Ποιότητα και Κόστος ζωής στη Μελβούρνη

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι, θα έφευγα.

Δε ξέρω γιατί πρέπει να είναι κάποιος κοντά στην Ευρώπη για να μπορεί να πάει κάπου ένα τριήμερο ή να έχει κοντά άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Αντίστοιχα μέρη για ταξίδια κοντινά έχουν και ο Καναδάς, και η Αυστραλία, και φυσικά οι ΗΠΑ.

Η απόσταση από την Ελλάδα είναι φυσικά ένα θέμα, αλλά θεωρώ ότι αφορά αποκλειστικά την απόσταση από την οικογένειά σου ή/και τους φίλους σου. Όχι το πού θα ταξιδέψεις ένα τριήμερο.
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Ναι, συγνώμη μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Αναφέρομαι στο 3μερο για Ελλάδα ή γενικά την αμεσότητα να πάει κάποιος Ελλάδα ;)

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου Defkalion :) Καλή συνέχεια σε όλα!!
 

Spy_ros

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα κ σε αυτό το thread.
Έκανα τελείως πρόχειρα ορισμένους υπολογισμούς κ κατέληξα σε αυτά τα συμπεράσματα.
Έστω για παράδειγμα έρχεται ένας σαν φοιτητής, τα έξοδα του θεωρητικά είναι τα εξής τον ΜΗΝΑ:

Σχολή 30.000 το χρόνο / 12 = 2500$ για 2 χρόνια (Θέλουμε κ μεταπτυχιακό τρομάρα μας...)
Ενοίκιο 250~300 την εβδομάδα * 4,3 = 1075 με 1300. Ας πούμε 1200$
Utilities (όπως ανέφερες στο πρώτο ποστ είναι 300$, εεε για 1 άτομο ας βάλω χοντρικά 200$) = 200$
SuperMarket = 500$
Τα μεταφορικά μου είναι τελείως άγνωστο.
Εν κατακλείδι πάμε στα 4500$ το στανταράκι!

Part-time job ανέφερες 20 ώρες την εβδομάδα με 20$/hour minimum δηλαδή περίπου 1200$ το μήνα. ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑΑ

Μιλάμε για σχεδόν τετραπλάσια έξοδα! Άντε γλυτώνεις ενοίκιο κ μεταφορικά λόγω εστίας (ιδανική περίπτωση) πάλι τα νούμερα δεν καλυτερεύουν. Η σχολή και 20.000$ να είναι απλά ΔΕΝ...

Οπότε με λίγα λόγια για φοιτητής, θέλει καβατζα λεφτά από πριν για πληρωμή σχολής ή διαμονή σε συγγενικό σπίτι γλυτώνοντας μεγάλο μερίδιο εξόδων ή να έχεις μαζί σου ενα ακόμα άτομο το οποίο όμως δουλεύει αποκλειστικά για σένα.
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Spy_ros η μόνη λύση είναι κάποια υποτροφία. Αν θέλεις μόνο Αυστραλία για μεταπτυχιακό και δουλειά τότε ψάξε μήπως μπορείς να πάρεις κάποια υποτροφία. Και ας μην σου καλύπτει όλα τα δίδακτρα. ;)
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
www.pontos-news.gr/permalink/18610.html
Σε κάποιο σημείο αναφέρει:
«Η εύρεση και ενοικίαση σπιτιού, είναι ένα πολύ δύσκολο θέμα, το οποίο πραγματικά μας απασχολεί πάρα πολύ όλους εμάς που ερχόμαστε σε άμεση επαφή μαζί του. Τα κτηματομεσιτικά γραφεία δεν ενοικιάζουν σε νεοφερμένους, αν δεν εγγυηθεί κάποιος που εγκρίνεται ή αν οι ζητούντες να ενοικιάσουν δεν έχουν τουλάχιστον ένα χρόνο στην Αυστραλία. Αυτό είναι όντως μεγάλο πρόβλημα.

Defkalion ίσχυει όντως; Μήπως αναφέρεται σε εκείνους που απλά πάνε χωρίς ήδη να έχουν βρει από πριν εργασία;

Επίσης αναφέρει για τους έλληνες:
«Πώς κοιτάζει ο ένας να στηρίξει τον άλλον, να τον ενθαρρύνει, μ' έναν καλό λόγο, αλλά και πρακτική βοήθεια. Είναι υπέροχο να βλέπεις αυτήν την πηγαία ανθρωπιά, την αδελφοσύνη, την αγάπη του ανθρώπου προς τον συνάνθρωπο που αντιμετωπίζει τα ίδια προβλήματα με εκείνον»

Έχεις γνωρίσει κάποιον Έλληνα εκεί; Γιατί εγώ στη Γερμανία 1 χρόνο μόνο αυτό που περιγράφει δεν διαπίστωσα.
 

Spy_ros

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Spy_ros η μόνη λύση είναι κάποια υποτροφία. Αν θέλεις μόνο Αυστραλία για μεταπτυχιακό και δουλειά τότε ψάξε μήπως μπορείς να πάρεις κάποια υποτροφία. Και ας μην σου καλύπτει όλα τα δίδακτρα. ;)
Α καλά σωθήκαμε τώρα ...
Από περιέργεια πάντως θα δω τις προϋποθέσεις για υποτροφία.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
www.pontos-news.gr/permalink/18610.html
Σε κάποιο σημείο αναφέρει:
«Η εύρεση και ενοικίαση σπιτιού, είναι ένα πολύ δύσκολο θέμα, το οποίο πραγματικά μας απασχολεί πάρα πολύ όλους εμάς που ερχόμαστε σε άμεση επαφή μαζί του. Τα κτηματομεσιτικά γραφεία δεν ενοικιάζουν σε νεοφερμένους, αν δεν εγγυηθεί κάποιος που εγκρίνεται ή αν οι ζητούντες να ενοικιάσουν δεν έχουν τουλάχιστον ένα χρόνο στην Αυστραλία. Αυτό είναι όντως μεγάλο πρόβλημα.

Defkalion ίσχυει όντως; Μήπως αναφέρεται σε εκείνους που απλά πάνε χωρίς ήδη να έχουν βρει από πριν εργασία;
Ισχύει για όσους έρχονται εντελώς χύμα, χωρίς βίζα, χωρίς να έχουν υπηκοότητα, χωρίς τίποτα. Ε σε αυτούς πώς να νοικιάσει και ο ιδιοκτήτης; Εγώ που ήρθα με βίζα εργασίας δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα, το πρώτο σπίτι που ζήτησα το πήρα.

Επίσης αναφέρει για τους έλληνες:
«Πώς κοιτάζει ο ένας να στηρίξει τον άλλον, να τον ενθαρρύνει, μ' έναν καλό λόγο, αλλά και πρακτική βοήθεια. Είναι υπέροχο να βλέπεις αυτήν την πηγαία ανθρωπιά, την αδελφοσύνη, την αγάπη του ανθρώπου προς τον συνάνθρωπο που αντιμετωπίζει τα ίδια προβλήματα με εκείνον»

Έχεις γνωρίσει κάποιον Έλληνα εκεί; Γιατί εγώ στη Γερμανία 1 χρόνο μόνο αυτό που περιγράφει δεν διαπίστωσα.
Έλληνες έχω γνωρίσει αρκετούς, αλλά μόνο δύο που είναι σε παρόμοια κατάσταση με μένα, που ήρθαν δηλαδή με sponsor από κάποια εταιρεία (ο ένας από πανεπιστήμιο). Επομένως δεν έχω πολλά πολλά με άλλους, και δεν έχω συναντήσει αυτά που περιγράφει παραπάνω.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Defkalion ελπιζω να μην γνωριζεις εκ πειρας αλλα αν σου ειναι ευκολο πες μας λιγο και σχετικα με το κοστος της ιατροφαρμακευτικης περιθαλψης. Πχ ποσο κοστιζει πανω κατω ενα μη συνταογραφουμενο φαρμακο (ασπιρινη κτλ) και μια απλη επισκεψη σε ενα ιδιωτη γιατρο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για τα φάρμακα δεν είμαι σίγουρος για να είμαι ειλικρινής γιατί ούτε στην Ελλάδα πρόσεχα πόσο κάνουν. Επίσκεψη σε γιατρό αναλόγως, 70-80 δολλάρια είναι ένας μέσος όρος.
 

vvitorakis

Member
Μηνύματα
26
Likes
4
καλησπερα και απο μενα! φοιτητης αρχιτεκτονικης ειμαι και ανρωτιεμαι τι συμβαινει ανα τον κοσμο σχετικα με τον κλαδο μου... γενικα εχεις ιδεα ποιοι κλαδοι εχουν μεγαλη ζητηση εκει; μηχανικοι; γιατροι; εργατικο δυναμικο; οι σχετικοι με management -διοικηση ή κατι αλλο; ετσι να χουμε μια εικονα βρε αδελφε... επισης η ελληνικη κοινοτητα της μελβουρνης εχω ακουσει οτι ειναι απο τις μεγαλυτερες .. ισχυει;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η Μελβούρνη είναι η μεγαλύτερη ελληνική πόλη στον κόσμο μετά την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη. Έχει κάτι του στυλ 400.000 Έλληνες. Αν δε το δεις από κοντά δεν το πιστεύεις. Αυτό βεβαίως δε σημαίνει ότι είναι και πλεονέκτημα για κάποιον που θέλει να έρθει να δουλέψει εδώ ε; Εγώ ας πούμε με την λεγόμενη ελληνική κοινότητα έχω μηδέν σχέσεις.

Οι κλάδοι που έχουν πραγματικά τεράστια ζήτηση είναι ότι έχει σχέση με παροχή υπηρεσιών που απαιτούν υψηλά skills. Δηλαδή γιατρούς πολύ απλά ΔΕΝ έχουν, όπως και μηχανικούς. Για έναν αρχιτέκτονα ας πούμε, χωρίς να ξέρω την αγορά αυτή, πιστεύω ότι θα έχει εξαιρετικές ευκαιρίες εδώ.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Για έναν αρχιτέκτονα ας πούμε, χωρίς να ξέρω την αγορά αυτή, πιστεύω ότι θα έχει εξαιρετικές ευκαιρίες εδώ.
για ζαχαροπλαστες με skills μαθηματικου παιζει τπτ αφεντικο;:haha::bleh::innocent::D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom