Προβλημα με booking

nikos45k45

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
καλη παρεα
Δοκίμασε να εντοπίσεις το κατάλυμα στο google maps. Εκεί συνήθως έχει το τηλέφωνο.
ευχαριστω, το βρηκα αλλα χωρις τηλ. Αλλα βρηκα ενα διπλα που δεν απανταει. Αν απαντησει αργοτερα ισως κατι να βγαλω. Ευχαριστω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
για τα κεφαλαια συνγνωμη δεν το ηξερα, το κανω για να γραφω χωρις γυαλια. η ηλικια βλεπεις.
αν και ουτε στο airbnb εχει τηλ ευχαριστω για την προσπαθεια.
Μόνο αν κάνεις κράτηση σου δείχνει το τηλέφωνο του ιδιοκτήτη. Γι' αυτό σου είπα να στείλεις μήνυμα. Κάπου έχει την επιλογή Επικοινωνήστε με τον οικοδεσπότη. Επίσης στο ημερολόγιο οι μέρες της κράτησής σας είναι ελεύθερες;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.186
Να πω κι εγώ την αρνητική μου εμπειρία με τη booking: χρησιμοποιώ τη πλατφόρμα εδώ και πολλά χρόνια και όλα καλά (όσο δεν υπήρχαν απρόοπτα), αλλά όταν έτυχε η πρώτη στραβή στην ανεκδιήγητη Σαουδική Αραβία αντιλήφθηκα ότι η εξυπηρέτηση πελάτων της booking είναι για γέλια. Τώρα λοιπόν στη Πολωνία, ένα "κατάλυμα" στο Γκντάνσκ (ξενοδοχείο) μου ακύρωσε τη κράτηση 2μ πριν την άφιξη με την αστεία δικαιολογία ότι δεν μπορούσε να χρεώσει από την πιστωτική μου (revolut) κι ενώ άλλαξα πιστωτική (Visa μπας και...), δεν έγινε κάτι διαφορετικό, πάλι δε μπορούσαν να χρεώσουν. Πήρα τηλέφωνο τη booking η οποία αρνήθηκε να μου βρει κατάλυμα (έπρεπε μόνος μου - δε προβλέπεται είπαν) και το μόνο που έκανε η "εξυπηρέτηση" είναι να επικοινωνήσει με το κατάλυμα με το οποίο δεν έβγαλε άκρη αφού μιλούσαν μόνο πολωνικά (!) και ότι θα το έψαχνε το πολωνικό τους τμήμα. Ακόμα το ψάχνουν. Εγώ αυτό που έκανα είναι να μπω αμέσως από το κινητό και να κλείσω άλλο κατάλυμα, ευτυχώς ακόμα και 2μ πριν υπήρχαν άφθονα καταλύματα και σε νορμάλ τιμές. Αν όμως δεν υπήρχαν; Χάλια λοιπόν η εξυπηρέτηση της booking άμα συμβεί η στραβή, δε ξέρουν δεν ακούν.

Από περιέργεια μπήκα να δω κριτικές στο google για το κατάλυμα και διαπίστωσα ότι υπήρχαν αρκετές αρνητικές κριτικές με το ίδιο θέμα, δηλ. ακυρώσεις δωματίων τη τελευταία στιγμή με το έτσι θέλω από τον ιδιοκτήτη. Παρόμοιες κριτικές στη booking δεν υπάρχουν φυσικά, διότι για να αξιολογήσεις ένα κατάλυμα πρέπει να έχεις μείνει. Λαμπρά. Συμπέρασμα, πέραν των κριτικών σε booking απαραίτητη είναι και μία ματιά σε google ή tripadvisor.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Φετος μετα απο χρονια εκλεισα παλι με booking γιατι στο ιδιο ξενοδοχειο ειχε καλυτερη προσφορα απο τη hotels.
Εκτος απο το ανεκδιηγητο δωματιο με τους κοριους που δεν προτειναν αλλο και δεν κοιμηθηκαμε ολη νυχτα (το οποιο δεν υπηρχε στη hotels γιατι ηταν κατηγορια "διαμερισματος") συνειδητα κλεινω ο,τι δω να υπαρχει και στην πλατφορμα της hotels, δηλαδη μονο ξενοδοχεια. Η hotels ειναι αυστηροτερη πλατφορμα, δεν δεχεται καθε πελατη και δεν με κρεμασε ποτε ξενοδοχος ειτε η εξυπηρετηση.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.186
Φετος μετα απο χρονια εκλεισα παλι με booking γιατι στο ιδιο ξενοδοχειο ειχε καλυτερη προσφορα απο τη hotels.
Εκτος απο το ανεκδιηγητο δωματιο με τους κοριους που δεν προτειναν αλλο και δεν κοιμηθηκαμε ολη νυχτα (το οποιο δεν υπηρχε στη hotels γιατι ηταν κατηγορια "διαμερισματος") συνειδητα κλεινω ο,τι δω να υπαρχει και στην πλατφορμα της hotels, δηλαδη μονο ξενοδοχεια. Η hotels ειναι αυστηροτερη πλατφορμα, δεν δεχεται καθε πελατη και δεν με κρεμασε ποτε ξενοδοχος ειτε η εξυπηρετηση.
Άρα προτείνεις να δοκιμάσω τη hotels στο εξής; Μου την έσπασαν στη booking αλλά διστάζω γιατί δε ξέρω ποιος έχει καλύτερη εξυπηρέτηση και μήπως είναι όλοι ίδιοι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Άρα προτείνεις να δοκιμάσω τη hotels στο εξής; Μου την έσπασαν στη booking αλλά διστάζω γιατί δε ξέρω ποιος έχει καλύτερη εξυπηρέτηση και μήπως είναι όλοι ίδιοι.
Εκτος απο την επιβραβευση 1 στις 10 διανυκτερευσεις οταν η τιμη ειναι ιδια με τη booking που ειναι καθαρο κερδος, εχει λιγοτερους "πελατες"( που η booking εχει ξεκαθαρισει οτι ειναι οι hosts, οχι εμεις). Δεν βρισκεις κατι με τραγικα κακη βαθμολογια , δεν υπαρχουν πολλα διαμερισματα τα οποια απεχθανομαι, αλλα ξενοδοχεια διαμερισματων, πιο ξεκαθαροι οροι χρεωσης γιατι πολυ συχνα επιλεγεις ποτε θα χρεωθεις με την αναλογη εκπτωση.
Εχω εξαργυρωσει 7 νυχτες ως τωρα, αρα πληρωσα 70 διανυκτερευσεις.
Δεν χρειαστηκε να τους τηλεφωνησω για κατι π ο τ ε, παροτι ειμαι silver μελος και εγω γραμμη προτεραιοτητας.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Η αλήθεια είναι ότι η μπουκινγ δεν δίνει πλέον δελεαστικές τιμές.
Να σημειωθεί όμως ότι όσοι είναι συνδρομητές του Ηρων παίρνουν και μέχρι 10% επιστροφή στην πιστωτική μετά το τέλος της κράτησης συν των προνομίων, αν υπάρχουν, από το στάτους του καθενός.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Η αλήθεια είναι ότι η μπουκινγ δεν δίνει πλέον δελεαστικές τιμές.
Για να ειμαστε ακριβεις, πρεπει να συγκρινουμε το ιδιο ξενοδοχειο.
Αυτο παιζει απο χωρα σε χωρα. Φετος σε 2 απο τις 5 χωρες που πληρωσα διαμονη φετος βρηκα το ιδιο δωματιο φθηνοτερα στη booking και στις αλλες 3 φθηνοτερα ειτε ιδια τιμη στη hotels και προτιμησα το δωρο 1/10.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
ψαξτε παντου υπαρχει ανταγωνισμος μην κολλατε σε αυτες τις δυο εταιριες υπαρχουν διαφορες μεγαλες και υπαρχουν και αλλοι
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα! Ξέρει κάποιος αν υπάρχει στην Ελλάδα τηλεφωνικός αριθμός του booking com που να μπορούν να σε εξυπηρετήσουν άμεσα; Γιατί με την εξυπηρέτηση πελατών μέσω μηνυμάτων δε βγάζω άκρη..Κάνουν πάνω από μια μέρα να απαντήσουν σε κάθε μήνυμα!
Έχουμε κλείσει με προπληρωμή χωρίς δωρεάν ακύρωση σε ξενοδοχείο στο εξωτερικό και κατόπιν συνεννόησης με το ξενοδοχείο μας δίνουν δωρεάν αλλαγη ημερομηνιών. Μόνη μου δε γίνεται να την κάνω, γιατί ενώ υπάρχει διαθεσιμότητα το σύστημα βγάζει πως δεν υπάρχει. Και μου είπαν από το ξενοδοχείο να ζητήσω στο booking να την κάνει..

Εχουμε συνεννοηθεί εδώ και 3 μέρες και αύριο είναι το check in της αρχικής κράτησης και ακόμα δεν έχουν απαντήσει από το booking για το επιπλέον κόστος και πως να το πληρώσουμε.

Μια φορά απάντησαν στο πρώτο μου μήνυμα ότι μίλησαν με το ξενοδοχείο και οντως συμφωνει για δωρεάν αλλαγή αλλα οι τιμές που μου έδωσαν για τις νέες ημερομηνίες ήταν διαφορετικές από αυτές που έβλεπα εγώ στην αναζήτηση. Ρώτησα γιατί υπάρχει διαφορά και από τότε δεν ξανααπαντησαν.. Σκέφτομαι μήπως βγάλω άκρη τηλεφωνικά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom