Προορισμός: Βόρειος Έβρος...

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899

Η σημερινή μέρα φαινόταν από την αρχή της οτι θα έκρυβε εκπλήξεις.
Ξύπνησα με βαρύ κεφάλι λόγω υγρασίας και το κρύο στο σπίτι με απέτρεπε από το να αποχωριστώ το πουπουλένιο μου πάπλωμα.Μετά από πολύ προσπάθεια σηκώθηκα και πήγα στο παράθυρο.Εικόνα καρτ-ποστάλ.Όλο το τοπίο,μέχρι εκεί που επέτρεπε το μάτι μου,ήταν σκεπασμένο με ένα λεπτό λευκό διαφανές πέπλο που άφηνε τα ιδιαίτερα χρώματα της περιοχής να αχνοφαίνονται.Η νυχτερινή υγρασία σε συνδυασμό με το πρωινό κρύο είχε δημιουργήσει ένα στρώμα πάχνης τόσο παχύ ώστε να φαίνεται σαν χιόνι.Δεν ήταν όμως χιόνι.”Με αυτές τις συνθήκες πως να δουλέψεις;”σκέφτομαι την ώρα που φοράω ότι πιο ζεστό υπάρχει για να χαρώ την βόλτα μου.Ώρα 09:00 θερμοκρασία:-1C.
Μετά από μια στάση για πρωινό στον ”Χατζηγιάννη” τον φούρνο της κεντρικής πλατείας,που διαθέτει οτιδήποτε μπορεί να προσφέρει ένας φούρνος,ξεκινώ την περιοδεία μου.
Το ανατολικό τμήμα της περιφερειακής οδού της πόλης προσφέρει θέα από ψηλά στον Ε85,τις γραμμές του τραίνου,την κοιλάδα του ποταμού και τους λόφους της απέναντι Τουρκικής πλευράς.Ανάλογη οπτική έχει και ο λόφος του Διδυμοτείχου όπου και βρίσκεται το κάστρο.Στην θέα προστίθεται και ο Ερυθροπόταμος,παραπόταμος του Έβρου που αποτελεί το νότιο όριο της πόλης.Ο δρόμος επιτρέπει την διέλευση αυτοκινήτων μέχρι ενός σημείου,μετά ποδαράδα...Στον ίδιο χώρο βρίσκεται και το ”Καστρινό”,εστιατόριο προικισμένο από την τοποθεσία του αλλά και τις ικανότητες του μάγειρα.Βέβαια είναι ιδανικότερο τους θερινούς μήνες.Ψάχνω να βρω την κρύπτη,μια μυστική είσοδο που ο θρύλος λέει οτι οδηγεί υπογείως στα νότια της πόλης,αλλά μάταια...
Αφήνοντας το Διδυμότειχο βορειοανατολικά(από τον σιδηροδρομικό σταθμό),αποφασίζω να εξερευνήσω τον δρόμο προς το Πραγγί.Που σταματά;Μπαίνει Τουρκία;Και τι υπάρχει μετά από κεί;
Μετά λοιπόν το Πραγγί ακολουθούν οι Πετράδες,τα σύνορα πλησιάζουν αλλά δυστυχώς ο δρόμος στρίβει.Κινούμαι παραπλέυρως του ποταμού και αντιλαμβάνομαι τι σημαίνει ”το μετέωρο βήμα του πελαργού”.Την αρχική μου απογοήτευση συντρίβει το Πύθιο.Ένα κατά τα άλλα αδιάφορο χωριό,τοποθετημένο στη μέση του πουθενά,με ”πλάτη” την Ελλάδα και ”βλέμμα” μόνο στην Τουρκία.Λες και φρουρεί με την παρουσία του τον χώρο και δηλώνει το ελληνικό στοιχείο.Το ποτάμι στα 200μέτρα και οι κάτοικοι ανεπηρέαστοι να ασχολούνται με την καθημερινότητά τους.Σκέφτομαι να επισκεφτώ το κάστρο αλλά η Αγγελοπουλική ατμόσφαιρα με τον μουντό και ταυτόχρονα φωτεινό ουρανό,η χαμηλή νέφωση και το κρύο που συμπληρώνει αυτό το κάτι απόκοσμο της συνοριακής γραμμής,με οδηγεί στο καφενείο της πλατείας για έναν γρήγορο ελληνικό.Πρέπει να είσαι εκεί για να το νιώσεις,η κάμερα και η φωτογραφική δείχνουν πολύ άχρηστες τώρα.Από Πύθιο,μέσω Ρηγίου και Σοφικού ξαναβγαίνω στον Ε85.
Το μεσημεριανό για σήμερα θα λάβει χώρα στην ”στην Ταβέρνα του Άι Γιώργη”,’ισως την καλύτερη πρόταση για φαγητό σε όλη την περιφέρεια.Βρίσκεται στην Λεπτή,ένα χωριό λίγο έξω από την Ορεστιάδα,δυτικά.Τοποθετημένο σε ένα λόφο,πέραν της θέας,προσφέρει ένα εξαιρετικά ποιοτικό και πλούσιο μενού.Όλος ο κατάλογος είναι πρόταση.Και ο χώρος;Τα βαριά χωριάτικα έπιπλα περιστοιχίζουν το κεντρικό μεγάλο τζάκι που ταιριάζει απόλυτα με την πέτρα και το ξύλο των τοίχων.Theplacetobe.Απλά μοναδικό.Και για τους φίλους ταξιδευτές υπάρχει και το μεγάλο αδερφάκι του με το ίδιο όνομα στην Μάκρη Αλεξ/πολης.
Πριν το τελείωμα της μέρας επιβάλλεται μια επίσκεψη στο ”Ευρωθήραμα”.Μια και είχα ακούσει τα καλύτερα έπρεπε να το διαπιστώσω ο ίδιος.Βρίσκεται στον Πεντάλοφο Τριγώνου στο ύψος Πτελέας και Πάλλης αρκετά βορειότερα της Ορεστιάδος.Ομολογουμένως δύσκολο να το βρεις αλλά ας είναι καλά τα gps.Πρόκειται για εκτροφείο θηραμάτων,σε μια μοναδική τοποθεσία.Οι παροχές πολλές(μέχρι και διαμονή σε δωμάτια με τζάκι).Περισσότερες πληροφορίες στο Ευρωθήραμα . Αυτό που αξίζει είναι το μενού:φασιανός,ελάφι,αγριογούρουνο κλπ.
Είναι πια βράδυ και επιστρέφω στην βάση μου.Περνώντας έξω από την 16η Μεραρχία αναρωτιέμαι ποιούς άλλους σύγχρονους ήρωες διαθέτει η πόλη πέραν των ηρωικών αυτών πολεμιστών(η 16η έχει την πιο λαμπρή πολεμική ιστορία στην χώρα μας).Μα βέβαια...τον Κώστα Γκατσιούδη....
 

Attachments

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Think positive...Τα μέρη είναι καταπληκτικά εκεί πάνω και φρόντισε να τα απολαύσεις, αφού θα εγατασταθείς για λίγο!Ειδικά από Μάρτιο και μετά να κάνεις διάφορες διαδρομές στη φύση!Για προχώρει...
 

fourkas

Member
Μηνύματα
62
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
... που άραγε ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική για ένα μήνα
Να πας και στη Χελιδόνα που ήμουνα φαντάρος και να φας στο ταβερνάκι απέναντι από το 617 ( αν ζουν ακόμα τα γεροντάκι απου το είχανε)

Όλη η Ελλάδα είναι όμορφη φίλε μου.
Αν πήγαινες για κανα τριήμερο θα μας τα περιέγραφες διαφορετικά πιστεύω ( συμφωνώ και επαυξάνω στο think psotivie της Giristroula )
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μπράβο σου !

Ωραία γραφή, ζωντανή και περιεκτική !:xmas_biggrin:

Περιμένω τη συνέχεια...:xmas_smile:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Think positive...Τα μέρη είναι καταπληκτικά εκεί πάνω και φρόντισε να τα απολαύσεις, αφού θα εγατασταθείς για λίγο!Ειδικά από Μάρτιο και μετά να κάνεις διάφορες διαδρομές στη φύση!Για προχώρει...
Μάλλον δεν θα το αφήσω για τόσο πολύ γιατι ο χρόνος εδώ περνάει δύσκολα.Νέα ανταπόκριση σε λίγες μέρες

Να πας και στη Χελιδόνα που ήμουνα φαντάρος και να φας στο ταβερνάκι απέναντι από το 617 ( αν ζουν ακόμα τα γεροντάκι απου το είχανε)

Όλη η Ελλάδα είναι όμορφη φίλε μου.
Αν πήγαινες για κανα τριήμερο θα μας τα περιέγραφες διαφορετικά πιστεύω ( συμφωνώ και επαυξάνω στο think psotivie της Giristroula )

Κ ετσι ασχημα δεν ειναι.Οι πρωτες εικονες σοκαρουν

Μπράβο σου !

Ωραία γραφή, ζωντανή και περιεκτική !:xmas_biggrin:

Περιμένω τη συνέχεια...:xmas_smile:
Ευχαριστω πολυ.Πρωτη φορα μου το λενε.Στο πανεπιστημιο περασα με εκθεση στο οριο!!!!!!!!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ καλογραμμένη ιστορία! Μπράβο! Μιας και σύντομα ο δρόμος θα με βγάλει προς τα εκεί (το αδερφάκι μου είναι φαντάρος στο Κουφόβουνο!) ανυπομονώ για τη συνέχεια!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλωσόρισες και καλά να περάσεις στην άκρη της Ελλάδας.
Προβλέπω να απολαμβάνουμε τακτικά στο μέλλον τις ωραιότατες περιγραφές σου.
Προσωπικά χαίρομαι και τις λεπτομέρειες που αναφέρεις , μιας και η περιοχή αυτή ήταν και για μένα ένα ξεκίνημα (μάλλον είμαι απ τους λίγους που πήγαν στον Εβρο για δουλειά και όχι για τη θητεία τους)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να επισκεφθεις το Πυθιο με το βυζαντινο καστρο του. Ειναι εντυπωσιακο. Και να φας στο Λαγοτροφειο λιγο εξω απο το Σουφλι, αν σε φερει μεχρι εκει ο δρομος σου. Και μια εκδρομη στην Αδριανουπολη δεν ειναι κι ασχημα. Α! Και οι ταφοι στην Δοξιπαρα εχουν ενδιαφερον. Και φυσικα το δασος της Δαδιας και το Δελτα του Εβρου. Και εφοσον πας για το Δελτα και θα βρισκεσαι στις Φερες μην ξεχασεις να επισκεφθεις μια πολυ ενδιαφερουσα βυζαντινη εκκλησια την Παναγια την Κοσμοσωτειρα.
Στο Διδυμοτειχο ενδιαφερον εχει το καστρο της πολης- οπου συμφωνα με τον θρυλο ειχε φυλακιστει ο βασιλιας της Σουηδιας (δε θυμαμαι ποιος) ο οποιος εχασε τον πολεμο με την οθωμανικη αυτοκρατορια και εκει πανω υπηρχε ενας πολυ ενδιαφερον μεταβυζαντινος ναος που μου διαφευγει το ονομα του.
Αν σε φερει ο δρομος σου στην Αλεξανδρουπολη το (ιδιωτικο) Λαογραφικο της Μουσειο ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον. Τι κανουν οι ανθρωποι με μερακι εκτος των τειχων.
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ωραία ιστορία...,μου αρέσει ο τρόπος της γραφής σου και η περιγραφή των όσων συνάντησες στην πορεία σου πρός Εβρο,το πέρασμα από τον Αγιόκαμπο..,τις αναμνήσεις που σου ξύπνησε η πόλη μου η Θεσνίκη...,και η αναφορά-αφήγηση σου στον πρώτο σου "σταθμό"στο Διδυμότειχο...περιμένω να διαβάσω τη συνέχεια...μια και μου ξύπνησες κι εμένα αναμνήσεις από εκδρομές στην ευρύτερη περιοχή...Διδυμότ,Σουφλί,δάσος Δαδιάς κλπ
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Αυτή την κρυφή πτυχή σου δεν την ήξερα ούτε εγώ!?!?!:shock:

Κρυφό ταλέντο είσαι τελικά!!:xmas_smile:

Και επειδή θα έχεις άπλετο χρόνο εκεί που θα είσαι,για όσο ακόμα θα είσαι,ετοιμάσου να γράψεις ΚΑΙ για τα προηγούμενα ΚΑΙ για τα επόμενα!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.384
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
rover21

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom