Τουρκία Προγραμμα για Κωνσταντινουπολη

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
λοιπον......σημερα η μερα ηταν αφιερωμενη στην προετοιμασια των 2 επομενων ταξιδιων μου. Πηρα τη βιζα μου για τη Ρωσσια και αφου βρεθηκα στο κεντρο εκανα και λιγο συναλλαγμα. Ασχετο με το θεμα αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι η ισοτιμιες που αγορασα τουρκικες λιρες και ρουβλια απο συγκεκριμενο ανταλλακτηριο, γιατι στα περισσοτερα οι τιμες ηταν απαραδεκτες. Ενδεικτικα έκανα λιρες με ισοτιμια 2,4 χωρις προμηθεια τη στιγμη που σε αλλα ανταλλακτηρια τη διναν 2,18!!! και μετα απο μια μικρη ερευνα στο internet στην τουρκια(σε ανταταλλακτηρια) παιζει 2,32 και στην τραπεζα της Ελλαδος το ιδιο περιπου. Μπορει το ποσο της διαφορας να ειναι αμελητεο αλλα καταριπτεται αυτο που και εγω πιστευα, οτι δηλαδη συναλλαγμα συμφερει να κανεις στη χωρα προορισμου (σε ανταλλακτηριο ή ΑΤΜ). Δεν αναφερω το ανταλλακτηριο για να μη θεωρηθει οτι του κανω διαφημιση.
Στο θεμα μας τωρα......Θα παμε 5-8/3(4 ολοκληρες μερες).Οι ηλικιες ειναι 30-40 απλα δεν τρελαινονται και πολυ για μουσεια. Βεβαιως και θα παμε αγια σοφια, τοπ καπι κτλ, απλα τα παζαρια θα τους αρεσουν πολυ και θα θελουν αρκετο χρονο. Ετσι θα μπορεσω και γω να δω κατι διαφορετικο. Για το ciragan ξερω οτι ειναι ξενοδοχειο αλλα δεν εχω καταλαβει......τι ειναι to saray?.Εκτος απο το να πιεις ενα καφε σε ενα ομορφο περιβαλλον εχει κατι αλλο να δεις? Απο το dolmabahce πας με τα ποδια? Για το kadikoy ελεγα να κανουμε μια σταση στην επιστροφη απο τα πριγκηπονησα.Pierre loti ειχα παει πριν ενα μηνα αλλα εβρεχε και ειχε πολυ ομιχλη και δεν το ευχαριστηθηκα. Ισως ξανα παω. Βολτα στο βοσπορο δεν εχω κανει γιατι πιστευω οτι με καλυπτει η βολτα με το καραβι στα πριγκηπονησα. Η κανω λαθος?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Για το ciragan ξερω οτι ειναι ξενοδοχειο αλλα δεν εχω καταλαβει......τι ειναι to saray?.Εκτος απο το να πιεις ενα καφε σε ενα ομορφο περιβαλλον εχει κατι αλλο να δεις? Απο το dolmabahce πας με τα ποδια? Για το kadikoy ελεγα να κανουμε μια σταση στην επιστροφη απο τα πριγκηπονησα.Pierre loti ειχα παει πριν ενα μηνα αλλα εβρεχε και ειχε πολυ ομιχλη και δεν το ευχαριστηθηκα. Ισως ξανα παω. Βολτα στο βοσπορο δεν εχω κανει γιατι πιστευω οτι με καλυπτει η βολτα με το καραβι στα πριγκηπονησα. Η κανω λαθος?
τι ειναι το saray?:)
παλατι ειναι..δηλαδη το ciragan saray ή ciragan Palace..παλατι που εγινε ξενοδοχειο..
σαν τι αλλο να δεις..ειναι ενα εκπληκτικο ξενοδοχειο-παλατι που αξιζει να πιεις τον καφε σου και να κανεις μια βολτα εξω στους κηπους..ναι ειναι αρκετα κοντα απ το dolmabahce..
οσον αφορα τη βολτα στο βοσπορο τι εννοεις σε καλυπτει η διαδρομη μεχρι τα πριγκηπονησα?μα αλλη η διαδρομη η μια αλλα πραγματα θα δεις στην αλλη..επειδη εχει πολυ οικονομικη τιμη θα σου προτεινα την κλασικη βολτα στο βοσπορο..
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
giannismits said:
τι ειναι το saray?:)
παλατι ειναι..δηλαδη το ciragan saray ή ciragan Palace..παλατι που εγινε ξενοδοχειο..
σαν τι αλλο να δεις..ειναι ενα εκπληκτικο ξενοδοχειο-παλατι που αξιζει να πιεις τον καφε σου και να κανεις μια βολτα εξω στους κηπους..ναι ειναι αρκετα κοντα απ το dolmabahce..
οσον αφορα τη βολτα στο βοσπορο τι εννοεις σε καλυπτει η διαδρομη μεχρι τα πριγκηπονησα?μα αλλη η διαδρομη η μια αλλα πραγματα θα δεις στην αλλη..επειδη εχει πολυ οικονομικη τιμη θα σου προτεινα την κλασικη βολτα στο βοσπορο..
Στο ciragan θα πιεις το τσάι σου η θα φας στην νέα πτέρυγα . Το Saray είναι ακριβώς δίπλα και έχει μόνο αίθουσες για δεξιώσεις και καμία 10αρια σουίτες προς 1500 ευρω την βραδιά αν θες να μείνεις . Επικοινωνούν και εσωτερικά με διάδρομο.

Διάβασε την ιστορία μου "Με τον Πεθερο στην Πόλη "
και θα καταλάβεις

Το dolma δεν είναι και ιδιαιτέρως μακρυά αλλα λόγω κρυουπορει να σας φανεί λίγο η απόσταση

ΔΕΝ έχει καμία σχέση η βόλτα στο Βόσπορο με την διαδρομή απο τα Adalar .
Και θα σου πρότεινα αν ο καιρός δενβοηθησει να μην πάτε καθόλου Adalar
Αν βρέχει η κάνει πολυ κρύο δεν θα το ευχαριστηθειτε
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Διάβασε την ιστορία μου "Με τον Πεθερο στην Πόλη "
και θα καταλάβεις


ΔΕΝ έχει καμία σχέση η βόλτα στο Βόσπορο με την διαδρομή απο τα Adalar .
Και θα σου πρότεινα αν ο καιρός δενβοηθησει να μην πάτε καθόλου Adalar
Αν βρέχει η κάνει πολυ κρύο δεν θα το ευχαριστηθειτε[/quote]

Εχω καταλαβει οτι η διαδρομη προς Βοσπορο ειναι ομορφοτερη. Δεν την εκανα ποτε γιατι νομιζα οτι με καλυπτε η διαδρομη προς adalar. Αν ομως κανει καλο καιρο μπορει να παμε μονο στη Χαλκη που θελει η παρεα και στην επιστροφη να σταματησουμε για φαγητο στο kadikoy. Εχει καποια αγορα εκει?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Εχω καταλαβει οτι η διαδρομη προς Βοσπορο ειναι ομορφοτερη. Δεν την εκανα ποτε γιατι νομιζα οτι με καλυπτε η διαδρομη προς adalar. Αν ομως κανει καλο καιρο μπορει να παμε μονο στη Χαλκη που θελει η παρεα και στην επιστροφη να σταματησουμε για φαγητο στο kadikoy. Εχει καποια αγορα εκει?
Το Kadikoy είναι στην Ασιατική πλευρά της Πόλης,οπότε καταλαβαίνεις οτι θα δείς και το άλλο πρόσωπο της ''Ευρωπαικής-Τουριστικής'' Κωνσταντινούπολης .

Εχει ενα πολύ ωραίο σιδηροδρομικό σταθμό και όσο θα απομακρύνεσαι απο την προβλήτα των πλοίων θα βλέπεις όλο και λιγότερους τουρίστες.
Αν σας αρεσουν τα σοκάκια με τα μαγαζάκια είναι μια χαρά ,θα βρείτε ενδιαφέρον το μέρος .
Αγορά όμως αν εννοείς κλειστή οργανωμένη μάλλον δεν έχει.
Θα σου έρθουν στο μυαλό εικόνες Αθήνας δεκαετίας 1950 -1960 .
 
Last edited by a moderator:

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Έκανα πριν λίγες μέρες τη διαδρομή με τα πόδια από το Dolmabache μέχρι το Ciragan Palace και θα έλεγα ότι είναι περίπου 30-35 λεπτά χαλαρό περπάτημα. Και βέβαια ξεπαγιάσαμε από το κρύο που ήταν τσουχτερό. Οπότε προτείνω ταξάκι ή λεωφορείο.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Το Kadikoy είναι στην Ασιατική πλευρά της Πόλης,οπότε καταλαβαίνεις οτι θα δείς και το άλλο πρόσωπο της ''Ευρωπαικής-Τουριστικής'' Κωνσταντινούπολης .

Εχει ενα πολύ ωραίο σιδηροδρομικό σταθμό και όσο θα απομακρύνεσαι απο την προβλήτα των πλοίων θα βλέπεις όλο και λιγότερους τουρίστες.
Αν σας αρεσουν τα σοκάκια με τα μαγαζάκια είναι μια χαρά ,θα βρείτε ενδιαφέρον το μέρος .
Αγορά όμως αν εννοείς κλειστή οργανωμένη μάλλον δεν έχει.
Θα σου έρθουν στο μυαλό εικόνες Αθήνας δεκαετίας 1950 -1960 .
Νομίζω Χρήστο ότι μεταφέρεις μια εικόνα του Kadikoy που δεν είναι ακριβής. Ίσως και να αναφέρεσαι στο Uskudar το οποίο βρίσκεται και αυτό στη ασιατική πλευρά λίγο πιο βορειοδυτικά και έχει όντως αρκετά τζαμιά και μαντηλοφορούσες γυναίκες.

Το κέντρο του Kadikoy είναι μία από τις πιο ζωντανές περιοχές της Πόλης, γεμάτη φοιτητές παλαιοβιβλιοπωλεία, ψιλοεναλλακτικά μπαράκια, meyhane και φυσικά άπειρα εστιατόρια και ζαχαροπλαστεία εκτός του ciya (το οποίο όντως αξίζει, φτηνό και πολύ καλό φαγητό) Μάλιστα όποιος γυρίσει αρκετά το Kadikoy θα ανακαλύψει και αρκετά ενδιαφέροντα μεταξύ των οποίων και ίσως η πιο περιποιημένη ελληνορθόδοξη εκκλησία της Κωνσταντινούπολης, η Αγία Τριάδα Χαλκηδόνας που λειτουργεί κανονικότατα. Επίσης με τα πόδια από το κέντρο του Kadikoy υπάρχει και η περιοχή της Moda με πολλά μέρη για καφέ, παγωτό, φαγητό και ποτό με θέα στη θάλασσα του Μαρμαρά.

Εδώ πρέπει να τονίσω ότι η ασιατική πλευρά της Πόλης θεωρείται από έλληνες κυρίως ως η υποβαθμισμένη και ανατολίτικη πλευρά της. Είναι ένα μεγάλο λάθος, και η ευρωπαϊκή και η ασιατική πλευρά έχουν υποβαθμισμένες και φτωχές περιοχές, και οι δύο πλευρές έχουν συντηρητικές και πιο "openmind" περιοχές. Όλη η παραθαλάσσια πλευρά της ασιατικής πλευράς από το Kadikoy και ανατολικά και βόρεια μέχρι τον αυτοκινητόδρομο Ε5, δηλ οι περιοχές Kadikoy, Fenerbahce, Kalamis, Goztepe, Erenkoy, Caddebostan, Suadiye, Bostanci κλπ είναι ίσως από τις πιο "αστικές" περιοχές της πόλης, με μεγαλομεσαίων εισοδημάτων κόσμο και φυσικά άπειρες επιλογές για διασκέδαση, φαγητό, ψώνια κλπ. Μια βόλτα από την Bagdad Caddesi που διασχίζει την ασιατική πλευρά από το Kadikoy μέχρι το Bostanci θα σας το επιβεβαιώσει.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πολυ ενδιαφερουσες οι προτασεις σου.
Θα βαλω σιγουρα το Kadikoy στο προγραμμα στην επομενη μου επισκεψη στην Πολη.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
thessaris said:
Νομίζω Χρήστο ότι μεταφέρεις μια εικόνα του Kadikoy που δεν είναι ακριβής. Ίσως και να αναφέρεσαι στο Uskudar το οποίο βρίσκεται και αυτό στη ασιατική πλευρά λίγο πιο βορειοδυτικά και έχει όντως αρκετά τζαμιά και μαντηλοφορούσες γυναίκες.

Το κέντρο του Kadikoy είναι μία από τις πιο ζωντανές περιοχές της Πόλης, γεμάτη φοιτητές παλαιοβιβλιοπωλεία, ψιλοεναλλακτικά μπαράκια, meyhane και φυσικά άπειρα εστιατόρια και ζαχαροπλαστεία εκτός του ciya (το οποίο όντως αξίζει, φτηνό και πολύ καλό φαγητό) Μάλιστα όποιος γυρίσει αρκετά το Kadikoy θα ανακαλύψει και αρκετά ενδιαφέροντα μεταξύ των οποίων και ίσως η πιο περιποιημένη ελληνορθόδοξη εκκλησία της Κωνσταντινούπολης, η Αγία Τριάδα Χαλκηδόνας που λειτουργεί κανονικότατα. Επίσης με τα πόδια από το κέντρο του Kadikoy υπάρχει και η περιοχή της Moda με πολλά μέρη για καφέ, παγωτό, φαγητό και ποτό με θέα στη θάλασσα του Μαρμαρά.

Εδώ πρέπει να τονίσω ότι η ασιατική πλευρά της Πόλης θεωρείται από έλληνες κυρίως ως η υποβαθμισμένη και ανατολίτικη πλευρά της. Είναι ένα μεγάλο λάθος, και η ευρωπαϊκή και η ασιατική πλευρά έχουν υποβαθμισμένες και φτωχές περιοχές, και οι δύο πλευρές έχουν συντηρητικές και πιο "openmind" περιοχές. Όλη η παραθαλάσσια πλευρά της ασιατικής πλευράς από το Kadikoy και ανατολικά και βόρεια μέχρι τον αυτοκινητόδρομο Ε5, δηλ οι περιοχές Kadikoy, Fenerbahce, Kalamis, Goztepe, Erenkoy, Caddebostan, Suadiye, Bostanci κλπ είναι ίσως από τις πιο "αστικές" περιοχές της πόλης, με μεγαλομεσαίων εισοδημάτων κόσμο και φυσικά άπειρες επιλογές για διασκέδαση, φαγητό, ψώνια κλπ. Μια βόλτα από την Bagdad Caddesi που διασχίζει την ασιατική πλευρά από το Kadikoy μέχρι το Bostanci θα σας το επιβεβαιώσει.
Δεν κάνω κανένα λάθος ,επειδη βρέθηκα και στο Uskadar kαι στο Kadikoy .
Έγραψα κάπου ότι δεν είναι ζωντανή περιοχή ;;
Ότι δεν έχει μαγαζιά ;;;
Οι Έλληνες μονο θεωρούν την περιοχή υποβαθμισμένη ;; δεν νομίζω

Όσο αφορά τις μαντιλες
Συγνώμη αλλα είδα 8 στις 10 γυναίκες με μαντίλα και παρα πολλές με μπουρκα
πολλαπλάσιες σε σχέση με την άλλη μεριά
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Οκ για το γεγονός της ζωντανής περιοχής και των μαγαζιών έχεις δίκιο, δεν είπες κάτι τέτοιο. Όμως στο θέμα της μαντήλας στην περιοχή του Kadikoy συνεχίζω να διαφωνώ. Το Kadikoy έχει το ίδιο ποσοστό μαντηλοφορουσών γυναικών όπως και στις περισσότερες "μέσες" περιοχές της πόλης. Σίγουρα έχει περισσότερες από το Nisantasi, σίγουρα έχει λιγότερες από το Eyup. Αντίθετα ο χαρακτήρας του κέντρου του Kadikoy είναι περισσότερο φοιτητικός, εναλλακτικός θα έλεγα.

Επίσης διαφωνώ και στο θέμα της υποβαθμισμένης ασιατική πλευράς. Όντως δεν τη θεωρούν μόνο οι έλληνες έτσι, τη θεωρούν και άλλοι ξένοι, όμως οι τούρκοι που ζουν και κινούνται στην Κωνσταντινούπολη θα σου πουν ότι όλο το παραθαλάσσιο μέτωπο στη θάλασσα του Μαρμαρά μέχρι το Bostanci και σε απόσταση 3-4 χιλιομέτρων προς το εσωτερικό, (οι περιοχές που περιέγραψα πριν δηλαδή) είναι από τις πιο αναβαθμισμένες περιοχές της Κωνσταντινούπολης, ειδικά για κατοικία. Και είναι κάτι που μπορώ να το επιβεβαιώσω αφού τα τελευταία 8 χρόνια όποτε επισκέπτομαι την Πόλη διαμένω σε εκείνη την περιοχή. Επαναλαμβάνω, μια βόλτα στην Bagdad Caddesi θα πείσει και τον πλέον δύσπιστο, ότι οι περιοχές αυτές δεν έχουν καμία σχέση με μαντηλοκρατούμενες υποβαθμισμένες περιοχές.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευχαριστώ που τα γράφεις εσύ, γιατί αν τά'γραφα εγώ θα έλεγε ότι του χώνομαι. Εχει περιοχές στην Ασιατική πλευρά που αν δει τα σπίτια τους θα του πέσει η μασέλα. Ούτε στην Ελβετία δεν έχει τέτοια σπίτια. Η αστική τάξη της Πόλης είναι από τις πλουσιότερες της Ευρώπης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom