Προσευχή στην Αθήνα με αστυνομική παρουσία

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Μπόρω να γράψω για το Ισλάμ -όπως κι άλλοι άνθρωποι εδώ μέσα είμαι βέβαιος- σελίδες ολόκληρες.Για το κοινωνικό του πρόσωπο,την φιλοσοφία του,την προχωρημένη σκέψη που εισήγαγε σε μια εποχή που η Ευρώπη βούλιαζε στην άγνοια.
Αντιγράφω από το βιβλίο Aladdin's Lamp: How Greek Science Came to Europe Through the Islamic World του John Freely:

The Islamic schools of the time in Cordoba employed scores of women copyists, as did the city’s book market. More highly educated women worked as teachers and librarians, and a few even practiced medicine and law.


(Όπου "time" είναι 10ος-11ος αιώνας μ.Χ.)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αντιγράφω από το βιβλίο Aladdin's Lamp: How Greek Science Came to Europe Through the Islamic World του John Freely:

The Islamic schools of the time in Cordoba employed scores of women copyists, as did the city’s book market. More highly educated women worked as teachers and librarians, and a few even practiced medicine and law.



(Όπου "time" είναι 10ος-11ος αιώνας μ.Χ.)



Πες μου οτι την πληροφορια την ειχες προχειρη;
Μωρε τι διαβαζετε ορισμενοι... σας θαυμαζω!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Πες μου οτι την πληροφορια την ειχες προχειρη;
Μωρε τι διαβαζετε ορισμενοι... σας θαυμαζω!
Την είχα πρόχειρη, αλλά δεν είναι το βιβλίο που θα διάβαζα για να χαλαρώσω με τον καφέ μου... Μην απορείς, λόγω δουλειάς το διάβασα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Α,όχι,εγώ είμαι πιο καμμένος.

Διάβαζα [ame="http://www.amazon.com/gp/product/0756617723/ref=pd_lpo_k2_dp_sr_1?pf_rd_p=1278548962&pf_rd_s=lpo-top-stripe-1&pf_rd_t=201&pf_rd_i=0756610877&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=0F9KP0V1B2BVCNHWC29F"]αυτό για καλοκαιρινό ανάγνωσμα.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Α,όχι,εγώ είμαι πιο καμμένος.

Διάβαζα αυτό για καλοκαιρινό ανάγνωσμα.
Είσαι πράγματι καμμένος!:)
Καφεδάκι, αντηλιακό και οι μεγάλες θρησκείες του κόσμου.

Πάντως νομίζω ότι για να μιλήσουμε για το Ισλάμ θα πρέπει να γνωρίζουμε το Κοράνι. Άλλο η πίστη, άλλο ο επίσημος φορέας της και άλλο οι πιστοί της.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Για όσους ενδιαφέρονται σοβαρά και επιθυμούν να μάθουν πέντε πράγματα για το Ισλάμ ας αγοράσουν το ομόνυμο βιβλίο του Αναστάσιου Αλβανίας... επιστημονική τεκμηρίωση σοβαρότητα γραφής απλά άψογο...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ προτιμώ το "Άραβες" του Ραφαηλίδη,πάντως που σπάει το σοβαρό και με λίγο καυστικό χιούμορ,αν κάποιος ψάχνει να εισαχθεί στο πνεύμα.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Για όσους ενδιαφέρονται σοβαρά και επιθυμούν να μάθουν πέντε πράγματα για το Ισλάμ ας αγοράσουν το ομόνυμο βιβλίο του Αναστάσιου Αλβανίας... επιστημονική τεκμηρίωση σοβαρότητα γραφής απλά άψογο...

Κανένα πρόβλημα για τις προτιμήσεις σου, αλλά στα βιβλία που παραθέτεις δε μαθαίνει κανείς για το Ισλάμ, αλλά για την απάτη της θρησκείας.
 

blues81

New Member
Μηνύματα
0
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
nowhere
Ταξίδι-Όνειρο
world tour on 2 wheels
Ε κι αυτο απατη ειναι...
Ασε που ειλικρινα αν θελω να διαβασω για το Ισλαμ δεν θα διαβασω βιβλιο γραμμενο απο Αρχιεπισκοπο της Χριστιανικης θρησκειας... Δηλαδη εσυ αν θελεις να διαβασεις για τον σοσιαλισμο θα παρεις βιβλιο του Adam Smith? Και ο Αθεισμος δεν ειναι "προτιμηση" μου. Δεν ειναι χρωμα η γευση η ομαδα ποδοσφαιρικη ουτε χομπι. Ειναι η επιστημονικη αληθεια.

Και Κλεοπατρα αν ειχες γεννηθει στην Τουρκια θα ελεγες τα ιδια για τους κακους χριστιανους που κατεσφαξαν κοσμο στις σταυροφοριες τους κακους Ελληνες χριστιανους που με τον Σταυρο στη σημαια τους μακελεψαν την χωρα μολις λιγες δεκαετιες πριν φτανοντας ως τα βαθη της Ασιας... Μ αυτα θα σου πιπιλιζαν το μυαλο απο μικρη και αυτα θα ελεγες τωρα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.940
Νεότερο μέλος
then8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom