Τουρκία Προγραμμα για Κωνσταντινουπολη

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.450
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στη δεύτερη μέρα (πολύ γεμάτη επίσης) στο τέλος έχεις βάλει επίσκεψη στο υδραγωγείο. Αν εννοείς την βασιλική κινστέρνα καλώς, είναι κοντά στα υπόλοιπα της ίδιας μέρας. Αν όμως εννοείς το υδραγωγείο τότε καλύτερα συνδύασε το με Suleymaniye ή παρέλειψε το σε αυτό το φορτωμένο πρόγραμμα.

Η συμβουλή μου είναι να κόψετε τουλάχιστον μια επίσκεψη από κάθε μέρα του προγράμματος για να είστε πιο άνετοι και χαλαροί (πχ 4η μέρα Eyup) και να ακολουθήσετε τις προτάσεις των προηγούμενων.
 

ioannis1960

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
ημερα 3' Ντολμαμπαχτσε τουλαχιστον την μιση μερα θα εισαι στο στησιμο τις ουρας
 

ioannis1960

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
και για φαγητο παραδοσιακη τουρκικη κουζινα στο ciya.com.tr[ kadikoy guneslibahce sokak no:43/a] σωστα να πας και το βραδυ γαλλικη συνοικια για ποτο...
 

Sebastiengr

Member
Μηνύματα
73
Likes
2
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Το πρόγραμμα αναπροσαρμόστηκε ελαφρά με βάση τις παρατηρήσεις σας ως τώρα. Στο τέλος της πρώτης μέρας έχω επιλέξει το Kadikoy (και για φαγητό το Ciya) σαν περιοχή με καλή νυχτερινή ζωή, κλπ.
Το θέμα είναι ότι βλέπω πως είναι λίγο μακριά από το κέντρο της Πόλης που θα βρίσκομαι. Μπορεί να μου πει κάποιος πως φτάνουμε ως εκεί? Το ταξί πόσο θα κοστίσει περίπου?
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Λοιπόν, η πρώτη μέρα δεν βγαίνει προφανως. Κόψε κάτι!
Δεύτερη μέρα, σχετικά βατή, αν βέβαια αφαιρούσες κάτι θα ήσουνα πιο χαλαρός (όταν λες υδραγωγείο εννοείς αυτό με τις μέδουσες?-αν ναι, να πας οπωσδήποτε! εγώ ερωτεύθηκα.φανταστική ατμόσφαιρα!)
Τρίτη μέρα OMG! Αν είσαι τυχερός και δεν τη φας ολόκληρη στο Nτολμάμπαχτσε, τότε ίσως βγει. Πάντως κόψε κάτι για να είσαι σίγουρος.
Τέταρτη μέρα, βάλε Μονή Χώρας οπωσδήποτε. Και για μένα μην κόψεις απο τη συγκεκριμένη μέρα το Ortakoy (την Κυριακή έχει υπαίθριο παζάρι νομίζω και είναι πολύ κουλτουρέ-βρίσκεις φανταστικά πράγματα, λογικά ακόμα γίνεται). Την τελευταία μέρα προτείνω μια χαλαρή βόλτα από Ιstiklal και Πέραν για φαγητό και καφέ (προτείνω το Ara cafe, στο Πέραν λίγο πιο κάτω απο το Λύκειο του Γαλατά, του φωτογράφου Ara Guler-πασίγνωστος, μυθική πορφή της πόλης-με καλό κόσμο-κυρίως καλλιτέχνες και φοιτητες- και μια μόνιμη έκθεση φωτογραφίας του-την επόμεν φορά που θα πάω θα πηγαίνω κάθε μερα μήπως τον πετύχω γτ εχω ακούσει οτι πάει συχνά-τον λατρευω:D). Αν το χαλαρώσεις λίγο το πρόγραμμα θα πας και θα ρθεις κύριος. Ούτως η άλλως η Πόλη έχει τόσα να δεις που μια φορά δε φτάνει :clap:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Το πρόγραμμα αναπροσαρμόστηκε ελαφρά με βάση τις παρατηρήσεις σας ως τώρα. Στο τέλος της πρώτης μέρας έχω επιλέξει το Kadikoy (και για φαγητό το Ciya) σαν περιοχή με καλή νυχτερινή ζωή, κλπ.
Το θέμα είναι ότι βλέπω πως είναι λίγο μακριά από το κέντρο της Πόλης που θα βρίσκομαι. Μπορεί να μου πει κάποιος πως φτάνουμε ως εκεί? Το ταξί πόσο θα κοστίσει περίπου?

μπορεις να πας με τα καραβακια της γραμμης ...εχουν αρκετα συχνα δρομολογια...το βραδυ ομως αραιωνουν ...καλο θα ηταν να τσεκαρεις τα δρομολογια γιατι αν θελετε να γυρισετε αργα το βραδυ δεν ξερω αν βολευει...τα παιρνεις απο το εμινονου(στο τελος της γεφυρας του γαλατα,στις αποβαθρες,οπως κοιταζεις τη γεφυρα αριστερα)αλλα και απο το καρακοι αν σε βολευει....το ταξι δε συμφερει γιατι ειναι αρκετα μεγαλη αποσταση και θα σε χρεωσει πολλα καθως έχει και τη γεφυρα που εχει και ενα επιπλεον κοστος...γενικα προσεχε πολυ τους ταξιτζηδες στην πολη....
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Συμφωνώ με τη Dafni. Η διαδρομή με ταξί από το ξενοδοχείο σου, θα στοιχίσει περίπου 35 λίρες η μετάβαση και 50 λίρες η επιστροφή (βραδινή ταρίφα). Στο «συν» ότι θα περάσεις πάνω από την κρεμαστή γέφυρα του Βοσπόρου. Με ferry από το λιμανάκι Eminonoy (δίπλα στη γέφυρα του Γαλατά – μεσαία από τις 5 αποβάθρες) το κόστος θα είναι πολύ μικρότερο (κάπου 3-3,5 λίρες ανά διαδρομή το άτομο). Από το ξενοδοχείο σου για Eminonoy βολικότερο να μετακινηθείς με το τραμ (στάση Yenikapi)
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Για Kadikoy εννοείται ότι βολεύει το καραβάκι. Το κακό είναι ότι μένεις Sultanahmet και τα δρομολόγια προς Eminonu σταματούν γύρω στις 8:30 με 9. Μπορείς όμως να γυρίσεις στο Karakoy όπου τα δρομολόγια σταματούν στις 12 το βράδυ. (karakoy και Eminonu χωρίζονται από τη γέφυρα του Γαλατά, περνιέται σε 5 λεπτά με τα πόδια). Αν θες να μείνεις και πιο αργά τότε γυρνάς είτε με ταξί είτε με dolmus (είναι κίτρινα βανάκια 7-8 ατόμων που κάνουν φιξ δρομολόγια-έχει σίγουρα για Taksim από Kadikoy, δεν ξέρω για Sultanahmet- δεν σταματάνε ποτέ όλο το βράδυ και είναι αρκετά φτηνά, νομίζω 5-6 λίρες το άτομο. Μπαίνεις στο dolmus και περιμένεις να γεμίσει, μόλις γεμίσει φεύγει)

Εδώ όλες οι ώρες των δρομολογίων:

http://www.sehirhatlari.com.tr/Uploads/Sehir-Hatlari-Summer-Timetable.pdf
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Το θέμα είναι ότι βλέπω πως είναι λίγο μακριά από το κέντρο της Πόλης που θα βρίσκομαι. Μπορεί να μου πει κάποιος πως φτάνουμε ως εκεί? Το ταξί πόσο θα κοστίσει περίπου?
Δε θα βρίσκεσαι στο κέντρο της Πόλης...
Δε ξέρω με τι κριτήριο έγινε η επιλογή του ξενοδοχείου (όχι πως θα προλάβεις να το δεις με τόσο γεμάτο πρόγραμμα) αλλά μου φαίνεται λίγο εκτός δράσης....
Ίσως και γιαυτό δεν έχεις ακόμη πληροφορίες για το ξενοδοχείο και τη περιοχή, δε μένουνε (οι συμφορουμίτες) συνήθως προς τα εκεί
 

Sebastiengr

Member
Μηνύματα
73
Likes
2
Η επιλογή του ξενοδοχείου νομίζω πως είναι καλή. Οικονομικό, με στάση τραμ κοντά (γραμμή Τ1) και με καλές κριτικές στο booking.

Ωραια, επομένως βρήκαμε και τρόπο να πάμε στο Kadikoy... Το Ciya είναι στο κέντρο του Kadikoy? Και εκεί κοντά έχει μπαράκια κλπ?
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Για να μην ανοιγω αλλο θέμα...ξέρει κανεις πως μπορω να μεταβω απο το ταξιμ στο αεροδρομιο (SAW) που ειναι στην ασιατικη πλευρά;
Μια λυση βεβαια θα ηταν να κλεισω ξενοδοχειο στην ανατολικη πλευρα με μεταφορα (απο) προς το αεροδρομιο.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
@Sebastiengr Ναι το ciya είναι στο κέντρο του Kadikoy και η περιοχή έχει πολλά μαγαζιά για ποτό, live μουσική, εναλλακτικά μπαράκια κλπ.

@Voyager1 To λεωφορείο της Havas κάνει τη διαδρομή Sabiha Gokcen - Taksim με 12 λίρες. Έχει αρκετά πυκνά δρομολόγια. Δες κι εδώ:

Hava
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom