Ποιο ελληνικο νησι να επισκεφτω χωρις αυτοκινητο;;

dreamangel25

Member
Μηνύματα
53
Likes
12
ελα ομως που δεν θελουν,και εγω ειχα περασει απιστευτα εκει,τους ειπα να τους παρω και παργα μαζι μου αλλα προτειμουν νησακι!
 

marina12

Member
Μηνύματα
86
Likes
2
Καλησπέρα,έχει πάει κανείς Νάξο?να μου πει για παραλίες πάνω απο όλα, αυτό είναι που με ενδιαφέρει.Και μετά Ανάφη και Αστυπάλαια.Δίνω βάση κυρίως σε θάλασσες και φαγητό.Ευχαριστώ!!
 

dreamangel25

Member
Μηνύματα
53
Likes
12
εχουν καταληξει αγκιστρι ή πορο λογο οικονομικων και κοντα στην αθηνα!τι προτεινεται?
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
Για πείτε καμιά φετινή ιδέα για νησάκι που να μη χρειάζεται αμάξι..Για 4 βράδια λέμε..
Προτιμάω να μην κάνω πάνω από 5-6 ώρες με το καράβι,οπότε αποκλείω γι αυτό το λόγο κουφονήσια και μάλλον φολέγανδρο,γιατί το γρήγορο είναι ψιλοακριβό...
Αν έχετε δει και καμιά προσφορά για δωμάτια ευπρόσδεκτη.Δε θέλουμε να δώσουμε πάνω από 40/μέρα.
Από αυτά που διάβασα εδώ,βλέπω προτείνουν αρκετοί Ύδρα..Καμιά άλλη ιδέα?
Σκεφτόμουν για Σκύρο που βγαίνει 40€ πηγαινε ελα με αεροπλάνο,αλλά μάλλον χρειάζεται αμάξι ε?
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Στα κουφονήσια πας χωρίς αμάξι;έχει συγκοινωνία ή μπορείς και με ποδήλατο;

και οι σπετσες ειναι κατι παρομοιο με την υδρα και ειναι καλα μερη για ζευγαροκατασταση εμενα μου αρεσει και ο πορος αλλα αυτα τα νησια τα βλεπω πιο πολυ σαν μια κοντινη αποδραση απο την αθηνα και οχι να παω 5-7 μερες το καλοκαιρι.
σκεφτομουν τον πόρο με το αγόρι μου (δεν έχουμε μεταφορικό) για 10 μέρες...πιστευεις θα βαρεθούμε; έχει νεολαία το νήσι ή μόνο οικογένειες κ μεγάλους;
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στα κουφονήσια πας χωρίς αμάξι;έχει συγκοινωνία ή μπορείς και με ποδήλατο;
Στα Κουφονήσια δεν χρειάζεται αυτοκίνητο, δεν έχει συγκοινωνία και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ποδήλατο ή τα πόδια σου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
σκεφτομουν τον πόρο με το αγόρι μου (δεν έχουμε μεταφορικό) για 10 μέρες...πιστευεις θα βαρεθούμε; έχει νεολαία το νήσι ή μόνο οικογένειες κ μεγάλους;
Θα βαρεθείτε κυρίως γιατί οι παραλίες είναι μάπα.
 

GEO555

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Η σκοπελος , αν μεινεις στο λιμανι, εχει καλες συνδεσεις κτελ για παραλιες , μεχρι αργα? Ειμαστε μεταξυ Σκοπελου και Αντιπαρου, για την ακριβεια κλεισαμε και στα 2 για σιγουρια και τα μεταφορικα μας απασχολουν. Δωστε τα φωτα σας!
 

shikabalas

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Ξεθαβω το τοπικ για να μη δημιουργω καινουριο :D
Ειμαστε και εμεις σε αναζητηση νησιου οπου θα μπορουμε να κινηθουμε οσο πιο ευκολα γινεται αν δεν υπαρχει αυτοκινητο (δεν εχει κανεις διπλωμα οποτε αποκλειεται αμεσως και η λυση του νοικιαρικου..).

Οι επιλογες λοιπον ειναι ειτε καποιο νησι με καλη συγκοινωνια ειτε καποιο πολυ μικρο που το γυριζεις ευκολα. Στην πρωτη κατηγορια μου εχουν πει για Ναξο, οπου μας ελκυει πολυ η αληθεια ειναι και αυτα που ακουσαμε για το φαγητο στο νησι (ειμαστε καλοφαγαδες :cool:). Οποιος μπορει ας επιβεβαιωσει!

Στη δευτερη κατηγορια εχω βαλει Κουφονησια και μετα καποια πιο κοντα στην Αθηνα οπως Υδρα, Σπετσες κτλ.

Διαρκεια 4 διανυκτερευσεις.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Ξεθαβω το τοπικ για να μη δημιουργω καινουριο :D
Ειμαστε και εμεις σε αναζητηση νησιου οπου θα μπορουμε να κινηθουμε οσο πιο ευκολα γινεται αν δεν υπαρχει αυτοκινητο (δεν εχει κανεις διπλωμα οποτε αποκλειεται αμεσως και η λυση του νοικιαρικου..).

Οι επιλογες λοιπον ειναι ειτε καποιο νησι με καλη συγκοινωνια ειτε καποιο πολυ μικρο που το γυριζεις ευκολα. Στην πρωτη κατηγορια μου εχουν πει για Ναξο, οπου μας ελκυει πολυ η αληθεια ειναι και αυτα που ακουσαμε για το φαγητο στο νησι (ειμαστε καλοφαγαδες :cool:). Οποιος μπορει ας επιβεβαιωσει!

Στη δευτερη κατηγορια εχω βαλει Κουφονησια και μετα καποια πιο κοντα στην Αθηνα οπως Υδρα, Σπετσες κτλ.

Διαρκεια 4 διανυκτερευσεις.
Υδρα δε εχει κτελ εχει καραβακια αν θες να πας σε πιο μακρυνες παραλιες που κοστιζουν αρκετα ομως...καλο κτελ θυμαμαι και στην Ιο παντως και στην Παρο και στην Συρο...τωρα δε ξερω τι ζητατε απο τις διακοπες σας για να σς προσανατολισω παραπανω
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Εαν και στα περισσοτερα νησια το να εχεις αυτοκινητο σε κανει και να σαι πιο ανετος ,αλλα και φυσικα να γυρισεις το νησι σε μερη που δεν παει το κτελ ,δεν πρεπει να ειναι ομως σε καμμια περιπτωση αποτρεπικο στο αν καποιος ή δεν οδηγει ή δεν μπορει να παρει αμαξι λογω budget να μην παει διακοπες σε νησι ,στα περισσοτερα νησια μια χαρα μπορεις να κινηθεις με συγκοινωνια .
Θα σου πω παρολα αυτα για αρχη ποια καλυτερα να αποκλισεις .Απεφυγε μεγαλα νησια οπως την Κρητη,Ροδο,Κερκυρα,Λεσβο γιατι και οι αποστασεις ειναι μεγαλες και με συγκοινωνια δεν θα δεις απολυτως τιποτα και τα κτελ θα ειναι ασφυκτικα γεματα την τουριστικη περιοδο.
Δεν ειναι υπαρχει λογος ομως να μεινεις στα στερεοτυπικα νησια χωρις αμαξι οπως Υδρα,Σπετσες.

Σου γραφω μερικα νησια

Ναξο εχει κτελ και μπορεις να κινηθεις σε ολες τις βασικες παραλιες(τωρα για χωρια οπως Απειρανθο κλπ αν θες δεν ξερω)
Αντιπαρος (ειναι μικρο νησι και μπορεις να πας για μπανιο σε πολλες παραλιες ακομα και με τα ποδια απο τη Χωρα)
Συρος (εξαιρετικη και τακτικη συγκοινωνια παει σχεδον σε ολες τις κλασσικες παραλιες )
ολα τα νησια τυπου μικρες Κυκλαδες Δονουσα,Σχοινουσα,Κουφονησια που πας και με ποδια ακομα.
Σιφνο -ειχα κινηθει με κτελ και βολευει για βασικες παραλιες του νησιου με την προυποθεση ομως να μενεις μονο Απολλωνια ή Καμαρες

Τελος ,
αφηνω την Αστυπαλαια που ειχα παει περυσι ,εξαιρετικο νησι και την προτεινω ανεπιφυλακτα.Η Αστυπαλαια δεν εχει και την καλυτερη συγκοινωνια για νησι .Τι συμβαινει ομως τα τελευταια 2 χρονια.
Στην Αστυπαλαια υπαρχει μια νεα και καινοτομα εφαρμογη που λεγεται astymove που την κατεβαζεις στο κινητο τυπου taxibeat,free now οπου με τιμη στανταρ οπου και να πας τα 2 ευρω ,σε παει οπουδηποτε θες ,απλα οπως και το uber ψαχνει για διαθεσιμο οδηγο και ειδικα αν πας Αυγουστο θα βρεις μεσα σε το πολυ 3 -5 λεπτα.Βαζεις το σημειο που εισαι και ο οδηγος ερχεται με κλιματιζομενο ηλεκτρικο αυτοκνιητο ,χωρις να ταλαιπωρησεις με στασεις κτελ και ταλαιπωριες.
Αν μενεις στην Χωρα θα εισαι οκ
Τωρα αν θες για πιο απομακρες παραλιες που δεν πανε τα astybus υπαρχουν και οργανωμενες εκδρομες λιγων ατομων οπου σε πανε,οπως και καποια σκαφακια απο το λιμανι.Οποτε σκεφτειτε και για εκει,βγαινει και χωρις
ΥΓ αυτο ητανε περυσι δεν ξερω αν υπαρχει και φετος.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.490
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom