Ποιο είναι το χειρότερο μέρος που έχετε επισκεφτεί και γιατί?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απο ελληνικές πόλεις η χειρότερη που εχω επισκεφθει μέχρι τώρα ηταν το Αργοστόλι,πολύ μπετόν και άναρχη δόμηση και αναξιοποίητη η παραλία......μα είναι δυνατον πρωτεύουσα νησιού και η κεντρική πλατεία να θυμίζει πχ κομοτινη και τοσες αλλες πολεις που δεν εχουν θαλασσα οκ,τι να πω για το Ληξούρι πολύ καλύτερο,ειχες την αίσθηση οτι εισαι σε νησι,ενω στο αργοστόλι καμία.....
μου έθιξες τα πάτρια.. μήπως έχεις επισκεφτεί πολύ λιγες πόλεις στην Ελλάδα?
Το Αργοστόλι έχει σχεδόν παντου κεραμοσκεπές, ωραία πλακόστρωτη παραλία και πλατεία με δέντρα και κήπο 150 ετών. πέρνα από Ζάκυνθο, Λευκάδα και ακόμα πολύ χειρότερα Πύργο, Αγρινιο, Τρίπολη, Λαμία και τα λέμε πάλι.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
μου έθιξες τα πάτρια.. μήπως έχεις επισκεφτεί πολύ λιγες πόλεις στην Ελλάδα?
Το Αργοστόλι έχει σχεδόν παντου κεραμοσκεπές, ωραία πλακόστρωτη παραλία και πλατεία με δέντρα και κήπο 150 ετών. πέρνα από Ζάκυνθο, Λευκάδα και ακόμα πολύ χειρότερα Πύργο, Αγρινιο, Τρίπολη, Λαμία και τα λέμε πάλι.
Καλά ,γούστα είναι αυτά,:haha::haha: Λευκάδα ημουν ηταν ενα συνδιασμενο ταξίδι πρωτα λευκάδα που μου άρεσε περισσότερο η πρωτεουσα, και μετα Κεφαλονιά,.....και Ζακυνθο εχω παει και Λαμία....κλπ Αν προσεξες εθιξα το θεμα της αναξοιοποιητης παραλίας ,δηλ σαν πρωτευοουσα Νησιου δε μου αρεσε γιαυτο και λεω μου θυμισε κομοτηνη ....λαμια κλπΚυρίως σαυτο στεκομαι ,ακόμα και το ηρακλειο κι εκει αν δεν κανω λαθος αναξιοποιητη την εχουν την παραλία....,αλλοιμονο το νησί σας ειναι πανεμορφο,λιγο μεγαλο βεβαια να το γυρισεις:(με κουρασε ,αλλα απο μέρη και παραλίες πολυ ωραιες,:)το ληξουρι μου αρεσε και γενικα εχω αριστες εντυπωσεις,εχω ξεχασει και τα ονοματα,εμενα σε ξενοδοχείο κοντα στο αεροδρομιο,και γυρισα και σε κατι εκπληκτικα πανεμορφα χωριουδακια .......
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλά ,γούστα είναι αυτά,:haha::haha: Λευκάδα ημουν ηταν ενα συνδιασμενο ταξίδι πρωτα λευκάδα που μου άρεσε περισσότερο η πρωτεουσα, και μετα Κεφαλονιά,.....και Ζακυνθο εχω παει και Λαμία....κλπ Αν προσεξες εθιξα το θεμα της αναξοιοποιητης παραλίας ,δηλ σαν πρωτευοουσα Νησιου δε μου αρεσε γιαυτο και λεω μου θυμισε κομοτηνη ....λαμια κλπΚυρίως σαυτο στεκομαι ,ακόμα και το ηρακλειο κι εκει αν δεν κανω λαθος αναξιοποιητη την εχουν την παραλία....,αλλοιμονο το νησί σας ειναι πανεμορφο,λιγο μεγαλο βεβαια να το γυρισεις:(με κουρασε ,αλλα απο μέρη και παραλίες πολυ ωραιες,:)το ληξουρι μου αρεσε και γενικα εχω αριστες εντυπωσεις,εχω ξεχασει και τα ονοματα,εμενα σε ξενοδοχείο κοντα στο αεροδρομιο,και γυρισα και σε κατι εκπληκτικα πανεμορφα χωριουδακια .......
και βεβαια γουστα είναι αυτά. δεν μένω εκεί. κοίτα αεροφωτογραφίες ή ξαναδες τη Λευκαδα από το μοναστηρι πανω, τη Ζάκυνθο από τη Μπόχαλη, τη Λαμία από το κάστρο και μετά πες ότι το Αργοστόλι έχει πολύ μπετόν και άναρχη δόμηση..υπόψη ότι οι συντελεστές είναι από τους χαμηλότερους στην Ελλάδα και μετα το 1985 επιτρέπεται μόνο διώροφο+σοφίτα. χαίρομαι που σου άρεσαν οι παραλίες πάντως.
για την παραλιακή της πρωτεύουσας έχεις κάποιο δίκιο. γίνεται προσπάθεια τώρα με την απομάκρυνση της λαικής κλπ. σε μερικά χρόνια να ξαναπάς..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
και βεβαια γουστα είναι αυτά. δεν μένω εκεί. κοίτα αεροφωτογραφίες ή ξαναδες τη Λευκαδα από το μοναστηρι πανω, τη Ζάκυνθο από τη Μπόχαλη, τη Λαμία από το κάστρο και μετά πες ότι το Αργοστόλι έχει πολύ μπετόν και άναρχη δόμηση..υπόψη ότι οι συντελεστές είναι από τους χαμηλότερους στην Ελλάδα και μετα το 1985 επιτρέπεται μόνο διώροφο+σοφίτα. χαίρομαι που σου άρεσαν οι παραλίες πάντως.
για την παραλιακή της πρωτεύουσας έχεις κάποιο δίκιο. γίνεται προσπάθεια τώρα με την απομάκρυνση της λαικής κλπ. σε μερικά χρόνια να ξαναπάς..
ευχαριστω για τις πληροφορίες,χρήσιμες,:) εσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθω παραλίες νομίζω Σκάλα η μία που μου άρεσε πολυ,και Μύρτος που ειχε πολυ κύμααααα αλλα ηταν απιθανο τοπιο ,δε φανταζομαι να το μπερδευω με κανενα αλλο νησι:haha:,αλλα και στις Μηνιες που εμενα ειχε καλη θαλασσα ..ουφ...θυμηθηκα το μέρος που εμενα
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ή ξαναδες τη Λευκαδα από το μοναστηρι πανω, τη Ζάκυνθο από τη Μπόχαλη,
Επειδη εχω παει Λευκαδα και Ζακυνθο εχω να πω οτι και τα δυο νησια ειναι πολυ ομορφα!! Βεβαια οπως ειπατε γουστα ειναι αυτα και ο καθενας στα ματια του τα βλεπει διαφορετικα.
 

Rivendell

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Από εξωτερικό, η χειρότερη πόλη μακράν που έχω πάει (ευτυχώς για ΣΚ) ήταν το Μπέλφαστ της Β.Ιρλανδίας. Ξεγελιέσαι εύκολα από τις φωτογραφίες και περιμένεις να δείς έναν τόπο πνιγμένο στο πράσινο και να βρέχεται από την θάλασσα.Καμία σχέση, η πόλη είναι μουντή, γκρίζα, βρώμικη αρκετά και άναρχα δομημένη, ο δέ κόσμος πολύ ψυχρός, δεν συνιστώ σε κανέναν να την επισκεφτεί(γούστα είναι αυτά βέβαια).
Επίσης, άλλη μια πόλη που μου έκανε άσχημη εντύπωση, είναι το Τελ Αβίβ στο Ισραήλ.Βέβαια εκει πήγα πιτσιρικάς και όχι για τουρισμό(αλλά για το Final 4 του μπάσκετ το 1994) και το μόνο που θυμάμαι τελικά από αυτή την πόλη είναι η διαρκής παρουσία του στρατού σε κάθε γωνία, η βρωμιά και η αγένεια των κατοίκων της.Κρίμα γιατί η ιστορία εκεί θα έπρεπε να είχε γαλουχήσει διαφορετικά την όλη υφή.

Από Ελλάδα...χμμμ...σορυ αν παρεξηγηθεί κάποιος, αλλα αυτή η Ίος μου έχει κάνει τα χειρότερα.Σαν νησί,σαν φυσικές ομορφιές και παραλίες, ναί, έχει, αλλά δεν ξέρω,ίσως ο κόσμος το χαλάει, ίσως οι ντόπιοι που δεν μπορούν να το συμμαζέψουν κάπως, κρίμα.
 

evangelos30

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Το χειρότερο μέρος που έχω πάει είναι η Πάτμος! ένα πολυ διαφημισμένο νησί (δεν μπορώ να καταλάβω γιατί) και το μόνο που έχεις να δεις είναι ένα μοναστήρι, που μάλλον είναι ο λόγος που το επισκέπτονται πολλοί. Πανάκριβα εστιατόρια και πέρα από την περιοχή που είναι το λιμάνι δεν έχει και τίποτα αξιόλογο για να δεις.
Οπότε πολύ διαφήμιση για το τίποτα εκτός και αν σε κάποιους αρέσει να βλέπουν παπάδες να κυκλοφορούν με μερσεντές και με ακριβά τζιπάκια!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
χμμ δεν θυμαμαι αν εχω γραψει για την παραλια Κατερινης??? χαλια, χαλια απιστευτα χαλια!!
απεραντη παραλια, ομορφη θα τολμησω να πω, αλλα τοσο ασχημα δομημενη και ο κοσμος αμφιβολου προελευσεως!!
Αισχος! Εφυγα την επομενη μερα και ας οδηγησα τοσες ωρες μεσα στην ζεστη!!
Ειχαμε κλεισει και σε ενα ξενοδοχειο-φρικη που το διαφημιζαν για resort:shock::shock:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
και βεβαια γουστα είναι αυτά. δεν μένω εκεί. κοίτα αεροφωτογραφίες ή ξαναδες τη Λευκαδα από το μοναστηρι πανω, τη Ζάκυνθο από τη Μπόχαλη, τη Λαμία από το κάστρο και μετά πες ότι το Αργοστόλι έχει πολύ μπετόν και άναρχη δόμηση..υπόψη ότι οι συντελεστές είναι από τους χαμηλότερους στην Ελλάδα και μετα το 1985 επιτρέπεται μόνο διώροφο+σοφίτα. χαίρομαι που σου άρεσαν οι παραλίες πάντως.
για την παραλιακή της πρωτεύουσας έχεις κάποιο δίκιο. γίνεται προσπάθεια τώρα με την απομάκρυνση της λαικής κλπ. σε μερικά χρόνια να ξαναπάς..
έχεις δει τη Λευκάδα απο το μοναστήρι (της Παναγιάς φαντάζομαι εννοείς) και δεν σου άρεσε?και αν ναι τι ακριβώς σε χάλασε στη Λευκάδα?:roll::roll::roll::roll::roll:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
εγώ αν και ξέρω πως θα ξεσηκώσω πολλούς θεωρώ την Αθήνα πολύ άσχημη πόλη.έχει τρομερό θόρυβο,απίστευτο κυκλοφοριακό,ανθρώπους που τρέχουν σαν τρελοί και μια διάχυτη βρώμα στην ατμόσφαιρα,στα κτίρια,παντου.sorry .............
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
εγώ αν και ξέρω πως θα ξεσηκώσω πολλούς θεωρώ την Αθήνα πολύ άσχημη πόλη.έχει τρομερό θόρυβο,απίστευτο κυκλοφοριακό,ανθρώπους που τρέχουν σαν τρελοί και μια διάχυτη βρώμα στην ατμόσφαιρα,στα κτίρια,παντου.sorry .............
Συμφωνώ απολύτως. Πέρα από την ακρόπολη και 2-3 μουσεία δε βρίσκω κανένα αρκετά σημαντικό λόγο για τον οποίο θα άξιζε να έρθει ένας τουρίστας στην Αθήνα. Προσπαθώ να σκεφτώ μια πλατεία στο κέντρο της Αθήνας που να μην έχει τουλάχιστον ένα γυάλινο τερατούργημα ή μια τυπική, χωρίς καμμιά φαντασία, πολυκατοικία του 60-70.:(
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Συμφωνώ απολύτως. Πέρα από την ακρόπολη και 2-3 μουσεία δε βρίσκω κανένα αρκετά σημαντικό λόγο για τον οποίο θα άξιζε να έρθει ένας τουρίστας στην Αθήνα. Προσπαθώ να σκεφτώ μια πλατεία στο κέντρο της Αθήνας που να μην έχει τουλάχιστον ένα γυάλινο τερατούργημα ή μια τυπική, χωρίς καμμιά φαντασία, πολυκατοικία του 60-70.:(
δεν σου γεννάει μια ανασφάλεια και ένα εκνευρισμό όλο αυτό το χάος που πλανιέται στην ατμόσφαιρα αυτής της πόλης?:(κρίμα....
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom