Προετοιμασία για ταξίδια

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Διαβάζω πολλές φορές εδώ ότι η προετοιμασία είναι για πολλούς συνφορουμίτες σημαντικό μέρος της ευχαρίστησης του ταξιδιού και το θέμα έχει συζητηθεί αρκετές φορές. Το καταλαβαίνω, αλλά εγώ δεν το πολυκάνω, αποφασίζω να πάω σ'ένα μέρος, πολλές φορές μάλιστα λίγο καιρό πριν, βρίσκω μόνο τις βασικές πληροφορίες - ιστορικά, γεωγραφικά, πρακτικές πληροφορίες, αξιοθέατα διάφορα - και πάω. Δηλαδή, απ' ότι νομίζω, βρίσκω λιγότερες πληροφορίες από πριν απ'ότι οι περισσότεροι από εσάς. Δε λέω ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο, απλώς αυτό μου βγαίνει. Από εκεί και πέρα, νιώθω ότι μαθαίνω πολλά πράγματα επί τόπου.
Ειδικά στα ταξίδια που τα αποφασίζω τελευταία στιγμή, το διάβασμα πέφτει την παραμονή και στο αεροπλάνο.

Υπάρχουν κι άλλοι ή είμαι εξαίρεση; Οι υπόλοιποι τι είδους προετοιμασία κάνετε; Μήπως κάνω λάθος και στην πραγματικότητα προετοιμάζομαι όπως και οι υπόλοιποι από εσάς;
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
εννοείται ότι η προετοιμασία είναι το μισό ταξίδι!

εγώ τώρα που ετοιμάζομαι για ταϋλάνδη, κάνω γιόγκα, γιατί λέει παίζει πολύ εκεί, και θέλω να προετοιμαστώ...

λέω να συνεχίσω, μάλιστα, τα μαθήματα εκεί, στο lumpini park στην μπανγκόκ, αφού φτιάξω κορμάρα βέβαια για να συναγωνιστώ τις θεές ταϋλανδές...:D
 

Attachments

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Chrikky δεν το πιστευω!!! Κι εγω επειδη κατεληξα στη Φλωρεντια, ειπα να το ριξω στην ιστορια της τεχνης και τη ζωγραφικη. Πρεπει να πω οτι προσπαθω αρκετα αν και ο τελευταιος μου πινακας δεν βγηκε και τοσο καλος..

Να δες... δεν μου εχει πετυχει το χαμογελο...
 

Attachments

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Chrikky δεν το πιστευω!!! Κι εγω επειδη κατεληξα στη Φλωρεντια, ειπα να το ριξω στην ιστορια της τεχνης και τη ζωγραφικη. Πρεπει να πω οτι προσπαθω αρκετα αν και ο τελευταιος μου πινακας δεν βγηκε και τοσο καλος..

Να δες... δεν μου εχει πετυχει το χαμογελο...

awww.veriorama.com_images_collection_images_mona_liza.jpg
Και τη χωρίστρα στα μαλλιά να προσέξεις λίγο!!!:haha::haha::haha:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Chrikky δεν το πιστευω!!! Κι εγω επειδη κατεληξα στη Φλωρεντια, ειπα να το ριξω στην ιστορια της τεχνης και τη ζωγραφικη. Πρεπει να πω οτι προσπαθω αρκετα αν και ο τελευταιος μου πινακας δεν βγηκε και τοσο καλος..

Να δες... δεν μου εχει πετυχει το χαμογελο...

awww.veriorama.com_images_collection_images_mona_liza.jpg
πολύ καλό! :D

κάτι μου λέει ότι σε λίγο καιρό θα γίνεις και σοκολατάκι! :haha:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
chrikky σε βρίσκω πολύ σωστή.

όσο για την προετοιμάσια ενός ταξιδιού την απολαμβάνω πραγματικά.μ'αρέσει όμως και το αντίθετο,δηλ.ξαφνική αναχώριση για κάποιο μέρος χωρίς καμια προετοιμασία.ξέρεις πετάς ότι βρεις πρόχειρο στη βαλίτσα,φεύγεις μ'όποιο μέσο φεύγει πιο γρήγορα και τα ανακαλύπτεις όλα εκεί.βέβαια αυτό έχει μεγάλο ρίσκο,αλλά αν είσαι μόνος ή με τρελλή παρέα έχει πλάκα να το δοκιμάσεις.πάντως,σε γενικες γραμμές τα ταξίδια στην Ελλάδα τα πάω πιο χαλαρά-βασικη προετοιμασία,μεταφορά ,διαμονή ,λίγη ιστορία και σπουδαιότερα αξιοθέατα.στο εξωτερικό πάλι μου φαίνεται πως και στο αεροπλάνο θα προετοιμάζομαι.η ουσία πάντως νομίζω πως είναι να κάνεις κάθε φορά αυτό που σ'ευχαριστεί.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Αυτό λόγου χάρη που αναφέρει ο/η gmavro75, δεν το κάνω ποτέ. Επαναλαμβάνω όμως ότι πρέπει να είναι πολύ ευχάριστο
"Στο προγραμματισμό ενος ταξιδιού μπορεί και να αφιερώσω 6 μήνες , χρόνο που τον θεωρώ μέρος του ταξιδιού...
Καταρχίν κλείνω τα αεροπορικά εισιτήρια και δεσμεύομαι. Μετά έχει διάβασμα: Ιστορία, Θρησκείες, Γεωγραφία, Πολιτική, google, σχετικές ταινίες και παράλληλα αρχίζει να χαράζεται η γραμμή στο χάρτη."
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Διαβάζω πολλές φορές εδώ ότι η προετοιμασία είναι για πολλούς συνφορουμίτες σημαντικό μέρος της ευχαρίστησης του ταξιδιού και το θέμα έχει συζητηθεί αρκετές φορές. Το καταλαβαίνω, αλλά εγώ δεν το πολυκάνω, αποφασίζω να πάω σ'ένα μέρος, πολλές φορές μάλιστα λίγο καιρό πριν, βρίσκω μόνο τις βασικές πληροφορίες - ιστορικά, γεωγραφικά, πρακτικές πληροφορίες, αξιοθέατα διάφορα - και πάω. Δηλαδή, απ' ότι νομίζω, βρίσκω λιγότερες πληροφορίες από πριν απ'ότι οι περισσότεροι από εσάς. Δε λέω ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο, απλώς αυτό μου βγαίνει. Από εκεί και πέρα, νιώθω ότι μαθαίνω πολλά πράγματα επί τόπου.
Ειδικά στα ταξίδια που τα αποφασίζω τελευταία στιγμή, το διάβασμα πέφτει την παραμονή και στο αεροπλάνο.

Υπάρχουν κι άλλοι ή είμαι εξαίρεση; Οι υπόλοιποι τι είδους προετοιμασία κάνετε; Μήπως κάνω λάθος και στην πραγματικότητα προετοιμάζομαι όπως και οι υπόλοιποι από εσάς;
Εγω πρεπει να ειμαι απο τους λιγους που ξεκοκαλιζω τους ταξιδιωτικους οδηγους πριν παω καπου αλλα και μετα που θα γυρισω,:haha:!Σας διαβεβαιωνω οτι εναι εξισου συναρπαστικο,για μενα τουλαχιστον.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.112
Η προετοιμασία ενός ταξιδιού που κρατάει π.χ. 10 μέρες, δίνει νόημα και ουσία στις υπόλοιπες 355 μέρες του χρόνου!
Διαβάζω, ενημερώνομαι, συζητάω για το μέρος που θα επισκεφθώ και όταν τελικά πάω νιώθω απίστευτη χαρά, συγκίνηση, ικανοποίηση που αντικρύζω όλα εκείνα για τα οποία διάβαζα και συγκέντρωνα πληροφορίες...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
και το google earth ειναι ενα ωραιο παιχνιδακι για τη προετοιμασια....ζουμαρεις σε μερη...κοιτας φωτογραφιες! συχνα βρισκω μερη που δεν ειναι τοσο γνωστα!ασε που βαζεις και καρφιτσουλες για να μη τα ξεχνας...!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
πρίν ξεκινήσω για κάποιο προορισμό το μόνο που κάνω είναι αφού αγοράσω τα εισιτήρια να πάρω τηλέφωνο τον φίλο μου τον Νίκο ....μου δίνει τίς πληροφορίες που θέλω και περνάω τέλεια ......έτσι απλά
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
πρίν ξεκινήσω για κάποιο προορισμό το μόνο που κάνω είναι αφού αγοράσω τα εισιτήρια να πάρω τηλέφωνο τον φίλο μου τον Νίκο ....μου δίνει τίς πληροφορίες που θέλω και περνάω τέλεια ......έτσι απλά

Αυτον το φιλο ,εγω θα τον ρωτουσα και πριν αγορασω τα εισιτηρια ...:lol:
Σιγουρα θα εβγαινα κερδισμενη.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.527
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom