Τουρκία Ποιό χαμάμ στην Κωνσταντινούπολη?

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
Εγω ειχα παει το 2007 σε ενα χαμαμ κοντα στην αγια σοφια που δεν θυμαμαι το ονομα του και ηταν καταπληκτικη εμπειρία ,ειδικα η εναλαγη ζεστου και κρυου ηταν απολαυστικη.
Για τους ελληνες ειχε μειωμενες τιμες κατα 20% και μαλιστα η επιγραφη ηταν γραμμενη μονο στα ελληνικα.

ΥΓ για τους ψηλους να τονισω οτι πρεπει να προσεχουν με τις σαγιοναρες!!! δεν εχουν μεγαλα νουμερα και περπατας σαν τον τσαρλι τσαπλιν πανω στο γλυστερο μαρμαρο :roll:
 

taxidiotis

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
καλησπερα!
ρε παιδια τι γινεται με τα χαμαμ στην Πόλη;
ναι οκ τα γνωστα cemberrlitas,cagaloglu κτλ αλλα απο τα reviews δεν βγαζω ακρη.
αλλού σε πρηζουν για baksis,αλλού σε ξεπετανε-"κλεβουν" και τζαμπα τα λεφτα που δωσες,αλλού βρωμικα...δηλ με ενα ή αλλο τροπο θα σου βγει ξινο;;
καποιος που να χει προσφατη εμπειρια μπορει να βοηθησει;;
ευχαριστω εκ των προτερων για τον κοπο!!;)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
καλησπερα!
ρε παιδια τι γινεται με τα χαμαμ στην Πόλη;
ναι οκ τα γνωστα cemberrlitas,cagaloglu κτλ αλλα απο τα reviews δεν βγαζω ακρη.
αλλού σε πρηζουν για baksis,αλλού σε ξεπετανε-"κλεβουν" και τζαμπα τα λεφτα που δωσες,αλλού βρωμικα...δηλ με ενα ή αλλο τροπο θα σου βγει ξινο;;
καποιος που να χει προσφατη εμπειρια μπορει να βοηθησει;;
ευχαριστω εκ των προτερων για τον κοπο!!;)

λοιπον, εγω εχω προσφατη εμπειρια απο το cemberlitas..μειναμε πολυ ευχαριστημενοι σε γενικες γραμμες..καθαριοτητα, εξυπηρετικο προσωπικο, δεν μας κολλησε κανενας για τιπ..ουτε μας ξεπεταξαν..

να θυμασαι οτι για τους ελληνες κανουν μια ειδικη εκπτωση!
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Εγώ πάντα πάω στο Σουλειμαν που είναι , και μεικτό και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένη η χρεωση είναι 35 ευρώ, και τιπ δίνεις αν θέλεις, σε κάτι κουτιά που εχουν τις φωτο των παιδιών που σου κάνανε το μασαζ.
 

PopiTzil

Member
Μηνύματα
89
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
...........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία,Κούβα..
Και εγώ από το Σουλειμάν έμεινα ευχαριστημένη πέρσι....όπως τα λέει η Μαρία!!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Για όσους κινούνται στην ασιατική πλευρά της Κωνσταντινούπολης μια πολύ καλή (και φτηνή) λύση είναι το Cinili Hamam στο Uskudar. Η τιμή για το full service είναι περίπου στα 12 ? το άτομο, αλλά εμένα μου ζήτησαν και 10 TL (4 ?) tip. Το κτίριο είναι ιστορικό (17ου αιώνα), από τουρίστες ελάχιστα πράγματα (μιας και βρίσκεται σε εντελώς αντιτουριστική περιοχή). Παίρνεις όμως μια πολύ καλή γεύση από αυθεντικό χαμάμ και γνωρίζεις μια διαφορετική περιοχή της Κωνσταντινούπολης, όπως είναι το Uskudar. Περιοχή με πολλά τζαμιά, οθωμανικά συντριβάνια, γενικά παλιομοδίτικη.

inili Hamam - skdar
 

Giorgio_ath

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Ύστερα από ενα ψάξιμο είπα να ξαναέρθει λίγο το θέμα στην επιφάνεια καθως βρίσκομαι σε αναζήτηση κάποιου χαμαμ στην Κωνσταντινούπολη,κατα προτίμηση προς πλατεία Ταξίμ αλλά οχι απαραίτητα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.392
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom