Τουρκία Ποιό χαμάμ στην Κωνσταντινούπολη?

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Γειά σε όλο το forum!

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στην Kωνσταντινούπολη και θα είμαι εδώ μέχρι το επόμενο Σάββατο. Σκέφτηκα λοιπόν να δοκιμάσω την εμπειρία του χαμάμ.

Αυτό που έχω ακουστά είναι το Cagaloglu hamam, παλαιό και ονομαστό, με τιμές απο ο,τι έμαθα, σχετικά χαμηλές.

Το ξενοδοχείο όμως στο οποίο μένω μου πρότεινε και το Suleymaniye hamam.

Γνωρίζει κανείς κάποιο από τα δύο?
Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο?

Θα ήθελα να συνδυάσω bath και massage μαζί, σε μια τιμή που να μην είναι απαγορευτική σε περιπτωση που θα θελήσω να το επαναλάβω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Στρούθι
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.900
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ειχαμε γράψει σχετικα για τα χαμαμ της Πολης...

αντιγράφω απο την Τραβελπέδια μας:
Χαμάμ

Cemberlitas Hamam, VezirhanCaddesi 8, Cemberlitas
tel: 0212 5227974 http://www.cemberlitashamami.com.tr/

Μετά από τόσο περπάτημα και κούραση επιβάλλεται ένα χαμάμ. Το πιο παλιό, ανακαινισμένο σήμερα, το οποίο είναι και έργο του Σινάν, είναι το Cemberlitas. Παραγγελία της Νουρ Μπανού, συζύγου του Σελίμ Β’ (μα καλά όλες οι γυναίκες των σουλτάνων χαμάμ έκτιζαν; Τι να υποθέσουμε εμείς για την ατομική υγιεινή των ανδρών τους;). Το χαμάμ αυτο κτίστηκε το 1584 και ανακαινίστηκε πέρσι. Τσίλικο λοιπόν και πολύ τουριστικό. Κοντά στο Καπαλί Τσαρσί, δίπλα στη στήλη του Κωνσταντίνου. Λειτουργεί μέχρι τις 11 το βράδι. Καλό είναι να κάνετε κράτηση, δεδομένου ότι έχει πολύ κόσμο. Το εξυπηρετεί το τραμ.

Cagaloglu Hamam, Pro. Kazim Gurkan Caddesi 34, Cagaloglu, Sultanahmet tel: 0212522 2422 http://www.cagalogluhamami.com.tr/

Χτίστηκε το 1741 από το σουλτάνο Μαχμούτ Α’ και από τότε δεν μπήκε καρφί που λέει ο λόγος. Είναι από τα πιο διάσημα της Πόλης και πολύ όμορφο. Είναι κοντά στην Αγία Σοφία. Το servis του δε θεωρείται άψογο, η ατμόσφαιρα όμως είναι εξαιρετική. Και αυτό είναι τουριστικό.

Buyuk Hamam, Pontinclier Sokak 22 Kasimpasa, Beyoglu,
tel: 0212 2389800
Και αυτό έργο του Σινάν. Αρκετά κεντρικό και λιγότερο τουριστικό. Ομορφο κτίσμα.

Galatasaray Hamam Turnasibasi Sok.24 http://www.galatasarayhamami.com/ Το χαμαμ του παρακειμενου σχολειου Γαλατα Σαραι Λισεσι. Παλιο και τουριστικο. Οπου βλεπετε να εχουν site μπορειτε να υποθεσετε οτι το κοινο τους ειναι κυριως οι τουριστες. Παντως αν ειστε με μεγαλη παρεα στην Πολη μπορειτε να το κλεισετε ολοκληρο το χαμαμ για εσας, εκτος των ωρων λειτουργιας του.
 
Last edited by a moderator:

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Eυχαριστώ πολύ thanosth !!:D

Aν κάποιος εχει και προσωπική εμπειρία από καποιό συγκεκριμένο, θα με βοηθήσει πολύ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Απ' οτι φαίνεται απο το site του το Suleimaniye Hamam ειναι ανακαινισμενο. SΓΌleymaniye Hamam Αυτο καταρχην σημαινει οτι θα ειναι καθαρο, σημαντικο πραγμα. Αν θα εχει διατηρησει την ατμοσφαιρά του μετά την ανακαίνιση ή θα είναι καμιά μοντερνιά του κερατά, δεν το ξέρω οπότε και δεν αναλαμβάνω ευθύνη να σου πω. Το Cagaloglu δεν έχει κάνει ανακαίνιση οπότε είναι σαφώς πιο αυθεντικό και με μια έννοια πιο παρακμιακό. Εγώ θα έλεγα αν έχεις χρόνο να πας και στα δύο.
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Εχω εμπειρια απο ceberlitas.Mια χαρα μου φανηκε.Δεν γνωριζω απο τι τιμες παιζουν αλλα απο χαμαμ μια χαρα!!!
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Ευχαριστωω! Μαλλον καλη η ιδεα και για τα δυο..
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
HISTORICAL CA
πήγαινε σε αυτό ..ειναι το original τα υπόλοιπα ειναι όλο λούστρο και πολύ τουριστικά,
στο soultanhamet θα το ευχαριστηθείς ..πάρε και μιά χτένα δώρο με το τηλέφωνό τους!!!
ζηλεύω θέλω και γώ χαμάμ!!!
 
  • Like
Reactions: efi

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
χαμάm, τι ώρα;

Έγώ πάλι θα ζήταγα τη βοήθειά σας με δύο ερωτήσεις στο θέμα χαμάμ,
πρώτον ποια θεωρείτε καλύτερη ώρα να το επισκεφτώ;
δεύτερον αν υπάρχει μεγάλη απόκλιση στις τιμές τους για παρεμφερή προγράμματα
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Έγώ πάλι θα ζήταγα τη βοήθειά σας με δύο ερωτήσεις στο θέμα χαμάμ,
πρώτον ποια θεωρείτε καλύτερη ώρα να το επισκεφτώ;
δεύτερον αν υπάρχει μεγάλη απόκλιση στις τιμές τους για παρεμφερή προγράμματα
Στα Cagaloglu που πήγαμε εμείς στο Sultanahmet κοντά, μεσημεράκι ήταν σχετικά άνετα με τον κόσμο. Υποθέτω λόγω καθημερινής και ώρας οι περισσότεροι ήταν όντως τουρίστες, δεν ξέρω ωστόσο αν ήταν λόγω τύχης ή αυτού που σου ανέφερα.
Σε ό,τι αφορά τα προγράμματα το πιο απλό από το πιο "γεμάτο" έχει διαφορά γύρω στα 15-20 ευρώ αλλά γενικά τις τιμές τις βρήκα νορμάλ. Όσον αφορά το συγκεκριμένο ήταν αρκετά όμορφο και εντυπωσιακό με σωστό service και ησυχία. Παίρνεις και το δωράκι σου στην έξοδο και όλα tamam.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
xamam για να το ευχαριστηθείς θα κανονίσεις να πάς στο τέλος των δραστηριοτήτων σου.
Δες τι ώρα κλεινει για τις γυναίκες και πήγαινε 2 ώρες πρίν..
Μετά πας για ελαφρύ φαγητό και μετά τα καλύτερα νανάκια της ζωής σου!!
παρε μαζί σου και τα δικά σου προσωπικά είδη,οπως ένα λείφι να τρίβεσαι στην βρύση σου και με το λεκανάκι που θα σου δώσουν να αναμιγνύεις το νερό και να μπουγελώνεσαι!!
Α!! και άσε τις σεμνοτυφίες..μείνε τσίτσιδη και τυλίξου μόνο με το καρό τραπεζομαντηλάκι και τα ξύλινα τσόκαρα ..
Αν πας στα τουριστικά χαμάμ δεν θα το ευχαριστηθεις κάνοντας τα τετριμένα ..
συμπεριφέρσου οπως οι ντόπιοι.
Μου πήρε καιρό να μάθω πως γίνεται σωστά και να χαλαρώνω παρακολουθώντας σε χαμάμ της γειτονιας που έμενα τους ντόπιους..
Να ξέρεις οτι τα καλύτερα ειναι τα παλιότερα,ρόλο παίζει η διαρύθμιση του χώρου και οι κρήνες και όχι τα γυαλιστερά μάρμαρα με το χάι προσωπικό.
Αφησε να σου κάνουν μασάζ μέχρι και στις τρίχες της κεφαλής,να σε καταχτυπήσουν οι γυναίκες που δουλεύουν χρόνια σ αυτά και ξέρουν την τέχνη,και στο τέλος το καλύτερο απόλαυσε το τσάι σου στο καθιστικό με την oriental διακόσμηση συζητώντας με τις κοπελιές που δουλεύουν εκεί..
κράτα φακελάκια νές καφέ και φτιάξετε μαζί να πιείτε ένα φραπεδάκι θα ξετρελαθούν..
Στο τέλος έχοντας βγεί έξω απο το σώμα σου,τράβα τον μπερντέ και βγές χωρίς να ξέρεις ποιά ήσουνα πρίν...
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Τσίτσιδος, όχι τσίτσιδη, χιχιχιχιιχιχιχιχιι

Χίλια ευχαριστώ για τις πολύτιμες οδηγίες, τώρα ένα μικρό λαθάκι για το αν πρέπει να μείνω τσίτσιδη ή τσίτσιδος :haha: το παραβλέπουμε, προχτές έκανα ακριβώς το ίδιο με μία κοπέλλα του φόρουμ που για απροσδιόριστο λόγο της απαντούσα σα να απευθυνόμουν σε άντρα. Πλακίτσα κάνουμε και πάλι ευχαριστώ.....
Τώρα αν ονομαστικά ήξερες να μου πεις ένα δύο τουριστικά χαμάμ να αποφύγω κι αντίστοιχα παραδοσιακά να επιλέξω θα στο χρωστούσα χάρη.....
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Και φυσικά επιβάλεται ένα γερό φιλοδώρημα.
Και σ'αυτόν που θα σε τρίψει και σ' αυτόν που θα σε βοηθήσει στα ιδιαίτερα ( σκούπισμα, ντύσιμο, σερβίρισμα νερού κλπ).
Να υπολογίζεις το σύνολο των φιλοδωρημάτων το λιγότερο στα 5 ευρώ, με έμφαση στον λουτράρη που σε τρίβει και σε λούζει και κάνει την πιο σκληρή δουλειά ( δοκίμασε να τρίψεις κάποιον τόσην ώρα σε τέτοιες θερμοκρασίες και θα καταλάβεις...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.346
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom