Προετοιμασία για ταξίδια

Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
άσχετο αλλά από τις πιο ευτιχισμένες στιγμές μου είναι οι ώρες στο αεροδρόμιο πριν απογειωθώ για τον προορισμό που έχω επιλέξει. δεν είναι μόνο το ταξίδι, για μένα, είναι και η προ του ταξιδιού, περίοδος.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
άσχετο αλλά από τις πιο ευτιχισμένες στιγμές μου είναι οι ώρες στο αεροδρόμιο πριν απογειωθώ για τον προορισμό που έχω επιλέξει. δεν είναι μόνο το ταξίδι, για μένα, είναι και η προ του ταξιδιού, περίοδος.
Συμφωνώ απόλυτα! Και η στιγμή της απογείωσης, η στιγμή που σηκώνονται οι τροχοί!
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Το ταξίδι είναι προσωπική υπόθεση και όπως και να το κάνει ο καθένας αν τον ικανοποιεί είναι το σωστό. Λάθος είναι να μην γίνεται το ταξίδι. Μου αρέσει να προγραμματίζω, ναι, αλλά το όνειρό μου είναι να κάνω ένα ταξίδι χωρίς χρονικούς περιορισμούς σε ένα μέρος μακρινό που δεν έχω δει ούτε έχω ακούσει, να το ανακαλύψω μέσα από την καθημερινότητα και τις γνωριμίες με τους ντόπιους. Να πάω χύμα. Αυτό θα ήταν το καλύτερο. Δεδομένου όμως του ότι πάντα διαθέτω 15-18 μέρες για ένα μακρινό ταξίδι μάλλον αναγκάζομαι να το προγραμματίζω. Όχι ότι παραπονιέμαι, και έτσι καλά είναι.
(υπομονή, σε 40 χρονάκια που θα είμαι 75, θα βγω στη σύνταξη θα πάρω το Πι μου και τότε θα σας δείξω εγώ ποιός είναι ο gmavro :haha::haha::haha:)
Έρχομαι κι εγώ μαζί σου! Σε 40 χρόνια μπορεί να έχω βγει κι εγώ (μπορεί!)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Δεν ξέρω για εσάς αλλά για μένα η ατελείωτη προετοιμασία των ταξιδιών ξεκινάει από το γεγονός ότι διαθέτω συνολικά ένα ποσό 3000 Ευρώ ετησίως για να πραγματοποιήσω τρία- τέσσερα ταξίδια εντός Ευρώπης, ένα 15μερο ταξίδι εκτός Ευρώπης, να πάω 5 ημέρες διακοπές στην Ελλάδα και μερικά Σαββατοκύριακα εντός Ελληνικής επικράτειας!

Για να τα κάνω όλα αυτά πρέπει να αφιερώσω πολύ πολύ χρόνο σε ψάξιμο αεροπορικών, ξενοδοχείων, κτλ.

Και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει πάντα να πρέπει να διαλέξω το ένα ιδανικό ξενοδοχείο από 200 άλλα! Αλλά πρέπει να το κάνω αν θέλω να ταξιδεύω όποτε μου αρέσει!

Και φυσικά, ζω πάντα με την ελπίδα ότι σε μερικά χρόνια θα είμαι καλοπληρωμένη υπάλληλος και δεν θα με νοιάζει αν θα πληρώσω και κάτι παραπάνω!
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Δεν ξέρω για εσάς αλλά για μένα η ατελείωτη προετοιμασία των ταξιδιών ξεκινάει από το γεγονός ότι διαθέτω συνολικά ένα ποσό 3000 Ευρώ ετησίως για να πραγματοποιήσω τρία- τέσσερα ταξίδια εντός Ευρώπης, ένα 15μερο ταξίδι εκτός Ευρώπης, να πάω 5 ημέρες διακοπές στην Ελλάδα και μερικά Σαββατοκύριακα εντός Ελληνικής επικράτειας!

Για να τα κάνω όλα αυτά πρέπει να αφιερώσω πολύ πολύ χρόνο σε ψάξιμο αεροπορικών, ξενοδοχείων, κτλ.

Και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει πάντα να πρέπει να διαλέξω το ένα ιδανικό ξενοδοχείο από 200 άλλα! Αλλά πρέπει να το κάνω αν θέλω να ταξιδεύω όποτε μου αρέσει!

Και φυσικά, ζω πάντα με την ελπίδα ότι σε μερικά χρόνια θα είμαι καλοπληρωμένη υπάλληλος και δεν θα με νοιάζει αν θα πληρώσω και κάτι παραπάνω!

3.000 ? και κάνεις όλα αυτά?????Να σε πάρω προσωπικό ταξιδιωτικό πράκτορα!Με την ανάλογη προμήθεια βέβαια!!:):):)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
εγώ σε προσλαμβάνω μόνο και με τα μισά ταξίδια. πως τα καταφέρνεις με 3000 όλα αυτά?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.516
Likes
29.314
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
άσχετο αλλά από τις πιο ευτιχισμένες στιγμές μου είναι οι ώρες στο αεροδρόμιο πριν απογειωθώ για τον προορισμό που έχω επιλέξει. δεν είναι μόνο το ταξίδι, για μένα, είναι και η προ του ταξιδιού, περίοδος.
Κι εγώ, πλέω σε πελάγη ευτυχίας κάθε φορά που με ψάχνουν οι σεκιουριτουδες του Ελ Βελιζέλος... Ευτυχισμένες ώρες στο υπερτερμιναλ, με τα gates που οι χώροι τους έχουν υπολογιστεί για μισό αεροπλάνο, με το security να είναι τελευταία στιγμή (ώστε ακόμα και τα ψώνια να τα κάνεις με άγχος αν θα προλάβεις), κλπ... Τι να πώ... Περί ορέξεως....
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Έρχομαι κι εγώ μαζί σου! Σε 40 χρόνια μπορεί να έχω βγει κι εγώ (μπορεί!)
Φύγαμε, έχω και πληροφορίες ότι γνωστός συμφορουμίτης 60άρης με ιδιαίτερη αγάπη στο Dubai, ετοιμάζει βιβλίο με τίτλο "Ταξίδι και 3η Ηλικία". Τι να κλάσει ο LonelyPlanet δηλαδή!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
2.893
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
παραμονη της αναχωρησης η καλυτερη μερα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.148
Μέλη
38.989
Νεότερο μέλος
giota.charalampak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom