Πού ήταν το πρώτο σας ταξίδι;

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Hippies... για μενα δεν ειναι φολκλορ και ιστορια,ειναι μερος της ζωης μου..δεν με νοιαζει που δινω την ηλικια μου στεγνα καθολου.Εζησα διπλα στο Palo Alto τις εποχες του Φραουλες και Αιμα,φοιτητικο κινημα και τη μαυρη σημαια μπροστα σε καθε σπιτι που ειχε παιδι στον πολεμο,του Βιετναμ βεβαιως..Ηταν η εποχη που ειδα με τα ματια μου Αγγελους της Κολασεως να σκοτωνουν με αλυσιδα μπατσο και να γεμιζουν τα μυαλα του το παρμπριζ του αμαξιου μεσα στην ομιχλη του Σ.Φραν..Δεν ειναι ομως ιστορια για εδω..δεν πηγα για τουριστας και μονο εζησα...και ναι σας αγαπω αρκετα για να ανοιχτω ετσι..εισαστε ενταξει ατομα.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
τι ωραίο νοσταλγικό θέμα :):) ....Def:clap:

το πρώτο μου ταξίδι ήταν το Σεπτέμβρη του 1990
(στα 25 μου.... για να μην κουράζεται ο jimp με τις προσθαφαιρέσεις:haha: )

.... κατευθείαν στα σκληρά... Ταϋλάνδη-Σιγκαπούρη-Μαλαισία, με συναδέλφους από τη δουλειά (περίπου 25 άτομα)...
μαγικό σε όλα του!!!................
(ακόμη και μέχρι σήμερα μου έχει μείνει η πρωτόγνωρη αίσθηση της τρελής υγρασίας και η μυρωδιά από το σογιέλαιο:):))
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
το πρώτο μου ταξίδι ήταν το Σεπτέμβρη του 1990
(στα 25 μου.... για να μην κουράζεται ο jimp με τις προσθαφαιρέσεις:haha: )
Αυτή είναι κοπέλα, με τη μία να βγάζει τα εσώψυχα, να μη με δυσκολέψει, τίποτα ήρεμα και ωραία.
Για να βλέπω και τις άλλες που κρύβεται χρόνια...Και συμπληρωματικά ποστ για όσες ξεχάσανε την ηλικία.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Πρώτη φορά στο εξωτερικό ήταν πολύ κοντά. Σκόπια (από Θεσσαλονίκη) με τρένο το ΄83. Είχαμε πάει με φίλους για σκ να βρούμε μια άλλη φίλη που ήταν εκεί με την μαμά της σε κάποια ιαματικά λουτρά έξω από την πόλη - ακόμη θυμάμαι το όνομα Katlanovska banya . Το διασκεδάσαμε αρκετά θυμάμαι με το να μην μπορούμε να συνενοηθούμε με τους σκοπιανούς καθ΄ότι δεν βρίσκαμε ούτε έναν να μιλάει αγγλικά και μέσω νοημάτων καταφέραμε επιτέλους να φτάσουμε από τον σιδηροδρομικό σταθμό σε αυτά τα λουτρά με έναν που "προσφέρθηκε" να μας πάει με το αυτοκίνητό του έως εκεί (φυσικά με αμοιβή ) καθ΄οτι φτάσαμε αργά στα Σκόπια και δεν είχε άλλο λεωφορείο. Στην δε διαδρομή έσκασε και το λάστιχο και δεν είχε και ρεζέρβα. Ευτυχώς ο ένας της παρέας μας το "είχε" με τα αυτοκίνητα και σταματούσαμε κάθε λίγο και λιγάκι στη μέση του πουθενά και φουσκώνανε το λάστιχο με τρόμπα ποδηλάτου και συνεχίζαμε. Από τότε το θυμόμαστε συχνά και γελάμε.....
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.600
Από πολύ μικρός,μας έπαιρνε ο πατέρας μου με τον αδερφό μου και την μητέρα μου στη βέσπα για να πάμε στο χωριό.Τετρακάβαλο σε μια άλλη εποχή την οποία κάποιος μπορεί να πάρει μια τζούρα μόνο σε ορισμένες χώρες της Αφρικής.

Στο δημοτικό ξεκίνησαν κάποιες ημερήσιες με το σχολείο,διήμερες στις πρώτες τάξεις του λυκείου.

Αλλά το βάπτισμα του πυρός με την ευρώπη το πήρα το 2000 στο Αμβούργο,οδικώς και μόνος,μιας που οι Έλληνες με τη Γερμανία από τότε είχαμε ιδιαίτερα συναισθήματα :haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Παρισι, πενταήμερη εκδρομή στην Γ Λυκείου, κ να την παθαινω όπως η Ιβανα, να βγάζω 5 αρνητικα φιλμ 36 στασεων, κ να καίγονται σχεδόν όλα γιατί...έπαιρνε φως το φιλμ.
Από τότε κόλλησα με την φωτοφραφια.
Ορκίστηκα να ξανά επιστρέψω στην πόλη του φωτός.
Το ... κατάφερα 2.5 δεκαετίες μετά κ
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Παρισι, πενταήμερη εκδρομή στην Γ Λυκείου, κ να την παθαινω όπως η Ιβανα, να βγάζω 5 αρνητικα φιλμ 36 στασεων, κ να καίγονται σχεδόν όλα γιατί...έπαιρνε φως το φιλμ.
Από τότε κόλλησα με την φωτοφραφια.
Ορκίστηκα να ξανά επιστρέψω στην πόλη του φωτός.
Το ... κατάφερα 2.5 δεκαετίες μετά κ
Πονεμένη ιστορία αυτή με τις φωτογραφίες εκείνης της εποχής. Έχω ελάχιστες και από αυτές ακόμη πιο λίγες αξίζουν. Τουλάχιστον εσύ ξαναπήγες. Εγώ το έχω ακόμη στο πρόγραμμα (αυτές και πολλές άλλες να πάρουν σειρά).
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Τη δεκαετία του 1980 κάποια ταξίδια για σκι σε διάφορα μέρη της σημερινής FYROM και το 1989 σαν απλός συνοδός με την εθνική ομάδα καράτε στο τότε Titograd, σημερινή Bodgoritsa. Το πραγματικό ταξίδι στο εξωτερικό θεωρώ όμως την επόμενη χρονιά στη Βιέννη ως μέλος πια της εθνικής.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
1982, 8 ετών, Σοβιετική ένωση (Μόσχα - Λένιγκραντ). Σουρρεαλιστική πτήση με Aeroflot Soviet HER-SVO/LED-HER...
Πρώτο χωρίς γονείς, 1987 Canterburry, Αγγλία, για καλοκαιρινό σχολείο Αγγλικών. Εγώ πέταξα για Λονδίνο, η βαλίτσα μου πέταξε για Νέα Υόρκη (αθάνατο δυτικό αεροδρόμιο...) και την ξαναείδα μόνο κατά την επιστροφή μου στην Αθήνα...
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Η πρωτη μου επαφη με αεροπλανο (μπαινω σε μια σωληνα που πετα ελεγα και τρομοκρατησα και τους υπολοιπους) ηταν λαρνακα αθηνα με aegean, ακολουθησαν αρκετες προς ελλαδα αλλα τα βλεπω ως εσωτερικη πτηση. Αρα το πρωτο μου ηταν στο στο στο στο ... δεν βρισκω επιθετο, Λονδινο το 2010. Την προηγουμενη εβδομαδα ημουν για τριτη φορα και θελω να πιστευω οτι ακολουθουν αρκετες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom