Ποιές πόλεις του εξωτερικού έχετε επισκεφθεί μόνο σε ημερήσια εκδρομή; Άξιζε;

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Avignon μεγα λαθος!μια διανυκτερευση την θελει
Bellinzona μονο για τα καστρα πηγαμε
Pisa μπλιαχ πλην του γνωστου αξιοθεατου
Χαιδελβεργη θα ηθελα να κατσω και βραδυ
Uppsala καταπληκτικη αλλα....
Tampere αδιαφορη φινλανδικη ημι - σοβιετομορφη πολη (οπως οι περισσοτερες) αλλα στη Φινλανδια πηγαινεις για αλλα πραγματα!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.759
Likes
15.284
Από Μαδρίτη τη Σεγκόβια και το Τολέδο.Γραφικές πολύ.
Από Σμύρνη το Κουσάντασι και δεν τρελάθηκα.Ένα μεγάλο παζάρι με φτηνές απομιμήσεις ήταν.
Από Παρίσι ολοήμερη στη Deauville και την Honfleur.Γραφικές και οι δυο,αλλά πιο πολύ μου άρεσε η Deauville.
Από Βρυξέλλες ολοήμερη στην Μπρυζ.
Προς το παρόν αυτά μου έρχονται,ίσως να έχω ξεχάσει και κάποια.
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Είδα για πρώτη φορά την Κωνσταντινούπολη σε μια 12ωρη αναγκαστική αναμονή πτήσης προς Αθήνα, ερχόμενη από Τεχεράνη. Πήγα μόνο στην Αγιά Σοφιά και μετά περιπλανήθηκα με τα πόδια χωρίς πρόγραμμα, έφαγα, ήπια καφέ και γενικά χάζεψα τον παλμό της πόλης... Εχω ξαναπάει άλλες δύο φορές από τότε κι έχω μείνει από 4-5 μέρες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.522
Likes
29.375
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
lillia said:
Είδα για πρώτη φορά την Κωνσταντινούπολη σε μια 12ωρη αναγκαστική αναμονή πτήσης προς Αθήνα, ερχόμενη από Τεχεράνη. Πήγα μόνο στην Αγιά Σοφιά και μετά περιπλανήθηκα με τα πόδια χωρίς πρόγραμμα, έφαγα, ήπια καφέ και γενικά χάζεψα τον παλμό της πόλης... Εχω ξαναπάει άλλες δύο φορές από τότε κι έχω μείνει από 4-5 μέρες.
Το θεμα λεει για πολεις στις οποιες εχουμε παει ΜΟΝΟ ημερησια
...

Sent from my Android phone using Travel stories
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το θεμα λεει για πολεις στις οποιες εχουμε παει ΜΟΝΟ ημερησια
...

Sent from my Android phone using Travel stories

..."Σκοπός του θέματος είναι μοιραστούμε την εμπειρία μας αλλά και να βοηθήσει κάποιους που σκέφτονται αν αξίζει να κάνουν μια ημερήσια εκδρομή, οπότε καλό θα είναι να αναφέρετε ποιά πόλη ήταν η αφετηρία της εκδρομής, το μέσο που έγινε, πόσο κράτησε και κυρίως αν άξιζε τον κόπο ή το μετανιώσατε και αν θα ξαναπηγαίνατε (ή αν τελικά ξαναπήγατε)."


Oπότε είναι εντός θέματος εφόσων η ημερήσια ήταν η πρώτη της επαφή με τη πόλη και μετά ξαναπήγε.. :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.232
Likes
41.737
Ημερήσια στο Μanchester από το Lancaster. Δε μου γέμισε και πολύ το μάτι, φταίει και η σύγκριση με το γραφικό Lancaster. Μπορεί να έχει και κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία που αγνοώ, αλλά δεν μου έμεινε στο μυαλό, ούτε θα ξαναπήγαινα. Από το Lancaster στο γραφικό παραθαλάσιο Morecambe, όπου αξίζει να πιεις καφέ το απόγευμα και να παρακολουθήσεις το θεαματικό φαινόμενο της παλίρροιας.
Από Barcelona σε Figueres, κλασικά. Δεν θα ξαναπήγαινα, πανάσχημο μου φάνηκε, αν δεν ήταν το μουσείο Νταλί δεν θα πήγαινα.
Από Cambridge εκδρομή στο υπέροχο Grantchester, που θεωρείται ένα από τα ομορφότερα αγγλικά χωριά με χορταρένιες σκεπές (thatched), για το ιστορικό Orchard Tea Garden, όπου έπαιρναν το τσάι τους κάτω απ' τις μηλιές η Βιρτζίνια Γουλφ, ο Βίτγκενσταϊν και ο Μπέρτραντ Ράσελ, για το Grantchester Meadows.
Από Λισαβόνα στην πόλη Fatima, τόπο προσκυνήματος των καθολικών. Ήμουν ψόφια από την κούραση, υποψιαζόμουν και ότι θα δω κάτι σαν τον δεκαπενταύγουστο στην Τήνο, είμαι και λίγο κάπως με τις θρησκευτικές εκδηλώσεις, είδα ελάχιστα και δεν μου άρεσε και πολύ. Σήμερα θα ξαναπήγαινα για να δω το έργο του σπουδαίου έλληνα αρχιτέκτονα Αλέξανδρου Τομπάζη που κατασκεύασε πρόσφατα το νέο ναό της πόλης (!).
 

thessaris

Member
Μηνύματα
603
Likes
882
H Pisa δεν είναι η πιο γοητευτική πόλη της Ιταλίας, αλλά σίγουρα δεν είναι μπλιαχ! Είναι μια χαρά και εκτός από τα πολύ σημαντικά αξιοθέατα είναι και πολύ ζωντανή αφού έχει πολύ φοιτητόκοσμο. Εγώ πάντως (σε ημερήσια εκδρομή) πέρασα ωραία.
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Νομιζα οτι ο καθενας εκφραζει την δικη του αποψη εδω.Ναι για μενα ειναι μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ για οσες ωρες την ειδα και για οτι προλαβα να δω
 

thessaris

Member
Μηνύματα
603
Likes
882
Είπε κανείς ότι δεν εκφράζει ο καθένας την άποψή του; Εσύ τη δική σου, εγώ τη δική μου, κάποιος άλλος τη δική του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.828
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom