Πολύχρωμες πόλεις

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Το θέμα μας είναι οι πολύχρωμες πόλεις. Οι πόλεις στο Ρατζαστάν όμως μάλλον προς μονόχρωμες μου κάνουν :):):)

Όχι ρε πρωθυπουργέ, μην μας τη λες έτσι!
Δες το αλλιώς... δες τι κυκλοφορεί σε κάθε πόλη... δεν είναι πολύχρωμες?

a2.bp.blogspot.com__oW4e4zWwr3o_SwKr6JSWFHI_AAAAAAAAB1o_K04er749be7e22e2e448b81b027a917218a39f.jpg
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Μπα, δεν την εβαλες για να τσακωθουμε παλι? :-D
Ευχαριστουμε mrs...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλά, είπαμε. Να τονίζουμε τα χρώματα, να τα κάνουμε λίγο πιο ελκυστικά, αλλά τέτοια υπερβολή ρε παιδί μου?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Γιατι υπερβολη? Τα χρωματιστα σπιτακια της καραιβικης πχ ειναι υπεροχα και δενουν πολυ με το γυρω τοπιο...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.604
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Για τη Λα Μπόκα του Μπουένος Άιρες, έχω ακούσει από ξεναγό ότι παλιά ήταν περιοχή όπου κατοικούσαν οικοδόμοι, οι οποίοι έπαιρναν ότι μικροποσότητα μπογιάς περίσσευε από τις οικοδομές που εργαζόταν και έβαφαν τα σπίτια τους τμηματικά, με αποτέλεσμα το μωσαϊκό των χρωμάτων. Σήμερα βέβαια η ποικιλοχρωμία διατηρείται για τουριστικούς λόγους. (Η περιοχή είναι η αντίστοιχη Πλάκα της Αθήνας)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Γιατι υπερβολη? Τα χρωματιστα σπιτακια της καραιβικης πχ ειναι υπεροχα και δενουν πολυ με το γυρω τοπιο...
Γιατί στη Vernazza τα χρώματα χωρίς ήλιο είναι έτσι:


Με λίγο ήλιο έτσι:


Με πολύ ήλιο και απογευματινοβραδυνή δεν έχω αυτή τη στιγμή, αλλά σίγουρα δεν έχει τα υπερβολικά χρώματα της φωτογραφίας του άρθρου.
Δες τη θάλασσα και θα το καταλάβεις.

Edit: Το αρχικό μου σχόλιo είχε να κάνει με την επεξεργασία των φωτογραφιών και όχι με την επιλογή για την πολυχρωμία των πόλεων - χωριών.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Γιατί στη Vernazza τα χρώματα χωρίς ήλιο είναι έτσι:


Με λίγο ήλιο έτσι:


Με πολύ ήλιο και απογευματινοβραδυνή δεν έχω αυτή τη στιγμή, αλλά σίγουρα δεν έχει τα υπερβολικά χρώματα της φωτογραφίας του άρθρου.
Δες τη θάλασσα και θα το καταλάβεις.

Edit: Το αρχικό μου σχόλιo είχε να κάνει με την επεξεργασία των φωτογραφιών και όχι με την επιλογή για την πολυχρωμία των πόλεων - χωριών.
Παντως εγω τις συγκεκριμενες φωτος (του αρθρου εννοω, οχι αυτες που ποσταρες ;) ) δεν τις βλεπω και υπερβολικα επεξεργασμενες χρωματικα...
Αλλωστε οπως καταγραφεται μια εικονα στη φωτογραφια ειναι πολυ πιο αχρωμη απ' οτι την "βλεπει" στην πραγματικοτητα το ανθρωπινο ματι, οποτε μια "ωθηση" χρωματικη την φερνει πιο κοντα σε αυτο που θα βλεπαμε αν ημαστε εκει... (αναθεμα κι αν καταλαβε κανεις τι ειπα, δεν μπορω να γραψω σημερα...:D)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom