρκελώνη μεγάλη παρέα απο Θεσσαλονίκη(με συνδυασμό 4 πτήσεων) με 100 ευρώ πήγαινε έλα και ενώ όλοι φροντήσαμε να έχουμε χειραποσκευές μέσα στα όρια εκείνος το έπαιξε άνετος με 3 εκατοστά περισσότερα.Πλήρωσε στο γυρισμό 50 ευρώ στο ένα αεροδρόμιο και 60 στο άλλο.Συγνώμη αλλά μιλάμε για ηλιθιότητα.
 

Βάνια

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
μια απο αυτες τις μερες θα αγορασω βαλιτσααναλογων διαστασεων...στην τυνησια πριν 3 μηνες με τον αντρα μου σερναμε 1 μπαουλο βαλιτσα και 2 επιπλεον μικροτερες για 8 μερες...βαλαμε τα μισα ρουχα κι ειπαμε πως δεν το ξανακανουμε..ασε και το εχτρα κοστος...αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μπορει ενα ατομο να εχει μια χειραποσκευη των διαστασεων που λενε και εξτρα μια ακομη τσαντα ή οχι?καθε επιβατης μπορει να εχει μονο μια χειραποσκευη ή δεν το ελεγχουν???
 

Βάνια

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
επισης, ανησυχω λιγο γιατι ειναι η πρωτη φορα που πεταμε με την εταιρεια αυτη.το ενδαιμεσο κενο της ενωσης των πτησεων μας ειναι 4 ωρες...θα χουμε προβλημε λετε για ιανουαριο χανια-θεσσαλονικη-ρωμη???
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μια χειραποσκευη λεει η εταιρεια. Απο εκει και περα ειναι δικο σου θεμα αν θα εχεις την τσαντα σου στο χερι. Αλλες φορες εχουν ζητησεις να την βαλουν μεσα αλλες φορες οχι. Αλλα γιατι να παρεις αυτο το ρισκο;
http://www.ryanair.com/en/terms-and-conditions#regulations-cabinbaggage
Τωρα αυτο που λες για την μεσαια πτηση κανενας δεν μπορει να σου το απαντησει. Ελπιζω να σου δωσω θετικη ενεργεια και γιαυτο σου λεω δεν θα εχεις κανενα, τι στο καλο 4 ωρες ειναι αυτες.
 

Βάνια

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
σωστα...θα παρω μια βαλιστα να μαι σιγουρη!εεεε κι εγω αυτο πιστευω!4 ωρες ειναι αυτες!απλα εχω λιγο ασχημη εμπειρια απο την ενωση τουρκια-αθηνα-ηρακλειο λογω καθυστερησης 1 ωρας και ευτυχως βεβαια που και παλι προλαβαμε παρολο που ειχαμε λογω της καθηστερησης μονο 15 λεπτα εως την πτηση μας για ηρακλειο ...αλλα τωρα εχουμε 4 ωρες...ελπιζω να πανε ολα καλα!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
θα το παιξω συνηγορος του εξωαποδω κ θα σου πω οτι θα σκιαζομουν... 4 ωρες δεν ειναι αρκετες ειδικα γεναρη μηνα!βεβαια εχω τη φημη "φοβιτσιαρας"εδω μεσα :p
το θεμα ειναι οτι η δευτερη πτηση δεν θα ειναι εγγυημενη απο τη ryanair φυσικα επομενως μην το ριψοκινδυνευσετε!
ειναι κριμα να σε χωρισει τοσο νωρις :)
καλα να περασετε οτι κ αν αποφασισετε ;)
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
μια απο αυτες τις μερες θα αγορασω βαλιτσααναλογων διαστασεων...στην τυνησια πριν 3 μηνες με τον αντρα μου σερναμε 1 μπαουλο βαλιτσα και 2 επιπλεον μικροτερες για 8 μερες...βαλαμε τα μισα ρουχα κι ειπαμε πως δεν το ξανακανουμε..ασε και το εχτρα κοστος...αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μπορει ενα ατομο να εχει μια χειραποσκευη των διαστασεων που λενε και εξτρα μια ακομη τσαντα ή οχι?καθε επιβατης μπορει να εχει μονο μια χειραποσκευη ή δεν το ελεγχουν???
Τσαντακι ωμου κρατουσα που ειχα μεσα κινητο και πορτοφολι και μου ειπαν να το βαλω στην χειραποσκευη. Και δεν ετυχε μια φορα. Καλυτερα μονο χειραποσκευη.
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
επισης, ανησυχω λιγο γιατι ειναι η πρωτη φορα που πεταμε με την εταιρεια αυτη.το ενδαιμεσο κενο της ενωσης των πτησεων μας ειναι 4 ωρες...θα χουμε προβλημε λετε για ιανουαριο χανια-θεσσαλονικη-ρωμη???
Έχε χώρο στη χειραποσκευή σου σε περίπτωση που σου ζητήσουν να βάλεισ μέσα την τσάντα σου και δεν θα έχεισ πρόβλημα.Όσο για τις 4 ώρεσ,αν ανάμεσα σε κάθε πτήση μεσολαβούν 4 ώρες πιστεύω είσαι οκ.Και με καθυστέρηση δηλαδή δεν νομίζω οτι θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.Είναι λίγο ρίσκο..αλλά νομίζω θα είσαι εντάξει!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Έχει ξαναγραφτεί. H Ryanair από 1/12 επιτρέπει γυναικεία τσάντα ή σακούλα από το αεροδρόμιο.

http://www.ryanair.com/en/news/ryanair-announces-customer-service-improvements-over-next-6-months
4. From 1 Dec, Ryanair will allow passengers to bring a 2nd small carry-on bag (small ladies handbag or small airport shopping bag) no bigger than 35 x 20 x 20 cms which will allow a bottle of wine or equivalent to be carried.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.553
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom