Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

nasiapap

Member
Μηνύματα
106
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Να σου πω την αλήθεια μου ούτε εμείς ξέρουμε καλά απλά της είπα της κοπέλας μου που θέλει και μου είπε δεν ξέρω πάμε όπου έχουν ποιο ωραία Χριστούγεννα.
Σκέψου και για Βιέννη! Ήμουν τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν και ήταν μαγικά! Μάλιστα για τις ημερομηνίες που λες θα είναι ανοιχτές και οι χριστουγεννιάτικες αγορές! Ήταν σαν παραμύθι και η πόλη ήταν πολύ ωραία στολισμένη! Βέβαια απ'όσα έχω διαβάσει εδώ πρέπει να είναι ακριβότερη σε σχέση με την Πράγα!
 
Last edited by a moderator:

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Παιδιά θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας ώστε σιγά σιγά να προγραμματίσουμε το ταξίδι μας για τα ερχόμενα χριστούγεννα έγκαιρα αυτή την φορά!!

Περίοδος 23-28 Δεκέμβρη. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αυτή η "χριστουγεννιάτικη μαγεία", τα φωτάκια, οι δρόμοι στολισμένοι, κόσμος, φασαριά και γενικά εορταστική διάθεση!!!

Έχω πάει Αγγλία 2 φορές αλλά μόνο μονοήμερες έχω κάνει Λονδίνο (παλάτι μπάκιγχαμ, μπιγκ μπεν, κοινοβουλιο και βολτα στην περιοχή εκεί, βρετανικό μουσείο, μανταμ τουσομ) και από αυτά που είδα να τον την αλήθεια δεν εντυπωσιάστικα..
Έλα όμως που όλοι προτίνετε το Λονδίνο τα χριστούγεννα! Και η αλήθεια είναι η μόνη περίοδος που θα το σκεφτόμουνα να πάω.. Και φυσικά θέλω πολύ να δω και το nottighill:)

Υπάρχει εύκολη συγκοινωνία από stansed, gatwiCk ή heatrow για κέντρο; Σε τι τιμές; Επίσης σε τι περιοχές να ξεκινήσω να κοιτάζω ξενοδοχεία;

Δεύτερη επιλογή είναι το Βερολίνο, που και πάλι επειδή δεν τρέφω και τα καλύτερα συναισθήματα για τους φίλους Γερμανούς, δεν νομίζω να πήγαινα αν ήταν άλλη περιοδος. Από φωτογραφιες που είδα δεν με συγκίνησε και ιδιαίτερα!

Ποια η γνώμη σας; Κάθε γνώμη θα μου ήταν πραγματικά πολύτιμη για να αποφασίσω!!
( βουδαπέστη και βιεννή έχω πάει τώρα το πάσχα και πέρασα καταπληκτικά χάρη σε εσας και παρίσι πριν 5-6 χρόνια καλοκαίρι και ήταν υπέρχο-ίσως το ξανασκεφτόμουνα και για χριστούγεννα)
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Βερολίνο πήγα καλοκαίρι και περάσαμε φανταστικά.Χριστούγεννα θα είναι ακόμα πιο ωραία αφού θα είναι στολισμένα.Τσέκαρε μόνο τις μέρες 24-25-26 για αγορές,εστιατόρια,κλπ(βασικά αυτό ισχύει παντού.)
Παρίσι θα είμαστε εμείς 22-29 Δεκεμβρίου πάντως :)
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Βερολίνο πήγα καλοκαίρι και περάσαμε φανταστικά.Χριστούγεννα θα είναι ακόμα πιο ωραία αφού θα είναι στολισμένα.Τσέκαρε μόνο τις μέρες 24-25-26 για αγορές,εστιατόρια,κλπ(βασικά αυτό ισχύει παντού.)
Παρίσι θα είμαστε εμείς 22-29 Δεκεμβρίου πάντως :)
Ευχαριστώ για την απάντησή σου! Βερολίνο σε τι περιοχές να ψάξω; Και αν μπορείς μου λες που έμεινες εσυ;
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Ψάξε Rosenthaler platz,Hackescher markt,Friedrichstrasse,Alexander platz γύρω από αυτές καλά είναι.Ανήκουν στην ευρύτερη περιοχή του Mitte(κέντρου).
Εγώ έμεινα στο Ibis styles Rosenthaler platz και το συστήνω.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Περίοδος 23-28 Δεκέμβρη. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αυτή η "χριστουγεννιάτικη μαγεία", τα φωτάκια, οι δρόμοι στολισμένοι, κόσμος, φασαριά και γενικά εορταστική διάθεση!!!
Πραγα εχεις σκεφτει;
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ

Stylianos

Member
Μηνύματα
56
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?
Και παραμονη εκτός απο Χριστούγεννα είναι ολα κλέιστα στην Πραγά?
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Παραμονή τα περισσότερα κλείνουν κατά τις 4-5.Είναι ουσιαστικά η μεγαλύτερη μέρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom