Ποσα ειναι τα λιγοτερα λεφτα για ταξιδι και πως ηταν αυτη η εμπειρια;

Ποσα ειναι τα λιγοτερα λεφτα για ταξιδι;


  • Total voters
    53

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
taver said:
Τυπικό ταξίδι:
- Πτήση για προορισμό (πληρωμένο)
- Ταξί/Shuttle/Limo/δεν ξέρω για χώρο εργασίας/συνάντησης/δεν ξέρω (πληρωμένο)
- Δουλειά/συνάντηση/δεν ξέρω (0 έξοδα - καφέδες κλπ κερασμένα)
- Μεσημεριανό στον ίδιο χώρο (κερασμένο)
- Συνέχεια δουλειάς (0 έξοδα, οι κερασμένοι καφέδες πάνε σύννεφο)
- Κανονισμένη μεταφορά (πληρωμένη)
- check-in στο ξενοδοχείο (πληρωμένο)
- συγκέντρωση στην είσοδο 30 λεπτά μετά (τι να προλάβεις να κάνεις, 0 έξοδα, άντε να πληρώσεις για κανένα wifi αν δεν έχει free)
- μεταφορά σε εστιατόριο (πληρωμένη)
- φαγητό με τους ίδιους ανθρώπους όπου μιλάς για δουλειά (πληρωμένο)
- μεταφορά στο ξενοδοχείο (πληρωμένη)
- bar ξενοδοχείου με μερικoύς από τους ίδιους ανθρώπους πάλι (συνήθως το λογαριασμό τον πληρώνει ο οργανωτής, αλλά άντε να πληρώσεις ένα-δυό ποτά)
- ύπνος
- πρωϊνό (πληρωμένο)
- Μεταφορά στη συνάντηση και επανάληψη του προηγούμενου προγράμματος
- Την τελευταία μέρα, μεταφορά στο αεροδρόμιο (πληρωμένη)
- Πτήση επιστροφής (πληρωμένη)

Μοναδικά σημαντικά έξοδα, η μετάβαση στο Ελ. Βενιζέλος, κάνα-δυό ποτά, και κάνα wifi στο ξενοδοχείο. Τι να ξοδέψεις?
Το wifi γιατι δεν το χρεωνεις στην εταιρεια μαζι με την υπολοιπη κρατηση του δωματιου;;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
το ζητουμενο ειναι το πιο οικονομικο ταξιδι που εκανε καποιος.τηρουμενων των αναλογιων.ειτε προκειτε για 3ημερο ειτε για 20ημερο.και παντα με δικα του χρηματα.

αν ομως το επαγγελμα καποιου ειναι να ταξιδευει σε ολο τον κοσμο με ολα τα εξοδα πληρωμενα δεν αφορα το συγκεκριμενο θεμα.

για μενα το πιο οικονομικο ταξιδι ηταν η Κων/πολη 4 μερες 350? και Ρωμη 3 μερες 300?.Φετος Κως 9 μερες 500?.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
το ζητουμενο ειναι το πιο οικονομικο ταξιδι που εκανε καποιος.τηρουμενων των αναλογιων.ειτε προκειτε για 3ημερο ειτε για 20ημερο.και παντα με δικα του χρηματα.

αν ομως το επαγγελμα καποιου ειναι να ταξιδευει σε ολο τον κοσμο με ολα τα εξοδα πληρωμενα δεν αφορα το συγκεκριμενο θεμα.

για μενα το πιο οικονομικο ταξιδι ηταν η Κων/πολη 4 μερες 350? και Ρωμη 3 μερες 300?.Φετος Κως 9 μερες 500?.
Το θέμα είναι ότι περιέγραψε ο topic starter... Δεν αλλάζουν οι "κανόνες" στη διαδρομή. Και δε νομίζω ότι κάποιος εδώ έχει επάγγελμα "να ταξιδευει σε ολο τον κοσμο με ολα τα εξοδα πληρωμενα".
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Δεν ξέρω τι ακριβώς είχε στο μυαλό του αυτός που ξεκίνησε το θέμα αλλά όταν διαβάζεις για κάποιον που ξόδεψε λίγα χρήματα γιατί την έψαξε η έκανε πατέντες μπορείς να πάρεις και κάποιες ιδέες και να τον μιμηθείς ίσως.Στην αντίθετη περίπτωση που δεν μπορείς να μιμηθείς κάτι,για εμένα προσωπικά και για την πλειοψηφία φαντάζομαι είναι αδιάφορες οι αναφορές.Ελευθερία απόψεων βέβαια έχουμε και ο καθένας γράφει ότι θέλει όπως έκανα και εγώ μόλις :)
Φιλικά. :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Το θέμα είναι ότι περιέγραψε ο topic starter... Δεν αλλάζουν οι "κανόνες" στη διαδρομή. Και δε νομίζω ότι κάποιος εδώ έχει επάγγελμα "να ταξιδευει σε ολο τον κοσμο με ολα τα εξοδα πληρωμενα".
εγω καταλαβα οτι το θεμα δεν ειναι τι δωρεες εχουμε δεχτει για ταξιδια ουτε τι πληρωσε ο πεθερος σε ενα ταξιδι.αλλα τα λιγοτερα χρηματα που εχουμε ξοδεψει σε ενα ταξιδι.οχι τι ηταν πληρωμενο.

αν ειμαι σε μια εταιρεια και με στελνει σε επαγγελματικα ταξιδια ε ναι ειναι ολα πληρωμενα.εγω εχω κανει τετοια ταξιδια οπως και αλλοι στα πλαισια της εργασιας τους.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.215
Νομίζω κι εγώ ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να λέμε για ταξίδια που ήταν τα πάντα πληρωμένα.Δεν παρέχει κάποια ιδιαίτερη πληροφορία χρήσιμη για τους υπόλοιπους.Άλλωστε το θέμα μιλά πόσα είναι τα λιγότερα για ένα ταξίδι,όχι αν έχουμε κάνει τζάμπα ταξίδια.Κι εγώ έχω πάει Βρυξέλλες για εκπαιδευτικούς λόγους κι ήταν πληρωμένα τα αεροπορικά,η διαμονή κτλ.Προτίμησα όμως να αναφέρω ταξίδι που κάναμε με δικά μας έξοδα,για να είναι χρήσιμη η πληροφορία και για όσους διαβάζουν.Τελοσπάντων,ο καθένας απαντάει όπως θέλει,όπως είπε και ο kabamarou.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Χμ... τα ταξίδια με όλα τα έξοδα πληρωμένα και για τα οποία εισπράττεις και αποζημίωση (εκτός έδρας) μετράνε? Γιατί με κάτι τέτοια περνάμε σε αρνητικά πρόσημα....

χαχαχα την ιδια απορια ειχα και εγω.....
γιατι αμα μετρανε και αυτα μπορω να γραψω λιστα!:haha:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Οκ κι εγώ απόρησα με τον black4war γιατί κατάλαβα ότι πρέπει αν αναφέρουμε τα λιγότερα χρήματα που έχουμε δώσει για ταξίδι ever.
Πάντως για εμένα, το φθηνότερο ταξίδι στο οποίο δεν ήταν τίποτα πληρωμένο ήταν το τελευταίο στη Ρώμη: (αναφέρω τιμές για 2 άτομα) 40 ευρώ αεροπορικά, 15 ευρώ μεταφορές από-προς αεροδρόμιο, 120 ευρώ 3 διανυκτερεύσεις και 350 ευρώ εκεί (θα μπορούσε και πολύ λιγότερα αν τρώγαμε πχ πιο πρόχειρα) = 525 ή 260 περίπου ανά άτομο.
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Με φαγατε ολοι. Το φθηνοτερο ταξιδι ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ειναι αυτο που σας ειπα 1800 ευρω για 26 ημερες. 4 ταξιδια εχω κανει στην ευρωπη ολα κι ολα και αυτο μου επεσε πιο φθηνα, (με βοηθεια φυσικα). Τα τρια ειναι για ~1 μηνα και το ενα ηταν για 8 ημερες, οπου χαλασα πιο πολλα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
:) Ε εντάξει πιστέψαμε όλοι ότι έκανες λάθος, αλλά εσύ τελικά απάντησες σωστά στην ερώτηση από ότι φάνηκε και μας έστειλες όλους.Εμένα 1800 ευρώ δεν κοστίζουν ούτε τα 2 ακριβότερα ταξίδια μου μαζί :haha:
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.638
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Μόλις γύρισα από ένα δεκαπενθήμερο ταξίδι στην Ρουμανία. Ολο το ταξίδι μού στοίχησε 650 ευρώ : αεροπορικά, ξενοδοχεία μεσαίας κατηγορίας, φαγητό μέχρι σκασμού καί το ταξί στην ημερησία διάταξη, ακόμα καί γιά μεγάλες αποστάσεις, πχ Σινάϊα-Βουκουρέστι, Σιγκισοάρα-Μπρασώβ.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Τα πιο οικονομικά ταξίδια που έχω κάνει είναι 250€ για 5 βράδια στη Βουδαπέστη. Αεροπορικά με Ryanair 42€ από Θεσσαλονίκη και διαμονή σε hostel.
Τα ίδια (χωρίς τα ψώνια) ξόδεψα και για 6 βράδια στην Κωνσταντινούπολη με μεταφορά από Θεσσαλονίκη με πούλμαν και διαμονή και πάλι σε hostel στο Beyoglu.
Αα λιγότερα θα είχα φάει για ένα τριήμερο στο Μπάνσκο με μεταφορά με ΟΣΕ από Θεσσαλονίκη και πάλι, αλλά δεν θυμάμαι το ποσό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.428
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom