Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι και τώρα που εφάρμοσε το GoLight ποιος νομίζεις ότι βγήκε χαμένος; O επιβάτης του GoLight;
Όχι.
Βγήκε χαμένος ο επιβάτης που πληρώνει αποσκευή έξτρα και μετά δεν έχει πού να βάλει τη χειραποσκευή του επειδή οι τζαμπατζήδες του GoLight κουβαλάνε έξτρα τσάντες και πανωφόρια για να μην πληρώσουν αποσκευή. Τον τελευταίο καιρό δεν έχω πετάξει σε πτήση Α3 που να μη ζητήσουν εθελοντικά χειραποσκευές λίγο πριν την επιβίβαση να τις κατεβάσουν στο χώρο αποσκευών λόγω έλλειψης χώρου στην καμπίνα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Πιστεύω να γνωρίζεις ότι οι θέσεις στα αεροπλάνα δε συμπληρώνονται σειριακά και έχουν σχέση με το load factor και άλλες παραμέτρους που εμείς δε γνωρίζουμε αλλά γνωρίζουν αυτοί που σχεδίασαν το σύστημα κρατήσεων της εταιρείας. Ως εκ τούτου αυτή η συζήτηση αποφυγής πληρωμής θέσης επειδή κάποιος πάει ταξίδι με παρέα δεν έχει νόημα. Υπάρχουν και άλλες εταιρείες που θα φροντίσουν να σας βάλουν δίπλα-δίπλα χωρίς κόστος.


Ναι θεωρώ ότι ακόμα κι αν έχεις κοινή κράτηση, δε θα πρέπει να έχεις προτεραιότητα στην επιλογή θέσης σε σχέση με αυτόν που ταξιδεύει μόνος. Γιατί αν σε κράτηση 2 ατόμων η εταιρεία πρέπει να σε βάλει δίπλα-δίπλα έχεις ήδη πάρει μια πιο προνομιακή θέση (είτε παράθυρο είτε διάδρομο) σε σχέση με κάποιον που ταξιδεύει μόνος και έχει μία στις τρεις πιθανότητες να κάτσει κέντρο. Δε συμφωνείς ότι όλοι οι επιβάτες που ταξιδεύουν με τους ίδιους όρους να έχουν την ίδια πιθανότητα να πάρουν καλή ή κακή θέση;
Δεν είναι συζήτηση αποφυγής πληρωμής θέσης (προσωπικά για τον επόμενο μήνα έχω πληρώσει για 4 πτήσεις) αλλά συζήτηση για την πολιτική της εταιρείας να σε οδηγήσει στην προαγορά θέσης.
3 παραδείγματα νωρίτερα και πόσα άλλα στο διαδίκτυο και ακόμα δεν λες να καταλάβεις.

Εσύ μιλάς για προτεραιότητα στην επιλογή θεσης ενώ εγώ μιλάω για allocation δίπλα-δίπλα όποτε φυσικά είναι δυνατόν που λέει και η εταιρεία. Άλλο προτεραιότητα άλλο τυχαία ανάθεση θέσεων.

Αυτός που δεν του δίνεται η δυνατότητα να επιλέξει καλή θέση χωρίς πληρωμή, ταξιδεύει με τους ίδιους όρους με εσένα που έχεις αυτή τη δυνατότητα; Και αν ναι, γιατί υπόθεση που αναφέρεις δεν είναι ίδιοι οι όροι;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μα για να γίνει υποχρεωτικό allocation δίπλα-δίπλα για 2 άτομα ο ένας απ' τους 2 θα πάρει είτε παράθυρο είτε διάδρομο χωρίς να πληρώσει (οι σειρές έχουν 3 συνεχόμενες θέσεις). Ενώ δύο ξεχωριστά άτομα ποτέ δε θα πάρουν σίγουρα είτε παράθυρο είτε διάδρομο χωρίς να πληρώσουν, έχουν μία στις τρεις να πάρουν μεσαία θέση. Είναι δίκαιο αυτό;

Και αν η κράτηση έχει 3 ή 4 ή 5 άτομα, τι πρέπει να κάνει η εταιρεία να ξεβολέψει όσους προπλήρωσαν θέση για να κάτσουν οι φίλοι μαζί; Κάποτε είχατε/σας έδινε συνεχομένες θέσεις γιατί κάποτε τρέχατε να μπείτε πρώτοι στο σκάφος για να πιάσετε καλές θέσεις ή κάποτε κανείς δεν προπλήρωνε θέση, ε από δω και στο εξής θα πληρώνετε για τις θέσεις είτε πετάτε μόνοι σας είτε με παρέα.
 
Last edited:

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ρε παιδια καθομαστε ολοι και λεμε τοσεςσελιδες το μακρυ μας κ το κοντο μας ενα ολοι γνωριζουμε την ουσια: Η εταιρια προσφερει τζαμπα εισιτηρια και καπως πρεπει να βγαλει κερδος. Αυτο το καταφερνει πουλοντας αερα (θεσεις, priority κλπ). Εφ οσον ομως βλεπει πως δεν ειμαστε κ τοσο προθυμοι να τα αγορασουμε "αναγκαζει" καποιους καλοβολεμενους απο μας να τα αγοραζουμε. Τοαα χρονια προειδοποιει η εταιρια πως υπαρχει περιπτωαη να μην κατσεις μαζι με τα αλλα ατομα της κρατησης και απλα μας εκανε "χαρη" για να κερδισει κοσμο και εμεις την αγνοουσαμε. Τωρα ομως μας χαλαει που σε μια κατα βαση κατω των 2 ωρων πτηση θα καθομαστε χωριστα. Λες και σ ολο το υπολοιπο ταξιδι των 2 - 3 - 25 μερων θα ειματε χωριστα με την παρεα μας. Σ οποιον δεν αερεσει ας αγορασει αερα (θεσεις) ή ας πεταξει με τις αλλες εταιρειες που προσφερουν δωρεαν επιλογη θεσης για οσο καιρο ακομα το κανουν κ αυτοι... Το ιδιο και με τις χειραποσκευες. Δε γινεται ελεγχος μεγεθους, αν αρχισει εντατικα να γινεται θα μας χαλασει ολους που μας εκανε τη "χαρη" η εταιρια τοσο καιρο να μην ελεγχει... ελευθερη αγορς εχουμε, ανταγωνισμος υπαρχει, επιλεγουμε αναλογως.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ξεκάθαρη πολιτική της εταιρείας για να βγάλει μεγαλύτερο κέρδος, με το οποίο προσωπικά δεν συμφωνώ,
Ο επιβατης της εταιρειας (οπως κ ολων των λοου κοστ) θελει την πιο φθηνη αεροπορικη μεταβαση απο το Α στο Β. Ολες οι υπολοιπες υπηρεσιες δεν τον ενδιαφερουν κ οποτε τυχει αυτο, τις πληρωνει. Με αυτη την ομολογουμενως επιτυχημενη πολιτικη να πληρώνεις ολα τα υπολοιπα εξτρα, πεφτουν διαρκως οι ναυλοι (13% τα τελευταια 3 χρόνια, ανακοινωση εταιρειας τον 5/2017).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Μα για να γίνει υποχρεωτικό allocation δίπλα-δίπλα για 2 άτομα ο ένας απ' τους 2 θα πάρει είτε παράθυρο είτε διάδρομο χωρίς να πληρώσει (οι σειρές έχουν 3 συνεχόμενες θέσεις). Ενώ δύο ξεχωριστά άτομα ποτέ δε θα πάρουν σίγουρα είτε παράθυρο είτε διάδρομο χωρίς να πληρώσουν, έχουν μία στις τρεις να πάρουν μεσαία θέση. Είναι δίκαιο αυτό;

Και αν η κράτηση έχει 3 ή 4 ή 5 άτομα, τι πρέπει να κάνει η εταιρεία να ξεβολέψει όσους προπλήρωσαν θέση για να κάτσουν οι φίλοι μαζί; Κάποτε είχατε/σας έδινε συνεχομένες θέσεις γιατί κάποτε τρέχατε να μπείτε πρώτοι στο σκάφος για να πιάσετε καλές θέσεις ή κάποτε κανείς δεν προπλήρωνε θέση, ε από δω και στο εξής θα πληρώνετε για τις θέσεις είτε πετάτε μόνοι σας είτε με παρέα.
Προσωπικά όσες φορές πέταξα μόνος μου, πάντα παράθυρο με έβαζε. Πολύ σίγουρος είσαι για ότι λες και μάλλον δεν έχεις πετάξει ποτέ μαζί της.
Δεν είπα να ξεβολέψει κανέναν, είπα πως ότι έκανε μέχρι τώρα ήταν πετυχημένο και μπορούσε να συνεχίσει να το κάνει. Προφανώς και η εταιρεία προτίμησε να άλλη πολιτική. Με αυτή δεν συμφωνώ εγώ και παααρα πολλοί άλλοι που διαμαρτύρονται καθημερινά στα social media της εταιρείας.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Ο επιβατης της εταιρειας (οπως κ ολων των λοου κοστ) θελει την πιο φθηνη αεροπορικη μεταβαση απο το Α στο Β. Ολες οι υπολοιπες υπηρεσιες δεν τον ενδιαφερουν κ οποτε τυχει αυτο, τις πληρωνει. Με αυτη την ομολογουμενως επιτυχημενη πολιτικη να πληρώνεις ολα τα υπολοιπα εξτρα, πεφτουν διαρκως οι ναυλοι (13% τα τελευταια 3 χρόνια, ανακοινωση εταιρειας τον 5/2017).
Όχι όποτε τύχει αυτό, όποτε τον οδηγήσει εκεί η εταιρεία. Άλλο γουστάρω να κάτσω εγώ σε exit row και άλλο μας χωρίζεις επίτηδες μπροστά και πίσω. Κάντε μία βόλτα στα social media της εταιρείας και θα διαβάσετε, όπως και εδώ σε προηγούμενες σελίδες αρκετά σχόλια.

Το ιδιο και με τις χειραποσκευες. Δε γινεται ελεγχος μεγεθους, αν αρχισει εντατικα να γινεται θα μας χαλασει ολους που μας εκανε τη "χαρη" η εταιρια τοσο καιρο να μην ελεγχει... ελευθερη αγορς εχουμε, ανταγωνισμος υπαρχει, επιλεγουμε αναλογως.
Μια χαρά ελέγχει χειραποσκευες. Αλλά και αυτό δεν έχει σχέση με το να σε οδηγεί επίτηδες ακόμα και σε πτήσεις που υπάρχει αυτή η δυνατότητα, να μην κάθεστε μαζί. Αυτό είναι το πρόβλημα το δικό μου.

Και γενικά για να σταματήσουμε εδώ τη συζήτηση ναι η εταιρεία σου λέει τι σου παρέχει, ναι συμφωνείς μαζί της αλλά όχι να μην έχω και δικαίωμα στην κριτική για το πως λειτουργεί. Το γεγονός πως πετάω μαζί της δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα της κριτικής.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Ναι και τώρα που εφάρμοσε το GoLight ποιος νομίζεις ότι βγήκε χαμένος; O επιβάτης του GoLight;
Όχι.
Βγήκε χαμένος ο επιβάτης που πληρώνει αποσκευή έξτρα και μετά δεν έχει πού να βάλει τη χειραποσκευή του επειδή οι τζαμπατζήδες του GoLight κουβαλάνε έξτρα τσάντες και πανωφόρια για να μην πληρώσουν αποσκευή. Τον τελευταίο καιρό δεν έχω πετάξει σε πτήση Α3 που να μη ζητήσουν εθελοντικά χειραποσκευές λίγο πριν την επιβίβαση να τις κατεβάσουν στο χώρο αποσκευών λόγω έλλειψης χώρου στην καμπίνα.
Ο Golight βγήκε χαμένος, που στην ίδια τιμή είχε και βαλίτσα μέχρι να γίνει αυτή η αλλαγή. Τους άλλους στο χέρι της εταιρείας είναι να τους ελέγξει.

...καλομαθημενοι θα προσθετα εγω, με καθε σεβασμο...
Ρε φίλε θα μας τρελάνεις; Οι επιβάτες Legacy εταιρειών που πρέπει να πληρώσουν για να έχουν συγκεκριμένη θέση, ενώ έχουν εισιτήριο Bussiness, είναι και αυτοί καλομαθημένοι; Ή ακόμα και οι επιβάτες bussiness θέσεων που θέλουν να είναι δίπλα-δίπλα είναι και αυτοί καλομαθημένοι; Δηλαδή σε αυτές τις εταιρείες να μην γίνεται κριτική;

Δεν μου απάντησε κανένας όμως, στο καράβι το καλοκαίρι ο ένας κάθεται πρύμα και ο άλλος πλώρα; Με όλο το σεβασμό με την παρέα σου πιάνετε τις δύο άκρες και αν είστε περισσότεροι από αριστερό και δεξί μεσόστεγο και πάτε ταξίδι; Γιατί αν το κάνετε να καταλάβω τη θέρμη με την οποία υποστηρίζεις την πρακτική της εταιρείας. Ή αν βάλει η ακτοπλοϊκή εταιρεία επιπλέον κόστος για να καθίσετε μαζί θα πεις τι ωραία τι καλά τόσο καιρό με είχε καλομάθει;
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Για να απαντησω κ στους δυο μαζι:
Α) το τι γραφει ο καθ ενας στα social, οκ το γραφει κ δικαιωμα του, αλλα σημαινει πως εχει δικιο; αλλο πολλα παραπονα, αλλο το να εχουν δικιο ή οχι
Β) απο ποτε ελεγχει χειραποσκευες ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ, ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΑ κ δεν πηρα χαμπαρι;
Γ) προφανως κ ολοι εχουμε δικαιωμα κριτικης αλλα για λογικα πραματα, πχ δεν μας αρεσουν τα καθισματα. Δε γινεται να σας υποσχεθω πως θα σας κερασω σουβλακια κ να παραπονιεστε που δε σας κερασα κ προφιτερολ μετα.
Δ) δεν καταλαβα και πολυ καλα το ερωτημα με τις μπιζνες. Κατ αρχας τι σχεση εχει η μπιζνες με τη ραιν;
Ε) αλλη τελειως τελεις τελειως τελειως αγορα η ακτοπλοια. Και αρχας στα συμαβτικα δεν ειναι αριθμημενες οι θεσεις, καθεται ο καθ ενας οπου θελει. Στα ταχυπλοα ή οταν κλεινεις αεροπορικου τυπου θεση το συστημα αυτοματα βγαζει ολους σε διπλανες θεσεις εκτος αν η αιθουσα ειναι γεματη και δεν υπαρχουν τοσες οσες απαιτουνται μαζι. Οι ναυτιλιακες ομως δεν ειναι loco. Αμα υπηρχε loco ναυτιλιακη προφανως και θα εφαρμοζε το συστημα της ραιν. Μου εχει τυχει σε ταχυπλοο να καθομαι εγω σε μια αιθουσα κ ο φιλος μου σε αλλη τελειως, τι να κανουμε, 2 ωρες ταξιδι ηταν μονο. Ειχαμε ολο το υπολοιπο ταξιδι να κανουμε παρεα μαζι.
ΣΤ) ναι, αν η ακτοπλοικθ μπορουσε να προσφερει φθηνοτερους ναυλους με τελος για τη θεση τοτε θα το δεχομουν. Οχι οτι θα το πληρωνα αλλα θα το δεχομουν, δε θα αρχιζα τα παραπονα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@jimp μήπως δεν ταξιδεύεις συχνά με πλοίο; Όσοι αγοράζουν οικονομικές, δεν έχουν αριθμημένες θέσεις. Κάθονται όπου προλάβουν (μάλλον δίπλα - δίπλα). Όσοι αγοράζουν τις αμέσως ακριβότερες, τις αεροπορικές, γενικά έχουν μια αγωνία γιατί δεν είναι σίγουρο ότι θα κάτσουν δίπλα-δίπλα. Εξαρτάται από την ακτοπλοϊκή. Σε άλλες υπάρχει δυνατότητα ελέγχου πριν κλείσεις τις θέσεις, σε άλλες παίρνεις γουρούνι στο σακί. Ποιο σίγουρες είναι οι καμπίνες, εκτός κι αν αγοράσεις κρεβάτια σε τετράκλινη και είστε άντρας - γυναίκα, οπότε θα σας χωρίσουν :cry: Άστα!


edit Και με παρασύρεις, να είμαι οφ τοπικ :p
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Για να συνεχισω το off topic :p απο καμια ακτοπλπικη δεν εξαρταται στα αεροπορικα αν θα κατσεις διπλα. Σ ολες το συστημα σου δινει διπλανες ή μπροστα πισω αν ειναι πολλα ατομα εκτος αν οι αιθουσες ειναι αρκετα γεματες οποτε κ δεν υπαρχουν οσες κοντινες απαιτουνται. Μονο στη Hsw νομιζω μπορεις να επιλεξεις που χρησιμοποιει αλλο συστημα. Και στις καμπινες δε σε χωριζουν. Εκτος αν οταν κλεισεις δεν υπαρχει κενη διαθεσιμη τετρακλινη οποτε βαλουν τον αντρα σε 4κλινη με αντρς κ τη γυναικα σε 4κλινη με γυναικες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom