Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

natalia-p

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
εγώ είχα κλείσει τις θέσεις μόνο με την βαλίτσα <10 κιλών και την χειραποσκευή, μετά ένας από την παρέα ήθελε να κάνει αλλαγή να βάλει βαλίτσα 20 κιλών και πήγα να το αλλάξω και ζήταγε παραπάνω από τα +25 (αν θυμάμαι καλά) που ήταν όταν πρωτοέκλεισα τα εισιτήρια...Γενικά όσο το είχα ψάξει τότε ότι αλλαγή είναι στην ryanair την χρεώνεσαι πολύ περισσότερο από ότι να το είχες κάνει από την αρχή όταν έκλεινες τα τικετς.
 

xarisro

Member
Μηνύματα
36
Likes
95
Μόλις γύρισα από Ρώμη.
Θεσσαλονίκη-Ρώμη, ότι είχα διαβάσει εδώ με είχαν τρομοκρατήσει, μετρούσα, ζύγιζα τις βαλίτσες, είχα μία 57 εκ. και πήρα άλλη μικρότερη 54 εκ. στο βάρος δεν ξεπέρασα τα 7,5 κιλά. Πάω λοιπόν στο αεροδρόμιο, ούτε κοιτάξανε τις βαλίτσες, ούτε ζύγισμα ούτε μέτρημα. Στον τελευταίο έλεγχο πριν μπούμε επειδή αργήσαμε και ήμασταν μετά το 90 περίπου, μας κόλλησαν στη μία βαλίτσα από τις δύο μία κορδέλα, ώστε πριν ανέβουμε να μην την πάρουμε επάνω και να σας πω ίσως είναι και καλλίτερα να μην την κουβαλάμε επάνω.
Ανεβήκαμε, οι θέσεις ήταν κανονικότατες και όχι στενές όπως λέγανε, ίσως σε μικρότερα αεροπλάνα να συμβαίνει, όπως ταξίδεψα άλλη φορά με Alitalia με μικρό αεροσκάφος και ήταν στενά. Περάσανε σάντουιτς, ποτά λαχεία, καλλυντικά, όποιος ήθελε αγόραζε. Το ταξίδι ήταν άνετο και σε 1ώρα και 50’ προσγείωση στο Ciampino, μέχρι να μπούμε μέσα ξεκίνησε ο διάδρομος ήρθε η βαλίτσα την πήραμε και βγήκαμε, εκεί περίμενε και το Λεωφορείο της Terravision που είχα κλείσει εισιτήριο, αλλά και πάλι ήταν άνθρωπος της εταιρείας επί τόπου που έβγαζε εισιτήρια, ανεβήκαμε και σε 40 λεπτά ήμασταν στο Termini.
Στην επιστροφή ακόμα καλλίτερα, είχαμε φουσκώσει περισσότερο τις βαλίτσες κρατούσαμε και 2 τσάντες με ψώνια, έβλεπα άλλους με μεγαλύτερες βαλίτσες από το κανονικό και τσάντες στα χέρια, περάσαμε τον έλεγχο χωρίς κανένα πρόβλημα, ούτε νερά να πετάξουν, ούτε να ανοίξουν βαλίτσες. Μετάνιωσα που μπήκαμε πρώτοι και κουβαλούσαμε και τις βαλίτσες επάνω. Προς τα εδώ έκανε 1 ώρα και 30’ . Άνετο ταξίδι που δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από άλλες εταιρίες και μάλιστα με 46€ πήγαινε έλα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Μόλις γύρισα από Ρώμη.
Θεσσαλονίκη-Ρώμη, ότι είχα διαβάσει εδώ με είχαν τρομοκρατήσει, μετρούσα, ζύγιζα τις βαλίτσες, είχα μία 57 εκ. και πήρα άλλη μικρότερη 54 εκ. στο βάρος δεν ξεπέρασα τα 7,5 κιλά. Πάω λοιπόν στο αεροδρόμιο, ούτε κοιτάξανε τις βαλίτσες, ούτε ζύγισμα ούτε μέτρημα. Στον τελευταίο έλεγχο πριν μπούμε επειδή αργήσαμε και ήμασταν μετά το 90 περίπου, μας κόλλησαν στη μία βαλίτσα από τις δύο μία κορδέλα, ώστε πριν ανέβουμε να μην την πάρουμε επάνω και να σας πω ίσως είναι και καλλίτερα να μην την κουβαλάμε επάνω.
Ανεβήκαμε, οι θέσεις ήταν κανονικότατες και όχι στενές όπως λέγανε, ίσως σε μικρότερα αεροπλάνα να συμβαίνει, όπως ταξίδεψα άλλη φορά με Alitalia με μικρό αεροσκάφος και ήταν στενά. Περάσανε σάντουιτς, ποτά λαχεία, καλλυντικά, όποιος ήθελε αγόραζε. Το ταξίδι ήταν άνετο και σε 1ώρα και 50’ προσγείωση στο Ciampino, μέχρι να μπούμε μέσα ξεκίνησε ο διάδρομος ήρθε η βαλίτσα την πήραμε και βγήκαμε, εκεί περίμενε και το Λεωφορείο της Terravision που είχα κλείσει εισιτήριο, αλλά και πάλι ήταν άνθρωπος της εταιρείας επί τόπου που έβγαζε εισιτήρια, ανεβήκαμε και σε 40 λεπτά ήμασταν στο Termini.
Στην επιστροφή ακόμα καλλίτερα, είχαμε φουσκώσει περισσότερο τις βαλίτσες κρατούσαμε και 2 τσάντες με ψώνια, έβλεπα άλλους με μεγαλύτερες βαλίτσες από το κανονικό και τσάντες στα χέρια, περάσαμε τον έλεγχο χωρίς κανένα πρόβλημα, ούτε νερά να πετάξουν, ούτε να ανοίξουν βαλίτσες. Μετάνιωσα που μπήκαμε πρώτοι και κουβαλούσαμε και τις βαλίτσες επάνω. Προς τα εδώ έκανε 1 ώρα και 30’ . Άνετο ταξίδι που δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από άλλες εταιρίες και μάλιστα με 46€ πήγαινε έλα.
Χαρηκα που διαβασα το post σου....επιβεβαιώνομαι :) ..μετα απο το "χερι" που εχω φαει εδω μεσα...για αυτα που ακριβώς!! κ εσυ περιγράφεις!!... Καλα ταξιδια!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ανεβήκαμε, οι θέσεις ήταν κανονικότατες και όχι στενές όπως λέγανε, ίσως σε μικρότερα αεροπλάνα να συμβαίνει, όπως ταξίδεψα άλλη φορά με Alitalia με μικρό αεροσκάφος και ήταν στενά. . Άνετο ταξίδι που δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από άλλες εταιρίες .
Οι θεσεις ειναι στενες συμφωνα με τις προδιαγραφες τους και δεν εχουν καμμια σχεση με της Alitalia. Προφανως σου δημιουργηθηκε εντελως λανθασμενη εντυπωση. Ολα τα αεροσκαφη της Ραιαν εχουν καθισματα με πλατος 17 ιντσες. Alitalia. τα μικρα που ειπες Embraer 18,2, τα. 320 (που συνηθως ερχονται) 18,5 τα 321 18,5. μονο το 319 εχει 17 που σπανιοτατα εχει ερθει Ελλαδα. Νομιζω μονο μια φορα περσι. Το ταξιδι εχει πολλα να ζηλεψει απο regular εταιρειες. Αστεια πραγματα.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Είναι γεγονός ότι τα καθίσματα είναι πιο στενά, ωστόσο για ένα ταξίδι 2 ωρών και στην τιμή που ταξίδεψε η xarisro θα έλεγα ότι είναι μια εξαιρετική επιλογή. Τώρα αν του λείπουν του επιβάτη τα φιστίκια και ο χυμός, με την διαφορά της τιμής μπορεί να πάρει κανά σακούλι ξηρούς καρπούς να του μείνουν και για την επιστροφή.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είναι γεγονός ότι τα καθίσματα είναι πιο στενά, ωστόσο για ένα ταξίδι 2 ωρών και στην τιμή που ταξίδεψε η xarisro θα έλεγα ότι είναι μια εξαιρετική επιλογή. Τώρα αν του λείπουν του επιβάτη τα φιστίκια και ο χυμός, με την διαφορά της τιμής μπορεί να πάρει κανά σακούλι ξηρούς καρπούς να του μείνουν και για την επιστροφή.
Και τα καθισματα πιο στενα κ πιο κοντα συμφωνα με το επισημο seat pitch. Ολα ειναι σχετικα. Ωραιο το λογοπαιγνιο με τα ξηροκαρπια. Το σακουλι εξαλλου θα χρειαστει σιγουρα σε περιπτωση καθυστερησης, ακυρωσης, αναβολης πτησης με τη σπεσιαλ περιποιηση που επιφυλασσει η εταιρεια στους πελατες της..κ το ταπερακι με τα κεφτεδακια θα ηταν ακομα πιο χρησιμο θα συμπληρωνα το αστειακι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τώρα αν του λείπουν του επιβάτη τα φιστίκια και ο χυμός, με την διαφορά της τιμής μπορεί να πάρει κανά σακούλι ξηρούς καρπούς να του μείνουν και για την επιστροφή.
E εντάξει δεν είναι μόνο τα φυστίκια. Μπορεί να του λείπει και η ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΙΝΤΣΑ στο χώρο του καθίσματος. 1,2 μάλιστα αν κατάλαβα καλά. Δηλαδή ένα νύχι ολόκληρο, ακρυλικό ή φυσικό. Δεν το λες και λίγο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
E εντάξει δεν είναι μόνο τα φυστίκια. Μπορεί να του λείπει και η ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΙΝΤΣΑ στο χώρο του καθίσματος. 1,2 μάλιστα αν κατάλαβα καλά. Δηλαδή ένα νύχι ολόκληρο, ακρυλικό ή φυσικό. Δεν το λες και λίγο...
Τα νουμερα αφορουσαν το σχολιο οτι σε regular εταιρεια ηταν πιο στενα...αναποδα δηλ απο την πραγματικοτητα. Δεν εθιξε κανεις την εταιρειαρα προστατη των αδυνατων και κοντων...:D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εχει πλακα η γνωμη των τοπικων παραγοντων για τη Ραιαν..
Αφου ανακαλυψαν οτι μπορουν να εχουν αναπτυξη και χωρις αυτη, αφου ειδαν τα φετινα νουμερα να παιρνουν την ανιουσα, αφου ειδαν τη Ραιαν μετα τις απειλες της να εκτελει τα δρομολογια κανονικα την υψηλη σαιζον τωρα αλληλοκατηγορουνται για τα 150+ χιλιαρικα που της εσκαγαν..και φτυνουν στο ακουσμα του ονοματος της βεβαια..
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Τσάμπα τα γράφω μου φαίνεται... ας τα ξαναπώ... ο Λίγδης ή η Easy είναι μια χαρά για να ταξιδεύει κανείς από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη ή από το Λονδίνο στο Δουβλίνο ή από την Ρώμη στο Μιλάνο μια που αυτές οι πτήσεις είναι μία άντε το πολύ δύο ώρες
Και εγώ τελικά τσάμπα τα γράφω μου φαίνεται αλλα ας τα ξαναπώ ... ο Λίγδης είναι μια χαρά για να ταξιδεύει κανείς...ΠΑΝΤΟΥ.


για παραπάνω ευχαριστώ είπαμε δεν θα πάρουμε.
Είπαμε ?...δεν θα πάρουμε ?.Μάλλον Εννοείς -ΕΙΠΑ.... και ...δεν θα ΠΑΡΩ διότι εγω μια χαρά παίρνω και θα συνεχίζω να παίρνω εις τον αιώνα των αιώνων και θα πίνω ΣΥΝΕΧΩΣ νερό στο όνομά της .

Συμβουλή... Χαρείτε τα ταξίδια σας με τον Λίγδη, ειδικά αμα τον βρείτε στις εξωπραγματικές προσφορές των 9,99€, αλλά πάντα να έχετε στο νου σας ότι ότι πληρώσεις παίρνεις... σε περίπτωση στραβής λοιπόν μεγάλα παιδάκια είσαστε, δεν θέλω παράπονα και μυξοκλάματα...
ΤΩΡΑ είπες την πιο σωστή κουβέντα...ΑΥΤΟ που είπες είναι το ζουμί...ΑΥΤΗ είναι η κόντρα εδώ μέσα και οι συζητήσεις επί συζητήσεων ενώ τα πράγματα είναι ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ...διότι...ΓΝΩΡΙΖΩ ότι πετάω με 9,99...είναι ΕΠΙΛΟΓΗ μου...φυσικά και έχω ΠΑΝΤΑ στο νου μου ότι , ότι πληρώσω θα πάρω...και φυσικά ΓΝΩΡΙΖΩ ότι θα ταλαιπωρηθώ σε περίπτωση στραβής...παρόλα αυτά όμως ΘΕΛΩ να πετάξω με αυτούς...γιατί λοιπόν θα πρέπει να δώσω λογαριασμό και να απολογηθώ για την ΕΠΙ-ΛΟ-ΓΗ μου...
Το να πεις εσύ ή κάποιοι άλλοι ,κάποια πράγματα σε έναν που δεν τα ξερει αυτά και πρέπει να του τα επισημάνεις για να γνωρίζει και για να μην βρεθεί προ εκπλήξεων χωρίς να το ξερει...το καταλαβαίνω και το ασπάζομαι...εκεί μπορείς να πεις ότι έσωσα τον "άσχετο"...του έδωσα πληροφορίες που δεν γνώριζε,τον ενημέρωσα για κάτι που δεν ήξερε.
Ατομα σαν εμένα όμως που ΞΕΡΩ ότι θα προσγειωθώ 100 χιλιόμετρα μακριά από την πόλη...που ΞΕΡΩ ότι αν κάνω check-in στο αεροδρόμιο θα πληρώσω 80 ευρώ...που ΞΕΡΩ ότι θα κορακιάσω στο αεροπλάνο αλλά το νερό θα το πληρώσω...που ΞΕΡΩ ότι δεν κάθομαι σε αναπαυτική θέση...που τα ξέρω όλα τα αρνητικά...αλλά θέλω να πετάξω μαζί της διότι ΕΜΕΝΑ δεν με ενδιαφέρουν όλα αυτά σε σχέση με το εισητήριο των 10-15-20-25 ευρώ που θα πληρώσω...γιατί λοιπόν και ΕΜΕΝΑ με σχολιάζεις και προσπαθείς να μου πεις να μην πετάω με αυτούς αλλά να προτιμήσω μία άλλη εταιρεία????????...αφου ειναι επιλογή μου-παρόλα τα αρνητικά (για σένα)......γιατί δεν δέχεσαι την επιλογή μου ?...εγώ κάνω αυτο ακριβως που λες στην αρχη...Χαίρομαι τα ταξίδια με τον λίγδη...και μόνο με αυτόν...διότι ΜΟΝΟ με αυτόν πήγα Μιλάνο με 5 ευρώ , Ρώμη με 10 ευρώ, Βαρκελώνη με 35 ευρώ, από 2 φορές στην κάθε πόλη(Ρώμη 4 φορές)...ειναι κακό ?...ενόχλησα κανέναν ?...και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα......μην βγει τώρα κάποιος και πει...."έτυχε"...και ότι ΑΝ μου κάτσει στραβή θα με παρατήσουν στο αεροδρόμιο και θα ταλαιπωρηθώ!...ΜΑ ΤΟ ΞΕΡΩ-ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ......γιαυτό πέταξα με 5-10 και 35 ευρώ...και φυσικά δεν θα παραπονεθώ και φυσικά δεν θα γκρινιάξω και φυσικά δεν θα έχω απαιτήσεις...ότι πληρώνεις-παίρνεις...

Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνουν κάποιοι ή κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν και λένε συνεχώς τα ίδια και τα ίδια ....είναι ότι......το ΓΝΩ-ΡΙ-ΖΟΥ-ΜΕ αλλά έτσι θέλουμε.....τι να κάνουμε τώρα!...είναι επιλογή μας.
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πας πολλές φορές στην κάθε πόλη λόγω φτηνών εισιτηρίων ή γιατί δεν είδες όλα τα αξιοθέατα;
Έχεις σκεφτεί να κάθεσαι περισσότερο στην κάθε πόλη και να γλιτώνεις τα 9 και 99 του επόμενου αεροπορικού με το Λίγδη στο ίδιο μέρος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom