Ποιος δεν θα κάνει καθόλου καλοκαιρινές διακοπές?

isabelle

Member
Μηνύματα
903
Likes
4.172
Προσωπικά έχω να κάνω διακοπές στην Ελλάδα από το 1996 με εξαίρεση κάνα σ/κ για βουτιές στα κοντινά (κι αυτό ακόμα ποτέ Ιούλιο-Αύγουστο), συν καμιά χειμερινή εξόρμηση στα βουνά (αποκλείοντας όσα διαθέτουν χιονοδρομικό). Κοινώς, για όποιον δεν το κατάλαβε, η πολυκοσμία δεν είναι ακριβώς το φόρτε μου.

Πέρα όμως απ' όλους όσοι (κι εγώ μεταξύ αυτών) δεν κάνουν φέτος καλοκαιρινές διακοπές από επιλογή - ή για συγκυριακούς λόγους (οι καλύτερες ευχές μου στους νέους και μέλλοντες γονείς!) - όταν άνοιγα την κουβέντα είχα στο μυαλό μου πρωτίστως εκείνους που θα θέλανε να φύγουν αλλά δεν μπορούν για καθαρά οικονομικούς λόγους. Είτε γιατί είναι άνεργοι και δεν έχουν μία, είτε γιατί δουλεύουν σε κατάσταση επισφάλειας και το αφεντικό κάνει ότι γουστάρει με την άδειά τους, είτε γιατί στηρίζουν κάποιον άνεργο συγγενή ή φίλο, είτε, είτε...
Με άλλα λόγια: πόσο επιρρεάζει το μνημόσιο την ταξιδιωτική σας (μας) συμπεριφορά; Έχετε κάνει περικοπές στις αποδράσεις σε σχέση με πέρσυ; Κι αν ναι, τι είδους περικοπών; Λιγότερες μέρες διακοπών; πιο οικονομικούς προορισμούς; πιο χαμηλά τον πήχυ των ανέσεων;
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
To χωριο πιανεται για διακοπες ε; Μονο εκει ομως φετος, οχι παραπερα.
Το Νο.7, η παρεα που γουσταρω να παω διακοπες δεν εχει μια στη τσεπη και η παρεα που θα μπορουσα να παω διακοπες επιλεγει αλλου ειδους διακοπων.... Υπομονη λοιπον :)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αφού το θέτεις στη βάση του μνημονίου να σου πω τη δική μου κατάσταση: Εδώ και 7 μήνες σταμάτησα μια εξοντωτική δουλειά γραφείου και αποφάσισα να κάνω ένα gap ...(year? month? δεν ήξερα ακόμα) για ταξίδια και ανασυγκρότηση. Είχα οργανώσει να πάω Κίνα, Ιταλία, Λονδίνο σε φίλους και σε διάφορα μέρη της Ελλάδας. Κάποια χρήματα στην άκρη τα είχα, δηλαδή για τα συγκεκριμένα ταξίδια μου έφταναν και ΕΚΕΙ χτύπησε το μνημόνιο.
Με άλλα λόγια, με έπιασε 100% το κλίμα τρομοκρατίας, ψυχολογικού πολέμου, όπως θέλεις πες το, και ξαφνικά άρχισα να φοβάμαι για το εγγύς μέλλον (φοβίες του τύπου: θα έχουμε να φάμε αν γίνει ξαφνικά πτώχευση;) και το άβολο συναίσθημα πως τα ταξίδια θα έπρεπε να είναι το τελευταίο στο μυαλό μου- καθώς κανείς δεν ήξερε πότε θα μπορούσα να ξαναπιάσω δουλειά. Αποτέλεσμα; Δεν πήγα σε κανένα από τα παραπάνω μέρη, τη μοναδική (ίσως) περίοδο της ενήλικης ζωής μου που είχα εκτός από την ευκαιρία, άπλετο χρόνο και το απαραίτητο χρήμα.
Συνειδητοποιώντας πόσα έχασα, έχω οργανώσει εκ νέου ταξιδια για Αύγουστο, Σεπτέμβρη και Οκτώβρη. Ελπίζω να κάνω τουλάχιστον τα μισά απ'όσα προγραμμάτισα, και να μη αυστηρύνει κι άλλο η δημοσιονομική πολιτική, να μη λυγίσει το ευρώ ή να μη με πιάσουν πάλι ανασφάλειες για το μέλλον.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το 3: Γιατι το παν στη ζωη ειναι τα λεφτα...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
1. Τα φάγατε(με) μαζί με τον Πάγκαλο και δεν ύπάρχει σάλιο;
2. Φυλάτε το επίδομα αδείας για να το καταθέσετε υπέρ πατρίδος και δουνουτου από Σεπτέμβρη όταν φτάσουν τα σημειώματα της εφορίας;
3. Δεν ξέρετε τι έχετε αλλά δουλεύετε εντατικά να συσσωρεύστε κι άλλα ; (σ' αυτήν την κατηγορία εντάσσεται το αφεντικό μου).
4. Βαρεθήκατε τα ταξίδια; (ξέρω έναν καλό ψυχίατρο που μπορεί να βοηθήσει)
5. Σας καθηλώνουν κάποιες υποχρεώσεις ή προβλήματα;
6. Μαζεύετε λεφτά και άδεια για κάποια άλλη εποχή;
7. Άλλο (διευκρινίστε)
Το 1...παραέφαγα μάλιστα,οπότε με τα παραπανίσια κιλά πως να βγω παραλία.
Το 3...ξέρω και παραξέρω.Έχω παραπανίσια κιλά(από το 1).Τουλάχιστο εγώ το παραδέχομαι! Και είναι γεγονός ότι κάνω φιλότιμες προσπάθειες να μαζέψω και μερικά ακόμα.
Το 4...φοβερή πλήξη.Ακόμα και στο τελευταίο μου στην Ινδία...bored to death.Και εγώ ξέρω ψυχιάτρους αλλά και αυτοί έχουν βαρεθεί.
Το 5...αυτό το πρόβλημα με την μέση με έχει καθηλώσει εδώ και μέρες.Ας είναι καλά η "πάπια"
Το 6...την εποχή του θέρους.Πρέπει να βοηθήσω τον πατέρα μου στα χωράφια.
Το 7...διευκρινίζω ότι είναι κάτι άλλο.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Τι οικονομική κρίση και πράσινα άλογα .
Εδω μέσα εχουμε φίλους που έχουν κλείσει ταξίδια και για μετα του Θωμά το 2012 !!!!!!!!!!!
Αυτοί είναι οι κατάλληλοι να μας δώσουν απαντήσεις .
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Έφυγα για λίγες μέρες στο νησί μου για να δω τους δικούς μου και θα φύγω για λίγες μέρες μετά τον Δεκαπενταύγουστο πάλι..αν και δεν μου αρέσει να φεύγω όταν αδειάζει η Αθήνα, το 5. μου ταιριάζει τουλάχιστον για την ώρα..:cool:
Το 6. είναι συνέπεια και αποτέλεσμα του 5...
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Το 1ο... (βέβαια, ο Πάγκαλος φαντάζομαι θα μπορέσει να κάνει ανετότατος τις διακοπές του, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...)

Τουλάχιστον, κάπου πήγα για φέτος... ένα 4ήμερο στο "Πλάι στο Κύμα", μουσικό φεστιβάλ, στη Κεραμωτή Καβάλας.

Άντε και του χρόνου!

Υ.Γ.: Προβλέπεται δύσκολος χειμώνας...
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Φέτος διακοπές στην Αθήνα βέβαια από το πρόγραμμα δεν λύπουν οι μονοήμερες.. Αλλά για διακοπές γιοκ είμαι ακόμα στην χειρότερη μειωνότητα.. Φοιτήτρια στο 6ο έτος αυτό σημαίνει μείωση εισοδήματος από την ΕΠΕ και το ζόρισμα του χρόνου που σε κάνει να σκεφτεσαι <<Πότε θα γίνω πτυχιούχος εγώ??>> Οπότε ευελπιστώ για μετά τον Φεβρουάριο που θα τελειώσω πρακτική για καμία εκδρομή της προκοπής..... Αμήν...
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
7!πηρα αναρωτικη αλλα οι πατεριτσες δεν με βολευουν για καμια κοντινη τουλαχιστον εξορμηση........απο Σεπτεμβρη!!!!!
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
βέβαια, ο Πάγκαλος φαντάζομαι θα μπορέσει να κάνει ανετότατος τις διακοπές του, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...
αφού μαζί τα φάγαμε ας κάνουμε και εμείς τις ανάλογες διακοπές....αχ αξιοκρατία σου λένε μετά! :rolleyes:

7!πηρα αναρωτικη αλλα οι πατεριτσες δεν με βολευουν για καμια κοντινη τουλαχιστον εξορμηση........απο Σεπτεμβρη!!!!!
Ευάκι ετοιμάσου για μονοήμερη στα Κύθηρα στις 25 Αυγούστου! :cool:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
λογω ενεργιας το γυρισα στο εκ.πα.πε (εκμεταλλευση πατρικης περουσιας)...ετσι κανω διακοπες στο χωριο με τη μαμα....Αν δε παρω κατι χρωστουμενα συντομως, τα λεφτα που φυλαγα για ιραν, προβλεπω να πανε στο Τσμεδε.....αν δω τα σκουρα θα κατσω εδω να μαζευω σταφυλια και σε κανα τριμηνο ελιες για να τη παλεψω...

προς το παρον απολαμβανω τις ομορφιες της νοτιας λακωνιας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.890
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom