Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Θα σας σοκάρω με αυτό που θα πω: έχω κάνει Χριστούγεννα στην Ιταλία με σκέψεις για το αν κάνω το σωστό...Τελικά δεν αποδείχτηκε σωστή σκέψη αλλά ΟΛΟΣΩΣΤΗ!
Δεν είχε χιόνι οπότε οι μετακινήσεις ήταν πανεύκολες κ ακίνδυνες (όσο μου αρέσει το χιόνι όταν είμαι σε εσωτερικό χώρο τόσο δεν μου αρέσει όταν είμαι έξω)!
Κάναμε λίγη λίμνη, Βερόνα και Βενετία!
Στη Βενετία ήταν η αποκάλυψη είχα πάει πριν 13 χρόνια και δεν ήθελα με τίποτα να ξαναπάω-είχα πάει αρχές Σεπτέμβρη κ η ατμόσφαιρα ήταν αποπνιχτική!
Αλλά όλο το σύμπαν συνωμότησε στο να περάσω τέλεια!
Είδα από χαλάζι, ζεστό ήλιο, χιόνι, αέρα πραγματικά αποκάλυψη για τα γούστα μου.
Επειδή όμως είστε παρεάκι θα πρότεινα Βερολίνο γιατί θα είναι πολύ οικονομικά τα χοστελς.
Το Άμστερνταμ επίσης λατρεμένο αλλά πανάκριβο δε θα βρείτε χοστελ κατω από 35 ευρώ.
Μη τσιμπήσετε στα αεροπορικά, καλύτερα ακριβότερα αεροπορικά παρά διαμονή κ κέφι.
Το Βερολίνο είναι αυτό που χρειάζεστε, Πράγα Βιένη Βουδαπέστη είναι για ρομαντσαδα..
Καλά να περάσετε!!
 

blackge

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Οπως προειπα Βερολινο πηγαμε με τη παρεα πριν μερικους μηνες οποτε δεν ειναι στα σχεδια μας να ξαναπαμε για καμποσο καιρο αν και περασαμε πολυ καλα. Κλινουμε προς Κρακοβια μαλλον λογω τιμων κτλπ και λογω πολυ καλων κριτικων που ακουμε
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Αν τελικά πάτε Κρακοβία, αξίζει να ανεβείτε μέχρι το Ζακοπάνε, περίπου 100 χιλιόμετρα, θα ευχαριστηθείτε χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα με χιόνια καί πανέμορφα σαλέ.
Εμείς πάντως γιά φέτος κανονήσαμε ένα οκταήμερο γιά Βελιγράδι καί μας βγήκε 220 ευρό (αεροπορικά καί επτά διανυκτερεύσεις)
Ενα άλλο ταξίδι πού κάναμε Χριστούγεννα πρίν τρία τέσσερα χρόνια ήταν στα Καρπάθια, με διαμονή στην Μπρασόβ. Τέλειο Χριστουγγενιάτικο σκηνικό καί μας είχε βγεί πάμφθηνο.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ενταξει με τσακωσες αδιαβαστη :haha: η Κρακοβια είναι πολύ καλη περιπτωση αρκει να κανετε μονοημερες, τα ορυχεια αλατιου είναι πολύ καλη περιπτωση.
Είναι πολύ μικρή κ αν δεν πατε μονο για ποτα θα βαρεθείτε συνδυαστε κ άλλες περιοχες!:cool:
 

blackge

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Αν τελικά πάτε Κρακοβία, αξίζει να ανεβείτε μέχρι το Ζακοπάνε, περίπου 100 χιλιόμετρα, θα ευχαριστηθείτε χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα με χιόνια καί πανέμορφα σαλέ.
Εμείς πάντως γιά φέτος κανονήσαμε ένα οκταήμερο γιά Βελιγράδι καί μας βγήκε 220 ευρό (αεροπορικά καί επτά διανυκτερεύσεις)
Ενα άλλο ταξίδι πού κάναμε Χριστούγεννα πρίν τρία τέσσερα χρόνια ήταν στα Καρπάθια, με διαμονή στην Μπρασόβ. Τέλειο Χριστουγγενιάτικο σκηνικό καί μας είχε βγεί πάμφθηνο.
Απο που τα αεροπορικα για Βελιγραδι? Αθηνα? δεν εχω βρει κατι τοσο φτηνο. Μας ενδιαφερει πολυ και η Σερβια και τα καρπαθεια που προτινεις. Για πες περισσοτερα για τα καρπαθια.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Ναί, αεροπορικά από Αθήνα. Τα έχουμε κόψει πρίν δύο μήνες.
Τα Καρπάθια είναι πανέμορφα. Με βάση την Μπρασώβ πού μείναμε είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε μονήμερες εκδρομές σε κοντινούς καί πανέμορφους προορισμούς: Ποϊάνα Μπρασώβ με το χιονοδρομικό κέντρο, Σινάϊα με τα ανάκτορα Πέλες, Μπράν καί Ρισνόβ με τα κάστρα. Πολύ χιόνι, χριστουγιεννιάτικη ατμόσφαιρα, υπέροχες ταβέρνες με πολύ καλό φαγητό καί πολύ οικονομικά. Μείναμε πέντε μέρες καί μας στοίχησε το άτομο όλα όλα 400 ευρώ.
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα,

Θα ήθελα την συμβουλή των ειδικών περι ταξιδίων για τις γιορτές που έρχονται...24/12 με 03/01.
Για να γλιτώσω απο πολλές ερωτήσεις, να σας πω ότι έχω διαθέσιμο σπίτι στο Λονδίνο οπότε αν και προτιμούσα κάτι πιο γραφικό και όχι με τόσο κόσμο (όπως Μόναχο, Νυρεμβέργη, σε κανα χωριό της Αυστρίας/Ελβετίας κλπ) είναι μεγάλο υπερ να γλιτώσεις διαμονή ειδικά σε full season εποχή.
Θέλω την γνώμη σας για τα παρακάτω:
1. Το σπίτι που θα μείνω θα είναι δίπλα στο Heathrow (θα είμαι με την γυναίκα μου, ο ιδιοκτήτης και φίλος μου θα μας αφήσει και θα είναι Ελλάδα), διάβασα ότι 25/12 δε δουλέυει τίποτα απο δημόσιες μεταφορές, ισχύει? Θα είναι ταλαιπωρία κάθε μέρα η διαδρομή Heatrhow - κέντρο?
2. Βρήκα εισιτήρια 70€ πανε-έλα Λονδίνο-Εδιμβούργο για 2-3 μέρες κάπου ενδιάμεσα. Αξίζει να πεταχτούμε? θα είναι απο Stansted airport οι πτήσεις.
3. Αν και έχω πάει Λονδίνο για 1-2 μέρες στο παρελθόν τον Μάιο, ο καιρός εκεί γενικά ταιριάζει με το κλίμα των χριστουγέννων (απλά κρύο και χιόνι) ή μήπως η βροχή χαλάει το όλο σκηνικό?

Όπως τα υπολογίζω αν πάμε και Εδιμβούργο τα έξοδα θα είναι λίγο πολύ ίδια με αν πηγαίναμε 7-8 μέρες σε ένα μέρος (Μόναχο η Νυρεμβέργη για παράδειγμα). Οπότε τι προτείνετε?
Λονδίνο μόνο του? Λονδίνο με 2-3 μέρες Εδιμβούργο (γενικά μου αρέσει ο μεσαίωνας, πέρισυ πήγαμε Πράγα και ήταν πανέμορφα) ή κάπου αλλού? (εδώ στο κάπου αλλού φαντάζομαι θα έρθουν οι προτάσεις/ιδέες!!!)

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
Βασίλης
 
Last edited:

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Κατα την άποψη μου το Λονδίνο στις γιορτές είναι ιδανικό κ αν δεν έχεις το κόστος της διαμονης ακόμα καλύτερα. Τώρα αν προσθέσεις κ ένα ενδιάμεσο 3μερο γίνεται ακόμα πιο ιδανικό. Με δεδομένο ότι όλες οι low cost (Ryanair, easyjet) έχουν hub στο Λονδίνο (lgw, stn) σίγουρα θα βρεις πολυ φθηνά αεροπορικά για 3μερο. Αν θελεις τσεκαρε κ το ebookers.com οπου ενδεχομένως θα βρεις ενδιαφεροντα πακέτα flight +hotel για το Εδιμβούργο που σε ενδιαφέρει.
Όσον αφορά στα ΜΜΜ ίσως η ενοικίαση αυτοκινήτου για 1-2 μέρες να ήταν καλη περίπτωση αν βέβαια είσαι εξοικιομενος με την δεξια οδήγηση
 

Nikos1985

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Καλημέρα. Θέλω νά κανωνισω ένα ταξιδι αρχές Δεκέμβρη.μέ τήν γυναίκα μού καί την κόρη μου και είμαι ανάμεσα σε Αμβούργο ή Βαρσοβία.Γνωρίζει κάποιος που είναι ποιο ωραία καί ποιά από τίς δύο έχει ωραιότερη χριστουγεννιάτικη αγορά?Ευχαριστω
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί με την γυναίκα μου κοιτάμε σιγά σιγά για να κλείσουμε κάπου στην Ευρώπη για χριστούγεννα. Θα είναι η πρώτη μας φορά που θα κάνουμε γιορτές κάπου έξω. Να πω πως έχουμε διαβάσει πάρα πολλά για Χριστούγεννα μέσα στο φόρουμ αλλα γίνετε πανικός και δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη.

1: Τι είναι ποιο ωραία? Να κάνουμε Χριστούγεννα η Πρωτοχρονιά εκεί? Αν θέλετε να μας πείτε και αυτό που διαβάσαμε για τις αγορές περί ωραρίου.

2. Εννοείται πως θέλουμε αν είναι εφικτό να έχει και χιόνι. Θέλουμε να θυμίζει κάτι απο άλλη εποχή.. Έχουμε ψάξει αρκετά μέρη απο αυτά που είδαμε και είδαμε αρκετα κάστρα.. Οπότε θέλουμε κάτι τέτοιο σε στυλ.

3. Να είναι σχετικά οικονομικά..

Σας ευχαριστούμε πολύ.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί με την γυναίκα μου κοιτάμε σιγά σιγά για να κλείσουμε κάπου στην Ευρώπη για χριστούγεννα. Θα είναι η πρώτη μας φορά που θα κάνουμε γιορτές κάπου έξω. Να πω πως έχουμε διαβάσει πάρα πολλά για Χριστούγεννα μέσα στο φόρουμ αλλα γίνετε πανικός και δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη.

1: Τι είναι ποιο ωραία? Να κάνουμε Χριστούγεννα η Πρωτοχρονιά εκεί? Αν θέλετε να μας πείτε και αυτό που διαβάσαμε για τις αγορές περί ωραρίου.

2. Εννοείται πως θέλουμε αν είναι εφικτό να έχει και χιόνι. Θέλουμε να θυμίζει κάτι απο άλλη εποχή.. Έχουμε ψάξει αρκετά μέρη απο αυτά που είδαμε και είδαμε αρκετα κάστρα.. Οπότε θέλουμε κάτι τέτοιο σε στυλ.

3. Να είναι σχετικά οικονομικά..

Σας ευχαριστούμε πολύ.
Θα σου πρότεινα να δείτε προς Γερμανία π.χ. Βερολίνο, Μόναχο κλπ.
Είναι σχετικά οικονομικά αν κλείσετε νωρίς, η γιορτινή ατμόσφαιρα είναι δεδομένη με τις χριστουγεννιάτικες αγορές από τέλη Νοεμβρίου, ενώ για το χιόνι δε μπορώ να εγγυηθώ αλλά υπάρχει πιθανότητα να... δείτε άσπρη μέρα!
Σ αυτήν την περίπτωση εννοείται Χριστούγεννα (ή και λίγο πριν), καθώς οι περισσότερες εκ των ανωτέρω αγορών σταματούν στις 23-24 Δεκεμβρίου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom